Do Domaše vytekajú splašky z 18 obcí
Štát to chce zmeniť kanalizáciou, Migaľ by priehradu v budúcnosti chcel využiť ako záložný zdroj pitnej vody
Vodná nádrž Domaša v Prešovskom kraji by mala mať v budúcnosti čistejšiu vodu. Umožní to výstavba kanalizácií v 18 obciach okolo priehrady, odkiaľ v súčasnosti splašky neraz stekajú priamo do vody.
Branislav Caban
Memorandum s týmto cieľom začiatkom júna podpísali primátori a starostovia samospráv v okolí vodného diela. Vláda zároveň na svojom stredajšom (4. 6.) výjazdovom rokovaní v Pečovskej Novej Vsi (okres Sabinov) prijala uznesenie, podľa ktorého bude projekt odkanalizovania Domaše zaradený medzi strategické projekty.
„Je to dôležité, pretože ak už priehradu máme, musíme sa o ňu a jej kvalitu vody starať. Bohužiaľ, doteraz nebol žiaden záujem o to, aby bola Domaša odkanalizovaná. Zelenú perlu, ktorú na Slovensku máme a nie je znečistená žiadnym priemyslom, sme si doteraz nechránili,“ konštatoval po zasadnutí minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ.
Deklaráciu k strategickému projektu s názvom Čistá Domaša podpísali starostovia 18 obcí, vrátane okresného mesta Stropkov, ako aj predseda Oblastnej organizácie cestovného ruchu Horný Zemplín. Zaradenie projektu medzi strategické umožní okrem iného urýchliť rôzne prípravné a povoľovacie procesy.
Stavať by sa malo začať budúcu jar
Migaľ zdôraznil, že úlohou starostov bude príprava projektových dokumentácií, aby následne jeho rezort mohol žiadať Brusel o čerpanie eurofondov na veľký projekt odkanalizovania Domaše. Presná suma podľa neho zatiaľ nie je známa, ale určite to budú desiatky miliónov eur.
Vyzdvihol tiež spoluprácu s Ministerstvom životného prostredia SR a jeho šéfom Tomášom Tarabom. „Veľká vďaka, že skrz Envirofond vychádza v ústrety, pretože práve Envirofond by mal poskytnúť pôžičku s úplne nízkym úrokom obciam, ktoré doteraz nemajú zabezpečenú projektovú dokumentáciu na odkanalizovanie, aby si ju mohli vypracovať,“ ozrejmil Migaľ. Očakáva, že do konca roka by mali byť pripravené projektové dokumentácie a následne by sa na jar budúceho roka čo najskôr začali výkopové práce.
Podľa primátora Stropkova Ondreja Brendzu je deklarácia na prvý pohľad len troma listmi papiera, ale považuje ju za veľmi dôležitú. „Život nás naučil, že samotná príprava projektu je dlhšia ako jeho realizácia. Jednotlivé obce potrebujú určitú koordináciu, spoluprácu a vedenie,“ vysvetlil primátor. Zároveň spomenul, že jeho mesto už je odkanalizované, ale chýba ešte mestská časť Sitník.
„Je to dlhá cesta, ale keď sa máme pohnúť ďalej a chceme, aby Domaša bola čistá, k tomu sme sa zaviazali týmto memorandom o spolupráci. Nasledovať by možno mali založenie občianskeho združenia, kde by sme to ‚zoficiálnili‘ do právnej podoby,“ doplnil Brendza.
Starosta obce Bžany Ladislav Vrabeľ na margo zámeru uviedol, že jeho dedina už má kanalizáciu, ale je nedostatočná v časti katastra, kde je asi 650 chát. „Z toho zhruba 200 až 250 je odkanalizovaných, ostatné nie. Minulý rok po daždi začala z čističky, ktorá nezvládla nápor, vytekať voda a rekreantom sa to nepáčilo,“ podotkol Vrabeľ.
Domaša ako potenciálny zdroj pitnej vody
Minister investícií pripomenul, že okrem dovolenkového využitia má Domaša svoju ďalšiu, možno ešte prioritnejšiu úlohu, s ktorou bola pred vyše 60 rokmi projektovaná. „Jedna zo základných myšlienok bola, že toto vodné dielo bude záložným zdrojom pitnej vody pre východné Slovensko. Dnes sme urobili zásadný krok k tomu, aby voda v nádrži bola kvalitnejšia,“ poznamenal Migaľ.
V budúcnosti by tak podľa neho naozaj prichádzalo do úvahy využiť Domašu ako zdroj pitnej vody. Stať sa tak môže napríklad v prípade čistenia vodného diela Starina, alebo aj v prípade iných problémov. „Žijeme v ťažkej klimatickej dobe,“ dodal Migaľ.
Ako nadviazal starosta Kvakoviec Radovan Kapraľ, v prípadnom využití Domaše ako zdroja pitnej vody nevidí žiadny problém, len pozitívum. „Treba tomu trošku rozumieť. V Českej republike je z Vranovskej priehrady je napájané pitnou vodou stotisícové mesto a v okolí odberného miesta sú vytýčené bóje, kde sa nesmú plaviť lode. Čiže netreba to chápať tak, že v prípade, ak by Starina mala problém a využívala by sa Domaša ako záložný zdroj, by tu skončil turizmus,“ vysvetlil Kapraľ.
Práve na to je podľa neho určený aktuálny projekt Čistá Domaša, aby sa prostredníctvom neho eliminovali všetky negatívne dôsledky, najmä splaškové vody z povodia. „Čiže nielen v okolí Domaše, ale najmä na hornom toku,“ zakončil Kapraľ.
zdroj:
https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/754554-do-domase-vytekaju-splasky-z-18-obci-stat-to-chce-zmenit-kanalizaciou-migal-by-priehradu-v-buducnosti-chcel-vyuzit-ako-zalozny-z/
foto: Ilustračné
zdroj: Chata Domaša
Aktuality
Zobraziť všetky29.06.2025
Zmluva, ktorá dramaticky zmenila dejiny Rusínov: 80 rokov od straty Podkarpatskej Rusi
По русинськы, русин ТУ: #rusyn In English, english HERE: #engl.
Historická dohoda medzi Československom a Sovietskym zväzom z roku 1945 ukončila kapitolu rusínskej prítomnosti v rámci ČSR a otvorila cestu k nové…
28.06.2025
VOLOŠIN Augustin (*1874 †1944)
VOLOŠIN Augustin (*17. 3. 1874 Kelečín, dnes Ukrajina – †19. 7. 1945, Lefortovská věznice, Moskva, Rusko), řeckokatolický duchovní, pedagog, publicista, rusínský politik ukrajinského směru. Studoval na reálném gymnáziu v Užhorodě (1883–1892), teol…
28.06.2025
BENEŠ Edvard (*1884 †1948)
BENEŠ Edvard (*28. 5. 1884 – †13. 9. 1948), český a československý politik a diplomat, ministr zahraničí ČSR (1918–1935), prezident ČSR (1935–1938), prezident v exilu (1940–1945), prezident ČSR (1945–1948). O problémy Podkarpatské Rusi se zajímal …
28.06.2025
TURJANICA Ivan (*1901 †1955)
TURJANICA Ivan Ivanovič (*25. 5. 1901 Rjapiď, dnes Ukrajina – †27. 3. 1955 Užhorod, Ukrajina), komunistický politik. Původním povoláním kominík. V roce 1917 narukoval do rakousko-uherské armády, po rozpadu monarchie se zapojil do komunistického …
28.06.2025
Keď si Stalin odhryzol z Československa: Pri Podkarpatskej Rusi sa ukázalo, o čo mu naozaj ide
ANDREJ ŠIMONČIČ ( jún 2020 )
Snahu obnoviť po druhej svetovej vojne Československo v jeho predmníchovských hraniciach pred 75 rokmi definitívne pochoval podpis zmluvy, ktorou sa územie Podkarpatskej Rusi stalo súčasťou Sovietskeho z…
27.06.2025
Osvobození, nebo okupace?
prof. Ivan Pop
V propagandistické válce, kterou Rusko rozpoutalo jako součást hybridní agrese proti Ukrajině, se čas od času objevuje také problematika Podkarpatské Rusi (dnešní Zakarpatské oblasti Ukrajiny). Ruští propagandisté pro…
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
Paraska:
-Moraľňi jem calkom zmukarena/vystata - choťila by jem amoralňi odpočinuty...

Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať