Rýchlocestu R4 od Prešova k Poľsku chcú pomenovať po Warholovi

17.08.2023

Odpočívadlá v štýle pop-artu? 

S dokončením budeme meškať roky.

PREŠOV. Plánovaná rýchlostná cesta R4 od Prešova po hranice s Poľskom by po dokončení mohla niesť názov po svetoznámom predstaviteľovi pop-artu Andy Warholovi.

Štátny tajomník ministerstva dopravy Jaroslav Kmeť o tom informoval s tým, že s návrhom pomenovať R4 na severovýchode Slovenska ako WAR4OL / WARHOL prišiel jeho poradca Milan Csaplár.

Dôvodom je, že rodičia najvýznamnejšieho Rusína so slovenskými koreňmi pochádzali z obce Miková v okrese Stropkov, popri ktorom rýchlocesta povedie.

Odpočívadlá v štýle pop-artu?
„Pomenovanie rýchlostného úseku R4 na WAR4OL / WARHOL pozitívne zviditeľní uvedený región a pripomenie slávneho umelca s koreňmi v tomto regióne. A v štýle pop-artu môžu byť koncipované napríklad aj odpočívadlá na tejto komunikácii," uviedol na sociálnej sieti Kmeť.

Pripomenul, že podobne je riešený aj už dlhšie prevádzkovaný PPP projekt R1 medzi Nitrou a Tekovskými Nemcami a pri Banskej Bystrici, nesie názov PR1BINA / PRIBINA.

„Prechádza územím Nitrianskeho kraja, ktoré je spojené s kniežaťom Pribinom," podotkol štátny tajomník.

Csaplár dal v minulosti víťazný návrh do verejnej ankety, aby sa diaľničný most na D4 cez Dunaj volal Lužný.

V akom štádiu je zámer
Národná diaľničná spoločnosť (NDS) aktuálne pripravuje aktualizáciu štúdie realizovateľnosti pre plánovanú výstavbu R4 od slovensko-poľských hraníc po Kapušany v okrese Prešov.

Na základe nových údajov dopravného modelu a analýzy výnosov a nákladov má určiť problémy súčasného stavu z hľadiska bezpečnosti premávky, vplyvu na životné prostredie a kapacity cesty a križovatiek.

Podľa diaľničiarov má zároveň navrhnúť riešenia rešpektujúce trasovanie odporúčané v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie.

Plány za viac ako miliardu eur
Medzi Kapušanmi a hranicami s Poľskom je v pláne výstavba deviatich úsekov R4 v dĺžke takmer 60 kilometrov, na tejto trase je v prevádzke zatiaľ polovičný obchvat Svidníka v dĺžke zhruba 5 kilometrov.

Malo by ísť o PPP projekt s odhadovanými nákladmi vyše miliardy eur.

Trasa R4 bude súčasťou transeurópskej siete TEN-T a medzinárodného koridoru Via Carpatia, ktorý prepojí Baltské, Čierne a Egejské more pozdĺž východnej hranice Európskej únie cez východ Slovenska.

NDS už uzavrela s poľskou partnerskou spoločnosťou pre štátne cesty a diaľnice dohodu o spolupráci, z európskeho programu Nástroj na prepájanie Európy získa skoro pol milióna eur na prípravu aktualizácie štúdie.

Aj s touto stavbou budeme meškať roky
Prípravu výstavby R4 by mali zrýchliť schválené zmeny v zákone o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá. A to pre výnimky pri posudzovaní prípravy výstavby vybraných úsekov diaľnic a rýchlostných ciest.

Ministerstvo dopravy očakáva začiatok súťaže na výber koncesionára v roku 2024 alebo 2025, výstavba by mala trvať do roku 2032.

Slovensko sa pôvodne zaviazalo dokončiť svoju časť R4 do roku 2028.

„Ak by sme neurobili legislatívnu zmenu zákona o výstavbe rýchlostných ciest a diaľnic, meškali by sme štyri až šesť rokov. Umožnila nám tak urýchliť stavbu o dva roky,“ uviedol nedávno Kmeť.

SITA
Tlačová agentúra


zdroj:
https://presov.korzar.sme.sk/c/23208285/odpocivadla-v-style-pop-artu-rychlocestu-od-presova-k-polsku-chcu-pomenovat-po-warholovi.html#storm_gallery_213221

Aktuality

Zobraziť všetky
14.06.2024

Recenzia: (Ne)zabudnutá história Rusínov

Malé dejiny Rusínov (Ivan Pop, 2020, vydávateľ: o.z. ZIRS) Ivan Pop je uznávaným historikom, politológom, kulturológom, ale hlavne rusínistom, ktorý sa roky venuje problematike rusínskeho národa. Na konte má už viacero knižných publikácií či …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
11.06.2024

Kardiológ Janko mal rovnaké ochorenie ako Heriban

Zachránilo ho, že včas rozpoznal diagnózu.  Ako poslanec zažil piatich primátorov. Patrí medzi slovenskú kardiologickú špičku. Má šikovné ruky a sluch, vďaka čomu dokáže u detí diagnostikovať problémy so srdcom. Pred rokmi visel jeho život n…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
11.06.2024

Prof. Peter Švorc: MOJA CESTA KU KRAJINSKEJ HRANICI

Medzi Slovenskom a Podkarpatskou Rusou Je to už viac ako 30 rokov, keď som sa prvýkrát pustil do poznávania dejín Podkarpatskej Rusi, o ktorej sme sa na vysokej škole počas štúdia na odbore dejepis v 70. a 80. rokoch minulého storočia v podstat…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.06.2024

Rozhovor. Europoslankyňa Yar: Bratislavu východ nezaujíma

Pe RTVS dvíhajú obočie aj v zahraničí Budujú ekocentrum, nemajú kanalizáciu Pochádza zo Sniny, žila v Turecku a ide do Bruselu. V europarlamente bude Slovensko zastupovať aj LUCIA YAR z Progresívneho Slovenska. Bývalá editorka portálu o dian…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.06.2024

Ódor mal v Prešovskom kraji viac krúžkov ako Blaha

Smer si svoje tradičné bašty udržal Uspeli aj Lexmann a Mazurek. PREŠOVSKÝ KRAJ. Voľby do Európskeho parlamentu vyhral v Prešovskom kraji Smer. Darilo sa aj progresívcom, kresťanským demokratom a Republike. Päťpercentný prah by prekročil a…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
07.06.2024

Do nedožŷtŷch 90-ŷch narodenyn Іvana Banduriča

Keď majeme bisidovaty o najvŷznačnišŷch osobnosťach rusyňskoho ruchu na Slovakiji po 1989-im roci, pak ne mož vŷchabyty imja Іvana Banduriča. Ne bŷv to čolovik, kotrŷj bŷ mav jakus’ potrebu propagovaty samoho sebe, no za ňoho bisidovala robota, …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Teta Paraska:
-Dnyskaj jem probuvala oblyči litňi šortky, no vkazalo sja, že zadňica iši zymušňa...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať