Prítomný v lemkovskom svete. Jubileum Ivana Dzjadyka
Ivan Dzjadyk je publicista, spoločenský a cirkevný činiteľ. V lemkovskom hnutí pôsobí od konca 50. rokov 20. storočia.
22. októbra 1939 sa vo Florynke narodil Ivan Dzjadyk, neskorší plodný pracovník Združenia Lemkov, spisovateľ a účastník kultúrneho života Lemkov v Poľsku.
Práve dnes uplynulo presne 85 rokov od narodenia jubilanta, ktorý bol v lemkovskom hnutí prítomný už koncom 50. rokov 20. storočia, keď mal ešte len necelých dvadsať rokov.
Rodné hniezdo
Ivan Dzjadyk prišiel na svet v slávnej obci Florynka v zámožnej rodine florynského gazdu Michala a Parasky Dzjadykovcov. No rodnú krajinu si dlho neužil, pretože už ako osemročný chlapec bol so svojimi najbližšími vysťahovaný v rámci akcie „Visla“. V rodnej obci stihol len svoje śkolské počiatk&, ukončil tu iba prvú triedu.
Dzjadykovci, ako aj ďalších 32 florynských rodín, boli usídlení na bývalých nemeckých pozemkoch – v obci Michalov, dnešného Lubinského okresu. Tieto obrazy zo života malého Ivana sa hlboko zapísali do jeho vedomia a neskôr ich začal prenášať na papier.
Ivan Dzjadyk patrí k tej generácii, ktorá prešla náročnou cestou vysťahovania ako dieťa a zažila „nový“ život na mieste, kde (dlho) bolo žiť veľmi ťažké, skoro nemožné. Nešlo len o fyzické prežitie, ale aj o duchovný rozmer. Ako pozorný pozorovateľ a účastník kultúrneho života Florynčanov v Michalove nosí tieto momenty vo svojej pamäti dodnes.
Začiatok nadaného človeka
Rovnako ako iní túžil po Lemkovine, ktorú si pamätal len z detských rokov, a vysníval si ju v melancholických pestrofarebných obrazov:
Спів летит понад потокы,
Разом зо шумом ліса
І гыне серед хатинок,
Як тихій шелест вівса.
Spev letí ponad potoky,
Spolu so šumom lesa,
A zaniká medzi domčekmi,
Ako tiché šelestanie ovsa.
Ako publicista debutoval Ivan Dzjadyk pomerne skoro – ako devätnásťročný mladý gavalier. Vtedy práve dokončil Ekonomické technikum v Legnici. Na jeho vnútorné cítenie a pocit príslušnosti určite vplývala výchova v uvedomelej lemkovskej domácnosti. Jeho otec, Michal Dzjadyk, už v roku 1950 zabezpečil z Ameriky slávnu „Našu knižku“ od Lemko-Zväzu, ktorá bola v tých ťažkých časoch pre Lemkov na vysídlení doslova „Bibliou“, a okrem nej prichádzali aj ďalšie publikácie – almanachy od emigrantských amerických kruhov.
Svoje prvé texty uverejnil v roku 1958 v ukrajinskom časopise „Naše slovo“, kde bolo lemkovským autorom umožnené publikovať. Mladého, talentovaného intelektuála si čoskoro všimli vplyvní lídri lemkovskej komunity a vyzvali ho k spolupráci. S biografiou Ivana Dzjadyka sa spájajú aj prvé pokusy o národnú „revoltu“. Ako spomínal, prvý pokus sa skončil trochu tragikomicky, hoci sa mohol skončiť inak, s ohľadom na politickú realitu tých čias. Pri jednom pokuse o stretnutie lemkovských „voľnomyšlienkárov“ boli účastníci (medzi nimi aj Ivan Dzjadyk) na stanici v Glogowe rozohnaní bezpečnostnými zložkami.
Krátko po tom bol povolaný do Ľudovej armády (1959 – 1961). Po službe vlasti začal Ivan Dzjadyk svoju profesionálnu kariéru v bankovníctve, kde pôsobil až do dôchodku. Medzitým, v roku 1969, ukončil Ekonomickú akadémiu vo Vroclave. V bankovníctve prešiel všetkými pozíciami – od referenta až po pozíciu riaditeľa Západnej banky v Zlotoryji, ktorú zastával od roku 1981 ďalších dvadsať rokov. V profesionálnom živote zaznamenal významné úspechy, o ktorých sa často písalo v médiách.
V máji 1987 sa oženil s Janinou Świątkovskou, rodenou Izbjankovou.
„Náš čas“
Ivan Dzjadyk nikdy nestratil silné spojenie s lemkovskými záležitosťami. Keď nastalo uvoľnenie po roku 1989 a Lemkovia sa mohli konečne legálne združovať, Ivan Dzjadyk sa hneď zapojil do týchto aktivít. Ešte skôr, začiatkom 80. rokov 20. storočia, aktívne spolupracoval pri organizovaní prvých Ognísk a neskôr aj Lemkovskej vatre v Michalove.
Na prelome 80. a 90. rokov ho bolo možné vidieť na doskách Divadla Združenia Lemkov, na scéne i v zákulisí počas Lemkovských vatier v zahraničí (ktoré od roku 1990 organizovalo Združenie Lemkov založené v roku 1989), prvých Medzinárodných bienále lemkovskej/rusínskej kultúry v Krynici a na Zyndranovskom festivale „Od Rusala do Jána.“ Na všetkých týchto podujatiach Ivan Dzjadyk rád vystupoval ako konferenciér a humorista.
Bol účastníkom niekoľkých Svetových kongresov Rusínov ako člen delegácie Združenia Lemkov. Zúčastnil sa na natáčaní dvoch častí hraného filmu Andreja Kopču – „Akcia Visla – Vyhnanie“ a „Akcia Visla – Na cudzine“, kde vystupoval v úlohe agenta.

Publikované v: „Karpatorusínsky kalendár Lemko-Zväzu (USA) na rok 1965.“
V priebehu rokov publikoval Ivan Dzjadyk na „Lemkovskej strane“ časopisu „Naše slovo“, v zväzových publikáciách „Karpatská Rus“, v kalendároch, časopisoch Združenia Lemkov „Besida“, „Záhrada“ a v zborníkoch Múzea lemkovskej kultúry v Zyndranowej. Písal o rôznych témach – prinášal reportáže, opisoval kultúrny život Lemkov alebo ich históriu. Jeho texty sa objavovali aj v „Pravoslávnom prehľade“, ako aj v ukrajinsky písaných novinách „Nový život“ na Slovensku a „Vatra.“
Je spoluautorom dvoch zbierok „Vtipov a poviedok“ (1991, 1995). V roku 2006 publikoval knihu s názvom „Svätá Zem,“ ktorá je jeho osobnou reportážou z púte v roku 2005.
Za oddanosť a vernosť pravoslávnej cirkvi bol ocenený cirkevnými vyznamenaniami. Z jeho iniciatívy boli v roku 2009 na dvoch cintorínoch vo Florinke odhalené pamätné kríže pripomínajúce prítomnosť Rusínov v rodnej obci.
V roku 2019 mu Združenie Lemkov udelilo Cenu Nikifora – Epifana Drovňaka za celoživotnú prácu venovanú lemkovskej kultúre.
V roku 2024 mal ako starešina česť zapáliť Lemkovskú vatru na cudzine v Michalove.
Na mnohaja i blahaja lita!
Severian Kosovský, autor »Rôzne
zdroj:
https://www.lem.fm/prisutnyj-v-lemkivskym-sviti-yuvilej-ivana-dzdika/
Aktuality
Zobraziť všetky04.05.2025
Zabudnutý Cibere
Pozvánka
Slovenské národné múzeum – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove Vás srdečne pozýva na prednáškové popoludnie spojené s besedou na tému druhej svetovej vojny a nepoznaných či zabudnutých osudov rusínskych osobností, ktoré sa v n…
30.04.2025
Dve percentá, jeden spoločný cieľ
Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.
Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru!
Notársky centrálny register určených právnických osôb
Informácie o určenej…
29.04.2025
Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu
Ako sa z rusínskeho dialektu stala literárna reč, prečo je rusínčina spomedzi východoslovanských jazykov najtvrdšia, ale aj o tom, kedy rusínsky jazyk objaví umelá inteligencia, sa zhovárame s Ľubou Kráľovou, riaditeľkou Slovenského národného mú…
29.04.2025
Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine
Dejiny Podkarpatskej Rusi
kap. 24 Diskriminácia rusínskeho národa na Ukrajine
История республики Подкарпатская Русь
24. Дискриминация русинской нации в Украине
po rusky TU
Najvyššia rada (parlament) suverénnej Ukrajiny prijal…
29.04.2025
Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere
PORTRÉTY LIDÍ ZAVLEČENÝCH DO SOVĚTSKÉHO SVAZU PO SKONČENÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
Pavel Cibere (1914 - 1972)
Zatčen 10. září 1947
Vězněn 1947–1956: Moskva (Lefortovo), Dubravlag
Pavel Cibere se narodil 5. dubna* 1914 v obci Zaluž nedaleko M…
28.04.2025
Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu
Příběh Ivana Ljavince a Jána Eugena Kočiše
autor: Adam Drda
Řeckokatolická církev je svéráznou součástí katolického společenství. Uchovává tradice a zvláštnosti východního křesťanství a zároveň bezvýhradně uznává primát římského papeže. Vz…
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
U labirskoho dochtora.
-Teto Parasko, vašomu mužovi treba zabezpečity trvalyj pokij. Tu je recept - liky na upokojiňa nerviv...
- A jak mu ich mam davkuvaty...?
- To ne pro ňoho - ale pro vas...!

Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať