Prvá etapa reštaurovania ikon ukončená
Vihorlatské múzeum v Humennom si dovoľuje informovať Vás o ukončení prvej etapy reštaurovania ikonostasu z obdobia 18. storočia v drevenom chráme sv. Michala Archanjela v Expozícii ľudovej architektúry a bývania Vihorlatského múzea v Humennom. Pôvodná cerkov z Novej Sedlice pochádza z roku 1764 a dnes je dominantou múzejnej expozície.
Drevený chrám sv. Michala Archanjela z Novej Sedlice bol v pôvodnej lokalite postavený v roku 1764. V roku 1974 bol premiestnený do Humenného, aby sa stal prvým objektom Expozície ľudovej architektúry a bývania Vihorlatského múzea. Súčasťou vybavenia chrámu je Ikonostas.
Prvýkrát bol reštaurovaný počas premiestňovania chrámu do Humenného. Vplyvom času i exponovania je v súčasnosti poškodená jeho výtvarná i architektonická časť. Cieľom prvej etapy realizácie projektu reštaurovania celého ikonostasu bolo reštaurovanie troch zo štyroch ikon hlavného radu, konkrétne ikon Svätý Mikuláš, Bohorodička a Kristus Pantokrator spolu s ich architektúrou.
Reštaurovania sa ujala Mgr. art L. Zuzulákova. Prvým krokom bola odborná demontáž z ikonostasu v chráme z Novej Sedlice v skanzene v Humennom a prenesenie do ateliéru reštaurátorky v Košiciach.
Po prenesení bola na jednotlivých ikonách upevnená polychrómia, nasledovalo očistenie maľby od lakov, starších retuší a odstránenie starších tmelov. Ďalším krokom bolo lepenie rozdelených častí podložky a architektúry, petrifikovanie a doplnenie chýbajúcich drevených prvkov. Potom boli dotmelené úbytky maliarskej vrstvy a polychrómie, polimentovanie (nanášanie hlinky ako podkladu) a nanesenie zlátenia a striebrenia. V závere prešli ikony optickým scelením retušou a záverečným lakovaním. Tesne pred začiatkom tohtoročnej turistickej sezóny boli ikony nainštalované späť na svoje miesto v rámci ikonostasu.
Záverečnou fázou bolo vyhotovenie záverečnej dokumentácie z priebehu reštaurovania, vrátane fotodokumentácie.
Po ukončení prác a opätovnom inštalovaní ikon tak môže múzeum návštevníkom ponúknuť zážitok z obnovenej časti ikonostasu. Reštaurovaním sa zvýši jeho výpovedná hodnota. Zároveň sa enormne predĺži životnosť ikonostasu ako celku, teda malieb, podkladov i konštrukčných prvkov.
I keď počas reštaurovania nahradili ikony ich fotografie, skanzen a teda aj kostolík s ikonostasom si v období od júna 2023 do júna 2024 pozrelo 4 646 návštevníkov.
Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
PhDr. Ivana Strakošová
Vihorlatské múzeum v Humennom
foto: Ikony po reštaurovaní
zdroj: Archív Vihorlatského múzea v Humennom
Aktuality
Zobraziť všetky04.05.2025
Zabudnutý Cibere
Pozvánka
Slovenské národné múzeum – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove Vás srdečne pozýva na prednáškové popoludnie spojené s besedou na tému druhej svetovej vojny a nepoznaných či zabudnutých osudov rusínskych osobností, ktoré sa v n…
30.04.2025
Dve percentá, jeden spoločný cieľ
Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.
Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru!
Notársky centrálny register určených právnických osôb
Informácie o určenej…
29.04.2025
Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu
Ako sa z rusínskeho dialektu stala literárna reč, prečo je rusínčina spomedzi východoslovanských jazykov najtvrdšia, ale aj o tom, kedy rusínsky jazyk objaví umelá inteligencia, sa zhovárame s Ľubou Kráľovou, riaditeľkou Slovenského národného mú…
29.04.2025
Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine
Dejiny Podkarpatskej Rusi
kap. 24 Diskriminácia rusínskeho národa na Ukrajine
История республики Подкарпатская Русь
24. Дискриминация русинской нации в Украине
po rusky TU
Najvyššia rada (parlament) suverénnej Ukrajiny prijal…
29.04.2025
Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere
PORTRÉTY LIDÍ ZAVLEČENÝCH DO SOVĚTSKÉHO SVAZU PO SKONČENÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
Pavel Cibere (1914 - 1972)
Zatčen 10. září 1947
Vězněn 1947–1956: Moskva (Lefortovo), Dubravlag
Pavel Cibere se narodil 5. dubna* 1914 v obci Zaluž nedaleko M…
28.04.2025
Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu
Příběh Ivana Ljavince a Jána Eugena Kočiše
autor: Adam Drda
Řeckokatolická církev je svéráznou součástí katolického společenství. Uchovává tradice a zvláštnosti východního křesťanství a zároveň bezvýhradně uznává primát římského papeže. Vz…
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
Paraska kamaratki:
-Kiby jes lem znala, jak ne navidžu svojoho Vasyľa....?! Včera prošu od ňoho 100.-€, choču do labirskoho salonu krasoty.
-Ne dav...?!
-Iši hirše...! Posmotriv sja ne mene i dav mi odrazu 500.-€...

Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať