Ako dopadli voľby v Prešovskom kraji

24.03.2024


Pellegrini získal v Prešovskom kraji o 35-tisíc hlasov viac hlasov než minule Čaputová

V Harabinovom okrese vyhral Korčok.

PREŠOV. V minulých prezidentských voľbách dostala v Prešovskom kraji v prvom kole najviac hlasov Zuzana Čaputová, krajským víťazom aktuálnych volieb je Peter Pellegrini (Hlas).

Podľa oficiálnych výsledkov Štatistického úradu SR získal Pellegrini v Prešovskom kraji 40,67 percenta hlasov, Korčok 38,29 percenta.

Harabinov prepad
Na treťom mieste, rovnako ako pred piatimi rokmi, skončil Štefan Harabin (nezávislý), volilo ho necelých štrnásť percent obyvateľov kraja.

Pre porovnanie, Harabin získal v roku 2019 v Prešovskom kraji 53 365 hlasov, čo bolo vyše osemnásť percent.

Teraz zaznamenal pokles v percentách i v celkových číslach, keďže dostal len 41 912 hlasov.

Viac ako Čaputová
Druhý Korčok získal v prvom kole 115 681 hlasov. Je to viac než v roku 2019 dosiahla Zuzana Čaputová. V Prešovskom kraji zvíťazila s 87 945 hlasmi, čo predstavovalo vyše tridsať percent. Druhý Maroš Šefčovič ich získal 58 522, teda vyše dvadsať percent.

Aktuálny krajský víťaz Pellegrini dostal 122 864 hlasov, čo je o 34 919 krúžkov viac než v minulých voľbách Čaputová.

Priamo porovnať môžeme aj výsledok Mariana Kotlebu, ktorý v Prešovskom kraji zaznamenal ešte výraznejší ústup než Harabin. Získal 1 645 krúžkov, čo je 0,54 percenta, kým minule to bolo vyše jedenásť percent.

Tento rok ho preskočili Igor Matovič (3,18 %, 9 628 hlasov v Prešovskom kraji), Ján Kubiš (2,13 %, 6 448) a Patrik Dubovský (0,91 %, 2 774).

Za Kotlebom uzavreli pelotón s minimom hlasov Milan Náhlik (377) a Krisztián Forró (258).

Pellegrini má 9 z 13 okresov
Zaujímavosťou prezidentských volieb 2019 bolo, že Harabin v okrese Svidník dostal v prvom kole najviac hlasov, krúžkovala ho štvrtina voličov.

Ako to bolo teraz?

Harabin svoj potenciál nenaplnil, v okrese Svidník dostal len vyše pätnásť percent hlasov. Vyhral tam Pellegrini (55,24 %), druhý Korčok dostal vyše 23 percent hlasov.

Kandidátovi Hlasu sa darilo aj inde, v Prešovskom kraji ovládol deväť z trinástich okresov.

Okrem okresu Svidník to boli ešte okresy Poprad, Stropkov, Snina, Bardejov, Sabinov, Stará Ľubovňa, Vranov nad Topľou a Medzilaborce, kde mal rekordných 57,57 percenta.

Kežmarok Harabinovi neveril
Najmenej hlasov dali Pellegrinimu obyvatelia okresu Kežmarok, necelých 31 percent. Z tohto okresu pochádza kandidát Štefan Harabin. Ten bol tretí s vyše sedemnástimi percentami. Najviac hlasov mal Korčok, vyše 43 percent.

Päťdesiatpercentnú hranicu atakoval v okrese Poprad, kde dostal Korčok 47,47 percenta hlasov. Pellegrini tam mal vyše 33, Harabin necelých pätnásť.

Ešte lepší výsledok mal Korčok v okrese Prešov, a to 49,09 percenta. S odskokom druhý je Pellegrini s vyše 32 percentami, tretí Harabin má necelých jedenásť percent.

Okrem Prešova, Popradu a Kežmarku zvíťazil Korčok nad Pellegrinim aj v okrese Levoča.

Ako to bolo kedysi
Pred piatimi rokmi dostala Zuzana Čaputová najviac hlasov v Prešovskom kraji v okrese Poprad, volilo ju 41,18 percenta voličov. Najmenej hlasov mala od voličov v okrese Medzilaborce (18,60 percenta).

Maroš Šefčovič tam dostal najviac hlasov, takmer 28 percent. Najmenej ich získal v okrese Kežmarok (12,79 percenta), kde skončil štvrtý v poradí.

Teraz má Pellegrini v tomto okrese viac percent, vyše tridsať, ale zhoda je v tom, že išlo o jeho najslabší výsledok v kraji.

Ak zájdeme hlbšie do histórie, v prvom kole prezidentských volieb v roku 2014 bodoval v Prešovskom kraji najmä vtedajší i dnešný premiér Robert Fico zo Smeru. Prehral napríklad v okrese Prešov, ktorý by uprednostnil Radoslava Procházku.

Debakel Fico utŕžil v Popradskom okrese, z ktorého pochádza Andrej Kiska. V prvom kole získal domáci kandidát o vyše osemtisíc hlasov viac ako premiér Fico.

Michal Frank, redaktor

zdroj:
https://presov.korzar.sme.sk/c/23300138/analyza-vysledky-prezidentske-volby-2024-presovsky-kraj.html

foto: Výsledky volieb Prešovský kraj
zdroj: Štatistický úrad SR

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Ruský zlatý poklad a čs. legionáři

Pár slov úvodem V posledních letech se v médiích čas od času objevují zprávy k otázce ruského zlatého pokladu, které jsou buď přímým obviněním, nebo naznačují, že snad jeho část v letech 1918-1920 měli ukradnout čs. legionáři. Většina těchto rů…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
12.04.2024

150 slovenských osobností sa prihlásilo k odkazu Wetzlera a Vrbu

Signatári poukazujú na úlohu nacistickej propagandy v čase druhej svetovej vojny. Znenie vyzvy: My, občania Slovenskej republiky, vyzdvihujeme výnimočnú odvahu Alfreda Wetzlera a Rudolfa Vrbu a hlásime sa k nadčasovému odkazu ich úteku z k…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ

Ujko Vasyľ:
- Dakoly tak slucham čolovika, smotrju na ňoho i stavjam soj vopros: Vin sja takŷj durak narodyv, čy iši dajakŷ kurzŷ navecej absolvuvav...!?
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať