Víkend s rusínsko-slovenským národným buditeľom A.I. Dobrianskym
V Rudlove, Michalovciach, Humennom i Čertižnom
ZEMPLÍN - Jednou z najvýznamnejších osobností rusínskeho i slovenského národného života je zemplínsky rodák Adolf Ivanovič Dobriansky. Narodil sa 20. 12. 1817 v Rudlove v rodine gréckokatolíckeho duchovného. Zomrel 6. 3. 1901 v Insbrucku v Rakúsku a pochovaný je v Čertižnom. Medzi týmito hraničnými bodmi prežil A. I. Dobriansky ako významný verejný činiteľ, právnik a spisovateľ plnohodnotný, miestami až dobrodružný život na poli povznesenia slovenského i rusínskeho národa.
Pôvodom šľachtic a profesiou banský inžinier sa zhodou významných historických udalostí začlenil do národno-obrodzovacieho rusínskeho i slovenského hnutia a pozitívne ovplyvnil ich smerovanie. Bol poslancom Uhorského snemu, priateľom Ľudovíta Štúra, spolupracovníkom slovenských, rusínskych, českých, srbských a chorvátskych národných buditeľov.
Patril k spoluzakladateľom rusínskych i slovenských národných spolkov, okrem iného i Matice slovenskej, v ktorej mal členskú legitimáciu s poradovým číslom 4. Pohyboval sa nielen na cisárskom rakúskom dvore vo Viedni, ale i na cárskom dvore v Rusku.
O tom, kto bol Adolf Ivanovič Dobriansky, čím bol význačný a aký je jeho životný odkaz pre súčasnosť – budú diskutovať účastníci medzinárodnej vedeckej konferencie pod názvom Odkaz Adolfa Ivanoviča Dobrianskeho pre súčasnosť dňa 17. septembra 2016 v zasadačke Mestského úradu v Humennom. Účasť na konferencii ohlásili lektori doc. Ján Šafin, dekan Pravoslávnej bohosloveckej fakulty Prešovskej univerzity, Mgr. Milan Jasik, gréckokatolícky správca farnosti v Oľke, člen Obščestva sv. Joana Krestiteľa, JUDr. Marián Gešper, podpredseda Matice slovenskej, doc. PhDr. Andrej Antoňák, CSc. a Mgr. Alexander Onufrák, PhD. z Katedry politológie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Konferencia sa koná pod záštitou predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Andreja Danka.
Dvojdňový projekt o aktualizácii odkazu Dobrianskeho k súčasnej rusínskej, slovenskej i slovanskej a európskej realite sa začína v piatok v podvečer v rodisku A. I. Dobrianskeho v Rudlove so začiatkom o 16.30 hod. spomienkovou slávnosťou pri pamätnej tabuli na jeho rodnom dome a slávnostnou akadémiou v miestnom dome kultúry.
V sobotu sa v Michalovciach o 9.30 hod. uskutoční spomienková liturgia v Katedrále sv. Cyrila a Metoda a spomienková slávnosť pri pamätníku A. I. Dobrianskeho. So začiatkom o 13.00 hod. sa v Humennom uskutoční konferencia venovaná životu a dielu A. I. Dobrianskeho. Program podujatí v rámci konferencie ukončí večer o 17.30 hod. panychída a slávnostný koncert v obci Čertižné.
Sprievodným podujatím, ktoré je venované významnému rusínsko-slovenskému národnému buditeľovi bude v nedeľu 10. ročník Festivalu národnostnej vzájomnosti.
Podujatie za účasti spevákov, speváckych skupín a folklórnych súborov z horno-zemplínskeho regiónu sa uskutoční o 13.00 hod. v Expozícii ľudovej architektúry a bývania (skanzene) Vihorlatského múzea v Humennom. Súčasťou nedeľného podujatia bude regionálna súťaž hudobného folklóru Folklórne popoludnie, na námestí pred Mestským kultúrnym strediskom v Humennom sa o 17.00 hod. uskutoční program pod názvom Odkaz predkov a prezentácia hudobného nosiča detských rusínskych spevákov Ruthenyka II.
Podujatia organizuje Vihorlatské múzeum v Humennom v spolupráci s Rusínskym záujmovým združením, Maticou slovenskou, mestami Humenné, Michalovce, obcami Rudlov, Čertižné a miestnymi odbormi Rusínskej obrody na Slovensku v Humennom, Vranove nad Topľou, v Medzilaborciach a Habure. Projekt je realizovaný s finančnou podporou grantových systémov Úradu vlády SR, Fondu na podporu umenia a mesta Humenné.
AUTOR : Miroslav Kerekanič, Vihorlatské múzeum v Humennom
Zdroj:
Aktuality
Zobraziť všetky30.06.2022
Hospodársky a sociálny vývoj Podkarpatskej Rusi 1919-1939
Dejiny Podkarpatskej Rusi patria k tým témam slovenskej historiografie, ktoré neboli dlho spracovávané a slovenskí historici sa k nim „dostali“ až v 90. rokoch minulého storočia. Odvtedy sa uskutočnili viaceré vedecké konferencie na túto tému, v…
22.06.2022
Výsledky sčítania týkajúce sa národnosti a ďalšej národnosti zrátajú
Interpretácia sčítania bude podkladom aj pre rozšírenie zoznamu obcí, v ktorých majú príslušníci národnostnej menšiny právo používať v úradnom styku menšinový jazyk.
Výsledky v Sčítaní obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 týkajúce sa národno…
20.06.2022
Prešov. Pozvánka do múzea
SNM – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove pripravuje výstavu „Rusíni v zbierke
obrazov Petra Mikulu“.
Zberateľstvo je ušľachtilým a krásnym koníčkom. Hoci si to neuvedomujeme, zberateľmi sme vlastne skoro všetci. Obrazne povedané, už od Noema…
15.06.2022
Objavte Poloniny: Zažite rusínsku svadbu aj panenskú prírodu
Poloniny sú najtmavšou oblasťou na Slovensku.
Pre mestského človeka znejú Poloniny priam exoticky. Aj ho lákajú, aj tak trochu strašia. Je to príliš veľké neznámo.
Ale najvýchodnejší národný park na Slovensku treba zažiť. A raz nestačí. A …
14.06.2022
V obci Miroľa si pripomenuli 450. výročie prvej písomnej zmienky
V obci Miroľa si v nedeľu 5. júna pripomenuli 450. výročie prvej písomnej zmienky o obci. Po dlhšej dobe obec znovu ožila, pretože do nej smerovalo veľké množstvo ľudí z blízkeho, ale aj vzdialenejšieho okolia, ktorí prišli podporiť túto jedinečn…
13.06.2022
Jubilujúci Jozef Rodák
PaedDr. Jozef Rodák, 13.6.1943, Krajná Poľana, okr. Svidník. historik, dlhoročný riaditeľ Vojenskélho múzea vo Svidníku
V roku 1947 sa jeho rodičia presťahovali do obce Dobroslava vo svidníckom okrese, kde prežil detstvo a mladé roky. Je abs…
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
Ujko Vasyľ: Rusyňske svjato "Pjatňica večur" trymať try dňi...

Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať