Pravoslávny svet. Vzťahy Moskvy a Konštantínopolu na bode mrazu

27.10.2018


Študoval teológiu v Prešove, Eichstätte a Ríme. Pôsobí hlavne ako farár gréckokatolíkov v Banskej Bystrici. Popritom pracuje ako náboženský redaktor Rádia LUMEN a píše a prekladá o cirkevných otcoch, východných cirkvách a islame pre časopisy Impulz, Slovo a Verba Theologica. Je ženatý a má dve dcéry.
 
Pravoslávny patriarchát Moskvy a celej Rusi prerušil eucharistické spoločenstvo s Konštantínopolským ekumenickým patriarchátom.

Svätý Synod pod predsedníctvom moskovského patriarchu Kirilla to oznámil v pondelok večer 15. októbra 2018 po zasadnutí v Minsku:

„Účasť na spoločenstve so schizmatikmi a s osobou, ktorá bola exkomunikovaná v inej miestnej cirkvi spolu so všetkými ňou ordinovanými  „biskupmi“ a „klérom“, ďalej neoprávnený zásah na kánonických územiach, ktoré k nemu nepatria, a pokus odškriepiť svoje vlastné historické rozhodnutia a záväzky – toto všetko privádza Konštantínopolský patriarchát mimo hraníc kánonov a, k nášmu veľkému žiaľu, znemožňuje pokračovať v eucharistickom spoločenstve s jeho hierarchami, klérom a laikmi.“

Moskovský Svätý Synod neopomenul vysvetliť, čo to znamená v praxi:

„Odteraz a až kým Konštantínopolský patriarchát neodvolá prijaté protikánonické rozhodnutia je pre všetok klérus Ruskej pravoslávnej cirkvi nemožné koncelebrovať s klérom Konštantínopolskej cirkvi a pre laikov je nemožné zúčastňovať sa na sviatostiach vysluhovaných v jej chrámoch.“

Moskva len reagovala
Moskovský Svätý Synod reagoval na minulotýždňové rozhodnutie Svätého Synodu Konštantínopolského ekumenického patriarchátu.

Toto vedúce biskupské grémium Konštantínopolskej cirkvi vyhovelo žiadosti samozvaného „kyjevského patriarchu“ Filareta Denisenka a prímasa Ukrajinskej autokefálnej cirkvi „kyjevského metropolitu“ Makarija Maletiča o zrušenie exkomunikácie, ktorú na nich uvalil Moskovský patriarchát, a vyhlásilo za kánonické (legálne) obidve nekánonické pravoslávne cirkvi na Ukrajine. Konštantínopolský Svätý Synod argumentoval tým, že dotyčné cirkvi sa ocitli v schizme „nie z dogmatických dôvodov“. V pozadí ich vzniku je zápas Ukrajincov za nezávislosť od Moskvy. 

Konštantínopol je materskou cirkvou
Vypovedaním platnosti synodálneho listu z roku 1686, ktorým na základe dobových okolností udelil moskovskému patriarchovi právo vysviacať kyjevského metropolitu, Konštantínopol oficiálne vyzdvihol, že je materskou cirkvou pravoslávia na Ukrajine. Protestujúcim Rusom odkázal, že podľa spomenutého listu kyjevský metropolita musel byť volený zhromaždením „kléru a laikov“ Kyjevskej eparchie a navyše mal nariadené spomínať pri každom slávení božskej liturgie ekumenického patriarchu ako „prvého hierarchu“ a tým podčiarkovať svoju cirkevnoprávnu závislosť od materskej Konštantínopolskej cirkvi. 

„Prvý bez rovných“
Už v roku 2008 moskovský Svätý Synod zdôraznil, že „osobovanie si právomocí“ rušiť rozhodnutia iných pravoslávnych miestnych cirkví je manifestáciou „nového chybného učenia, ktoré sa teraz hlása v Konštantínopole a ktoré pripisuje patriarchovi ako „prvému bez rovných“ univerzálny jurisdikčný primát“. Tento pohľad Konštantínopolského patriarchátu na svoje právomoci stojí v „neprekonateľnom protiklade k stáročnej kánonickej tradícii, na ktorej spočíva existencia Ruskej pravoslávnej cirkvi a ďalších miestnych cirkví“.

Už pred desiatimi rokmi moskovský Svätý Synod varoval Konštantínopol v súvislosti s Ukrajinou pred podnikaním krokov, ktoré by mohli viesť k zničeniu jednoty pravoslávia.

Nech odvolá svoje rozhodnutie
Vedúci Úradu pre vonkajšie záležitosti Moskovského patriarchátu metropolita Ilarion Alfejev po zasadaní moskovského Svätého Synodu v Minsku pred novinármi hovoril o nádeji ruských pravoslávnych biskupov, že Ekumenický patriarchát zmení svoj postoj, čo sa týka Ukrajiny. Kým sa tak nestane a budú v platnosti „nezákonné rozhodnutia Konštantínopolu“, Moskovský patriarchát nevidí možnosť byť v eucharistickom spoločenstve s cirkvou, „ktorá má dnes účasť na schizme“.

Metropolita Alfejev zároveň vyjadril nádej, že veriaci moskovskej cirkvi na Ukrajine nebudú vystavení prenasledovaniu. Očakáva, že uistenia ukrajinského prezidenta Petra Porošenka o slobodnom rozhodovaní sa veriacich budú dodržané.

Zhrnuté a podčiarknuté
Vzťahy medzi Moskvou a Konštantínopolom sú na bode mrazu. Ich dôvodom je zatiaľ Bartolomejova rehabilitácia ukrajinských schizmatikov. Konštantínopolská cirkev sa ako materská cirkev pravoslávia na Ukrajine usiluje zrovnoprávnením troch ukrajinských pravoslávnych cirkví zabezpečiť či podnietiť ich dialóg na „rovnakej úrovni“ o cirkevnej únii. Ak sa cirkvi spoja, na rade bude ekumenický patriarcha s „tomom“ o udelení autokefálie pravosláviu na Ukrajine.

Ešte dodajme, že...
Na Ukrajine zatiaľ existujú tri pravoslávne cirkvi:

1. Ukrajinská pravoslávna cirkev Moskovského patriarchátu, ktorá je autonómna a uznaná Konštantínopolom aj Moskvou. Vedie ju kyjevský metropolita Onufrij Berezovskij.

2. Ukrajinská pravoslávna cirkev Kyjevského patriarchátu, ktorá sa po rozpade Sovietskeho zväzu odtrhla od Moskovského patriarchátu. Neuznáva ju Moskva a do minulého týždňa ju neuznával ani Konštantínopol, ale o to viac ju podporuje ukrajinský prezident Petro Porošenko. Je to najväčšia pravoslávna cirkev na Ukrajine. Vedie ju kyjevský patriarcha Filaret Denisenko.

3. Ukrajinská autokefálna pravoslávna cirkev je spomedzi týchto troch cirkví najmenšia. Vznikla počas prvého pokusu Ukrajiny o osamostatnenie po prvej svetovej vojne. Neuznáva ju Moskva a do minulého týždňa ju neuznával ani Konštantínopol. Vedie ju kyjevský metropolita Makarij Maletič.


Ján Krupa

Zdroj:
https://svetkrestanstva.postoj.sk/37265/vztahy-moskvy-a-konstantinopolu-na-bode-mrazu


Foto:
Zasadanie moskovského Svätého Synodu v Minsku. 
Zdroj: pravoslavie.ru

Aktuality

Zobraziť všetky
09.07.2025

Vatikán povolil mariánsky kult na hore Zvir, zjavenia však oficiálne neuznal

Dikastérium vydalo stanovisko k Litmanovej. SITA Tlačová agentúra LITMANOVÁ. Vatikánske Dikastérium pre náuku viery v stredu zverejnilo oficiálne stanovisko k mariánskej úcte na hore Zvir v Litmanovej v okrese Stará Ľubovňa. Týka sa údaj…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
08.07.2025

Konec československé Podkarpatské Rusi

Jiří Plachý Osvobozením nejvýchodnější části republiky Rudou armádou začal systematický tlak sovětských sil proti činnosti obnovených československých úřadů. Před pětasedmdesáti lety, 22. ledna 1946, se zřízením Zakarpatské oblasti Ukrajin…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
07.07.2025

Ako si Stalin odkrojil Podkarpatskú Rus. V hre bolo aj východné Slovensko

Viete, že Československo bolo jediným štátom protihitlerovskej koalície, ktorý vyšiel z druhej svetovej vojny s územnou stratou? Pritom Josif Stalin ubezpečoval prezidenta Edvarda Beneša, že sa obnoví v pôvodných hraniciach. Ale práve sovietsky …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
06.07.2025

SOVA Petro (*1894 †1984)

SOVA Petr Petrovič (*11.7.1894 Hajtovka, okr. St. Ľubovňa - †10.6.1984 Užhorod, Ukrajina), rusínský politik a kulturní činitel rusofílského směru. Maturoval na gymnáziu v Prešově (1913), absolvoval právnickou akademii v Košicích (1923). V březnu…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
06.07.2025

KLOČURAK Štěpán (*1895 †1980)

KLOČURAK Štěpán (* 27.2.1895 Jasiňa, dnes Ukrajina,  † 18.2.1980 Praha), rusínsky politik ukrajinského směru. Studoval na užhorodském a sihoťském gymnáziu, absolvoval Právnickou akademii v Marmarošské Sihoti. V roce 1915 narukoval do rakousko-uh…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
06.07.2025

HASAL Antonín Bohuslav (*1883 †1960)

HASAL Antonín Bohuslav (krycí jméno Nižborský) (* 7.1.1883 Nová Huť pod Nižborem, †22.4.1960 Washington, USA),  český důstojník, legionář a československý generál. Maturoval na Vyšším reálném gymnáziu v Rakovníku. V roce 1913 absolvoval školu …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Žŷvot bars korotkŷj, ne traťte ho nadaremno !
Seďte cilŷj deň na facebooku i vaďte sja z neznamŷma durakami...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať