Ukrajina pripravuje zákaz svojej tradičnej pravoslávnej cirkvi
Srbský patriarcha poslal moskovskému patriarchovi list na podporu Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi.
Napriek kritike zo zahraničia ukrajinský parlament Verchovna rada pokračuje v práci na zákaze Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, ktorá dlhodobo podliehala Moskovskému patriarchátu.
Príslušný výbor pre humanitárne záležitosti a informačnú politiku sa 18. júla vyslovil za prijatie príslušného návrhu zákona, ako oznámila Verchovna rada. Ako informovala tlačová agentúra KNA, v návrhu sa ako ciele uvádzajú ochrana národnej bezpečnosti a náboženskej slobody.
Ukrajinský parlament prijal kontroverznú legislatívnu iniciatívu veľkou väčšinou v prvom čítaní v októbri minulého roka. Výbor teraz do návrhu doplnil vetu: „So zreteľom na skutočnosť, že Ruská pravoslávna cirkev je ideologickým pokračovateľom režimu štátu agresora, spoluvinná na vojnových zločinoch a zločinoch proti ľudskosti, ktoré boli spáchané v mene Ruskej federácie a ideológie ‚ruského sveta‘, činnosť Ruskej pravoslávnej cirkvi na Ukrajine je zakázaná.“
Návrh je namierený aj proti tradičnej Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, ktorá má približne 10 000 cirkevných obcí. Je obviňovaná zo zneužívania náboženstva a šírenia propagandy Kremľa. Úrady v Kyjeve spochybňujú jej odluku od Moskovského patriarchátu, o ktorej Ukrajinská pravoslávna cirkev rozhodla v máji 2022, a naďalej priraďujú túto cirkev k Moskovskému patriarchátu. Aj Ruská pravoslávna cirkev vychádza z toho, že Ukrajinská pravoslávna cirkev k nej naďalej patrí.
Na Ukrajine sa starala o pobúrenie skutočnosť, že desiatky duchovných Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi podporovali ruskú agresiu proti krajine. Viacero biskupov a kňazov už bolo za to odsúdených na trest odňatia slobody a niektorí boli v rámci programu výmeny väzňov odovzdaní Rusku. Avšak vedenie Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi sa modlí za obranu krajiny ukrajinskou armádou a na tento účel zároveň zbiera a darúva peniaze.
Rusko obviňuje Kyjev najmä z prenasledovania pravoslávnych kresťanov a útokov na náboženskú slobodu. Kritické otázky a varovania v súvislosti s konaním Ukrajiny voči Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi zaznievajú aj zo strany EÚ a USA. Londýnsky právnik Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Robert Amsterdam v krátkej správe služby X vyhlásil, že prijatie kontroverzného ukrajinského zákona „zablokuje vstup do NATO a EÚ a poškodí vzťahy s akoukoľvek budúcou administratívou USA“.
Vláda v Kyjeve sa už roky stavia na stranu výrazne vlasteneckej autokefálnej Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny. Podľa prieskumov sa k nej hlási väčšina obyvateľov krajiny. Pravoslávna cirkev Ukrajiny bola založená koncom roka 2018 s podporou konštantínopolského ekumenického patriarchu Bartolomeja, čestnej hlavy svetového pravoslávia.
Srbský patriarcha poslal Kirillovi list na podporu Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi
Srbský patriarcha Porfirije vydal vyhlásenie a napísal podporný list, v ktorom odsudzuje to, čo označuje za „otvorené prenasledovanie“ zo strany ukrajinských orgánov voči hierarchom, duchovným a veriacim Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi. Tento list je adresovaný moskovskému patriarchovi Kirillovi a zdôrazňuje silné väzby medzi Ukrajinskou pravoslávnou cirkvou a Moskovským patriarchátom napriek výrokom o „autonómii“, ktoré vyslovil kyjevský metropolita Onufrij na začiatku ruskej invázie.
List je zverejnený na webovej stránke Moskovského patriarchátu a predstavuje odpoveď na výzvu patriarchu Kirilla, v ktorej upozorňuje na „očividné prípady prenasledovania“, ktoré súvisia s ukrajinským návrhom zákona č. 8371.
Patriarcha Porfirije obviňuje tých, ktorí sú pri moci, že sa pokúšajú zničiť jednotu Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi namiesto toho, aby sa snažili ukončiť ozbrojený konflikt medzi, ako on hovorí, „dvoma bratskými národmi“. Zdá sa, že tento postoj prehliada pôvod konfliktu v invázii Ruska na ukrajinské územia.
Patriarcha Porfirije chváli odolnosť hierarchov Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi a opisuje ich ako ľudí, ktorí znášajú ťažké situácie s vytrvalosťou skutočných veriacich a pastierov Kristovej cirkvi. Tvrdí, že títo hierarchovia sú vystavení vykonštruovaným procesom a prísnym trestom za zločiny, ktoré nespáchali.
Okrem toho tvrdí, že prebiehajúci konflikt sa využíva ako zámienka na zákaz činnosti Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi a presun jej majetku na autokefálnu Pravoslávnu cirkev Ukrajiny pod vedením kyjevského metropolitu Epifanija, ktorú hanlivo označuje za „pseudo-cirkev“.
Srbský patriarcha prisľúbil, že sa bude naďalej zasadzovať za Ukrajinskú pravoslávnu cirkev a nalieha na medzinárodné kresťanské a širšie spoločenstvo, aby uznalo a riešilo zverstvá páchané na Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi. Vyzýva na okamžité kroky na ukončenie toho, čo označuje za „bezprávie“ páchané Pravoslávnou cirkvou na Ukrajine.
„Budeme pokračovať v boji pri každej príležitosti, aby sme upriamili pozornosť kresťanského a medzinárodného spoločenstva na ich ťažkú situáciu a vyzvali všetky inštitúcie, aby prestali zatvárať oči pred všetkými zverstvami, ktoré v posledných mesiacoch a rokoch pácha Pravoslávna cirkev na Ukrajine, a aby prijali opatrenia na ukončenie tohto bezprávia,“ uzatvára patriarcha Porfirije.
Bulharský patriarcha sa prihovára za mierové rokovania
Vo svojom prvom televíznom rozhovore nový bulharský pravoslávny patriarcha Daniil vyzval na rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom. Ešte predtým, ako sa stal patriarchom, neustále zdôrazňoval, že v tomto konflikte, ako v každom konflikte, je najlepšie ukončiť vojenské akcie a krviprelievanie. Bojujúce strany by si mali „sadnúť a hovoriť“.
Patriarcha zdôraznil zásadný význam dialógu a rešpektovania rôznych názorov. „Rešpektujem osobný názor každého. Ak tento názor predstavuje nebezpečenstvo pre samotného človeka, nezostávam ľahostajný, ale zapájam sa do dialógu, aby som vysvetlil svoje obavy,“ povedal.
Daniil zároveň zdôraznil potrebu dobrej spolupráce medzi štátnymi a cirkevnými orgánmi vo všetkých oblastiach.
Bývalý vidinský metropolita bol 30. júna zvolený za nového bulharského pravoslávneho patriarchu. V období pred zvolením niektorí 52-ročnému patriarchovi vyčítali, že je príliš priateľský k Rusku. Daniil zároveň opakovane kritizoval uznanie Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny Bartolomejom v roku 2019.
Len niekoľko dní pred zvolením za patriarchu v rozhlasovom rozhovore povedal, že Konštantínopol prispel k rozdeleniu pravoslávia na Ukrajine. Médiá zároveň citovali z listu, ktorý Daniil napísal v novembri 2022 a v ktorom Kyjev označil za čiastočne zodpovedný za ruskú agresiu voči Ukrajine a poukázal na obete na životoch počas revolúcie v rokoch 2013/14.
Iní pozorovatelia nedávno vyjadrili presvedčenie, že nový patriarcha posilní nezávislosť Bulharskej pravoslávnej cirkvi a udrží rovnováhu medzi Moskvou a Konštantínopolom.
Daniilov patriarchálny predchodca Neofit opakovane kritizoval útok Ruska na Ukrajinu. Vzťahy medzi Bulharskou pravoslávnou cirkvou a Ruskou pravoslávnou cirkvou, ako aj medzi Bulharskom a Ruskom sú už niekoľko rokov napäté.
Pravoslávne arcibiskupstvo nepozvali na inauguráciu litovského prezidenta
Litovské pravoslávne arcibiskupstvo, ktoré je súčasťou Moskovského patriarchátu, nepozvali na inauguráciu prezidenta Gintanasa Nausėdu 12. júla. Arcibiskupstvo informovalo, že Nausėdovi zablahoželalo k znovuzvoleniu a v deň inaugurácie sa za neho úprimne modlilo.
Skutočnosť, že metropolitu Innokentija (Vasiljeva) nepozvali na slávnosť, hoci dotknuté arcibiskupstvo je počtom veriacich druhou najväčšou náboženskou komunitou v Litve, vyvolala „najväčší údiv“.
Kancelária arcibiskupstva vo svojom komentári ocenila „múdrosť, triezvosť a rozvahu“ prezidentovho tlačového tajomníka, ktorý nekomentoval túto záležitosť. Vyskytli sa komentáre, ktoré vôbec neboli „objektívne“. Napríklad predseda parlamentu tvrdil, že Innokentija nepozvali pre „všetkým známe dôvody – pre jeho postoj k vojne na Ukrajine“.
Kancelária arcibiskupstva odmietla toto tvrdenie s tým, že arcibiskupstvo viackrát verejne deklarovalo svoj kategorický odmietavý postoj k vojne. Aj metropolita Innokentij to niekoľkokrát zopakoval, pričom arcibiskupstvo na všetkých úrovniach odsúdilo vojnu. Tento fakt sa však naďalej neberie na vedomie.
Zatiaľ čo sa pravoslávne arcibiskupstvo opakovane ocitá pod tlakom pre svoju príslušnosť k Moskovskému patriarchátu, rastie nový litovský Exarchát Konštantínopolského ekumenického patriarchátu. Jeho novovymenovaná hlava slávila svoju prvú bohoslužbu vo Vilniuse len v januári 2024.
Exarchát vznikol po odchode viacerých litovských pravoslávnych duchovných z arcibiskupstva do Ekumenického patriarchátu. Litovský exarchát prijal aj dvoch bieloruských kňazov, ktorí z dôvodov svedomia utiekli z Bieloruska do Litvy. Dvadsiateho tretieho júla bol do exarchátu prijatý aj ruský protojerej Andrej Kurajev.
V Ruskej pravoslávnej cirkvi sa dostal pod tlak pre svoje politické postoje a nakoniec ho pozbavili kňazskej dôstojnosti. Ekumenický patriarcha mu obnovil kňazstvo. Nebude slúžiť v nejakej cirkevnej obci v Litve, ale bude pokračovať vo svojej misionárskej práci „v rôznych mestách a krajinách“.
Ján Krupa
zdroj:
https://svetkrestanstva.postoj.sk/159854/ukrajina-pripravuje-zakaz-svojej-tradicnej-pravoslavnej-cirkvi
foto: Chrám svätého Vladimíra v Kyjeve
zdroj: wikipedia.org (CC)
Aktuality
Zobraziť všetky04.05.2025
Zabudnutý Cibere
Pozvánka
Slovenské národné múzeum – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove Vás srdečne pozýva na prednáškové popoludnie spojené s besedou na tému druhej svetovej vojny a nepoznaných či zabudnutých osudov rusínskych osobností, ktoré sa v n…
30.04.2025
Dve percentá, jeden spoločný cieľ
Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.
Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru!
Notársky centrálny register určených právnických osôb
Informácie o určenej…
29.04.2025
Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu
Ako sa z rusínskeho dialektu stala literárna reč, prečo je rusínčina spomedzi východoslovanských jazykov najtvrdšia, ale aj o tom, kedy rusínsky jazyk objaví umelá inteligencia, sa zhovárame s Ľubou Kráľovou, riaditeľkou Slovenského národného mú…
29.04.2025
Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine
Dejiny Podkarpatskej Rusi
kap. 24 Diskriminácia rusínskeho národa na Ukrajine
История республики Подкарпатская Русь
24. Дискриминация русинской нации в Украине
po rusky TU
Najvyššia rada (parlament) suverénnej Ukrajiny prijal…
29.04.2025
Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere
PORTRÉTY LIDÍ ZAVLEČENÝCH DO SOVĚTSKÉHO SVAZU PO SKONČENÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
Pavel Cibere (1914 - 1972)
Zatčen 10. září 1947
Vězněn 1947–1956: Moskva (Lefortovo), Dubravlag
Pavel Cibere se narodil 5. dubna* 1914 v obci Zaluž nedaleko M…
28.04.2025
Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu
Příběh Ivana Ljavince a Jána Eugena Kočiše
autor: Adam Drda
Řeckokatolická církev je svéráznou součástí katolického společenství. Uchovává tradice a zvláštnosti východního křesťanství a zároveň bezvýhradně uznává primát římského papeže. Vz…
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
- Parasko, ta za toty hrošy - ty najlipša baba...!

Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať