Víkend s rusínsko-slovenským národným buditeľom A.I. Dobrianskym

10.09.2016

 
V Rudlove, Michalovciach, Humennom i Čertižnom
 
ZEMPLÍN - Jednou z najvýznamnejších osobností  rusínskeho i slovenského národného života je zemplínsky rodák Adolf Ivanovič Dobriansky. Narodil sa 20. 12. 1817 v Rudlove v rodine gréckokatolíckeho duchovného. Zomrel 6. 3. 1901 v Insbrucku v Rakúsku a pochovaný je v Čertižnom. Medzi týmito hraničnými bodmi prežil A. I. Dobriansky ako významný verejný činiteľ, právnik a spisovateľ plnohodnotný, miestami až dobrodružný život na poli povznesenia slovenského i rusínskeho národa.
 
Pôvodom šľachtic a profesiou banský inžinier sa zhodou významných historických udalostí začlenil do národno-obrodzovacieho rusínskeho i slovenského hnutia a pozitívne ovplyvnil ich smerovanie. Bol poslancom Uhorského snemu, priateľom Ľudovíta Štúra, spolupracovníkom slovenských, rusínskych, českých, srbských a chorvátskych národných buditeľov. 
 
Patril k spoluzakladateľom rusínskych i slovenských národných spolkov, okrem iného i Matice slovenskej, v ktorej mal členskú legitimáciu s poradovým číslom 4. Pohyboval sa nielen na cisárskom rakúskom dvore vo Viedni, ale i na cárskom dvore v Rusku. 
 
O tom, kto bol Adolf Ivanovič Dobriansky, čím bol význačný a aký je jeho životný odkaz pre súčasnosť – budú diskutovať účastníci medzinárodnej vedeckej konferencie pod názvom Odkaz Adolfa Ivanoviča Dobrianskeho pre súčasnosť dňa 17. septembra 2016 v zasadačke Mestského úradu v Humennom. Účasť na konferencii ohlásili lektori doc. Ján Šafin, dekan Pravoslávnej bohosloveckej fakulty Prešovskej univerzity, Mgr. Milan Jasik, gréckokatolícky správca farnosti v Oľke, člen Obščestva sv. Joana Krestiteľa, JUDr. Marián Gešper, podpredseda Matice slovenskej, doc. PhDr. Andrej Antoňák, CSc. a Mgr. Alexander Onufrák, PhD. z Katedry politológie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Konferencia sa koná pod záštitou predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Andreja Danka.
 
Dvojdňový projekt  o aktualizácii odkazu Dobrianskeho k súčasnej rusínskej, slovenskej i slovanskej a európskej realite sa začína v piatok v podvečer v rodisku A. I. Dobrianskeho v Rudlove so začiatkom o 16.30 hod. spomienkovou slávnosťou pri pamätnej tabuli na jeho rodnom dome a slávnostnou akadémiou v miestnom  dome kultúry.
 
V sobotu sa v Michalovciach o 9.30 hod. uskutoční spomienková liturgia v Katedrále sv. Cyrila a Metoda a spomienková slávnosť pri pamätníku A. I. Dobrianskeho. So začiatkom o 13.00 hod. sa v Humennom uskutoční konferencia venovaná životu a dielu A. I. Dobrianskeho. Program podujatí v rámci konferencie ukončí večer o 17.30 hod. panychída a slávnostný koncert v obci Čertižné.
 
Sprievodným podujatím, ktoré je venované významnému rusínsko-slovenskému národnému buditeľovi bude v nedeľu 10. ročník Festivalu národnostnej vzájomnosti.
 
Podujatie za účasti spevákov, speváckych skupín a folklórnych súborov z horno-zemplínskeho regiónu sa uskutoční o 13.00 hod. v Expozícii ľudovej architektúry a bývania (skanzene) Vihorlatského múzea v Humennom. Súčasťou nedeľného podujatia bude regionálna súťaž hudobného folklóru Folklórne popoludnie, na námestí pred Mestským kultúrnym strediskom v Humennom sa o 17.00 hod. uskutoční program pod názvom Odkaz predkov a prezentácia hudobného nosiča detských rusínskych spevákov Ruthenyka II.
 
Podujatia organizuje Vihorlatské múzeum v Humennom v spolupráci s Rusínskym záujmovým združením, Maticou slovenskou, mestami Humenné, Michalovce, obcami Rudlov, Čertižné a miestnymi odbormi Rusínskej obrody na Slovensku v Humennom, Vranove nad Topľou, v Medzilaborciach a Habure. Projekt je realizovaný s finančnou podporou grantových systémov Úradu vlády SR, Fondu na podporu umenia a mesta Humenné.
 
AUTOR : Miroslav Kerekanič, Vihorlatské múzeum v Humennom
 
Zdroj: 

Aktuality

Zobraziť všetky
10.12.2023

Začleňovanie územia Rusínov do rámca Československa (1919 - 1920)

  Od leta 1919 bolo evidentné, že vzhľadom na vývoj medzinárodnej situácie a stanoviská rusínskej reprezentácie doma i v Amerike stalo sa pripojenie územia juhokarpatských Rusínov k Československu jedinou alternatívou. Pravda, zostávalo ešte veľa…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.12.2023

VRAŽDY ŽIDOV A KOMUNISTOV V OBCIACH NOVÁ SEDLICA, ULIČ A KOLBASOV V DECEMBRI 1945

Prenasledovanie Židov na území Slovenska sa neskončilo 8. či 9. mája 1945, teda kapituláciou Nemecka alebo pádom ľudáckeho režimu. Podobne ako v prípade iných skupín obyvateľstva alebo jednotlivcov, i ďalšie roky boli sprevádzané rasovými a naci…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
08.12.2023

Vladimíra Clementisa komunisti zlomili rýchlo

Priznal sa k špionáži aj propagácii zvrátenej kultúry  Je 21. novembra 1952, druhý deň vykonštruovaného monsterprocesu s takzvaným protištátnym sprisahaneckým centrom, ktoré mal podľa obžaloby viesť bývalý generálny tajomník komunistickej str…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
07.12.2023

Užhorod: Tri návštevy Edvarda Beneša

Beneš bol veľmi výraznou politickou osobnosťou v dejinách Československa. Spolu s Tomášom Garrigom Masarykom a generálom Milanom Štefánikom bol označovaný za jedného zo zakladateľov československej štátnosti, bol dlhoročným ministrom zahraničnýc…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
07.12.2023

Ivan Pop: BENEŠ EDVARD

BENEŠ Edvard (* 28.5.1884 - †13.9.1948), český a československý politik a diplomat,  ministr zahraničí ČSR (1918-35), prezident ČSR (1935-38), prezident v exilu (1940-45), prezident ČSR (1945-48). O problémy Podkarpatské Rusi se zajímal od vznik…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
04.12.2023

Slovenský Indiana Jones sa vrátil domov, do Vihorlatského múzea chce priniesť dobrodružstvo

Časy pochodujúceho návštevníka sú preč. Paleobiológ MARTIN KUNDRÁT (1969) je novým riaditeľom Vihorlatského múzea v Humennom. Pod jeho vedením prejde múzeum radikálnou zmenou, čaká ho historicky najrozsiahlejšia a modernizačná rekonštrukcia v…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ:
-Chlopi i baby cvičať pro jedno i to same - dobraty sja ku krasnomu ženskomu ťilu...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať