Gyimesi ako vládny splnomocnenec?  

28.11.2023


Ficov kabinet už mesiac neprezradil, aká bude ich menšinová politika

Vláda odvolala splnomocnenca pre národnostné menšiny Lászlóa Bukovszkého pred viac ako mesiacom a odvtedy je funkcia neobsadená. Nikdy doteraz takáto situácia nenastala, túto pozíciu vytvorila druhá Ficova vláda.

Ficova vláda hneď po nástupe k moci bleskovo odstavila úrad, ktorý dbá na dodržiavanie práv národnostných menšín na Slovensku. Ničím to neodôvodnila ani nevysvetlila, a tak ani mesiac po odvolaní splnomocnenca vlády Lászlóa Bukovszkého stále nie je jasné, kto a s akými prioritami bude viesť tento úrad.

Stále viac zdrojov tvrdí, že na túto pozíciu môže nastúpiť bývalý poslanec za OĽaNO a pred septembrovými voľbami kandidát strany Aliancia György Gyimesi.

Úrad vlády medzitým zvolal na začiatok decembra Výbor pre národnostné menšiny, no tým, že táto funkcia nie je obsadená, vznikla paradoxná situácia.

Menšinová politika podľa Fica
Programové vyhlásenie štvrtej Ficovej vlády hovorí aj o tom, že vláda považuje ochranu a podporu rozvoja národnostných menšín za svoje prirodzené poslanie. Prvý signál, ktorý vyslali smerom k príslušníkom národnostných menšín, však bolo hneď na prvom zasadnutí vlády odvolanie dvoch splnomocnencov – pre národnostné menšiny a pre rómske komunity.

Do pozície splnomocnenca pre rómske komunity medzitým už vymenovali Alexandra Daška, ktorý v rokoch 2016 a 2020 kandidoval vo voľbách za Smer. Túto pozíciu ponúkali aj opozičným politikom: poslancovi SaS Vladimírovi Ledeckému a bývalému splnomocnencovi pre rómske komunity Ábelovi Ravaszovi, ktorý tiež kandidoval za SaS v septembrových voľbách, no do parlamentu sa nedostal. Nakoniec sa v Smere rozhodli pre straníckeho kandidáta.

Vymenovanie splnomocnenca pre rómske komunity mohlo byť pre vládu urgentnejšie aj v súvislosti s posilnením právomoci tohto úradu, sociálne vylúčeným komunitám rozdelí do roku 2027 až 400 miliónov eur.

Výbor bude aj bez splnomocnenca
Úrad splnomocnenca pre národnostné menšiny o takomto balíku peňazí nerozhoduje. Tento úrad vznikol v roku 2012, keď jednofarebná vláda Smeru po 14 rokoch zrušila pozíciu vicepremiéra pre ľudské práva a menšiny. Nový post splnomocnenca vtedy ponúkli opozícii a získal ho politik Mosta-Híd László A. Nagy, ktorý však po roku odstúpil. Jeho pozíciu prevzala nominantka Smeru Mária Jedličková, v roku 2016 ju nahradil nominant Mosta-Híd historik László Bukovszky. Ten zastával túto pozíciu sedem rokov.

Splnomocnenec pre národnostné menšiny je poradným orgánom vlády a presadzuje a monitoruje dodržiavanie práv národnostných menšín. Výrazný vplyv má napríklad na podmienky používania jazykov národnostných menšín. Bukovszky vypracoval nové nariadenie vlády o tom, v ktorých obciach sa majú používať menšinové jazyky po poslednom sčítaní ľudu v roku 2021 v úradnom styku.

Jeho úrad pripravil aj návrh komplexného menšinového zákona, ktorého schválenie predpokladal program Matovičovej aj Hegerovej vlády.

Splnomocnenec riadi aj Výbor pre národnostné menšiny, čo je jediné fórum, na ktorom predstavitelia národnostných menšín môžu komunikovať svoje požiadavky smerom k vláde.

Výbor v posledných rokoch zvolával vždy splnomocnenec, po jeho odvolaní sa to zmenilo. Výbor zvolali na 6. decembra z poverenia vedúceho úradu vlády Juraja Gedru. Napunk má k dispozícii pozvánku na zasadnutie výboru. Zatiaľ nie je jasné, kto bude zasadnutie výboru riadiť v neprítomnosti splnomocnenca.

Napunk u viacerých členov výboru zisťoval, či vedia, čo chce vláda s pozíciou splnomocnenca robiť. Niektorí z nich hovorili, že s nimi nikto nekonzultoval meno nového šéfa úradu. Existujú aj názory, že táto pozícia môže zostať neobsadená.

Ani odvolaný splnomocnenec László Bukovszký nemá informácie o zámeroch vlády. Decembrové zvolanie menšinového výboru považuje za protiprávne, pretože podľa platných pravidiel by ho mal zvolať splnomocnenec. Bukovszky si vie predstaviť, že vláda na tento post nikoho nevymenuje.

Gyimesi sa vracia?
O tom, kto sa stane novým splnomocnencom, sa zatiaľ šíria len neoficiálne informácie. Napunk hovoril s viacerými predstaviteľmi národnostných menšín, ktorí dobre poznajú situáciu v menšinovej politike a tvrdia, že na pozíciu splnomocnenca príde nominant Smeru. Hovorilo sa síce o kandidátovi Hlasu rusínskej národnosti Martinovi Karašovi, ten je však podľa informácií Napunku mimo hry.

Druhé meno, ktoré sa spomína, je György Gyimesi, ktorý vo voľbách kandidoval za maďarskú stranu Aliancia. Gyimesi nie je členom Aliancie a po neúspechu strany vo voľbách nezastáva žiadnu verejnú alebo stranícku funkciu. Aliancia má kongres 9. decembra a vplyvný politik strany József Berényi pre Napunk potvrdil, že by chceli, aby Gyimesi do strany vstúpil a stal sa členom vedenia. V Aliancii sa však tiež šíri informácia o tom, že Gyimesi môže dostať vládnu funkciu.

György Gyimesi však tvrdí, že žiadnu ponuku nedostal a o takej možnosti počuje prvýkrát. „S nikým som sa o tom nerozprával, s nikým momentálne ani nie som v kontakte,“ hovorí Gyimesi.

„Ak by kompetencie splnomocnenca mali zostať také, aké sú teraz, tak by som o takej funkcii ani neuvažoval. Reálne sa z nej nič nedá ovplyvniť,“ tvrdí Gyimesi. Prekáža mu, že splnomocnenec nemá ani len kompetenciu vyjadrovať sa k zákonom, ktoré sa týkajú národnostných menšín.

Podľa informácií Napunku však nie všetci v Smere považujú Gyimesiho za správneho kandidáta, v jeho prospech však u politikov Smeru lobuje minister životného prostredia za SNS Tomáš Taraba. Ten s Gyimesim v predchádzajúcom volebnom období aktívne spolupracoval a spolu predložili aj návrh zákona o zákaze dúhových vlajok na budovách orgánov verejnej moci.

Grendel: Je to nevkusné
Úrad vlády na otázky redakcie Napunk o splnomocnencovi päť dní neodpovedal.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó začiatkom novembra počas návštevy v Bratislave v centrále strany Aliancia povedal, že premiér Robert Fico (Smer) mu rozprával o svojich plánoch so splnomocnencom pre národnostné menšiny, nemá však splnomocnenie o nich verejne hovoriť.

Podpredseda strany Aliancia Szabolcs Mózes zasa 16. novembra povedal, že vláda s nimi o tom vôbec nekomunikovala a neodpovedala ani na list predsedu strany Krisztiána Forróa, ktorý poslal premiérovi.

Napunk oslovil poslanca Hlasu Erika Vlčeka, ktorý po voľbách tvrdil, že chce zastupovať v parlamente aj záujmy menšín a južného Slovenska. Vlček síce sľúbil odpoveď, tá však do vydania tohto textu neprišla.

Gábor Grendel z hnutia Slovensko (bývalé OĽaNO) pre Napunk povedal, že o možnom vymenovaní Gyimesiho počul iba z neoficiálnych zdrojov. „To, akým spôsobom ochromili úrad menšinového splnomocnenca, považujem za nevkusné. To, že nástupcu Lászlóa Bukovszkého dodnes nevymenovali, nenaznačuje, že by táto vláda chcela zaobchádzať s menšinami priateľsky,“ povedal Grendel. Opozičný poslanec dodáva, že ani programové vyhlásenie vlády neobsahuje žiadne konkrétne záväzky voči menšinám, iba všeobecné frázy.

Zoltán Szalay
Denisa Gdovinová


zdroj:
https://dennikn.sk/3699728/gyimesi-ako-vladny-splnomocnenec-ficov-kabinet-uz-mesiac-neprezradil-aka-bude-ich-mensinova-politika/

foto:
György Gyimesi. zdroj – FB/György Gyimesi

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Ruský zlatý poklad a čs. legionáři

Pár slov úvodem V posledních letech se v médiích čas od času objevují zprávy k otázce ruského zlatého pokladu, které jsou buď přímým obviněním, nebo naznačují, že snad jeho část v letech 1918-1920 měli ukradnout čs. legionáři. Většina těchto rů…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
12.04.2024

150 slovenských osobností sa prihlásilo k odkazu Wetzlera a Vrbu

Signatári poukazujú na úlohu nacistickej propagandy v čase druhej svetovej vojny. Znenie vyzvy: My, občania Slovenskej republiky, vyzdvihujeme výnimočnú odvahu Alfreda Wetzlera a Rudolfa Vrbu a hlásime sa k nadčasovému odkazu ich úteku z k…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Mamo, klykaly ste ňa?
-Ňi...
-Ňaňu, klykaly ste ňa?
-Ňi...
-Babo, klykaly ste ňa?
-Ňi...
-No dobri, inakše sformuluju žvidaňa/opros: Budeme dnyskaj večur isty...!?
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať