Štafetu odovzdajú svojim deťom
Slávnosti Dni Habury majú svoju pravidelnú periodicitu. Ich hlavným organizátorom je Nadácia Drevený kostolík Habura. O jej činnosti a cieľoch sme sa pozhovárali s Danielou Palaščákovou, správkyňou nádácie
Čo je hlavným poslaním nadácie?
„Jej účelom, v súlade s Nadačnou listinou, je podporovať a propagovať rozvoj a ochranu duchovných a kultúrnych hodnôt; rozvoj telovýchovy, športu, vzdelávacej, výchovnej i umeleckej činnosti a v neposlednom rade poznanie žijúceho národa v rusínskej obci Habura. Doteraz pod patronátom nadácie boli postavené dva významné monumenty rusínskej kultúry: Drevený kostolík sv. Mikuláša Čudotvorca a Bronzová socha kniežaťa Laborca, dielo akademického sochára Janka Ťapáka. Nachádzajú sa v údolí kniežaťa Laborca a odrážajú históriu tohto regiónu. Odhalené boli počas slávností Dní Habury (Drevený kostolík 9. júla 2011, socha 5. júla 2014).“ Začiatkom júla sa uskutočnil v poradí už XIV. ročník slávností, ktorý sa niesol v duchu Roku Adolfa Dobrianskeho... „Rok 2017 bol vyhlásený z iniciatívy Okrúhleho stola Rusínov Slovenska za rok Adolfa Dobrianskeho, a to pri príležitosti 200. výročia od jeho narodenia. Aj nadácia reagovala na túto výzvu a do svojho programu pod názvom „My Rusíny“, na ktorom sa dramaturgicky a režijne podieľal Dávid Palaščák, zaradila spomienku na Adolfa Dobrianskeho, aby tak zviditeľnila a zvýšila informovanosť i povedomie o tejto historickej osobnosti. Adolf Dobriansky - buditeľ, vynikajúci verejný činiteľ Ruského hnutia v Podkarpatskej Rusi, vládny poradca vo Viedni, spoluzakladateľ Matice slovenskej, bojovník za práva Rusínov a Slovákov - je pochovaný v Čertižnom. Podľa „A magyar koróna országainak gazdacimtára“ (1897, s. 312 – 313) koncom 19. storočia bol najväčším vlastníkom poľnohospodárskej a lesnej pôdy v Habure – vo výmere 658 kráľovských jutár, v Čertižnom - vo výmere 2040 kráľovských jutár. Hovoril, že pôda by mala byť predaná iba do dobrých rúk. Pozemky v haburskom chotári prenajal dvom obyvateľom – krčmárovi Hermannovi Neumanovi a učiteľovi Alexandrovi Turkyňákovi. Málokto však vie, že vnukom Adolfa Dobrianskeho z matkinej strany, Oľgy Grabarovej, bol Igor Grabar (1871- 1960), o ktorom sa v rusínskej komunite vie a hovorí len veľmi málo, respektíve vôbec. Jeho osobnosť členov správnej rady nadácie zaujala v súvislosti s projektom výstavby ikonostasu Dreveného kostolíka Habura. Práve Igor Grabar, ruský umelec, historik umenia, muzeálny pracovník a zamestnanec pamiatkových úradov ako jeden z prvých skúmal ikony. Okrem toho bol portrétistom Lenina i Stalina, bol riaditeľom Tretiakovskej galérie (1913-1925). Pochovaný je na moskovskom Novodevičom cintoríne. V súvislosti s tým nás potešilo, keď na tohtoročných slávnostiach nielen s poctou Dobrianskemu, no i spevom a beťárskymi príhodami vystúpili Labirski beťare v zložení Roland Guba a bratia Andrej i Denis Zjatikovci. Aj prostredníctvom nich môžeme vidieť, že zachovávanie našich rusínskych piesní a tradícií zostane v dobrých rukách.“
Čo je základným poslaním slávností?
„Prostredníctvom profesionálnych, amatérskych súborov a kolektívov zo Slovenska či zahraničia obohacovať rusínsku kultúru na Slovensku. V neposlednom rade zaujať cieľovú skupinu obyvateľstva nabitým a pestrým programom. Či sa nám to darí alebo nie, to musia posúdiť diváci sami. Slávnosti sú zároveň aj fiestou, respektíve zábavou. Po ohňostroji v tomto roku zábava pokračovala s DJ Jose Garciom. Aj napriek tomu, že nám počasie neprialo a návštevníci boli premočení a od blata, niekoľko desiatok vytrvalcov sa pri jeho Latino party zabávalo až do rána. Práve vďaka celodenným, ale aj večerným projekciám, sprievodným akciám a programom sa nadácii darí toto podujatie udržať na vysokej kultúrnej i spoločenskej úrovni. Jeden ročník sa skončí a druhý sa hneď začína. Výstupy z tohtoročných Dni Habury budú využité tak, ako aj pri predchádzajúcich ročníkoch – na výrobu fotodokumentácie, videodokumentácie, filmov, bulletenov a rôznych publikácií.
A ako to všetko zvládame?
Za všetkým stojí tím zohratých ľudí, ktorí vedia, že sa jeden o druhého môžu kedykoľvek oprieť. V prvom rade nás teší skutočnosť, že sa do príprav a realizácie zapájajú aj naše deti, čo nás ubezpečuje v tom, že našu štafetu budeme mať komu odovzdať. Na záver by som chcela vyjadriť poďakovanie zakladateľom a členom správnej rady nadácie, ako aj všetkým darcom, za ich ochotu, vynaložené úsilie i poskytnuté dary. Rovnako ďakujem všetkým rodákom obce Habura, ich rodinným príslušníkom, ale aj sympatizantom a návštevníkom tohtoročných slávností, že aj napriek nepriazni počasia prišli a svojimi potleskami ocenili aj odmenili všetkých účinkujúcich. Veríme, že činnosť nadácie bude naďalej veľkým prínosom a významnou mierou prispeje k zachovaniu rusínskej kultúry aj duchovných hodnôt pre ďalšie generácie,“ uzavrela rozhovor Daniela Palaščáková.
-red
Aktuality
Zobraziť všetky04.05.2025
Zabudnutý Cibere
Pozvánka
Slovenské národné múzeum – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove Vás srdečne pozýva na prednáškové popoludnie spojené s besedou na tému druhej svetovej vojny a nepoznaných či zabudnutých osudov rusínskych osobností, ktoré sa v n…
30.04.2025
Dve percentá, jeden spoločný cieľ
Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.
Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru!
Notársky centrálny register určených právnických osôb
Informácie o určenej…
29.04.2025
Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu
Ako sa z rusínskeho dialektu stala literárna reč, prečo je rusínčina spomedzi východoslovanských jazykov najtvrdšia, ale aj o tom, kedy rusínsky jazyk objaví umelá inteligencia, sa zhovárame s Ľubou Kráľovou, riaditeľkou Slovenského národného mú…
29.04.2025
Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine
Dejiny Podkarpatskej Rusi
kap. 24 Diskriminácia rusínskeho národa na Ukrajine
История республики Подкарпатская Русь
24. Дискриминация русинской нации в Украине
po rusky TU
Najvyššia rada (parlament) suverénnej Ukrajiny prijal…
29.04.2025
Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere
PORTRÉTY LIDÍ ZAVLEČENÝCH DO SOVĚTSKÉHO SVAZU PO SKONČENÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
Pavel Cibere (1914 - 1972)
Zatčen 10. září 1947
Vězněn 1947–1956: Moskva (Lefortovo), Dubravlag
Pavel Cibere se narodil 5. dubna* 1914 v obci Zaluž nedaleko M…
28.04.2025
Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu
Příběh Ivana Ljavince a Jána Eugena Kočiše
autor: Adam Drda
Řeckokatolická církev je svéráznou součástí katolického společenství. Uchovává tradice a zvláštnosti východního křesťanství a zároveň bezvýhradně uznává primát římského papeže. Vz…
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
Paraska:
Od koly mi začav davaty Vasyľ hrošy na novy nochťi,
od vtody plačeme dovjedna, kiď soj nochoť zlamu...

Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať