Kto bol profesor Pavel Traubner a prečo je jeho životný príbeh výnimočný?

15.11.2024


Vo štvrtok krátko pred polnocou zomrel vo veku 83 rokov profesor Pavel Traubner, popredný slovenský neurológ. Informuje o tom Tachles.tv s tým, že v ostatných 30 rokoch išlo aj o významnú osobnosť slovenskej židovskej komunity.

Pripomeňme si Pavla Traubnera tak, ako ho vnímali jeho súčasníci. Ako rešpektovanú osobnosť, ktorá prežila holokaust. Napriek zlu, ktorého sa dopustili iní na jeho rodine, ako lekár pomohol v živote stovkám či tisíckam ľudí, ktorí pomoc potrebovali.

Profesor Pavel Traubner, známy ako špičkový neurológ, humanista a pedagóg, bol nielen vedcom a lekárom, ale aj neobyčajnou osobnosťou. Jeho príbeh je plný osobných tragédií, ale aj triumfov a neúnavného úsilia o zlepšenie životov iných.

Pripomeňme si ho tak, akoby stál priamo pred nami a hovoril nám o vlastných skúsenostiach.

Detstvo, ktoré poznamenalo celý život
Píše sa rok 1941. V Ilave do rodiny zubára a poštárky prišiel na svet Pavel Traubner. „Maminka vychýrená krásavica v Zliechove pracovala niekoľko rokov na pošte, mali ju radi...“ spomínal na ženu, ktorá mu dala život, už ako dospelý, keď žil v Bratislave.

Roky vojny boli pre chlapca zo židovskej rodiny ťažké. Mal čosi vyše štyri roky a desať kíl, keď sa skrýval pred nacistami v horách s partizánmi. Od 4. septembra 1944 až do konca vojny, začiatkom mája 1945, čo sme sa skrývali v horách, som len šepkal. Také bolo moje detstvo. Nerád na tieto okamihy spomínam. Po vojne som mal ešte dlho nočnú moru a strašné výčitky, že ja som prežil a tisícky mojich židovských rovesníkov sa zmenili na popol,“ cituje tohtoročný kalendár ministerstva obrany slová profesora Traubnera.

Spravodliví medzi národmi
Jeho stará mama nevládala odísť s rodinou do hôr, ocitla sa v transporte a neskôr zahynula v Osvienčime. Stratou blízkych, strachom a neistotou prišiel o časť detstva, ale nie o nádej. Počas dospievania sa rozhodol pre štúdium medicíny. Vzorom mu bol otec, ktorý tiež ako lekár pomáhal, komu mohol. Ako študent sa zameral na neurológiu, ktorá ho fascinovala svojou zložitosťou.

Komisia v hlavnom izraelský pamätník obetí a hrdinov holokaustu Jad Vašem v Jeruzaleme tento rok rozhodla, že záchrancom malého Traubnera a jeho rodiny udelí titul Spravodliví medzi národmi.

Odborník s ľudskosťou
Keď už mohol neurológ uplatňovať nadobudnuté vedomosti v lekárskej praxi, rýchlo si získal povesť odborníka. Zasadil sa o vzdelávanie verejnosti o neurologických ochoreniach. Veril, že vďaka prevencii a osvete ľudia lepšie porozumejú neurologickým ochoreniam.

„Čo pre Vás môžem urobiť? s týmito slovami dvíhal pán profesor Traubner telefón podľa bývalej europoslankyne Jany Žitňanskej. „Nielen mne, ale každému, kto sa mu ozval. A bolo jedno, či bolo ráno, večer, sviatok, víkend…“ doplnila.

Ako profesor na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského bol obľúbený nielen pre svoju odbornosť, ale aj pre ľudskosť. Medikom zdôrazňoval, že medicína nie je veda o chorobách. Presviedčal ich, že ide o vedu o ľuďoch. „Profesor Traubner nebol len učiteľ,“ povedala jedna z jeho bývalých študentiek. „Bol to človek, ktorý vám veril, aj keď ste neverili sami sebe.“

Pravidelne sa zúčastňoval pacientských konferencií. Pracoval ešte aj na dôchodku napriek zdravotným ťažkostiam. Bol prednostom I. neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave, dekanom Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a hlavným odborníkom pre neurológiu v Slovenskej republike.

„Pán profesor pomáhal pacientskym združeniam, ktoré sa zameriavali na pacientov so sklerózou multiplex a s muskulárnou dystrofiou. Publikoval množstvo vedeckých a vedecko-populárnych publikácií,“ zhodnotila jeho prínos Asociácia pre ochranu práv pacientov SR.

Bojovník za ľudské práva
Súčasníci poznali profesora Traubnera aj ako bojovníka za ľudské práva. Bol čestným predsedom Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku. Vzorom mu bol politik Alexander Dubček.

Aj jeho mal Traubner podľa vlastných slov česť liečiť po tom, ako ho motorkár zrazil na chodníku. „Bol som s ním dokonca aj v Spojených štátoch, kde sme viedli spolu rozhovory,“ spomínal významný neurológ. Dubčeka považoval za osobnosť preto, lebo dokázal otvoriť ústa v období, keď mnohí nemali na to odvahu.

Aj keď mal Traubner židovský pôvod, vedel popriať krásne vianočné sviatky všetkým bez ohľadu na nábožensú príslušnosť. Aj v roku 2024 si želal, nech ľudskosť a tolerancia víťazia nad nenávisťou a zlobou.

Článok vyšiel s pomocou AI.

zdroj:
https://www.aktuality.sk/clanok/CH3VbKe/kto-bol-profesor-pavel-traubner-a-preco-je-jeho-zivotny-pribeh-vynimocny/

foto: Pavel Traubner
zdroj: TASR/Michal Svítok

Aktuality

Zobraziť všetky
14.11.2024

Dominka Novotná: PRÍĎTE SI SO MNOU ZAKOLEDOVAŤ

Vianočný koncert Dominika Novotná 17.12.2024   Prešov, Divadlo Alexandra Duchnoviča  22.12.2024  Bratislava, Štúdio L+S Lístky už v predaji: https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/vianocny-koncert-dominika-novotna/    Rusínska speváčka Do…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
12.11.2024

Rok 2000. Rozhovor s Pavlom Kampovom

KAMPOV PAVLO FEDOROVIČ (* 21.09.1929, Dilok, Mukačevský okres, Podkarpatská Rus – † 16.11.2009, Užhorod), matematik, publicista, obhajca ľudských práv, pedagóg na Užhorodskej univerzite, väzeň GULAgu V roku 1970, pred voľbami do Najvyššej rad…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
11.11.2024

V Komanči oslávili 100. výročie získania nezávislosti Poľskej autokefálnej pravoslávnej cirkvi

Pod čestnou záštitou prezidenta PR Andrzeja Dudu Dňa 9. novembra 2024 sa v pravoslávnom chráme Ochrany Presvätej Bohorodičky v Komanči uskutočnili oslavy stého výročia nezávislosti Poľskej autokefálnej pravoslávnej cirkvi (PAPC). "Prišli sme d…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.11.2024

Před 86 lety padlo ve Vídni arbitrážní rozhodnutí připomínající Mnichovskou dohodu

Ztráta českého pohraničí (Sudet) ve prospěch Německa nebyla jediným důsledkem Mnichovské dohody z 30. září 1938. Dodatek k dohodě požadoval řešení problémů dalších národnostních menšin, což v případě Maďarů vedlo k vídeňské arbitráži z 2. listop…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.11.2024

Před 35 lety padla Berlínská zeď

Konec betonové bariéry, Berlínské zdi, byl tehdy – 9. listopadu 1989 ve večerních hodinách – nečekaný. Stačilo nepřesné vyjádření člena politbyra tehdejší NDR (Německé demokratické republiky). A pomohla také atmosféra změn toho roku ve střední E…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.11.2024

Karikaturista Fedor Vico oslavuje 80. narodeniny

Majster kresleného humoru a neúnavný propagátor rusínskej kultúry Fedor Vico, narodený 9. novembra 1944 v Šapinci, ktorý je dnes súčasťou obce Okrúhle ( okr. Svidník ), patrí medzi najznámejších slovenských karikaturistov. Tento významný umel…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Reklama vo vyklaďi obchodu v Labirci:
-Ne dajte sja okradaty u druhim obchoďi - nakupujte u nas...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať