Víkend s rusínsko-slovenským národným buditeľom A.I. Dobrianskym
V Rudlove, Michalovciach, Humennom i Čertižnom
ZEMPLÍN - Jednou z najvýznamnejších osobností rusínskeho i slovenského národného života je zemplínsky rodák Adolf Ivanovič Dobriansky. Narodil sa 20. 12. 1817 v Rudlove v rodine gréckokatolíckeho duchovného. Zomrel 6. 3. 1901 v Insbrucku v Rakúsku a pochovaný je v Čertižnom. Medzi týmito hraničnými bodmi prežil A. I. Dobriansky ako významný verejný činiteľ, právnik a spisovateľ plnohodnotný, miestami až dobrodružný život na poli povznesenia slovenského i rusínskeho národa.
Pôvodom šľachtic a profesiou banský inžinier sa zhodou významných historických udalostí začlenil do národno-obrodzovacieho rusínskeho i slovenského hnutia a pozitívne ovplyvnil ich smerovanie. Bol poslancom Uhorského snemu, priateľom Ľudovíta Štúra, spolupracovníkom slovenských, rusínskych, českých, srbských a chorvátskych národných buditeľov.
Patril k spoluzakladateľom rusínskych i slovenských národných spolkov, okrem iného i Matice slovenskej, v ktorej mal členskú legitimáciu s poradovým číslom 4. Pohyboval sa nielen na cisárskom rakúskom dvore vo Viedni, ale i na cárskom dvore v Rusku.
O tom, kto bol Adolf Ivanovič Dobriansky, čím bol význačný a aký je jeho životný odkaz pre súčasnosť – budú diskutovať účastníci medzinárodnej vedeckej konferencie pod názvom Odkaz Adolfa Ivanoviča Dobrianskeho pre súčasnosť dňa 17. septembra 2016 v zasadačke Mestského úradu v Humennom. Účasť na konferencii ohlásili lektori doc. Ján Šafin, dekan Pravoslávnej bohosloveckej fakulty Prešovskej univerzity, Mgr. Milan Jasik, gréckokatolícky správca farnosti v Oľke, člen Obščestva sv. Joana Krestiteľa, JUDr. Marián Gešper, podpredseda Matice slovenskej, doc. PhDr. Andrej Antoňák, CSc. a Mgr. Alexander Onufrák, PhD. z Katedry politológie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Konferencia sa koná pod záštitou predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Andreja Danka.
Dvojdňový projekt o aktualizácii odkazu Dobrianskeho k súčasnej rusínskej, slovenskej i slovanskej a európskej realite sa začína v piatok v podvečer v rodisku A. I. Dobrianskeho v Rudlove so začiatkom o 16.30 hod. spomienkovou slávnosťou pri pamätnej tabuli na jeho rodnom dome a slávnostnou akadémiou v miestnom dome kultúry.
V sobotu sa v Michalovciach o 9.30 hod. uskutoční spomienková liturgia v Katedrále sv. Cyrila a Metoda a spomienková slávnosť pri pamätníku A. I. Dobrianskeho. So začiatkom o 13.00 hod. sa v Humennom uskutoční konferencia venovaná životu a dielu A. I. Dobrianskeho. Program podujatí v rámci konferencie ukončí večer o 17.30 hod. panychída a slávnostný koncert v obci Čertižné.
Sprievodným podujatím, ktoré je venované významnému rusínsko-slovenskému národnému buditeľovi bude v nedeľu 10. ročník Festivalu národnostnej vzájomnosti.
Podujatie za účasti spevákov, speváckych skupín a folklórnych súborov z horno-zemplínskeho regiónu sa uskutoční o 13.00 hod. v Expozícii ľudovej architektúry a bývania (skanzene) Vihorlatského múzea v Humennom. Súčasťou nedeľného podujatia bude regionálna súťaž hudobného folklóru Folklórne popoludnie, na námestí pred Mestským kultúrnym strediskom v Humennom sa o 17.00 hod. uskutoční program pod názvom Odkaz predkov a prezentácia hudobného nosiča detských rusínskych spevákov Ruthenyka II.
Podujatia organizuje Vihorlatské múzeum v Humennom v spolupráci s Rusínskym záujmovým združením, Maticou slovenskou, mestami Humenné, Michalovce, obcami Rudlov, Čertižné a miestnymi odbormi Rusínskej obrody na Slovensku v Humennom, Vranove nad Topľou, v Medzilaborciach a Habure. Projekt je realizovaný s finančnou podporou grantových systémov Úradu vlády SR, Fondu na podporu umenia a mesta Humenné.
AUTOR : Miroslav Kerekanič, Vihorlatské múzeum v Humennom
Zdroj:
Aktuality
Zobraziť všetky15.10.2024
Rusíni medzi dvomi mlynskými kameňmi
Ruská invázia na Ukrajinu pritiahla veľkú pozornosť sveta k regiónu, ktorý zažil viac než dosť z ľudského utrpenia. Jední z tých, ktorí by o tom mohli veľa povedať, sú Rusíni.
Cтаття українською мовою тут:
https://www.rusyn.sk/opynyvsys…
14.10.2024
Vytváranie maďarskej gréckokatolíckej identity
Diskusia o hraniciach: Vytváranie maďarskej gréckokatolíckej identity
Bertalan Pustai
Desaťtisíce rusínskych /16 a rumunských gréckokatolíkov na severovýchodných územiach Uhorského kráľovstva prešli v priebehu 18. a 19. storočia procesom…
09.10.2024
Premiéra inscenácie Peniaze je prvou v novej sezóne na javisku prešovského DAD
(Tlačová správa)
Prešov, 8. októbra – Peniaze je názov inscenácie, ktorú ako svoju prvú premiéru v novej sezóne uvedie činoherný súbor Divadla Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove. Naštudovanie dramatického textu Doda Gombára v interpretácii …
07.10.2024
Prezident Pellegrini: Karpatsko-duklianska operácia je príkladom hrdosti a odhodlania
VYŠNÝ KOMÁRNIK. Karpatsko-duklianska operácia je príkladom neoblomnej národnej hrdosti a odhodlania v boji proti nacistickému útlaku.
Prezident SR Peter Pellegrini to uviedol v príhovore k 80. výročiu Karpatsko-duklianskej operácie.
„No zá…
07.10.2024
Uplynulo 80 let od Karpatsko-dukelské operace
6. října 1944 čs. jednotky poprvé překročily hranice Československa
Nejvyšší představitelé resortu Ministerstva obrany ČR, ale především pamětník bojů u Dukly, generál Miloslav Masopust, si dnes v Národním památníku na Vítkově připomněli 80. …
06.10.2024
Karpatsko-duklianska operácia
Karpatsko-duklianska operácia bola útočná operácia sovietskych a česko-slovenských vojsk na severovýchodnom Slovensku na jeseň 1944, ktorá mala spojiť povstalecké sily SNP so sovietskymi armádami. Bola jednou z najväčších horských bitiek druhej …
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
Marča soj kupyla na lito novy plavky - bikiny. Cila naťišena vkazuje Paraski jak ji pasujuť...
-Kiby ja soj u tvojim viku kupyla taky plavky (kupači gači), ta ty maš dnyskaj o pjať rokiv vecej...!
Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať