150 slovenských osobností sa prihlásilo k odkazu Wetzlera a Vrbu

12.04.2024


Signatári poukazujú na úlohu nacistickej propagandy v čase druhej svetovej vojny.

Znenie vyzvy:

My, občania Slovenskej republiky, vyzdvihujeme výnimočnú odvahu Alfreda Wetzlera a Rudolfa Vrbu a hlásime sa k nadčasovému odkazu ich úteku z koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau pri Osvienčime, vo vtedy nacistami okupovanom Poľsku.

Pred 80 rokmi dvaja mladí muži zo Slovenska, inšpirovaní početnými pokusmi o útek pred nimi a s podporou spoluväzňov, pripravili a 7. apríla 1944 započali útek z jedného z najstráženejších miest na svete. Tým vydali svetu svedectvo o obludných zverstvách nacistickej továrne na smrť.

Predvojom II. svetovej vojny boli klamstvá nacistickej propagandy. Zvrátený výklad histórie a ľudských práv, ktoré boli v rozpore s etikou humanizmu a kresťanstva, ovládli verejnú mienku. Na Slovensku mali svojho spojenca v podobe ľudáckeho, Hitlerovi oddaného tzv. Slovenského štátu.

Odvaha dvoch slovenských Židov Wetzlera a Vrbu preto presahuje hranice Slovenska. Ich 32-stranová Správa, na faktoch opisujúca temné vražedné praktiky nacizmu, sa stala jedným z najdôležitejších dokumentov II. svetovej vojny. Máme preto dôvod byť na ich skutok hrdí aj dnes!

Svet prešiel a stále prechádza náročnými krízami spôsobenými pandémiou covidu, brutálnou inváziou Ruska na Ukrajinu či útokom militantného Hamasu na Izrael a dopadmi jeho legitímnej obrany v Gaze. Všetko toto sprevádza gradujúca odvaha prekrúcať históriu a úmyselne šíriť lži.

Propaganda bola v roku 1944 natoľko sofistikovaná, že svedectvu Wetzlera a Vrbu neverili ani ich vlastní v židovskej komunite. Dnes spochybňovanie odborných autorít, cielená štátna propaganda Ruska či nezmieriteľný islamský džihád zneužívajú slobodu, aby u unavenej verejnosti fakty a židovsko-kresťanské zásady vytesnili zjavnými klamstvami a psudohumanizmom.

My, občania Slovenska, radiaci sa medzi sekulárnych, kresťanov, židov…, vyjadrujeme spoločné presvedčenie, že odolnosť pred dezinfomáciami na Slovensku je závislá aj od hodnotovo zrelej odvahy jednotlivcov typu Wetzlera a Vrbu. Odvaha uprednostniť pravdu pred lžami tak v súkromí, ako aj vo verejnom živote, rešpektujúc civilizačné morálne mantinely, mení svet!

Stojíme proti snahe oslabiť nezávilosť médií a legitimizovať šíriteľov klamstiev. Každý má právo na názor. Vytesňovanie neprávd z verejného života nie je cenzúrou, ale cestou k slušnej spoločnosti. Rusko je agresor a Ukrajina si v boji proti okupantovi zaslúži aj vojenskú podporu. Izrael má právo na obranu pred preukázateľne genocídnou snahou Hamasu o jeho zničenie. Sú to teroristi Hamasu, kto cynicky a trestuhodne zneužíva civilistov v Gaze ako živé štíty. Antisemitizmus či antisionizmus a jeho metastázy, sú pre nás z princípu neprijateľné.

Príbeh Wetzlera a Vrbu spred 80 rokov je príliš silný nato, aby z neho bola len nostalgická spomienka. Akty kladenia vencov či statusy na sociálnych sieťach sú dôležité, ale nestačia! Odkaz Vrbu a Wetzlera ponúka mnohovrstevnú reflexiu aj pre dnešný svet a Slovensko, aby sme nevzdali boj o jeho premenu na hodnotovo pevné a moderné miesto pre život každého z nás.

/ krátené /

.týždeň

zdroj:
https://www.tyzden.sk/politika/109000/150-slovenskych-osobnosti-sa-prihlasilo-k-odkazu-wetzlera-a-vrbu/

foto: Alfred Wetzler a Rudolf Vrba
zdroj: HOLOCAUSTRESEARCHPROJECT.ORG

Aktuality

Zobraziť všetky
20.05.2024

V Starij Ľubovni odbŷv s’a jubilejnŷj 15-ŷj Sejm Rusyňskoj obrodŷ na Sloveňsku

Na posadi predsedŷ bŷv potverdženŷj Martin Karaš. V Starij Ľubovni odbŷv s’a jubilejnŷj 15-ŷj Sejm Rusyňskoj obrodŷ na Sloveňsku V nediľu 19-ho maja 2024-ho roku zŷšly s’a v Starij Ľubovni delegatŷ i hosti na jubilejnim 15-im Sejmi Rusyňskoj…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
20.05.2024

„Jenom deset dní nepil, a ejhle! Umřel.“

K alkoholismu na Podkarpatské Rusi   V 19. století se začaly objevovat spolky propagující střídmost a abstinenci a došlo také k  lékařskému popsání následků popíjení alkoholu. Nepřekvapí, že mnohé oblasti a  společenské skupiny byly k těmto názo…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
19.05.2024

Vychvaľovaný aj kritizovaný Edvard Beneš

Aký bol politik, ktorý doplatil na krutosť dejín V máji pred 140 rokmi sa narodil druhý československý prezident Edvard Beneš. Čo v skutočnosti „napáchal“, čo ho k tomu viedlo a v čom mu jeho vášniví kritici krivdia? V českom Senáte sa bud…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
19.05.2024

Beneš sa Mussoliniho neobával. Pred 100 rokmi s ním vyjednal medzištátnu zmluvu

V polovici mája 1924 rokoval československý minister zahraničných vecí Edvard Beneš v Ríme s talianskym premiérom Benitom Mussolinim. Výsledkom rokovaní bola československo-talianska zmluva o srdečnej spolupráci. Československý minister zahrani…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
18.05.2024

Rozhovor. Veľa závisí aj od toho, v akej rodine človek vyrastá

Ocenený Marián Marko: Zbožňoval matematiku, páčilo sa mu povolanie rušňovodiča, je z neho herec Už takmer 25 rokov šéfuje jedinému rusínskemu divadlu na Slovensku so sídlom v Prešove. S úsmevom konštatuje, že hercom sa stal vlastne vďaka svoj…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.05.2024

Atentáty v našich dejinách  

O život išlo Masarykovi, Hlinkovi, Tisovi a ďalším Ani medzivojnová československá demokracia sa nevyhla atentátom či aspoň neúspešným pokusom. Po atentáte na Roberta Fica sa začali objavovať varovania, že prudká polarizácia slovenskej spolo…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ

Paraska kamaratki: Mij Vasyľ perestal pyty ďakujuči športu?
-Hej? A jakomu?
-Boksu...
-Vin začal boksuvaty?
-Ňi, ja...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať