Pred 100 rokmi sa v Nemecku začal proces s Hitlerom 

15.02.2024


Nakoniec si odsedel deväť mesiacov

Dňa 26. februára 1924 sa v Mníchove konal súdny proces s vodcom nacistickej strany Adolfom Hitlerom. Na konci ostro sledovaného procesu si mal spolu so svojimi siedmimi komplicmi vypočuť rozsudky za neúspešný pokus o štátny prevrat z 8. a 9. novembra 1923.

Táto udalosť vošla do dejín ako "pivný puč". Budúci nacistický vodca Adolf Hitler sa ako predseda vtedy skromnej Národnosocialistickej nemeckej robotníckej strany (NSDAP) spolu so svojimi prisluhovačmi vrátane Heinricha Himmlera, Hermanna Göringa a Rudolfa Hessa pokúsil z preplnenej mníchovskej pivnice uskutočniť štátny prevrat.

Hitler však už v prvý deň procesu možno tušil, že proces mu nakoniec paradoxne z dlhodobého hľadiska politicky pomôže. České národné listy vo svojej prvej správe o procese dva dni po jeho začiatku (28. februára 1924) napísali nasledovné:

"V Mníchove Hitler pred súdom hovorí o revolúcii v mníchovskom pivovare ako o boji za národné pozdvihnutie. Hitlerov proces vzrušuje celé Nemecko, pretože obžalovaní predstavujú veľkú časť tejto povojnovej krajiny. Hitler a Ludendorff predstavujú myšlienky, názory a pocity, ktoré zostanú charakteristickým znakom Nemecka aj po prehratej vojne. Je to nacionalizmus, ktorý čerpal silu a vzdor z bolesti z poníženia vlasti, ale ktorý nedokázal zučtovať s chybami minulosti, nechcel vidieť fakty, videl len pomstu a zostal v myšlienkach tam, kde bolo Nemecko pred vojnou."

Náladu v Nemecku naplno ukázal mníchovský proces v praxi. Sudca Georg Neithardt sa netajil svojimi sympatiami k pučistom, ktorých vinu mal objektívne posúdiť. Celý proces pripomínal skôr frašku. Hitler ho využil na nekonečné prejavy údajnej obhajoby.

V skutočnosti využil čas na politickú sebaprezentáciu, ktorú si Nemci mohli prečítať v novinách na druhý deň. Nacistický vodca nakoniec dostal trest päť rokov v Landsberskej väznici. Bol to minimálny trest, ktorý mohol dostať. Nakoniec si odsedel len deväť mesiacov.

Rozsudok bol vynesený 1. apríla 1924. Sudca Neithardt bol v septembri 1933, keď už bol Hitler kancelárom, povýšený na predsedu Vyššieho krajinského súdu v Mníchove, údajne na podnet vďačného Hitlera, ktorý nezabudol na rok 1924 a veľmi mierny rozsudok. Budúci diktátor opustil väzenie s veľkou politickou reklamou mučeníka a nadiktovaným spisom Mein Kampf.

autor: Alan Hejma

zdroj: 
https://www.idnes.cz/technet/pred-100-lety/pred-100-lety-zacatek-nemecko-soud-s-hitlerem.A240223_150241_pred-100-lety_vov

Translated with DeepL.com 

foto:
Ludendorff chtěl přesídlit Slovany, paktoval se s Hitlerem.
zdroj: Wikimedia

Aktuality

Zobraziť všetky
04.05.2025

Zabudnutý Cibere

Pozvánka Slovenské národné múzeum – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove Vás srdečne pozýva na prednáškové popoludnie spojené s besedou na tému druhej svetovej vojny a nepoznaných či zabudnutých osudov rusínskych osobností, ktoré sa v n…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.04.2025

Dve percentá, jeden spoločný cieľ 

Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.  Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru! Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu

Ako sa z rusínskeho dialektu stala literárna reč, prečo je rusínčina spomedzi východoslovanských jazykov najtvrdšia, ale aj o tom, kedy rusínsky jazyk objaví umelá inteligencia, sa zhovárame s Ľubou Kráľovou, riaditeľkou Slovenského národného mú…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine 

Dejiny Podkarpatskej Rusi kap. 24 Diskriminácia rusínskeho národa na Ukrajine  История республики Подкарпатская Русь  24. Дискриминация русинской нации в Украине  po rusky TU Najvyššia rada (parlament) suverénnej Ukrajiny prijal…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere

PORTRÉTY LIDÍ ZAVLEČENÝCH DO SOVĚTSKÉHO SVAZU PO SKONČENÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY Pavel Cibere (1914 - 1972) Zatčen 10. září 1947 Vězněn 1947–1956: Moskva (Lefortovo), Dubravlag Pavel Cibere se narodil 5. dubna* 1914 v obci Zaluž nedaleko M…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.04.2025

Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu

Příběh Ivana Ljavince a Jána Eugena Kočiše autor: Adam Drda Řeckokatolická církev je svéráznou součástí katolického společenství. Uchovává tradice a zvláštnosti východního křesťanství a zároveň bezvýhradně uznává primát římského papeže. Vz…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Vasyľ:
-Zo ženov zme žyly ščastylvo i spokijňi... ...pokaľ Paraska ne zbačyla, že naša susida vterať oblaky - mojimi trenirkami...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať