13. Rusínska vatra v Malom Lipníku ponúkne bohatší program i niekoľko noviniek

09.07.2024


Tlačová správa, 09. 07. 2024
autor: o.z. molody.Rusyny

Folklórny festival Rusínska vatra otvorí svoje brány pre širokú verejnosť už po trinástykrát. Návštevníci festivalu môžu zažiť rusínsku kultúru na vlastnej koži v malebnom prostredí prihraničnej obce Malý Lipník pri rieke Poprad. 13. ročník festivalu ponúkne bohatší program, v ktorom dostanú priestor aj detské kolektívy. Návštevníkov poteší aj rusínsky spevák Štefan Štec s kapelou Fajta. 

Festival Rusínska vatra sa uskutoční už tradične, počas druhého júlového víkendu, v dňoch 12. až 14. júla 2024. “Jednou z noviniek bude zmena miesta konania festivalu. Z futbalového ihriska, kde sa konal ostatné dva roky, sa presunie na plochu cez cestu k rieke Poprad. Toto miesto konania festivalu si môžu návštevníci pamätať ešte z obdobia pred pandémiou koronavírusu,” približuje riaditeľ FF Rusínska vatra, Peter Štefaňák.  

Novinkou 13. ročníka Rusínskej vatry bude bohatší piatkový program, do ktorého pribudnú dva nové folklórne programy. Ako prví privítajú návštevníkov festivalu detské folklórne kolektívy, ktoré sa predstavia na hlavnej scéne v programe Ďiťačij svit o 18.15 hod. Z folklórnymi pásmami vystúpi: DFSk Radosť z Kamienky, DFSk Kečera z Jakubian a DFSk Vorodajček z Veľkého Lipníka. Po ňom bude nasledovať koncert s názvom Spivŷ moho rodu, v ktorom zaspievajú laureáti posledných ročníkov tejto súťaže pod hlavičkou Rusínskej obrody na Slovensku. Rusínske piesne zaznejú v podaní sólistiek Marianny Železnej z Chmeľovej,  Natálie Kučovej z Litmanovej, sólistu Štefana Mikulíka z Údola a speváckeho dua Ivany a Martina Karašovcov z Kamienky. Koncert bude sprevádzať Ľudová hudba Radoslava Kertisa z Košíc. 

Vrcholom piatkového programu bude koncert rusínskeho speváka Štefana Šteca a jeho kapely Fajta. Ten sa uskutoční v rámci programu Večur rusyňskŷch holosiv na hlavnej scéne o 20:30 hod. Piatkový program bude pokračovať školou ľudového tanca, ktorá vyvrcholí zábavou pri Ľudovej hudbe Radoslava Kertisa z Košíc. 

V sobotu, 13. júla 2024, otvorí festival Rusínska vatra v Malom Lipníku svoje brány o 13:00 hodine. O 14:00 hodine si môžu návštevníci pozrieť a vypočuť, ako prebieha verejná nahrávka rozhlasovej besedy, ktorú pripravuje Redakcia národnostného vysielania Rádia Patria, štúdio STVR Košice. Moderátor Dávid Palaščák bude so svojimi hosťami diskutovať na tému Jazyk ako súčasť identity národa. 

“V sobotu návštevníkom na hlavnej scéne ponúkneme tri folklórne programy, ktoré sú už niekoľko rokov stabilnou súčasťou festivalu. Predstavia sa v nich kolektívy z blízkeho okolia, ale aj z Bardejova, Svidníka či Košíc,” približuje Peter Štefaňák. Zo začiatkom o 16:30 sa v programe Mozaika regiónu s regrútskou tematikou predstavia folklórne kolektívy a jednotlivci z okolia Starej Ľubovne: speváčka Mária Mamrillová z Veľkého Lipníka, FS Barvinok z Kamienky, FSk Kečera z Jakubian, ŽSSk z Malého Lipníka, FS Vrchovina zo Starej Ľubovne a FS Čerhovčan z Bardejova.  O 18:30 hod. festival privíta hostí v programe Vitajte sušide. Rusínskymi piesňami a tancami divákov potešia folklórne kolektívy Makovica zo Svidníka a Čerhovčan z Bardejova. Program doplnia vystúpenia účastníkov a laureátov celoštátnych postupových súťaží Šaffova ostroha (Rastislav Holota a Helena Kopčová, Deni Bolf a Karolína Dupanová) a Vidiečanova Habovka (Timotej Fedor a ĽH Mateja Topoľovského). 

V treťom folklórnom programe bude účinkovať FS Borievka z Košíc v sprievode ĽH Mateja Topoľovského. V programe s názvom Obrázky z východného Slovenska nám predstavia tanečný a hudobný repertoár zo známych lokalít východného Slovenska. Vyvrcholením festivalu už tradične bude pálenie vatry za účasti návštevníkov, ľudovej hudby a folklórnych kolektívov. S vatrou súvisí aj ďalšia novinka, ktorú organizátori pripravili. “Z dôvodu zmeny miesta konania festivalu bude vatra menšia ako po minulé roky a bude sa nachádzať v jeho areáli. To znamená, že návštevníci nebudú počas pálenia vatry musieť opustiť areál festivalu. Po pálení vatry bude bezprostredne pokračovať zábava pri ľudovej muzike až do skorých ranných hodín,” informuje riaditeľ FF Rusínska vatra, Peter Štefaňák. 

Na svoje si na festivale prídu aj deti. Organizátori pre nich počas celého festivalu pripravili aktivity, hry a divadlo s hercami Divadla Alexandra Duchnoviča, Zuzanou Kovalčíkovou a Ladislavom Ladomirjakom. Rodičia sa tak budú môcť plnohodnotne vychutnať program, zatiaľ čo o deti bude postarané. 

V piatok aj sobotu je pre návštevníkov pripravený bohatý sprievodný program: 
● Tanečný lektor Rastislav Holota s partnerkou Helenou Kopčovou v piatok na škole tanca naučia ľudí tance z rusínskej obce Šemetkovce. Počas sobotnej školy tanca zas lektor Slavomír Ondejka s partnerkou Agátou Krausovou bude vyučovať tance z obce Kyjov. 
● V sobotu o 17:30 zberateľka a folkloristka Dominika Sakmárová v besede priblíži tradičný rusínsky odev a jeho špecifiká. Súčasťou besedy bude aj výstava. 
● Počas celého konania festivalu bude prebiehať výstava fotografií drevených cerkví Modlitba dreva fotografa Milana Malasta
● Svoje najnovšie aktivity odprezentuje aj organizátor, občianske združenie molody.Rusyny. 
● V piatok na festival zavíta Danka Kirešová, ktorá sa venuje písaniu ikonu, v sobotu zas včelár Jozef Lešiga z Jarabiny. Počas oboch dní sa môžu ľudia zastaviť pri drotárovi Mikulášovi Derevjaníkovi. 
● V sobotu od 13:00 hodiny bude otvorená gastrozóna s názvom Z regionálnej kuchyne, kde svoje tradičné jedlá či iné zaujímavosti odprezentujú obce z okresu Stará Ľubovňa.

Festival v nedeľu dopoludnia ukončí svätá liturgia v cirkevnoslovanskom jazyku v miestnom Chráme sv. Damiána i Kozmu. 

Kontakty pre médiá: 
Ing. Peter Štefaňák, PhD. 
riaditeľ FF Rusínska vatra
tel. číslo: +421 903 533 101

Viac informácií a kompletný program festivalu Rusínska vatra nájdete na sociálnych sieťach hlavného organizátora, občianskeho združenia molody.Rusyny: 
https://www.facebook.com/molody.rusyny

Aktuality

Zobraziť všetky
17.07.2024

V Užhorode vysvätili nového gréckokatolíckeho biskupa

Po štyroch rokoch a dvoch dňoch bez sídelného biskupa dostala Mukačevská gréckokatolícka eparchia na Ukrajine svojho nového pastiera. Stal sa ním otec Teodor Macapula IVE, člen rehoľného Inštitútu vteleného Slova. Biskupská chirotónia (vysviacka…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Klidný, vyrovnaný, připravený šel před 75 lety generál Heliodor Píka na popravu

Syn Milan Píka strávil s otcem poslední noc před jeho popravou, byl oběšen ráno 21. června 1949. „Není ve mně zloby, studí mne však hořká lítost nad tím, že zmizela spravedlnost, pravda – snad jen dočasně – a šíří se nenávist, mstivost,“ napsal …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Heliodor Píka – celý život ve službě vlasti

V úterý 21. června 1949, právě v den výročí staroměstské popravy sedmadvaceti českých pánů, vyhasl na šibenici postavené v areálu věznice v Plzni na Borech život hrdiny a vlastence generála Heliodora Píky. Muže, jenž se tak stal jednou z prvních o…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Psychologický syndróm obete

V psychológii existuje pojem syndrómu obete – je to stav, pri ktorom človek považuje seba za obeť negatívnych činov iných ľudí alebo okolností. To sa prejavuje nielen v vnímaní sveta, ale aj v správaní. "Obeť" obviňuje z príčin svojich problémov…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Rozhovor. Na Spiši bola v uhorských časoch taká chudoba, že Slováci chceli po príchode do USA zabudnúť na domov

Michael Kopanic Jr. sa narodil v americkom Youngstowne v roku 1954. Babka mu však inak ako „malý Michal“ nepovedala. Rozprávala totiž len po slovensky. Kopanic je americký Slovák, potomok tých, ktorým sa na Slovensku hovorievalo „amerikánci“.…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Prestaňme konečne špekulovať o zhoršení nášho volebného systému

Poučenie zo Západu Pozrime sa na to, aké paradoxy spôsobujú väčšinové volebné systémy vo Francúzsku, v Spojenom kráľovstve či Spojených štátoch. Pred pár dňami prebehli parlamentné voľby vo Francúzsku a v Spojenom kráľovstve, ktoré určili,…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ

-Ňaňku, ja choču velyku Barbie...
-Marčiko, ja tyž by choťiv, ale mamka nam ne dovolyť...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať