Prešov 2,8 milióna, nárazníková Ubľa 31-tisíc

22.03.2023


Z peňazí za odídencov sa však tešia všade. Časť zo 127 miliónov pôjde na východ.

VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Od necelých tritisíc až po takmer tri milióny eur dostanú na účet samosprávy na východe Slovenska.

Podmienkou je ubytovanie odídencov z Ukrajiny.

Kľúč je jednoduchý
Takmer 127 miliónov eur z eurofondov dostanú samosprávy na Slovensku za to, že poskytli útočisko Ukrajincom, utekajúcim pred vojnou.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) nedávno vyhlásilo výzvu z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).

Nenávratný finančný príspevok dostane takmer 1 500 miest a obcí, z toho 481 samospráv v oboch krajoch východného Slovenska, vrátane košických mestských častí.

Kľúč k ich rozdeleniu stanovil rezort ministerky Veroniky Remišovej (Za ľudí) jednoducho.

Sumu rozdelí ako paušálnu podporu maximálne 100 eur za prijatie jednej osoby s dočasným útočiskom na týždeň, najviac na obdobie 26 týždňov.

Na jedného prijatého utečenca tak môže obec či mesto dostať až 2 600 eur.

Tabuľku vedú Michalovce
V Košickom kraji sa mimoriadna podpora týka 194 miest a obcí a 22 košických mestských častí.

Jednotlivé samosprávy, okrem krajského mesta, ubytovali podľa tabuliek MIRRI od jedného až do takmer štyristo odídencov.

Vyše milión eur dostanú Michalovce za 397 ubytovaných Ukrajincov, čo je najviac spomedzi miest kraja.

Mesto na Zemplíne stálo od vypuknutia vojny takpovediac v prvej línii pomoci.

Okamžite ponúklo krízové ubytovanie a zabezpečilo základné služby pre odídencov.

„Náklady spojené s poskytovaním pomoci sa týkali najmä poskytovania zázemia, materiálno-technického zabezpečenia, potravinovej a humanitárnej pomoci,“ informovala hovorkyňa primátora Mária Stričková.

Mestská športová hala sa zmenila na veľkokapacitné registračné centrum.

Hneď v susedstve rezort vnútra zriadil veľkokapacitné krízové centrum a na ihrisku gymnázia vyrástol dočasný núdzový tábor.

Na čo presne peniaze Michalovce minú, zatiaľ povedať nevedia.

„V súvislosti s neľahkou ekonomickou situáciou, ktorej čelia samosprávy na Slovensku, vítame všetky možnosti, prostredníctvom ktorých možno žiadať o nenávratný finančný príspevok. Prostriedky sa budeme snažiť využiť čo najefektívnejšie,“ doplnila.

Rožňavu kompenzácia prekvapila
Rožňavská samospráva prichýlila 119 odídencov, čo jej spomedzi miest kraja vynieslo pomyselnú tretiu priečku.

Netají sa tým, že kompenzácia ju „milo prekvapila a potešila“.

„Z týchto peňazí vykryjeme výpadky podielových daní a prispejeme na vybudovanie infraštruktúry,“ spresnil hovorca kancelárie primátora Štefan Barci.

Aj silný zážitok
V top desiatke obcí kraja sú tri z okresu Spišská Nová Ves a až štyri z Michalovského.

Na účte obce Smižany v okrese Spišská Nová Ves pribudne 163 800 eur za 63 ubytovaných odídencov.

„Peniaze použijeme na dorovnanie cien za energie, to je naša priorita. Ak sa niečo zvýši, pôjde to na rozvoj obce,“ hovorí prednosta obecného úradu Miroslav Grečko.

Samotná obec priestory na ubytovanie neposkytovala.

Ponúkla inú pomoc prakticky hneď na začiatku utečeneckej krízy. Spolu s charitou priviezli na obecných autách z hraníc matky s deťmi.

„Náklady na pohonné hmoty a čas sme ani nerátali, chceli sme pomáhať. Zabezpečili sme im stravu, testy na covid a podobne,“ dodáva Grečko.

Priznáva, že vidieť na hranici vystrašené, unavené a smutné ženy s deťmi bol preňho silný zážitok.

„Bolo to veľmi emotívne, mnohí to zľahčujú, ale nechceli by sme zažiť to, čo ony,“ uzatvára.

Stanovia si priority
Obec Kaluža pri Zemplínskej šírave v Michalovskom okrese si nárokuje 145 600 za 56 odídencov. Našli ubytovanie v domoch a chatách miestnych obyvateľov.

Novozvolený starosta Jozef Fic (Smer) je opatrný.

„Výzva je pekná, treba splniť podmienky. Dal som spracovať agentúre, na čo presne sa peniaze dajú použiť. Musíme si stanoviť priority,“ hovorí.

Prešov dostane najviac
V Prešovskom kraji je v ministerskom zozname dokopy 265 samospráv.

Rebríček počtu ubytovaných vedie Prešov. Má na konte 1083 ubytovaných odídencov, čo v prepočte znamená 2 815 800 eur.

Nasleduje ho Poprad.

Krajské mesto vníma príspevok ako kompenzáciu za náklady, ktoré malo v súvislosti s utečeneckou krízou. Vyčíslilo ich celkovo na 2 415 397 eur.

„Výdavky boli vynaložené na mzdy a odvody pracovníkov, energie, vodné a stočné, na komunikačnú infraštruktúru, telekomunikačné služby či rôzne prevádzkové stroje a zaradenia,“ vyratúva hovorkyňa Terézia Rácová.

Utečenecká kríza odkrojila z rozpočtu aj na nákup potravín, pohonných hmôt, na prepravné a nájom dopravných prostriedkov, na odmeny zamestnancov mimo pracovného pomeru i na príspevok na ubytovanie.

„Náklady však stále rastú a určite budú v konečnom dôsledku vyššie, ako samotná kompenzácia, za ktorú sme, samozrejme, vďační,“ dodáva.

Príspevok z eurofondov prešovská samospráva využije na prevádzku a správu mesta a tiež na ďalšiu činnosť na riešenie migračnej krízy.

„Prioritne by sme ho však chceli použiť na rozvojové programy, ktoré by Prešovu a Prešovčanom do budúcna uľahčili život,“ dopĺňa Rácová.

Bardejov: Robili sme všetko, čo bolo v našich silách
Bardejov si za 332 ubytovaných odídencov prilepší sumou 863 200 eur. Vníma ju ako kompenzáciu za náklady a všetku pomoc spojenú s utečeneckou vlnou.

Na čo presne ju samospráva použije, zatiaľ známe nie je.

„Ešte ich nemáme na účte a nevieme povedať, kedy ich dostaneme. Sú to mimorozpočtové zdroje, s ktorými sme nerátali. Určite nájdeme spôsob, ako ich zmysluplne využiť. Nezvykneme deliť kožu medveďa, ktorý ešte behá po lese,“ zavtipkoval hovorca Štefan Hij.

Samospráva v začiatkoch utečeneckej krízy prerobila priestory telocvične a materskej školy na provizórnu nocľaháreň, nakúpila postele či dezinfekčné prostriedky.

Odídenci boli ubytovaní aj v zariadeniach Prešovského samosprávneho kraja či Bardejovských kúpeľoch.

„Robili sme všetko, čo bolo v našich silách, aby sme im zabezpečili náhradné ubytovanie. Zvládli sme to,“ dodáva.

Majú akčný plán
V top desiatke obcí Prešovského kraja sú až tri z Popradského okresu. Odídenci využili ubytovacie kapacity hotelov a penziónov v našich veľhorách.

Nová Lesná, ktorá sa prezentuje ako obec s najkrajším výhľadom na Vysoké Tatry, si za 83 odídencov pripíše na účet 215 800 eur. Že by ich nemali na čo minúť, starosta Peter Hritz (nezávislý) vylučuje.

Spolu s poslancami vypracoval akčný plán na celé funkčné obdobie, v ktorom si stanovili priority.

„Chceme riešiť ekologickú dopravu, domácim a návštevníkom obce ponúkneme elektrobicykle. Potrebujeme zabezpečiť verejné osvetlenie v niektorých lokalitách, dobudovať chodníky, opraviť cesty, orezať stromy, máme toho veľa,“ vyratúva.

Časť peňazí vyčlení na odmeny trom administratívnym pracovníčkam, ktoré mali ubytovaciu agendu na starosti.

„Často museli zostávať v práci aj po pracovnej dobe a spracovanie údajov bolo veľmi náročné,“ dodáva Hritz.

Rozdeľovať bude iný
V Šarišských Bohdanovciach v okrese Prešov prichýlili 61 odídencov. Dostanú za nich 158 600 eur.

Dosluhujúci starosta Peter Merkovský (Smer) ich už rozdeľovať nebude. V nedávnych doplňujúcich voľbách vyhral Patrik Halčišák (KDH), funkciu musí prevziať do 24. apríla.

„Dohodli sme sa s poslancami, že to už nechám na nového pána starostu,“ hovorí.

Je nemálo toho, do čoho by bolo treba investovať - dokončiť výstavbu chodníkov, vymeniť fasádu na budove obecného úradu a kultúrneho domu, zrekonštruovať verejné osvetlenie, zaviesť kamerový systém.

„Paradoxne v deň, kedy nám prišlo zamietavé stanovisko na dotáciu, niekto sa pokúsil vlámať do budovy úradu,“ dodáva.

Obec vo vlastných priestoroch ubytovanie pre odídencov neponúkala.

Podľa Merkovského zvládnuť administratívu súvisiacu s ubytovaním bolo prácne a náročné.

„Kým sa to zabehlo, bol s tým problém. Menilo sa to za pochodu trikrát, bola to práca navyše,“ uzatvára.

Ubľania chcú kúpiť solárne panely
Prihraničná obec Ubľa v Sninskom okrese nápor odídencov zažila na vlastnej koži už v prvý deň vypuknutia vojenského konfliktu u východných susedov.

Prvých utečencov ubytovali v telocvični základnej školy, neskôr sa na dočasné útočisko a núdzový záchytný tábor zmenili priestory kultúrneho domu. Zatvorili ho až 1. augusta.

Bývalá starostka Nadežda Sirková (Hlas) odhadla, že sa obec postarala o približne 80-tisíc odídencov.

Odhodlanie Ubľanov a ich ochota pomáhať vyvolala obrovskú vlnu solidarity s odídencami i samotnou obcou, ktorú zastupiteľstvo Prešovského samosprávneho kraja vlani v marci podporilo sumou 25-tisíc eur a nezisková organizácia Človek v ohrození poslala 50-tisíc eur.

Teraz obec dostane od MIRRI za 12 ubytovaných 31 200 eur.

„V prvom momente som sa potešil, že dostaneme toľké peniaze. Keď však porovnávam, že niektoré obce na západnom Slovensku dostanú viac ako my, čo sme boli prvým záchytným bodom, sklamalo ma to. Aj keď je pravda, že mnohí sa v obci nezdržali dlho a pokračovali ďalej v ceste na západ,“ hovorí novozvolený starosta Jozef Fejsák (KDH).

Sám pomáhal na hraničnom priechode ako dobrovoľník.

Hovorí, že obec sa teší „z každého eura“.

„Radi by sme umiestnili solárne panely na budove zdravotného strediska, aby sme znížili náklady na energie. Do kultúrneho domu potrebujeme kúpiť elektrické ohrievače, staré už doslúžili, veď fungovali v kuse pol roka. Musíme dokúpiť elektrickú pec a sporák do kuchyne,“ zdôrazňuje, na čo peniaze použije.

„Hlavne, aby prišli,“ dodáva Fejsák.

Bez dokladovania i obmedzenia
Rezort informatizácie vysvetlil, že samosprávy nebudú musieť žiadnym spôsobom dokladovať svoje výdavky z peňazí, ktoré dostanú za odídencov.

Na účty by ich mali dostať po schválení revízie operačného programu IROP zo strany Európskej komisie.

Ich použitie nebude nijako limitované.

„Systém vyplácania bude rýchly a bez zbytočných papierovačiek. Samosprávy môžu získanú pomoc využiť na akýkoľvek účel podľa svojich potrieb - školy, škôlky, sociálne služby a podobne,“ povedal pre Korzár hovorca MIRRI Andrej Ďuríček.

Top mestá Košického kraja
Michalovce 397 ubytovaných - 1 032 200 eur
Spišská Nová Ves 190 - 494 000
Rožňava 119 - 309 400
Trebišov 97 - 252 200
Zdroj: MIRRI

Top desať obcí v Košickom kraji
Smižany (okres Spišská Nová Ves) 63 ubytovaných - 163 800 eur
Budimír (okres Košice-okolie) 59 - 153 400
Kaluža (okres Michalovce) 56 - 145 600
Vinné (okres Michalovce) 31 - 80 600
Ruskov (okres Košice-okolie) 29 - 75 400
Prakovce (okres Gelnica) 28 - 72 800
Palín (okres Michalovce) 27 - 70 200
Hrabušice (okres Spišská Nová Ves) 24 - 62 400
Markušovce (okres Spišská Nová Ves) 24 - 62 400
Iňačovce (okres Michalovce) 23 - 59 800
Zdroj: MIRRI

Top mestá Prešovského kraja
Prešov 1083 ubytovaných - 2 815 800 eur
Poprad 509 - 1 323 400
Bardejov 332 - 863 200
Snina 183 - 475 800
Zdroj: MIRRI

Top desať obcí v Prešovskom kraji
Nová Lesná (okres Poprad) 83 ubytovaných - 215 800 eur
Šarišské Bohdanovce (okres Prešov) 61 - 158 600
Gerlachov (okres Poprad) 46 - 119 600
Pavlovce (okres Vranov nad Topľou) 45 - 117 000
Juskova Voľa (okres Vranov nad Topľou) 44 - 114 400
Ľubotice (okres Prešov) 39 - 101 400
Jarabina (okres Stará Ľubovňa) 38 - 98 800
Ľubica (okres Kežmarok) 38 - 98 800
Stará Lesná (okres Kežmarok) 38 - 98 800
Spišský Štiavnik (okres Poprad) 37 - 96 200
Zdroj: MIRRI


Jana Otriová, redaktorka

zdroj:
https://korzar.sme.sk/c/23152165/presov-28-miliona-naraznikova-ubla-31-tisic-z-penazi-za-odidencov-sa-vsak-tesia-vsade.html

foto: Čakáreň
autorka: Jana Otriová
 

Aktuality

Zobraziť všetky
20.06.2024

Recenzie: Dokumentárny film Podkarpatská rusínska maliarska škola 

(28 min, © ZIRS-RTVS, 2019,  réžia a kamera: Igor Sivák, scenár: Ivan Pop, komentár: Peter Rúfus, strih: Alan Bezák, producent: Ján Lipinský) jazyk: slovenský titulky: anglické, maďarské, rusínske   Josif Bokšaj na adresu podkarpatskej ml…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.06.2024

Rozlúčkový prejav prezidentky Zuzany Čaputovej

Slovensko, prajem ti pokojnejšie časy, múdre vedenie a viac ľudskosti  Vážené občianky, vážení občania, milí hostia a prítomní. Zajtra sa skončí môj päťročný prezidentský mandát. Pri tejto príležitosti by som sa vám chcela poslednýkrát pri…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
13.06.2024

Recenzia: (Ne)zabudnutá história Rusínov

Malé dejiny Rusínov (Ivan Pop, 2020, vydávateľ: o.z. ZIRS) Ivan Pop je uznávaným historikom, politológom, kulturológom, ale hlavne rusínistom, ktorý sa roky venuje problematike rusínskeho národa. Na konte má už viacero knižných publikácií či …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
12.06.2024

Obrazy Andyho Warhola posypané diamantovým prachom zavítali na hrad v Starej Ľubovni

Kráľovská edícia Andyho Warhola vytvorená v roku 1984 dorazila v týchto dňoch na hrad Ľubovňa a bude sprístupnená do konca septembra 2024. Ako uvádza hrad na sociálnych sieťach, Kompletné portfólio Kráľovnej Ntombi, ktorého lukratívnosť repre…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
11.06.2024

Kardiológ Janko mal rovnaké ochorenie ako Heriban

Zachránilo ho, že včas rozpoznal diagnózu.  Ako poslanec zažil piatich primátorov. Patrí medzi slovenskú kardiologickú špičku. Má šikovné ruky a sluch, vďaka čomu dokáže u detí diagnostikovať problémy so srdcom. Pred rokmi visel jeho život n…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
11.06.2024

Prof. Peter Švorc: MOJA CESTA KU KRAJINSKEJ HRANICI

Medzi Slovenskom a Podkarpatskou Rusou Je to už viac ako 30 rokov, keď som sa prvýkrát pustil do poznávania dejín Podkarpatskej Rusi, o ktorej sme sa na vysokej škole počas štúdia na odbore dejepis v 70. a 80. rokoch minulého storočia v podstat…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Skaržyť sja Paraska kamaratki:
-Kutuzov splalyv cilu Moskvu a byv za to geroj (hrdina) a ja lem prypalyla rizky na niďilnyj obid a už jem paskuda ľivoruka...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať