Beneš nadbiehal boľševikom už pred 100 rokmi. Podobne ako Mussolinimu

05.12.2024


Pred sto rokmi vyšli na verejnosť informácie o tom, že Československo začalo diplomaticky intenzívnejšie komunikovať so Sovietskym zväzom. Iniciatíva vtedajšieho ministra zahraničných vecí Edvarda Beneša vyvolala rozhorčenie, najmä medzi pravicovými politickými stranami. Beneš sa preto pokúsil vysvetliť svoj postoj prostredníctvom článku v denníku Národní listy.

Európske veľmoci v tom čase začínali prijímať Sovietsky zväz ako seriózneho diplomatického partnera. Na kritiku Beneš reagoval vyhlásením, že Československo je zásadne proti boľševizmu, no považuje za povinnosť rozvíjať rozumnú politiku, predovšetkým hospodársku, voči Rusku.

Vysvetľoval, že v roku 1924 už boľševizmus mimo hraníc ZSSR upadal a nebolo sa ho treba obávať. Napriek jeho optimizmu v roku 1925 vo voľbách na území Česka vyhrala Komunistická strana Československa. Československo nakoniec nadviazalo diplomatické vzťahy so Sovietskym zväzom až o desať rokov neskôr, v roku 1934.

Zaujímavé je, že v tom istom roku (1924) Beneš nadviazal kontakty aj s inými nedemokratickými režimami, vrátane fašistického Talianska. V máji 1924 rokoval v Ríme s Benitom Mussolinim, výsledkom čoho bol podpis Paktu srdečnej spolupráce. Tento pakt mal za cieľ obhajovať mier, zabezpečiť stabilitu povojnového usporiadania a posilniť hospodársku obnovu Európy.

Podľa vtedajších správ sa rokovania medzi Benešom a Mussolinim niesli vo veľmi srdečnej atmosfére, pričom zdieľali podobné názory na situáciu v strednej Európe. Výsledky rokovaní boli prezentované ako úspech v posilňovaní vzťahov medzi Československom a Talianskom.

Lidové noviny v máji 1924 napísali:
„Ministra Beneša na stanici privítal šéf kabinetu ministerstva zahraničných vecí. Večer sa minister spolu s celou československou delegáciou zúčastnil recepcie, ktorú usporiadal Benito Mussolini. Následne začali rokovania návštevou ministra Beneša u Mussoliniho. Rímska tlač srdečne vítala Beneša, očakávajúc, že jeho návšteva posilní priateľské vzťahy medzi Talianskom a Československom v prospech oboch krajín, upevní mier a prispeje k obnove Európy. Mussolini prijal doktora Beneša na hodinovom rozhovore, počas ktorého prejednali politické, hospodárske a finančné otázky spoločného záujmu oboch krajín. Rokovania sa niesli v mimoriadne srdečnej atmosfére, pričom sa ukázala zhoda politických názorov oboch štátov na situáciu v strednej Európe a ďalšie súvisiace otázky.“


Autentický pohľad na tieto udalosti poskytujú aj dobové noviny, ktoré uvádzajú, že Pakt srdečnej spolupráce mal mierumilovný charakter a bol bezodkladne predložený Spoločnosti národov na protokolovanie. Tento krok mal potvrdiť jeho medzinárodný význam a záväznosť.

-ai-

foto:  Benito Mussolini sa chopil moci v roku 1922. Tento zakladateľ talianskeho fašizmu je tiež autorom diela „Giovanni Hus, il Veridico“ (v preklade Jan Hus, hlasateľ pravdy). V roku 1926 získal za svoj postoj k husitstvu československé vyznamenanie Rad Bieleho leva. Zaujímavosťou je, že český fašizmus sa začal formovať v novembri 1922.
zdroj: britannica.com

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2025

Dve percentá, jeden spoločný cieľ 

Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.  Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru! Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.04.2025

Liberty Bell - Zvon Slobody. Československo a Rusíni

Demokratická stredoeurópska únia - Zvon slobody Tom Campbell  Telegram: 6. máj 1940 Adresát: Pán Hitler, Berlín „Jediná presná replika Zvonu slobody z Independence Hall vo Filadelfii bola darovaná Československu Američanmi pri …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.04.2025

Rusín-Američan, ktorý spravil sám seba európskym prezidentom: Grigorij Ignatij Žatkovyč

orginal: The Fellow Who Made Himself President of a European Republic: Gregory Ignatius Zhatkovych Pavel Robert Magocsi Torontská univerzita / University of Toronto Abstrakt  ( po anglicky TU )   ( po poľsky TU ) Rusín-Amer…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.04.2025

1700 rokov od koncilu v Nicei

Medzinárodná teologická komisia vydala nový dokument o Nicejskom koncile Rok 2025 je podľa teológov jedinečnou príležitosťou zdôrazniť, „že to, čo máme spoločné, je kvantitatívne a kvalitatívne oveľa silnejšie než to, čo nás rozdeľuje“. Já…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.04.2025

Záhada o dátume Paschy

Dr. Richard Otte Emeritný profesor filozofie na Kalifornskej univerzite v Santa Cruz V ranej cirkvi neexistoval jednotný alebo štandardný deň, kedy sa oslavovalo zmŕtvychvstanie, a Prvý ekumenický koncil v Nicei rozhodol, že všetci kresťania…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
08.04.2025

Pedagogická asistentka z Jarovníc: Nemám rada, keď ma niekto chváli len preto, že som Rómka

Ako dieťa počúvala, že jarovnícki Rómovia nechodia na vysoké školy. Dnes Natália Kalejová študuje na univerzite a chystá sa do sveta. Lucia Matejová Nesúhlasím s tvrdením, že vzdelanie je zadarmo a dostupné pre každého, hovorí Natália Kale…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Z pysma Nykolajovi:
-Dorohŷj Nykolaj, kiď jem Ťa u mynulomu roci prosyv o bratyka, ta ja dumav na molodšoho a ne amnestyju pro staršoho..
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať