Seriál STALO SA PRED 105 ROKMI (a)...
105. VÝROČIE VZNIKU SPOLOČNÉHO ŠTÁTU ČECHOV, SLOVÁKOV A RUSÍNOV.
VERSAILLSKA MIEROVÁ ZMLUVA 1919-2019. Začlenenie PODKARPATSKEJ RUSI do ČSR
20. decembra 1916
Na ponuku ústredných mocností reagoval prezident USA W. Wilson. Obrátil sa ku všetkým bojujúcim štátom s otázku na ich vojnové ciele.
10. januára 1917
Dohodové mocnosti v spoločnej nóte zaslanej prezidentovi USA W. Wilsonovi ako odpoveď na jeho iniciatívu odmietli ponuku Centrálnych mocností. Vyhlásili, že plánujú doviesť vojnu k víťaznému koncu, a požadovali "oslobodenie Talianov, Slovanov, Rumunov a Čechoslovákov z cudzej nadvlády". Dohodová diplomacia sa nezmienila konkrétne o Rusínoch. To veľmi znepokojilo aktívnu časť rusínskej spoločnosti, ktorú predstavovali najmä rusínski emigranti v USA.
13. júla 1917
V New Yorku sa konal Russkij kongres. Bol organizovaný predstaviteľmi rusofilských organizácií emigrantov z Haliče, Bukoviny a Podkarpatskej Rusi na čele s haličským rusofilom Petrom Hatalakom. Podkarpatorusínskych emigrantov reprezentoval Nikolaj Pačuta, predseda Greko-katoličeskogo objediňeňija a zároveň predseda Amerikansko-russkoj narodnoj oborony. Kongres schválil memorandum, v ktorom sa rezonovala úloha oslobodiť Prikarpatskuju Rus (čo znamenalo Halič, Bukovinu a Podkarpatskú Rus) a ako autonómnu oblasť ju zjednotiť s demokratickým Ruskom. Memorandum bolo zaslané predstaviteľom dohodových mocností vo Washingtone a štátnemu departementu USA. Tento akt vyvolal výraznú nespokojnosť britských diplomatov vo Washingtone. Definitívne tieto plány potom zmaril boľševický prevrat v Rusku v novembri 1917.
júl 1917
Nesúhlas s rozhodnutím Russkogo kongresa vyslovila aj rusínska gréckokatolícka cirkev v USA. Predstavitelia jej hierarchia vyhlásili, že najlepším variantom pre Rusínov, občanov Uhorska, je zostať po vojne v Uhorsku
a požiadať o autonómiu.
leto 1917
Počas svojho pobytu v Kyjeve sa T. G. Masaryk prvýkrát zaoberal problémom Podkarpatskej Rusi. V rokovaniach s ukrajinskými politickými činiteľmi sa snažil zistiť ich predstavy o budúcnosti Haliče, Bukoviny a Podkarpatskej Rusi. V tom čase ukrajinská politická elita usilovala iba o autonómiu Ukrajiny v rámci federalizovaného Ruska a nároky na území Podkarpatska boli nelogické. V Kyjeve existovali určité plány ohľadom Haliče a Bukoviny, ale o Podkarpatskej Rusi tu neboli žiadne informácie ani plány. Preto predstavitelia kyjevskej Centrálnej rady nenamietali proti pripojenie "Uhorskej Rusi" k budúcemu československému štátu.
november 1917
Boľševický prevrat a nastolenie komunistickej diktatúry v Rusku. Rusofili v rusínskom prostredí doma aj v USA stratili nielen oporu, ale aj politickú orientáciu.
8. januára 1918
Prezident USA W. Wilson vo svojom posolstve americkému Kongresu vyhlásil 14 bodov, v ktorých boli obsiahnuté základné princípy na ukončenie vojny a uzavretie mieru. Pre Rusínov Uhorska (podobne ako Slovákov, ale aj Čechov v Predlitavsku) bol najvýznamnejší 10. bod, v ktorom prezident hovoril o autonómii pre národy habsburskej monarchie.
prof. Ivan Pop
Aktuality
Zobraziť všetkyZomrela herečka a režisérka Milka Zimková, preslávili ju najmä Kone na betóne
Vo veku 71 rokov zomrela herečka Milka Zimková
Ako peňažná reforma ožobráčila obyvateľstvo
Pred 70 rokmi bola vyhlásená menová reforma
Významná rusínska rodina - DUBAYOVCI
Prof. Ivan Pop sa dožíva 85 rokov
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
-No i tak, vovci syty i vivci cily...,
poviv spokijnyj vovk dojidajučij pastucha.
