Jediný moskovský vodca, ktorý ustúpil 

11.03.2025


Gorbačov sa dostal k moci pred 40 rokmi, vďaka nemu máme slobodu 

Zbyněk Petráček 

Stojí teraz za to hovoriť o Michailovi Gorbačovovi? Zrejme nie. Pre zarytých antikomunistov bol jednoducho boľševik, v podstate rovnaký ako tí pred ním. Pre zarytých rusofilov či komunistov bol de facto zločincom, ktorý pochoval Sovietsky zväz. O tom sa nemusíme hádať. Dôležitejšie je niečo iné. Gorbačov bol posledným „veriacim komunistom“ pri moci. Veril v komunizmus ako univerzalistickú ideu. Veril, že jeho prejavom nemusí byť strach dovnútra (policajný štát) alebo navonok (agresívna superveľmoc, ktorá si do svojej sféry vplyvu berie čoraz viac územia). A jeho víziou bol oveľa slobodnejší režim než ten, ktorý nám vládol za normalizácie a ktorý privádzal do šialenstva husitov a Jakeša. 

Dnes si pripomíname 40 rokov od zvolenia Michaila Gorbačova za generálneho tajomníka Komunistickej strany Sovietskeho zväzu. To je už len krôčik od histórie. Pre nás je dôležitejšia iná vec. Bolo to druhýkrát od roku 1945 a naposledy v histórii, keď väčšina Čechov s nádejou vzhliadala k moskovskému vodcovi. Dnes si na to spomínajú už len tí, ktorým je okolo päťdesiatky a viac. Ale pozor, toto nie je len výlet do histórie. Dosť ľudí dnes bagatelizuje ruskú - Putinovu - inváziu na Ukrajinu. Bez problémov ich nájdeme aj na Slovensku. Erik Kaliňák, europoslanec a poradca premiéra Fica, povedal, že ak by Rusi na Ukrajine došli až k Užhorodu, Slovensko by malo „konečne spoľahlivého suseda“, spoľahlivejšieho ako Ukrajina. Ficov minister obrany Robert Kaliňák zase povedal, že obrana proti ruskej invázii je vlastne kontraproduktívna, pretože „keď Rus odíde, tak vždy odíde“. 

Hlasy tohto typu, hoci nie z takých vysokých pozícií, zaznievajú aj u nás. Preto je užitočné osviežiť si niekoľko vecí. To, čo povedal minister obrany Kaliňák, je skutočne pravda. Ale pravda to bola len za Michaila Gorbačova. Gorbačov bol jediným vodcom v Moskve, ktorý prinútil armádu a štát, aby sa stiahli z krajín, ktoré Moskva tak či onak - hrajúc sa na osloboditeľa od nacizmu, priameho okupanta alebo podnecovateľa invázie - získala do svojej sféry vplyvu. Bol to Gorbačovov Sovietsky zväz, ktorý sa vojensky stiahol najprv z Afganistanu, potom zo strednej Európy vrátane Československa, potom z Pobaltia atď. Nestratili sme mier, ale získali sme slobodu. Na konci studenej vojny opustil cudzie územie len Gorbačov.

Často sa opakuje, že studenú vojnu vyhral Západ, že Moskva bola de facto ozbrojená. To je pravda. Ale keby bol na mieste moskovského vodcu niekto iný ako Gorbačov, slobodu by sme tak rýchlo a hladko nezískali. Priznajme si to. Takže ešte raz, nielen pre ministra Roberta Kaliňáka. Argument „raz odíde Rus, vždy odíde Rus“ je silne prekrútený. Platil - ak nepočítame november 1945, keď Červená armáda po druhej svetovej vojne opustila Československo - výlučne za Michaila Gorbačova. 

Zničil moje životné dielo, povedal Gorbačov o Putinovi podľa novinára 

My sa svojho nevzdáme. 
Ale čo to vlastne je? Práve preto Gorbačov tak leží Vladimírovi Putinovi v žalúdku. Nie je náhoda, že prezident Putin považuje cára Mikuláša II. a Michaila Gorbačova za najhorších ruských vodcov. Putin je veľkým fanúšikom geografie a máp a pri hodnotení vodcov vychádza z máp, teda z vývoja územia na nich. Pozrite si historické mapy a zistite, kde boli hranice Ruska na začiatku vlády Mikuláša II (1894) a po nej (to, že Poľsko, Fínsko, Estónsko, Lotyšsko a Litva získali slobodu, je pre Putina mínus). Pozrite sa, kde boli hranice sféry vplyvu Moskvy na začiatku Gorbačovovej vlády (1985) a po jej skončení (1991). Nebyť Gorbačova, zdôvodňuje Putin, Moskva by nestratila Pobaltie, Ukrajinu, stredoázijské či kaukazské republiky ani strednú Európu od Poľska cez Československo až po Bulharsko. 

To nie sú len výmysly. Putin - a značná časť Rusov - to má jednoducho v hlave. Nedávno na otázku matky vojaka zabitého počas „špeciálnej vojenskej operácie“ povedal, že na Ukrajine Rusko rozhodne neustúpi: „Nepotrebujeme nič cudzie, ale svojho sa nevzdáme.“ To je podstata veci. Nevzdávame sa toho „nášho“. Ale ako presne definujeme „naše“? Myslí sa tým časť Donbasu a Krymu? Celý Donbas? Celú Ukrajinu? Alebo snáď všetko, čoho sa Michail Gorbačov vzdal - podľa Putina neuvážene, dokonca zločinne? V tejto otázke stále panuje neistota. A ak niekto hovorí, že takéto uvažovanie je len prejavom západnej hystérie, je užitočné pripomenúť, čo sa z Moskvy ozývalo ešte v prvej polovici februára 2022: že strašenie ruskou inváziou na Ukrajinu je len prejavom západnej hystérie. Nad tým všetkým sa môžeme zamyslieť pri príležitosti 40. výročia nástupu Michaila Gorbačova k moci. 

Predstava „veriaceho komunistu“ dnes väčšine ľudí pripadá smiešna. V skutočnosti sa mohla zdať smiešna aj cynickým normalizačným orgánom v Československu v roku 1985, vtedajšej štátostrane a jej kádrom. Dnes už nemá zmysel pýtať sa, čo si o Gorbačovovi myslela Kateřina Konečná, líderka KSČM a strany Stačilo! V tom čase mala štyri roky. Pre niektorých by však bolo zaujímavé vedieť, čo si myslel jej otec, poľnohospodársky tajomník Okresného výboru Komunistickej strany Československa v Novom Jičíne. Nemal už vtedy obavy o svoje privilégiá? Nenadáva dnes na Gorbačova, podobne ako Putin?

zdroj:
https://www.lidovky.cz/nazory/michail-gorbacov-robert-kalinak-erika-kalinak-sovetsky-svaz-perestrojka.A250311_140927_ln_nazory_lgs

foto: Michail Gorbačov, perestrojka.
zdroj: https://ed-glezin.livejournal.com/1107585.html

Aktuality

Zobraziť všetky
29.06.2025

Zmluva, ktorá dramaticky zmenila dejiny Rusínov: 80 rokov od straty Podkarpatskej Rusi

  По русинськы, русин ТУ: #rusyn                    In English, english HERE:  #engl. Historická dohoda medzi Československom a Sovietskym zväzom z roku 1945 ukončila kapitolu rusínskej prítomnosti v rámci ČSR a otvorila cestu k nové…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.06.2025

VOLOŠIN Augustin (*1874 †1944)

VOLOŠIN Augustin (*17. 3. 1874 Kelečín, dnes Ukrajina – †19. 7. 1945, Lefortovská věznice, Moskva, Rusko), řeckokatolický duchovní, pedagog, publicista, rusínský politik ukrajinského směru. Studoval na reálném gymnáziu v Užhorodě (1883–1892), teol…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.06.2025

BENEŠ Edvard (*1884 †1948)

BENEŠ Edvard (*28. 5. 1884 – †13. 9. 1948), český a československý politik a diplomat, ministr zahraničí ČSR (1918–1935), prezident ČSR (1935–1938), prezident v exilu (1940–1945), prezident ČSR (1945–1948). O problémy Podkarpatské Rusi se zajímal …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.06.2025

​​​​​​​TURJANICA Ivan (*1901 †1955)

TURJANICA Ivan Ivanovič (*25. 5. 1901 Rjapiď, dnes Ukrajina – †27. 3. 1955 Užhorod, Ukrajina), komunistický politik. Původním povoláním kominík. V roce 1917 narukoval do rakousko-uherské armády, po rozpadu monarchie se zapojil do komunistického …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.06.2025

Keď si Stalin odhryzol z Československa: Pri Podkarpatskej Rusi sa ukázalo, o čo mu naozaj ide

ANDREJ ŠIMONČIČ ( jún 2020 ) Snahu obnoviť po druhej svetovej vojne Československo v jeho predmníchovských hraniciach pred 75 rokmi definitívne pochoval podpis zmluvy, ktorou sa územie Podkarpatskej Rusi stalo súčasťou Sovietskeho z…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
27.06.2025

Osvobození, nebo okupace?

prof. Ivan Pop V propagandistické válce, kterou Rusko rozpoutalo jako součást hybridní agrese proti Ukrajině, se čas od času objevuje také problematika Podkarpatské Rusi (dnešní Zakarpatské oblasti Ukrajiny). Ruští propagandisté pro…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ rozdavať rozumu u korčmi: Kiď naduvanu Anču dakus vypustyte, poťim vyzerať starše...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať