Súbor Chemlon vystupoval na troch kontinentoch
Je už 45 rokov stálicou na folklórnom nebi. Prežil vďaka nadšeniu členov.
HUMENNÉ. Folklórny súbor Chemlon Humenné patrí medzi najstaršie a najrenomovanejšie súbory hornozemplínskeho regiónu. V tomto roku oslavuje 45. narodeniny.
Históriu súboru možno rozdeliť do troch etáp. Prvá etapa sa začína jeho vznikom v roku 1971 pri Závodnom klube ROH národného podniku Chemlon Humenné z iniciatívy Milana Greca, Kvety Milčíkovej a Pavla Plančára.
Prvé vystúpenie súboru sa uskutočnilo už 28. apríla 1972. V roku 1973 pracoval súbor pod vedením Mikuláša Horňáka a Andreja Pavlíka, v roku 1976 dvojicu doplnil Ladislav Bohuš.
Po náhlom úmrtí choreografa Andreja Pavlíka v roku 1983 dočasne viedol tanečnú zložku Ladislav Ferík a v roku 1984 prišiel nový umelecký vedúci a choreograf Ján Sabo.
V roku 1985 sa organizačnou vedúcou stala Mária Škrlíková a od roku 1991 ľudovú hudbu a spevácku zložku vedie Miroslav Kerekanič.
Výborné zázemie
Súbor veľmi rýchlo napredoval, lebo okrem obrovského zanietenia a úsilia všetkých členov mal aj výdatnú finančnú i materiálnu podporu vedenia podniku Chemlon.
V 70. rokoch FS často účinkoval v televíznych reláciách, napríklad Večer v Chemlone, Takú nám hudba zahraj, Mladými očami, Návšteva v klube, Sami sebe. V tomto období súbor patril vďaka zriaďovateľovi k najlepšie dotovaným súborom na Slovensku.
Mal vynikajúce podmienky na nácviky, materiálno–technické zabezpečenie a k tomu i profesionálne vedenie a platených vedúcich jednotlivých zložiek a hudobníkov.
Po príchode zahraničných investorov nastúpila prechodná trojročná druhá etapa. Súbor síce stratil zriaďovateľa a od roku 1996 pracoval ako občianske záujmové združenie, ale ešte vždy v ZK ROH Chemlon a s finančnou podporou štátneho podniku Chemlon.
Prežil vďaka nadšeniu jednotlivcov
Tretia etapa sa začala v roku 1999, keď sponzor po zájazde do USA vypovedal zmluvy a súbor zostal bez financií, priestorov a stratil i väčšinu materiálno-technického zabezpečenia.
V tomto období súboru pomohlo vedenie bývalého Vihorlatského osvetového strediska v Humennom. Súboru poskytlo priestory na nácviky a na krojovňu.
Súbor prežil len vďaka entuziazmu jednotlivých členov. Vykryštalizovalo sa nové vedenie v zložení Ladislav Ferík, Ľudovít Džubák a Miroslav Kerekanič.
Poďakovanie patrí i zanieteným členom súboru, ktorí bezplatne viedli tanečné – Lukáš Škrlík, Viktória Berdáková, Marián Ferík, Daniela Kerekaničová, Michal Gnip, Natália Bošková, Marek Hromada, či hudobné nácviky – Vierka Behúnová, Jozef Merga.
Mladých tanečníkov v Chemloňáčiku pripravovala Emília Vantarová. Medzi najbližších spolupracovníkov súboru patria Vladimír Marušín, Anna Marušínová a Gejza Lakatoš.
Úspechy
Súbor i jeho jednotlivé zložky samostatne účinkovali na mnohých renomovaných festivaloch na Slovensku, ale i na viac ako 120 festivaloch a podujatiach v zahraničí v Maďarsku, Litve, Ukrajine, Rusku, Poľsku, Turecku, Bulharsku, Slovinsku, Macedónsku, Srbsku, Chorvátsku, Francúzsku, Grécku, Taliansku, Portugalsku, Švajčiarsku, Holandsku, Nemecku, Belgicku, Rakúsku, Čechách, Egypte a v USA.
Spevácka skupina Hačure je laureátom celoslovenskej súťaže hudobného folklóru, Vanda Marinčáková Zlatým slávikom Slovenska, Ľudovít Džubák, Miroslav Čabák, Veronika Andiľová, Lívia Husťáková, Tamara Volochová a Vanda Marinčáková sú laureátmi festivalov Zempľin špiva a Spevy môjho rodu.
FS Chemlon je laureátom medzinárodného festivalu v Istanbule v Turecku. Najväčším úspechom je 4. miesto v televíznej diváckej súťaži na medzinárodnom festivale v Egypte v konkurencii 35 aj profesionálnych súborov z celého sveta.
Významným počinom bola aj účasť Ľudovíta Džubáka a ľudovej hudby Sokolej na Dňoch európskej hudby v Aténach v Grécku a Paríži vo Francúzsku, či účasť troch humenských tenorov Ľudovíta Džubáka, Miroslava Čabáka a Mikuláša Petrašovského na propagačnom podujatí slovenského veľvyslanectva v Ženeve vo Švajčiarsku.
Chemlon bol pri výskume folklóru a jeho spracovaní na CD, ľudová hudba sa podieľala na vydaní speváckych skupín Hačure, Starinčanka Snina, Pichončanka Pichné, Kudzeľ Dlhé nad Cirochou, Dupna Jasenov, Ruthenyka I. a II., Ubľanka Ubľa a profilovom CD Ľudovíta Džubáka i Mikuláša Petrašovského.
Bol pri vzniku speváckych skupín v Papíne, Jasenove, Ohradzanoch, Kochanovciach, Ľubiši, festivalov Zempľín špiva, Spevy môjho rodu, Festivalu národnostnej vzájomnosti, dedinských festivalov v Jasenove, Zubnom i Papíne.
Aký je súčasný Chemlon
Občianske združenie Folklórny súbor Chemlon Humenné v súčasnosti pozostáva z tanečného mládežníckeho kolektívu, detského tanečného súboru Chemloňáčik, ľudovej hudby Sokolej a speváckych skupín Hačure, Bosoročky a Bosorčatá.
Spolu ich je okolo 200 detí, mládeže i dospelých z širokého 45 km humenského okolia. Úzko spolupracuje so Súkromnou umeleckou školou Kudlovce Humenné, ktorá im pripravuje tanečníkov, spevákov i hudobníkov.
Jej učitelia sú aj hudobníkmi a zároveň i vedúcimi jednotlivých zložiek. Repertoár pozostáva zo sotáckych, zemplínskych a rusínskych piesní a tancov z hornozemplínskeho regiónu.
Obsahuje tance chorovodné, karičkové, párové, zbojnícke a má i rusínsko-sotácku svadbu. Tance sú v choreografickom spracovaní Vladimíra Marušina a Jána Saba.
Čo pripravujú
V sobotu 12. novembra oslávil FS Chemlon 45. narodeniny slávnostným koncertom v Dome kultúry v Humennom.
Koncom novembra bude účinkovať na medzinárodnom festivale v Česku, na záver roka zaspieva pre Humenčanov vianočné koledy.
V ďalšom roku sa stane súčasťou osláv krajanského súboru Nádej v Paríži, s ktorými ľudová hudba nahrá rusínsko-zemplínske cédečko.
Miroslav Kerekanič
Zdroj:
Foto: FS Chemlon
(Zdroj: archív autora)
Aktuality
Zobraziť všetky04.05.2025
Zabudnutý Cibere
Pozvánka
Slovenské národné múzeum – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove Vás srdečne pozýva na prednáškové popoludnie spojené s besedou na tému druhej svetovej vojny a nepoznaných či zabudnutých osudov rusínskych osobností, ktoré sa v n…
30.04.2025
Dve percentá, jeden spoločný cieľ
Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.
Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru!
Notársky centrálny register určených právnických osôb
Informácie o určenej…
29.04.2025
Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu
Ako sa z rusínskeho dialektu stala literárna reč, prečo je rusínčina spomedzi východoslovanských jazykov najtvrdšia, ale aj o tom, kedy rusínsky jazyk objaví umelá inteligencia, sa zhovárame s Ľubou Kráľovou, riaditeľkou Slovenského národného mú…
29.04.2025
Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine
Dejiny Podkarpatskej Rusi
kap. 24 Diskriminácia rusínskeho národa na Ukrajine
История республики Подкарпатская Русь
24. Дискриминация русинской нации в Украине
po rusky TU
Najvyššia rada (parlament) suverénnej Ukrajiny prijal…
29.04.2025
Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere
PORTRÉTY LIDÍ ZAVLEČENÝCH DO SOVĚTSKÉHO SVAZU PO SKONČENÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
Pavel Cibere (1914 - 1972)
Zatčen 10. září 1947
Vězněn 1947–1956: Moskva (Lefortovo), Dubravlag
Pavel Cibere se narodil 5. dubna* 1914 v obci Zaluž nedaleko M…
28.04.2025
Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu
Příběh Ivana Ljavince a Jána Eugena Kočiše
autor: Adam Drda
Řeckokatolická církev je svéráznou součástí katolického společenství. Uchovává tradice a zvláštnosti východního křesťanství a zároveň bezvýhradně uznává primát římského papeže. Vz…
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
Marča dostala SMS:
-Postavyv jem dom, zasadyv strom... Pryď!

Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať