Rozhovor: Starosta obce s 12 obyvateľmi, kam ani autobus nechodí

12.10.2023


Robím aj mäsiara, aby som vyžil.

Už 15 rokov sa v dedine nikto nenarodil.

PRÍKRA. Najväčší podiel, až 80 percent neobývaných domov na trvalý pobyt v Prešovskom kraji má obec Príkra v okrese Svidník.

Vyplýva to zo Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021, ktoré vykonal Štatistický úrad SR.

Starosta Príkrej MIROSLAV GOLDIR (Hlas) nám porozprával, prečo je so súčasným stavom spokojný. „Je to pre nás srdcová záležitosť. Sme v doline, v tichučku, okolo je krásna príroda, hubová oblasť. Moderná doba v Príkrej nikomu nechýba,“ vraví starosta Goldir (47). „Teraz je nás tu viac, ako bolo kedysi.“

V rozhovore sa dočítate:
- koľko rodín žije v najmenšej obci,
- či sa dá kúpiť dom v Príkrej,
- čím si privyrába starosta, aby sa uživil,
- ako nakupujú obyvatelia v obci bez potravín,
- či je v Príkrej aj možnosť kultúrneho vyžitia.

Vedeli ste, že okrem statusu najmenšej obce na Slovensku máte aj prvenstvo najväčšieho podielu domov, v ktorých nikto nemá trvalý pobyt?

Ale nemyslím, s trvalým pobytom tu máme dosť ľudí.

To je koľko?

No štyri rodiny sme tu.

A to je dosť?

Keď mám 12 obyvateľov, tak sa akurát podelia do tých štyroch rodín, to je dosť. Môj názor. Z nich ôsmi sú tu vždy. V časoch po revolúcii tu žilo len päť obyvateľov, to bolo málo. Teraz je nás práveže viac.

A prakticky takmer celý rok sú tu aj niektorí chatári, ktorí tu nemajú trvalý pobyt. Cez leto je tu niekedy aj 30 ľudí spolu. Tu sú takí Košičania, bývalí policajti a vojaci na dôchodku. Dokopy máme 23 domov, z toho v šiestich domoch majú ľudia trvalý pobyt.

Stačí vám takýto malý počet obyvateľov?

Mne áno (smiech). Mám kľud. Každý je rád, že tu nie je veľa ľudí. Aj chatári sem chodia preto, že je tu kľud. V robote máme dosť zhon, doma je dobré mať pokoj.

Vy ste starostom Príkrej na plný úväzok a z toho máte zhon?

Nie, nie, čo ste. Starostom som na štvrtinový úväzok, z toho je čistý príjem vyše sto eur, to by som nevyžil. Robím vedúceho mäsiarne vo Svidníku každý pracovný deň. Pred piatou ráno už idem z domu.

Máte z čoho platiť aspoň réžiu obce?

Áno, elektrinu v obecnom úrade áno. Verejné osvetlenie si zapneme, len keď ho potrebujeme, nesvieti stále po zotmení. Teraz sme dali obecné svetlo diódové, aby sme si mohli zasvietiť častejšie. Zasvietime si cez víkend, keď je tu viac ľudí alebo keď sú nejaké oslavy, narodeniny, Silvester a tak. Ináč keď svetlo nikomu nechýba, tak ho ani nezapneme.

Na robotu nemáme zamestnaného nikoho, pomáhame si sami, takže tam tiež ušetríme. Žijeme skromne.

Ostatné domy, kde nikto nebýva, sú na predaj?

Na predaj nie je nič. Nikto nepredá dom ani pozemok.

Prečo?

Kupcov by bolo veľa, ale naši sa toho nechcú vzdať. Ľudia si domy renovujú, obnovujú, aby boli stále pekné. Je to pre nás srdcová záležitosť. Sme v doline, v tichučku, okolo je krásna príroda, hubová oblasť. Moderná doba v Príkrej nikomu nechýba. V noci vidno krásne hviezdy, nič tu nesvieti okolo.

Ani cirkulárky nepočuť, len občas motorové kosačky. Občas sliepky, kohútiky. Ale kozy a kravy už nemáme nikto. Ani pojazdná predajňa s potravinami k nám nechodí.

V dedine nemáte nič? Ani obchod, krčmu alebo poštu?

Nie, vôbec. Dokonca ani autobus sem teraz nechodí, len v lete cez prázdniny. Takmer všetci majú auto. Jeden dôchodca nemá, ale jeho vždy niekto zvezie na nákup. Žije sám, pomáhame mu, ako sa dá.

Neobjednávajú si ľudia donášky potravín domov z obchodných reťazcov?

Nie, ani neviem, že existuje niečo také. Ale raz za čas sa poskladajú dvaja-traja a idú taxíkom na veľký nákup. Jedna cesta do Svidníka stojí 11 eur, tak to sa dá pre troch. A mäso kúpim aj ja pre obyvateľov, keď idem z práce a niekto zavolá, že potrebuje.

Býva u vás aj mladá rodina s deťmi?

Nie. Nemáme žiadne deti. Dieťa sa tu nenarodilo už viac ako 15 rokov. Moja dcéra už študuje v Bratislave, príde len sem-tam. Už tam asi ostane.

A posledný pohreb ste mali kedy?

Pred dvoma rokmi. Teraz má najstarší obyvateľ 74 rokov.

Kam chodia pracovať ľudia bývajúci v Príkrej?

Do Svidníka, Stročína alebo opatrovať do Rakúska.

Koľko žien máte?

Tri.

Internet v obci máte?

Áno, už dva roky. Dalo by sa odtiaľto pracovať aj z domu, ale zatiaľ tak nikto nerobí.

Ale nemáme kanalizáciu, vodovod ani plyn. Iba elektrinu. Kúrime len drevom.

Elektrikou si v zime nikto nepomáha?

Elektrickým ohrievačom to je masaker. Jedni chatári si v zime púšťali ohrievač, ale potom sa im oči pretáčali, keď im prišiel nedoplatok vyše tisíc eur.

Čo u vás chodia obdivovať turisti?

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Michala Archanjela, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Raz mesačne sa v ňom slúži aj svätá omša. Turistov chodí dosť veľa.

Nie ste v zime odrezaní od sveta?

Zimy máme perné. Odhŕňače niekedy nestíhajú, ale nejako sme to zvládli stále. Máme veľkú frézu aj traktor, dostaneme sa, keď treba.

Vyzerá to, že ste malá súdržná komunita. Organizujete v dedine aj nejaké veselé kultúrne akcie?

Raz za rok také posedenie pre seba. Grilovačka, pri ktorej posedíme a popijeme do noci. Vtedy si zapneme aj obecné svetlo (smiech).

Elena Danková
Redaktorka

zdroj:
https://presov.korzar.sme.sk/c/23233220/starosta-obce-s-12-obyvatelmi-kam-ani-autobus-nechodi-robim-aj-masiara-aby-som-vyzil.html

foto: Dedinka v údolí má svoje čaro.
zdroj: obecprikra.sk

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.02.2024

Ryžkov měl spasit SSSR, ale nepochopil funkci peněz

Uplakaný bolševik.  Ve věku 94 let v Moskvě zemřel bývalý sovětský premiér Nikolaj Ryžkov. Rodák z Ukrajiny byl posledním žijícím předsedou sovětské vlády, ve skomírajícím komunistickém impériu se pokoušel zavádět ekonomické reformy. Před des…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.02.2024

Seriál STALO SA PRED 105 ROKMI (d)...

1. januára 1919 Rusínska delegácia z Užhorodu (A. Vološin, P. Legeza, I. Kontratovič) jednala v Budapešti so splnomocnencom čs. vlády M. Hodžom o možnosti pripojenia Podkarpatskej Rusi k Republike československej. Hodža vedel o promaďarskej ori…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.02.2024

Smysl Československa a jeho zmizení

Tento text neusiluje o přesnou rekonstrukci procesů, které se odehrály v minulosti, nebo komplexní výčet událostí a postav, které v příběhu Československa sehrály svou roli, je „pouze“ krátkým a možná trochu provokativním zamyšlením nad tím, co …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.02.2024

Dva pruhy už nestačia

Na rýchlocestu R4 do Poľska sa robí ďalšia štúdia za stovky tisíc. Štát zatiaľ nerozhodol ani o forme financovania autostrády z Prešova na severnú hranicu. Štát stále nevie, ako sa bude stavať a financovať výstavbu rýchlostnej cesty R4. Še…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
27.02.2024

Rozhovor. Bolí ma, keď vidím, koľko Slovákov je ochotných veriť ruskej propagande

Gréckokatolícky kňaz z Užhorodu  O dvoch rokoch vojny a jej dosahoch na Zakarpatie a Mukačevskú eparchiu sme sa rozprávali s protosynkelom Petrom Berešom. Po rannej liturgii v gréckokatolíckej Katedrále Povýšenia Svätého kríža v centre Užh…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Pravda, suť krajiny de sja žyje hirše, jak tu, v nas... Ale je jich z roka na rik menše...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať