Veci migrantov i pohľad na pašerácky tunel. Najstráženejšia hranica získa múzeum

01.12.2019


Otvoriť ho majú v lete na budúci rok.

LEKÁROVCE. Obec v Sobraneckom okrese susedí s Ukrajinou.

Lekárovce rozdeľuje rieka Uh, ich východná časť vedie v línii najstráženejšej hranice v schengenskom priestore. V dedine by malo vzniknúť „Múzeum na čiare“. Vykresľovať má život v pohraničí a vypovedať o pašovaní a prevádzačstve, ktoré sú v tejto oblasti stále živé. Výber lokality pre múzeum ovplyvnilo viacero faktorov – priamy dotyk s hranicou bol jedným z nich. Rozhodla aj 12-kilometrová vzdialenosť obce od najväčšieho hraničného slovensko-ukrajinského priechodu Vyšné Nemecké. Obcou tiež prešli v auguste 1968 okupačné vojská. V extraviláne dediny dodnes existuje brána, cez ktorú išli sovietske tanky.

Správna strana hranice
„Chceme ľuďom ukázať, aké je dôležité narodiť sa na správnej strane hranice, a tiež to, že cesta za slobodou je tŕnistá. Sloboda totiž pre mnohých nie je samozrejmosťou, ako ju vnímame my,“ ozrejmuje hlavnú myšlienku projektu Rudolf Felšӧci, viceprezident občianskeho združenia Na čiare. Občianske združenie už má v obci zakúpený vlastný pozemok, na ktorom chce čo najskôr stavať, aby lokálne múzeum mohlo prvých návštevníkov privítať na budúci rok v lete. Pôjde o modernú budovu s rozlohou 150 štvorcových metrov, postavenú z kontajnerov. Artefakty by mali byť vystavené v interiéri aj exteriéri.

Zvyšky vrtuľníka
V interaktívnom múzeu budú návštevníci vidieť a zároveň sa dotýkať konkrétnych predmetov súvisiacich s hranicou. Expozícia by mala dokumentovať históriu schengenskej hranice, ukázať životné príbehy ľudí, ktorí na pohraničí žijú a čo to pre nich znamená. Nebudú chýbať ani informácie o migrantoch, ktorí sa pokúšajú nelegálne prekĺznuť na Slovensko.
„V múzeu budú vystavené konkrétne artefakty ľudí, ktorí sa pokúšali prejsť do Európskej únie, napríklad osobné veci ako vetrovka alebo čiapka. Súčasťou expozície by mali byť aj ostatky havarovaného vrtuľníka pri Stretave, v ktorom zahynuli migranti, alebo konkrétne zaistené predmety, ktoré sa snažili pašeráci preniesť cez túto hranicu na Slovensko. Nevyhneme sa tak ani téme pašovania, keďže to taktiež k hranici patrí, aj keď v negatívnom zmysle slova.“

Záznamy z tunela
Občianske združenie chce napríklad získať od ministerstva financií záznamy z tunela vedúceho popod schengenskú hranicu, kadiaľ Ukrajinci pašovali cigarety na slovenskú stranu.
Prípad 700 metrov dlhej nelegálnej pašeráckej cesty odhalila slovenská polícia v roku 2012. Hovorilo sa o tom, že tadiaľ pašeráci prevážali cigarety asi rok. Vstup bol v novostavbe rodinného domu priamo v Užhorode, zhruba 220 metrov od hranice. Tunel sa končil v ohradenom priemyselnom objekte medzi obcami Vyšné a Nižné Nemecké. „Návštevníci budú mať možnosť vidieť vnútro tunela, tak ako to zachytila kamera zasahujúcich príslušníkov, keď ho objavili, a to priamo vo vybudovanom podzemí.“

Útrapy migrantov
Doteraz nie je jasné, či sa tunel využíval len na prevoz cigariet. Neskôr sa totiž ukázalo, že sa v ňom našli aj cudzinecké pasy, preto nie je vylúčené, že takýmto spôsobom prešli nelegálne do Európskej únie aj nejakí migranti. „Radi by sme ukázali aj to, v akých podmienkach možno museli migranti prežívať, aká to pre nich bola strastiplná cesta. Zároveň chceme poukázať aj na pozitívny odkaz práce colníkov a policajtov.“

Odkaz Malej vojny
Múzeum by tiež malo odkazovať na násilné odčlenenie rodín do dvoch republík. Do histórie pohraničia totiž zasiahla aj takzvaná Malá vojna z marca 1939. Vtedy 40-tisícová maďarská armáda po predchádzajúcej okupácii Podkarpatskej Rusi obsadila aj územie dvoch najvýchodnejších okresov Slovenského štátu - Sobrance a Snina.
"Aj tento medzník histórie má miesto v našom múzeu." Vznik múzea podporila vláda na svojom októbrovom výjazdovom rokovaní v Sobranciach sumou 45-tisíc eur.

Dodajú veci
Spoluprácu s občianskym združením pre Korzár potvrdila i Finančná správa Slovenskej republiky.
„So združením komunikujeme. Prostredníctvom Kriminálneho úradu finančnej správy mu poskytneme viaceré technické vybavenie a predmety do expozície múzea. Rovnako tak sme občianskemu združeniu poskytli rôzne zaujímavé fotografie,“ informovala hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR Ivana Skokanová.
Občianske združenie rozbehlo spoluprácu aj so starostami obcí pri hranici. Chce od nich získať informácie od miestnych ľudí o histórii, ale taktiež konkrétne predmety.

KATARÍNA GÉCZIOVÁ

Zdroj:
https://dolnyzemplin.korzar.sme.sk/c/22271949/veci-migrantov-i-pohlad-na-paseracky-tunel-najstrazenejsia-hranica-ziska-muzeum.html

Foto:
Tadiaľ prešli v ´68. roku tanky okupačných vojsk.
(Zdroj: Archív)

Aktuality

Zobraziť všetky
20.07.2024

Významná postava kultúrneho života Podkarpatskej Rusi

KAIGL Ladislav (*10. 12. 1885, Praha - †1. 1. 1939, Rakovník), český správny úradník, maliar a pedagóg. Tesne pred prvou svetovou vojnou odišiel za prácou do Ruska, kde učil na gymnáziách. Počas vojny sa prihlásil k československým légiám a s ni…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
17.07.2024

V Užhorode vysvätili nového gréckokatolíckeho biskupa

Po štyroch rokoch a dvoch dňoch bez sídelného biskupa dostala Mukačevská gréckokatolícka eparchia na Ukrajine svojho nového pastiera. Stal sa ním otec Teodor Macapula IVE, člen rehoľného Inštitútu vteleného Slova. Biskupská chirotónia (vysviacka…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Klidný, vyrovnaný, připravený šel před 75 lety generál Heliodor Píka na popravu

Syn Milan Píka strávil s otcem poslední noc před jeho popravou, byl oběšen ráno 21. června 1949. „Není ve mně zloby, studí mne však hořká lítost nad tím, že zmizela spravedlnost, pravda – snad jen dočasně – a šíří se nenávist, mstivost,“ napsal …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Heliodor Píka – celý život ve službě vlasti

V úterý 21. června 1949, právě v den výročí staroměstské popravy sedmadvaceti českých pánů, vyhasl na šibenici postavené v areálu věznice v Plzni na Borech život hrdiny a vlastence generála Heliodora Píky. Muže, jenž se tak stal jednou z prvních o…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Psychologický syndróm obete

V psychológii existuje pojem syndrómu obete – je to stav, pri ktorom človek považuje seba za obeť negatívnych činov iných ľudí alebo okolností. To sa prejavuje nielen v vnímaní sveta, ale aj v správaní. "Obeť" obviňuje z príčin svojich problémov…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Rozhovor. Na Spiši bola v uhorských časoch taká chudoba, že Slováci chceli po príchode do USA zabudnúť na domov

Michael Kopanic Jr. sa narodil v americkom Youngstowne v roku 1954. Babka mu však inak ako „malý Michal“ nepovedala. Rozprávala totiž len po slovensky. Kopanic je americký Slovák, potomok tých, ktorým sa na Slovensku hovorievalo „amerikánci“.…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Teta Paraska na bali hvaryť ujkovi Vasyľovi:
-Po pjaťim koňaku sja z tebe stavat nudnyj džvir…
-Ale ja dnyskaj nyč ne pyv…!
-Ale ja hej…!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať