Kvôli dotácii poslal fotku z inej obce, polícia ho obvinila

25.02.2024

Zo starostu hrdinu je klamár.

Je aj obžalovaný, úradníčku už odsúdili.

ČIRČ. Podobný prípad ako v Raslaviciach, kde kvôli dotáciám sfalšovali fotky neexistujúceho ihriska aj kolaudačné rozhodnutie, sa stal i v obci Čirč v okrese Stará Ľubovňa.

Obec dostala dotáciu od Prešovského samosprávneho kraja na opravu kuchyne kultúrneho domu.

Starosta a zároveň poslanec kraja Michal Didik (nezávislý) zadal zákazku obecnému sociálnemu podniku Solisko Čirč, s. r. o., ktorého je konateľom.

Práce však neboli hotové do termínu, na ktorý bola viazaná dotácia, ale aj napriek tomu ich obec vyúčtovala a kraj jej peniaze preplatil.

Na fotografiách, ktoré obec pripojila k vyúčtovaniu ako dôkaz pre refundáciu, bola síce už hotová kuchyňa, nie však tá v Čirči, ale iná - na obecnom úrade v Kyjove.

Ten je od Čirča vzdialený autom približne 15 minút.

Dva prípady na súde, jeden na polícii

Podnet, ktorý prišiel do redakcie, opisuje, čo sa zrejme stalo.

Keďže starosta musel zdokladovať hotovú kuchyňu pre zmluvný termín, z Čirča vraj zašli do Kyjova na obecný úrad.

Tam povedali starostovi, že v Čirči idú prerábať kuchyňu a kyjovská sa im páči, tak si ju chcú pre inšpiráciu odfotiť.

Fotografie z Kyjova však mal Čirč poslať ako dôkaz kraju, že jeho kuchyňa je už hotová, a tak dotáciu župy dostal.

Prípadom sa už zaoberá aj polícia.

Pre subvenčný podvod v jednočinnom súbehu s prečinom zneužívania právomoci verejného činiteľa obvinila v decembri práve starostu Didika.

Tento prípad v obci, ktorej dlhodobo šéfuje Didik, pritom nie je jediný, pre ktorý sa v Čirči dostali do styku s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Súd totiž vlani rozhodol v kauze sprenevery, keď si zamestnankyňa úradu Čirča preposlala z obecných financií tisícky eur na osobný účet.

A aktuálne súd rieši aj obžalobu na starostu a spol. pre preplatenie fiktívnych prác.

Starosta hrdina ubránil v Maďarsku našu vlajku
Starosta malej rusínskej dedinky na východe Didik sa celoslovensky pozitívne zviditeľnil tým, ako ubránil slovenskú vlajku na futbalovom zápase v Maďarsku.

V úspešnej kvalifikácii na majstrovstvá Európy vyhrali naši v roku 2019 v Budapešti nad domácou reprezentáciou 2:1 a na štadióne fandila Slovensku i partia z Čirča vrátane starostu Didika, ktorá si tam vyvesila slovenskú vlajku.

Jeden z maďarských divákov im ju však prekryl, ale starosta reagoval odvážne a napriek hroziacemu fyzickému konfliktu vrátil našu zástavu na pôvodné miesto.

Fotograf Nového času to zachytil a Didika vtedy označili za slovenského hrdinu.

Didik ako nezávislý kandidát je starostom Čirča nepretržite od roku 2010, teda už štvrté volebné obdobie.

Vo voľbách 2018 nemal protikandidáta, v roku 2022 jediného, Jána Krompaščíka, ktorého podporila SNS.

Didik vyhral s veľkým náskokom, dostal 502 hlasov, Krompaščík 176.

V parlamentných voľbách 2020 Didik neúspešne kandidoval z 59. miesta za stranu Za ľudí.

Prokuratúra: Nepravdivé, fiktívne, neexistujúce
Najčerstvejšou vecou pre políciu v spojení s Čirčom je spomínaný subvenčný podvod so zneužívaním právomoci verejného činiteľa kvôli dotácii z kraja.

Starosta Didik a prešovský župan Milan Majerský (KDH) podpísali zmluvu o dotácii na opravu kuchyne kultúrneho domu obce Čirč v máji, resp. júni 2022.

Išlo o dotáciu vo výške 5-tisíc eur a obec mala rekonštrukciu spolufinancovať v sume najmenej 20 percent.

Termín rekonštrukcie bol stanovený na obdobie od začiatku januára 2022 do konca októbra toho istého roka.

Mimochodom, práve v októbri 2022 sa konali spojené komunálne a župné voľby.

Obec mala predložiť župe vyúčtovanie dotácie najneskôr do 30. novembra 2022.

Podľa prokuratúry však počas zmluvne stanovenej doby trvania podpornej činnosti rekonštrukčné práce neboli vykonané a k oprave kuchyne nedošlo.

Lenže starosta Didik aj tak v období od 30. novembra do 16. decembra 2022 kraju vyúčtovanie dotácie predložil.

„Vyúčtovanie obsahovalo nepravdivé, fiktívne listinné podklady a neexistujúce výdavky na opravu kuchyne kultúrneho domu obce Čirč vo výške 6 000,01 eura,“ uviedol pre Korzár hovorca Krajskej prokuratúry v Prešove Marián Spišák.

Starosta: Nemenovaný človek dal anonym
Hovorca prokuratúry vysvetľuje, že 20. decembra 2022 bola na bankový účet obce Čirč zo strany Prešovského samosprávneho kraja (PSK) refundovaná suma 5-tisíc eur.

„A to aj napriek tomu, že vyúčtované práce v čase predloženia vyúčtovania ani v čase refundácie neboli vykonané, a boli vykonávané až v roku 2023,“ hovorí Spišák.

Starosta mal podľa nášho zdroja zverejniť v súkromnej skupine na facebooku v druhej polovici januára 2023 video z obecnej firmy, ktorá kuchyňu renovovala.

Video pritom zachytávalo ešte len začiatok rekonštrukčných prác.

V tom čase však už mala byť kuchyňa hotová a obec už predtým poslala aj podklady kraju na vyúčtovanie dotácie.

Starosta Didik v tej istej skupine na konci minulého roka napísal, že „dotácia z PSK bola (len) 5-tisíc eur plus spoluúčasť obce. Robilo sa minulého roku.“

Pokračoval: „No ale čo sa stalo? 'Nemenovaný' človek dal anonym na políciu (už druhý anonym po voľbách, písmo poznám, takže viem(e), že kto), že nie je vyčerpaná dotácia, následne nabehla kriminálka, všetko zdokumentovala. Všetky staré obkladačky išli preč, nová elektrika, búračky, nové priečky, nové WC, nové pece, nové teplovodné rozvody, nový digestor, radiátory, nové bojlery, atď. Viď fotky."

Dodal, že na miesto bol vyslaný znalec, aby ohodnotil majetok a robotu.

„No a na 'konci dňa' má kuchyňa hodnotu okolo 50-tisíc eur – zvyšok všetko na náklady Soliska, stopercentný vlastník obec Čirč,“ napísal starosta v príspevku.

Fotografiu z inej obce vraj poslali župe omylom
Na trestné stíhanie, no ešte len vo veci bez obvinenia starostu, sme sa ho pýtali už v apríli 2023.

Zaujímali nás falošné faktúry sociálneho podniku aj fotodokumentácia kuchyne z inej obce.

Didik vtedy reagoval, že nič z toho nie je pravda, nikto nebol obvinený a všetko je v štádiu riešenia.

Keď sme sa ho pýtali, čo konkrétne polícia vyšetruje, odpísal: „Ide o obec. V čase termínu (lehoty) zmluvy boli zakúpené potrebné zariadenia a materiál za viac ako 6 000 eur (dotácia 5 000 eur z PSK).“

Teraz starosta vysvetľuje, že keď idú niečo v obci rekonštruovať, zhotoví si množstvo fotiek pre inšpiráciu a tie preberajú napríklad na zastupiteľstve.

V prípade opravy kuchynky v kultúrnom dome si vraj pofotil päť rôznych kuchýň.

Ale keď posielali kraju v rámci administratívnej kontroly (bez fyzickej na mieste) pred vyplatením dotácie fotodokumentáciu už hotovej kuchyne, tak obec poslala podľa starostu omylom jednu z fotografií, ktorá však mala byť iba „pre inšpiráciu“.

Potvrdil nám, že išlo o fotografiu kuchynky z obecného úradu v Kyjove.

Povedal však, že on vtedy na úrade prítomný nebol, chybu spravili „dievčatá na úrade“ a že sa potom kraju ospravedlňovali, že fotografia nie je z Čirča.

Kraj infožiadosti o foto hotovej kuchyne nevyhovel
Z kraja sme si vyžiadali cez infožiadosť fotografie, ktoré mu obec poslala v závere roka 2022 v rámci administratívnej kontroly ako „dôkaz“, že kuchynka je hotová.

Župa však našej infožiadosti nevyhovela a fotodokumentáciu Korzáru neposkytla.

Odôvodnila to tým, že ide o informácie týkajúce sa rozhodovacej činnosti orgánu činného v trestnom konaní.

Z rovnakého dôvodu nám kraj neodpovedal ani na iné otázky k tomuto projektu.

„Keďže predmetná záležitosť nie je ešte uzavretá, Prešovský samosprávny kraj ako poškodený subjekt vzhľadom na prebiehajúce konanie nemôže v zmysle inštrukcií vyšetrovateľa okresného riaditeľstva Policajného zboru poskytnúť žiadne bližšie informácie o vyšetrovanom skutku,“ uviedla hovorkyňa župy Daša Jeleňová.

Podobný prípad ako v Raslaviciach
Podobná situácia sa pritom stala nedávno v Raslaviciach.

Prešovský samosprávny kraj dal obci na multifunkčné ihrisko dotáciu 50-tisíc eur.

Pri administratívnej kontrole, teda bez fyzickej kontroly poskytovateľov dotácií na mieste, obec zaslala župe aj Fondu na podporu športu (ten jej dal dotáciu vyše 200-tisíc) fotomontáž ihriska aj falošné kolaudačné rozhodnutie a obe dotácie dostala.

Aj autor podnetu na Raslavice sa čudoval, že pred vyplatením dotácie sa nikto z kraja nebol pozrieť, či je ihrisko naozaj hotové.

Podobne to bolo zrejme aj s kuchynkou v Čirči.

Keď sa kauzou Raslavice zaoberali na februárovom zastupiteľstve krajskí poslanci, vrátane starostu a nezávislého poslanca Didika z Čirča (je členom klubu Spolu za región), župan Majerský reagoval, že projektov, na ktoré dávajú dotácie, je veľa, a nedá sa reálne každý jeden kontrolovať osobne.

„Ak by chceli všetky skontrolovať, museli by prijať nových ľudí,“ povedal Majerský a podotkol, že nemôžu kontrolovať každú harmoniku pre folklórny súbor.

Župan však sľúbil, že všetko preveria a ak sa podvod potvrdí, podajú trestné oznámenie. Medzitým pre ihrisko v Raslaviciach začala polícia konať sama.

Ďalšie obvinenie
Starosta Didik je už pritom obžalovaný v inej veci v rámci skupiny šiestich ľudí.

Ide o obvinenie pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločin subvenčného podvodu v štádiu pokusu.

Okresný súd v Starej Ľubovni už rieši skutok, ktorý mali podľa obžaloby spáchať Didik a konateľ prešovskej firmy Patrik G.

Tá vykonávala v Čirči v roku 2015 protipovodňové opatrenia. Na základe príkazu vykonaných záchranných prác mala firma vystaviť dodávateľskú faktúru na sumu 24-tisíc eur, ktorú mala obec odsúhlasiť.

Avšak vo faktúre mali byť fiktívne navýšené dodávky lomového kameňa a mala byť neoprávnene navýšená o 11-tisíc eur.

Obec mala teda firme zaplatiť viac, než boli reálne vykonané práce, tvrdí obžaloba.

Pečiatka s podpisom
Didik nám na nedávnom pojednávaní na Okresnom súde v Starej Ľubovni k tejto veci povedal, že v čase povodní v máji 2015 bol hospitalizovaný v nemocnici.

Potom mal dovolenku a takúto faktúru s firmou vraj nepodpisoval.

Pracovníčky, ktoré v tom čase potvrdzovali dokumenty k protipovodňovým prácam, sú podľa slov Didika na dôchodku a na úrade už nepracujú.

Úradníčky vtedy údajne používali pečiatku obce aj so starostovým podpisom. Didik hovorí, že je to bežný postup a má to skoro každý druhý starosta.

„,Majú na to moje zvolenie, ale kto dal pečiatku na konkrétnu faktúru, to už nikto nezistí, mohla to byť aj praktikantka,“ povedal Korzáru obžalovaný Didik.

Čo naposledy odznelo na súde
Na Okresnom súde v Starej Ľubovni s obžalovaným starostom Didikom v stredu vypovedali tri svedkyne. Ako prvá švagriná obžalovaného konateľa firmy.

Na úrad do obce odnášala faktúry za vykonané práce počas povodní v máji a júni 2015. So starostom sa podľa svojich slov na úrade nestretla, pretože tam v tom čase nebol.

Povedala, že pracovníčky obce prevzali faktúry, presvietili si ich, odobrili a na tie, ktoré neboli opatrené pečiatkou či podpisom, dali pečiatku, na ktorej boli znak obce a podpis starostu.

„Na moju otázku, čo majú za pečiatku, povedali, že je to starostova pečiatka s podpisom, na ktorú dal súhlas,“ povedala svedkyňa na súde.

Vypovedala aj účtovníčka firmy. Uviedla, že faktúry zväčša posielali z firmy poštou, ale niekedy sa stalo, že ich odniesli osobne na úrad alebo do firmy. Povedala, že na danej faktúre sa podľa jej vedomostí určite nič dodatočne neupravovalo.

Faktúru v súvislosti so záchrannými prácami po povodni podľa nej obec zaplatila na účet firmy, no nepamätá si presne, či jednorazovo alebo čiastkovo.

Vypovedala aj manželka konateľa firmy. Povedala, že starostu Didika pozná len z videnia. V roku 2015 bola zamestnaná vo firme, ktorá vykonávala po povodniach práce pre obec, pričom na starosti mala úhrady za faktúry.

Sudca sa jej pýtal aj na to, či bol počas realizácie dodávok pre obec Čirč po povodni v roku 2015 starosta osobne v sídle firmy. „Myslím si, že nie, ale nie som si tým istá,“ povedala.

Trestný proces pokračuje, rozsudok zatiaľ nepadol.

Sprenevera na úrade
Ďalšou kauzou z obce Čirč, ktorá sa ocitla na Okresnom súde v Starej Ľubovni, je sprenevera obecných peňazí.

V tomto prípade však nevystupoval na strane obžalovaných starosta Didik.

Išlo o zamestnankyňu obce, ktorú Okresný súd v Starej Ľubovni vlani v júni právoplatne odsúdil pre prečin sprenevery.

Na úrade robila od roku 2019 ako ekonómka.

Vo februári 2021 si z obecného účtu previedla na svoj súkromný účet sumu takmer 22 500 eur a niekoľko dní nato ďalších 1 500.

Obci Čirč tak spôsobila škodu 24-tisíc eur.

Súd jej uložil podmienečný trest odňatia slobody na desať mesiacov s dvojročnou skúšobnou dobou.

Počas konania v celom rozsahu a dobrovoľne nahradila spôsobenú škodu.

Starosta hovorí, že odsúdená ekonómka už na obecnom úrade nepracuje.

Lenka Haniková
redaktorka


zdroj:
https://spis.korzar.sme.sk/c/23286703/zo-starostu-hrdinu-je-klamar-kvoli-dotacii-poslal-fotku-z-inej-obce-policia-ho-obvinila.html?ref=titbox_regiony

foto:
Michal Didik (vľavo) pri výmene názorov s fanúšikom opačného tábora.
(zdroj: FB/Michal Didik)

Aktuality

Zobraziť všetky
20.05.2024

V Starij Ľubovni odbŷv s’a jubilejnŷj 15-ŷj Sejm Rusyňskoj obrodŷ na Sloveňsku

Na posadi predsedŷ bŷv potverdženŷj Martin Karaš. V Starij Ľubovni odbŷv s’a jubilejnŷj 15-ŷj Sejm Rusyňskoj obrodŷ na Sloveňsku V nediľu 19-ho maja 2024-ho roku zŷšly s’a v Starij Ľubovni delegatŷ i hosti na jubilejnim 15-im Sejmi Rusyňskoj…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
20.05.2024

„Jenom deset dní nepil, a ejhle! Umřel.“

K alkoholismu na Podkarpatské Rusi   V 19. století se začaly objevovat spolky propagující střídmost a abstinenci a došlo také k  lékařskému popsání následků popíjení alkoholu. Nepřekvapí, že mnohé oblasti a  společenské skupiny byly k těmto názo…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
19.05.2024

Vychvaľovaný aj kritizovaný Edvard Beneš

Aký bol politik, ktorý doplatil na krutosť dejín V máji pred 140 rokmi sa narodil druhý československý prezident Edvard Beneš. Čo v skutočnosti „napáchal“, čo ho k tomu viedlo a v čom mu jeho vášniví kritici krivdia? V českom Senáte sa bud…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
19.05.2024

Beneš sa Mussoliniho neobával. Pred 100 rokmi s ním vyjednal medzištátnu zmluvu

V polovici mája 1924 rokoval československý minister zahraničných vecí Edvard Beneš v Ríme s talianskym premiérom Benitom Mussolinim. Výsledkom rokovaní bola československo-talianska zmluva o srdečnej spolupráci. Československý minister zahrani…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
18.05.2024

Rozhovor. Veľa závisí aj od toho, v akej rodine človek vyrastá

Ocenený Marián Marko: Zbožňoval matematiku, páčilo sa mu povolanie rušňovodiča, je z neho herec Už takmer 25 rokov šéfuje jedinému rusínskemu divadlu na Slovensku so sídlom v Prešove. S úsmevom konštatuje, že hercom sa stal vlastne vďaka svoj…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.05.2024

Atentáty v našich dejinách  

O život išlo Masarykovi, Hlinkovi, Tisovi a ďalším Ani medzivojnová československá demokracia sa nevyhla atentátom či aspoň neúspešným pokusom. Po atentáte na Roberta Fica sa začali objavovať varovania, že prudká polarizácia slovenskej spolo…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Hotel Laborec. Nahňivana paňička soj klyče časnyka/kelnera ku sobi.
-Pane, čom moja findža kavy pachne za mužskym prirodžiňom?
Časnyk nonšalatňi opachať cilu šalku po obvoďi i hvaryť:
- Ja žadnu taku pachotu ne čuju, sprobujte vzjaty findžu do druhoj ruky...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať