Pred 100 rokmi sa v Nemecku začal proces s Hitlerom 

15.02.2024


Nakoniec si odsedel deväť mesiacov

Dňa 26. februára 1924 sa v Mníchove konal súdny proces s vodcom nacistickej strany Adolfom Hitlerom. Na konci ostro sledovaného procesu si mal spolu so svojimi siedmimi komplicmi vypočuť rozsudky za neúspešný pokus o štátny prevrat z 8. a 9. novembra 1923.

Táto udalosť vošla do dejín ako "pivný puč". Budúci nacistický vodca Adolf Hitler sa ako predseda vtedy skromnej Národnosocialistickej nemeckej robotníckej strany (NSDAP) spolu so svojimi prisluhovačmi vrátane Heinricha Himmlera, Hermanna Göringa a Rudolfa Hessa pokúsil z preplnenej mníchovskej pivnice uskutočniť štátny prevrat.

Hitler však už v prvý deň procesu možno tušil, že proces mu nakoniec paradoxne z dlhodobého hľadiska politicky pomôže. České národné listy vo svojej prvej správe o procese dva dni po jeho začiatku (28. februára 1924) napísali nasledovné:

"V Mníchove Hitler pred súdom hovorí o revolúcii v mníchovskom pivovare ako o boji za národné pozdvihnutie. Hitlerov proces vzrušuje celé Nemecko, pretože obžalovaní predstavujú veľkú časť tejto povojnovej krajiny. Hitler a Ludendorff predstavujú myšlienky, názory a pocity, ktoré zostanú charakteristickým znakom Nemecka aj po prehratej vojne. Je to nacionalizmus, ktorý čerpal silu a vzdor z bolesti z poníženia vlasti, ale ktorý nedokázal zučtovať s chybami minulosti, nechcel vidieť fakty, videl len pomstu a zostal v myšlienkach tam, kde bolo Nemecko pred vojnou."

Náladu v Nemecku naplno ukázal mníchovský proces v praxi. Sudca Georg Neithardt sa netajil svojimi sympatiami k pučistom, ktorých vinu mal objektívne posúdiť. Celý proces pripomínal skôr frašku. Hitler ho využil na nekonečné prejavy údajnej obhajoby.

V skutočnosti využil čas na politickú sebaprezentáciu, ktorú si Nemci mohli prečítať v novinách na druhý deň. Nacistický vodca nakoniec dostal trest päť rokov v Landsberskej väznici. Bol to minimálny trest, ktorý mohol dostať. Nakoniec si odsedel len deväť mesiacov.

Rozsudok bol vynesený 1. apríla 1924. Sudca Neithardt bol v septembri 1933, keď už bol Hitler kancelárom, povýšený na predsedu Vyššieho krajinského súdu v Mníchove, údajne na podnet vďačného Hitlera, ktorý nezabudol na rok 1924 a veľmi mierny rozsudok. Budúci diktátor opustil väzenie s veľkou politickou reklamou mučeníka a nadiktovaným spisom Mein Kampf.

autor: Alan Hejma

zdroj: 
https://www.idnes.cz/technet/pred-100-lety/pred-100-lety-zacatek-nemecko-soud-s-hitlerem.A240223_150241_pred-100-lety_vov

Translated with DeepL.com 

foto:
Ludendorff chtěl přesídlit Slovany, paktoval se s Hitlerem.
zdroj: Wikimedia

Aktuality

Zobraziť všetky
30.05.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.04.2024

Eugen Gindl: Československý svet v Karpatoch (recenzia)

Po každom veľkom dejinnom zlome sa učebnice dejepisu prepisujú. História etník, národov, štátov, ba i celých kontinentov sa rekonštruuje, dopĺňa, retušuje, ba v niektorých prípadoch (skoro vždy dočasne) sa niektoré kapitoly histórie aj gumujú. V…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.04.2024

Stanislav Konečný: Začleňovanie územia Rusínov do rámca ČSR (1919 - 1920)

Od leta 1919 bolo evidentné, že vzhľadom na vývoj medzinárodnej situácie a stanoviská rusínskej reprezentácie doma i v Amerike stalo sa pripojenie územia juhokarpatských Rusínov k Československu jedinou alternatívou. Pravda, zostávalo ešte veľa …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
27.04.2024

Politický monsterproces: Väzeň Husák svojich mučiteľov vytočil 

Čo priznal, vzápätí odvolal Všetci buržoázni nacionalisti sa dopustili najťažších trestných činov. To bola kľúčová veta obžaloby v kauze Gustáv Husák a spol. Čoskoro uplynie 70 rokov od konania tohto politického monsterprocesu. Súdne pojednávan…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Čaputová počas návštevy Prešova: Kanceláriu prezidenta nezamknem, neberiem ani kľúče

Akúkoľvek diskrimináciu považuje za neprípustnú. PREŠOV. Rozlúčkové turné prezidentky Zuzany Čaputovej po slovenských regiónoch pokračovalo vo štvrtok v Prešove. Navštívila radnicu, rusínske divadlo, evanjelické gymnázium, azylový dom i múzeu…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Teta Paraska:
-Bars ťazko vychovavaty syna, kotroho ti porodyla svekra...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať