1700 rokov od koncilu v Nicei

09.04.2025


Medzinárodná teologická komisia vydala nový dokument o Nicejskom koncile

Rok 2025 je podľa teológov jedinečnou príležitosťou zdôrazniť, „že to, čo máme spoločné, je kvantitatívne a kvalitatívne oveľa silnejšie než to, čo nás rozdeľuje“.

Ján Krupa

Ježiš Kristus, Boží Syn, Spasiteľ je názov 70-stranového dokumentu Medzinárodnej teologickej komisie, ktorý zverejnil Vatikán 3. apríla.

Vychádza pri príležitosti 1700. výročia prvého Nicejského ekumenického koncilu a cirkevné zhromaždenie zvolané cisárom Konštantínom Veľkým hodnotí ako teologickú a cirkevnú udalosť mimoriadneho významu.

Medzinárodná teologická komisia je súčasťou Dikastéria pre náuku viery. Na texte viacero rokov pracovala subkomisia pod vedením francúzskeho teológa Philippa Vallina.

Šesť teológov a dve teologičky zo siedmich krajín pre Vatikán analyzovali a hodnotili koncilový symbol viery, ktorý je súčasťou učenia katolíckej, pravoslávnych, anglikánskych, luteránskych, starokatolíckych a ďalších cirkví.

Predmetom dokumentu v skutočnosti nie je symbol viery, ktorý bol prijatý na Nicejskom koncile v roku 325, ale jeho rozšírená verzia, ktorá bola prijatá na Konštantínopolskom koncile v roku 381. A je to v poriadku, lebo, ako sa vysvetľuje na začiatku dokumentu, v skutočnosti „trvalo asi päťdesiat rokov, kým bol recipovaný slovník Nicejského symbolu viery a zavládla zhoda o univerzálnom význame prvého koncilu“.

Boh ako aktér v dejinách ľudstva
Hoci dokument vysvetľuje cisárom zvolaný Nicejský koncil na pozadí politických súvislostí doby, nemá len textovokritický alebo historický charakter, ale aj dosvedčuje Boha ako aktéra v dejinách ľudstva.

Teológovia sa zaoberajú predovšetkým vstupom Boha do ľudských dejín v osobe Slova, ktoré sa stalo telom: „Ak Kristova udalosť obnovuje myslenie, tak potom obnovuje a očisťuje, oplodňuje a rozširuje aj ľudskú kultúru. Niet pochýb o tom, že Nicejský koncil, ktorý zhrňuje kresťanskú vieru v gréckom jazyku a pojmami z gréckej filozofie pre cirkev rozšírenú medzi všetkými národmi, je kultúrnou udalosťou.“

Autori dosvedčujú správnosť presvedčenia, že cirkev je božského pôvodu a nie je dielom človeka. Preto je cirkev, ako sa zišla v biskupoch a legátoch v Nicei, jedinečná a nemožno ju klásť na rovnakú úroveň s inými náboženstvami: „Jedinečné spoločenstvo a jednota, ktorá je v cirkvi založená Kristovou udalosťou, sa týmto stáva viditeľnou a účinnou novým spôsobom skrze pokračovanie univerzálneho významu, rovnako ako ohlasovanie Kristovej radostnej zvesti vo svojej nezmerateľnej šírke dostáva nástroj nebývalej autority a dosahu.“

Nicea ako poslanie pre dnešné kresťanstvo
Teológovia zdôrazňujú aj význam koncilu pre súčasnosť, pre úsilie o dosiahnutie jednoty kresťanov: „Nicejská viera je vo svojej kráse a veľkosti spoločnou vierou všetkých kresťanov.“ Rok 2025 je preto jedinečnou príležitosťou zdôrazniť, „že to, čo máme spoločné, je kvantitatívne a kvalitatívne oveľa silnejšie než to, čo nás rozdeľuje: spoločne veríme v trojjediného Boha, v Krista, ktorý je pravý človek a pravý Boh, v spásu v Ježišovi Kristovi podľa Písma, ktoré sa číta v cirkvi a pod vedením Ducha Svätého“.

Koncom mája sa v Turecku na pozvanie ekumenického patriarchu Bartolomeja stretnú kresťanské konfesie na ekumenickej spomienkovej slávnosti. Konkrétnym cieľom, ktorý sa predpokladá aj v dokumente teológov, je natrvalo nájsť spoločný dátum pre všetky konfesie na každoročné slávenie Veľkej noci, keďže vyznávanie zmŕtvychvstalého Pána je konštitutívnym prvkom kresťanskej viery.

Dvadsiateho mája – po 1700 rokoch – si kresťanský svet pripomenie otvorenie Nicejského koncilu v Malej Ázii v roku 325, prvého ekumenického koncilu v cirkevných dejinách.

A preto Medzinárodná teologická komisia pozýva na študijný deň o dokumente Ježiš Kristus, Boží Syn, Spasiteľ – 1700 rokov Nicejského ekumenického koncilu (325 – 2025), ktorý sa uskutoční 20. mája v Aule Jána Pavla II. na Pápežskej univerzite Urbaniana v Ríme.

Ján Krupa
Študoval teológiu v Prešove, Eichstätte a Ríme. Pôsobí ako farár pre gréckokatolíkov v Banskej Bystrici a protopresbyter. Popritom pracuje ako náboženský redaktor Rádia LUMEN a riaditeľ PRE LUMEN, n. o. Prekladá gréckokatolícke katechizmy a katechézy o byzantskom obrade z nemecky, taliansky a anglicky hovoriaceho prostredia. Píše o cirkevných otcoch, východných cirkvách a islame. Je ženatý a má dve dcéry.


zdroj
https://svetkrestanstva.postoj.sk/173513/medzinarodna-teologicka-komisia-vydala-novy-dokument-o-nicejskom-koncile

foto: Zobrazenie Nicejského koncilu

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2025

Dve percentá, jeden spoločný cieľ 

Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.  Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru! Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.04.2025

Liberty Bell - Zvon Slobody. Československo a Rusíni

Demokratická stredoeurópska únia - Zvon slobody Tom Campbell  Telegram: 6. máj 1940 Adresát: Pán Hitler, Berlín „Jediná presná replika Zvonu slobody z Independence Hall vo Filadelfii bola darovaná Československu Američanmi pri …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.04.2025

Rusín-Američan, ktorý spravil sám seba európskym prezidentom: Grigorij Ignatij Žatkovyč

orginal: The Fellow Who Made Himself President of a European Republic: Gregory Ignatius Zhatkovych Pavel Robert Magocsi Torontská univerzita / University of Toronto Abstrakt  ( po anglicky TU )   ( po poľsky TU ) Rusín-Amer…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.04.2025

Záhada o dátume Paschy

Dr. Richard Otte Emeritný profesor filozofie na Kalifornskej univerzite v Santa Cruz V ranej cirkvi neexistoval jednotný alebo štandardný deň, kedy sa oslavovalo zmŕtvychvstanie, a Prvý ekumenický koncil v Nicei rozhodol, že všetci kresťania…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
08.04.2025

Pedagogická asistentka z Jarovníc: Nemám rada, keď ma niekto chváli len preto, že som Rómka

Ako dieťa počúvala, že jarovnícki Rómovia nechodia na vysoké školy. Dnes Natália Kalejová študuje na univerzite a chystá sa do sveta. Lucia Matejová Nesúhlasím s tvrdením, že vzdelanie je zadarmo a dostupné pre každého, hovorí Natália Kale…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
08.04.2025

Dnes je Medzinárodný deň Rómov

V Česku je Deň Rómov udalosťou, na Slovensku premárnenou šancou Dátum odkazuje na kongres z roku 1971, na ktorom si Rómovia schválili vlajku, hymnu aj označenie etnika. Zuzana Kumanová Už niekoľko desaťročí je 8. apríl možnosťou na prez…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ:
- Hrošy to zaprodanci! Do korčmy iduť zo mnov, no vertam sja furt sam...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať