Pred 100 rokmi sa v Nemecku začal proces s Hitlerom 

15.02.2024


Nakoniec si odsedel deväť mesiacov

Dňa 26. februára 1924 sa v Mníchove konal súdny proces s vodcom nacistickej strany Adolfom Hitlerom. Na konci ostro sledovaného procesu si mal spolu so svojimi siedmimi komplicmi vypočuť rozsudky za neúspešný pokus o štátny prevrat z 8. a 9. novembra 1923.

Táto udalosť vošla do dejín ako "pivný puč". Budúci nacistický vodca Adolf Hitler sa ako predseda vtedy skromnej Národnosocialistickej nemeckej robotníckej strany (NSDAP) spolu so svojimi prisluhovačmi vrátane Heinricha Himmlera, Hermanna Göringa a Rudolfa Hessa pokúsil z preplnenej mníchovskej pivnice uskutočniť štátny prevrat.

Hitler však už v prvý deň procesu možno tušil, že proces mu nakoniec paradoxne z dlhodobého hľadiska politicky pomôže. České národné listy vo svojej prvej správe o procese dva dni po jeho začiatku (28. februára 1924) napísali nasledovné:

"V Mníchove Hitler pred súdom hovorí o revolúcii v mníchovskom pivovare ako o boji za národné pozdvihnutie. Hitlerov proces vzrušuje celé Nemecko, pretože obžalovaní predstavujú veľkú časť tejto povojnovej krajiny. Hitler a Ludendorff predstavujú myšlienky, názory a pocity, ktoré zostanú charakteristickým znakom Nemecka aj po prehratej vojne. Je to nacionalizmus, ktorý čerpal silu a vzdor z bolesti z poníženia vlasti, ale ktorý nedokázal zučtovať s chybami minulosti, nechcel vidieť fakty, videl len pomstu a zostal v myšlienkach tam, kde bolo Nemecko pred vojnou."

Náladu v Nemecku naplno ukázal mníchovský proces v praxi. Sudca Georg Neithardt sa netajil svojimi sympatiami k pučistom, ktorých vinu mal objektívne posúdiť. Celý proces pripomínal skôr frašku. Hitler ho využil na nekonečné prejavy údajnej obhajoby.

V skutočnosti využil čas na politickú sebaprezentáciu, ktorú si Nemci mohli prečítať v novinách na druhý deň. Nacistický vodca nakoniec dostal trest päť rokov v Landsberskej väznici. Bol to minimálny trest, ktorý mohol dostať. Nakoniec si odsedel len deväť mesiacov.

Rozsudok bol vynesený 1. apríla 1924. Sudca Neithardt bol v septembri 1933, keď už bol Hitler kancelárom, povýšený na predsedu Vyššieho krajinského súdu v Mníchove, údajne na podnet vďačného Hitlera, ktorý nezabudol na rok 1924 a veľmi mierny rozsudok. Budúci diktátor opustil väzenie s veľkou politickou reklamou mučeníka a nadiktovaným spisom Mein Kampf.

autor: Alan Hejma

zdroj: 
https://www.idnes.cz/technet/pred-100-lety/pred-100-lety-zacatek-nemecko-soud-s-hitlerem.A240223_150241_pred-100-lety_vov

Translated with DeepL.com 

foto:
Ludendorff chtěl přesídlit Slovany, paktoval se s Hitlerem.
zdroj: Wikimedia

Aktuality

Zobraziť všetky
20.07.2024

Významná postava kultúrneho života Podkarpatskej Rusi

KAIGL Ladislav (*10. 12. 1885, Praha - †1. 1. 1939, Rakovník), český správny úradník, maliar a pedagóg. Tesne pred prvou svetovou vojnou odišiel za prácou do Ruska, kde učil na gymnáziách. Počas vojny sa prihlásil k československým légiám a s ni…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
17.07.2024

V Užhorode vysvätili nového gréckokatolíckeho biskupa

Po štyroch rokoch a dvoch dňoch bez sídelného biskupa dostala Mukačevská gréckokatolícka eparchia na Ukrajine svojho nového pastiera. Stal sa ním otec Teodor Macapula IVE, člen rehoľného Inštitútu vteleného Slova. Biskupská chirotónia (vysviacka…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Klidný, vyrovnaný, připravený šel před 75 lety generál Heliodor Píka na popravu

Syn Milan Píka strávil s otcem poslední noc před jeho popravou, byl oběšen ráno 21. června 1949. „Není ve mně zloby, studí mne však hořká lítost nad tím, že zmizela spravedlnost, pravda – snad jen dočasně – a šíří se nenávist, mstivost,“ napsal …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Heliodor Píka – celý život ve službě vlasti

V úterý 21. června 1949, právě v den výročí staroměstské popravy sedmadvaceti českých pánů, vyhasl na šibenici postavené v areálu věznice v Plzni na Borech život hrdiny a vlastence generála Heliodora Píky. Muže, jenž se tak stal jednou z prvních o…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Psychologický syndróm obete

V psychológii existuje pojem syndrómu obete – je to stav, pri ktorom človek považuje seba za obeť negatívnych činov iných ľudí alebo okolností. To sa prejavuje nielen v vnímaní sveta, ale aj v správaní. "Obeť" obviňuje z príčin svojich problémov…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Rozhovor. Na Spiši bola v uhorských časoch taká chudoba, že Slováci chceli po príchode do USA zabudnúť na domov

Michael Kopanic Jr. sa narodil v americkom Youngstowne v roku 1954. Babka mu však inak ako „malý Michal“ nepovedala. Rozprávala totiž len po slovensky. Kopanic je americký Slovák, potomok tých, ktorým sa na Slovensku hovorievalo „amerikánci“.…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Marča legiňovi:
-A podľa čoho jes uhadav, že jem ľivačka...?!
-Ľivu ďirku v nosi maš vekšu...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať