Seriál STALO SA PRED 105 ROKMI (a)...

30.03.2023


105. VÝROČIE VZNIKU SPOLOČNÉHO ŠTÁTU ČECHOV, SLOVÁKOV A RUSÍNOV. 

VERSAILLSKA MIEROVÁ ZMLUVA 1919-2019. Začlenenie PODKARPATSKEJ RUSI do ČSR

20. decembra 1916
Na ponuku ústredných mocností reagoval prezident USA W. Wilson. Obrátil sa ku všetkým bojujúcim štátom s otázku na ich vojnové ciele.

10. januára 1917
Dohodové mocnosti v spoločnej nóte zaslanej prezidentovi USA W. Wilsonovi ako odpoveď na jeho iniciatívu odmietli ponuku Centrálnych mocností. Vyhlásili, že plánujú doviesť vojnu k víťaznému koncu, a požadovali "oslobodenie Talianov, Slovanov, Rumunov a Čechoslovákov z cudzej nadvlády". Dohodová diplomacia sa nezmienila konkrétne o Rusínoch. To veľmi znepokojilo aktívnu časť rusínskej spoločnosti, ktorú predstavovali najmä rusínski emigranti v USA.

13. júla 1917 
V New Yorku sa konal Russkij kongres. Bol organizovaný predstaviteľmi rusofilských organizácií emigrantov z Haliče, Bukoviny a Podkarpatskej Rusi na čele s haličským rusofilom Petrom Hatalakom. Podkarpatorusínskych emigrantov reprezentoval Nikolaj Pačuta, predseda Greko-katoličeskogo objediňeňija a zároveň predseda Amerikansko-russkoj narodnoj oborony. Kongres schválil memorandum, v ktorom sa rezonovala úloha oslobodiť Prikarpatskuju Rus (čo znamenalo Halič, Bukovinu a Podkarpatskú Rus) a ako autonómnu oblasť ju zjednotiť s demokratickým Ruskom. Memorandum bolo zaslané predstaviteľom dohodových mocností vo Washingtone a štátnemu departementu USA. Tento akt vyvolal výraznú nespokojnosť britských diplomatov vo Washingtone. Definitívne tieto plány potom zmaril boľševický prevrat v Rusku v novembri 1917.

júl 1917
Nesúhlas s rozhodnutím Russkogo kongresa vyslovila aj rusínska gréckokatolícka cirkev v USA. Predstavitelia jej hierarchia vyhlásili, že najlepším variantom pre Rusínov, občanov Uhorska, je zostať po vojne v Uhorsku
a požiadať o autonómiu.

leto 1917 
Počas svojho pobytu v Kyjeve sa T. G. Masaryk prvýkrát zaoberal problémom Podkarpatskej Rusi. V rokovaniach s ukrajinskými politickými činiteľmi sa snažil zistiť ich predstavy o budúcnosti Haliče, Bukoviny a Podkarpatskej Rusi. V tom čase ukrajinská politická elita usilovala iba o autonómiu Ukrajiny v rámci federalizovaného Ruska a nároky na území Podkarpatska boli nelogické. V Kyjeve existovali určité plány ohľadom Haliče a Bukoviny, ale o Podkarpatskej Rusi tu neboli žiadne informácie ani plány. Preto predstavitelia kyjevskej Centrálnej rady nenamietali proti pripojenie "Uhorskej Rusi" k budúcemu československému štátu.

november 1917
Boľševický prevrat a nastolenie komunistickej diktatúry v Rusku. Rusofili v rusínskom prostredí doma aj v USA stratili nielen oporu, ale aj politickú orientáciu.

8. januára 1918
Prezident USA W. Wilson vo svojom posolstve americkému Kongresu vyhlásil 14 bodov, v ktorých boli obsiahnuté základné princípy na ukončenie vojny a uzavretie mieru. Pre Rusínov Uhorska (podobne ako Slovákov, ale aj Čechov v Predlitavsku) bol najvýznamnejší 10. bod, v ktorom prezident hovoril o autonómii pre národy habsburskej monarchie.

prof. Ivan Pop


 

Aktuality

Zobraziť všetky
20.07.2024

Významná postava kultúrneho života Podkarpatskej Rusi

KAIGL Ladislav (*10. 12. 1885, Praha - †1. 1. 1939, Rakovník), český správny úradník, maliar a pedagóg. Tesne pred prvou svetovou vojnou odišiel za prácou do Ruska, kde učil na gymnáziách. Počas vojny sa prihlásil k československým légiám a s ni…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
17.07.2024

V Užhorode vysvätili nového gréckokatolíckeho biskupa

Po štyroch rokoch a dvoch dňoch bez sídelného biskupa dostala Mukačevská gréckokatolícka eparchia na Ukrajine svojho nového pastiera. Stal sa ním otec Teodor Macapula IVE, člen rehoľného Inštitútu vteleného Slova. Biskupská chirotónia (vysviacka…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Klidný, vyrovnaný, připravený šel před 75 lety generál Heliodor Píka na popravu

Syn Milan Píka strávil s otcem poslední noc před jeho popravou, byl oběšen ráno 21. června 1949. „Není ve mně zloby, studí mne však hořká lítost nad tím, že zmizela spravedlnost, pravda – snad jen dočasně – a šíří se nenávist, mstivost,“ napsal …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Heliodor Píka – celý život ve službě vlasti

V úterý 21. června 1949, právě v den výročí staroměstské popravy sedmadvaceti českých pánů, vyhasl na šibenici postavené v areálu věznice v Plzni na Borech život hrdiny a vlastence generála Heliodora Píky. Muže, jenž se tak stal jednou z prvních o…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Psychologický syndróm obete

V psychológii existuje pojem syndrómu obete – je to stav, pri ktorom človek považuje seba za obeť negatívnych činov iných ľudí alebo okolností. To sa prejavuje nielen v vnímaní sveta, ale aj v správaní. "Obeť" obviňuje z príčin svojich problémov…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Rozhovor. Na Spiši bola v uhorských časoch taká chudoba, že Slováci chceli po príchode do USA zabudnúť na domov

Michael Kopanic Jr. sa narodil v americkom Youngstowne v roku 1954. Babka mu však inak ako „malý Michal“ nepovedala. Rozprávala totiž len po slovensky. Kopanic je americký Slovák, potomok tých, ktorým sa na Slovensku hovorievalo „amerikánci“.…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Teta Paraska:
-Dnyskaj jem sja postavyla na vahu. Teper znam, že cukernyk Korowka, to ne prosta nazva, ale varuvaňa...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať