Ľudia sa prestali báť, stačilo Niekoľko viet 

29.06.2024

Komunisti sa rozzúrili kvôli podpisom umelcov.

Prvá polovica roka 1989 sa v Československu niesla v znamení rastúcich opozičných aktivít, ktoré postupne prenikali aj mimo disentu. Jednou z kľúčových udalostí bol vznik manifestu Niekoľko viet, ktorý podpísali predstavitelia oficiálnej kultúry a vedy. Niekoľko viet bolo prvýkrát zverejnené 29. júna 1989, keď text a výber mien prvých signatárov odvysielala rozhlasová stanica Slobodná Európa.

V ten istý deň text prebrali aj Hlas Ameriky a BBC, nasledujúci deň ho uverejnil rakúsky denník Der Standard a výber z neho priniesli aj niektoré ďalšie zahraničné noviny. V Československu bol manifest prvýkrát uverejnený v letnom dvojčísle vtedy ilegálnych Lidových novín v júli 1989.

Manifest niekoľkých viet bol pokračovaním udalostí, ktoré sa začali v januári 1989 počas takzvaného Palachovho týždňa. Vtedy nezávislé iniciatívy zvolali na Václavské námestie demonštráciu pri príležitosti 20. výročia smrti študenta Jana Palacha, ktorý sa upálil na protest proti nastupujúcej normalizácii. Polícia zadržala zástupcov opozície pri pokuse položiť kvety k pamätníku svätého Václava. V nasledujúcich dňoch protestovali na Václavskom námestí desaťtisíce ľudí, demonštrácie rozháňala polícia a boli nasadené Ľudové milície. Medzi zadržanými bol aj Václav Havel, ktorý zostal vo väzení až do mája 1989.

Václav Havel neskôr už vo funkcii československého prezidenta opísal okolnosti vzniku Niekoľkých viet takto: "Po návrate z väzenia som zistil, že sa za nás otvorene postavilo veľké množstvo ľudí, hlavne umelcov. Bolo nespočetné množstvo protestov a podpisových akcií. Zdalo sa mi, že to môžeme využiť, že v tom treba pokračovať. Ostrá hranica medzi opozíciou a disentom bola prelomená... Napísali sme týchto pár viet, vložili sme do nich naše adresy - bol to úspech."

Autori manifestu vyzvali vedenie krajiny, aby urobilo systémové zmeny a zásadne zmenilo spoločenskú klímu v krajine. V siedmich bodoch pomenovali základné požiadavky vrátane prepustenia politických väzňov, ukončenia obmedzovania slobody zhromažďovania, uznania nezávislých iniciatív, slobody tlače a rešpektovania oprávnených požiadaviek veriacich občanov.

Hlavnými organizátormi petície boli Havel, Alexandr Vondra, Stanislav Devátý a Jiří Křižan, ktorý dal petícii aj názov. "Veľmi nás povzbudilo, že sa objavilo množstvo ľudí, ktorí sa nebáli verejne pripojiť svoje meno k petícii za Havlovo prepustenie," povedal o vzniku manifestu Vondra.

Na prvých podpisových hárkoch boli okrem iných mená disidentov Jiřího Dienstbiera, Petra Uhla, Ludvíka Vaculíka a Jána Čarnogurského, ako aj podpisy známych osobností z umeleckej sféry, napríklad Josefa Kemra, Jiřího Menzela a Jiřího Suchého. K výzve sa pripojili aj významní vedci (psychoterapeut Jaroslav Skála, filozof Ladislav Hejdánek, historik Josef Hanzal), ako aj študenti a robotníci. V priebehu týždňa text podpísalo 1 800 občanov. Celkový počet signatárov sa v novembri 1989 blížil k 40 000.

Bezprostredne po vydaní bolo Niekoľko viet vládnymi štruktúrami označené za protištátny a protisocialistický pamflet. V článkoch "Kto seje vietor", "O čo im ide" a ďalších rozpútalo Rudé právo obvyklú kampaň, pričom komunistický tlačový orgán reagoval podráždene, najmä na podpisy umelcov, ktorí ešte nevystúpili proti režimu (napr. Jiří Bartoška, Daniela Kolářová, Boleslav Polívka, Hana Zagorová). Pracovné kolektívy a jednotliví občania vyjadrili svoje obavy z "ďalšej akcie nelegálnych štruktúr". Text výzvy nebol v oficiálnych médiách zverejnený.

V júli 1989 Federálne ministerstvo vnútra oznámilo, že "vo veci výzvy Niekoľko viet bolo začaté trestné stíhanie pre trestný čin poburovania". Viaceré osoby skončili vo väzení, iné mali problémy v zamestnaní a na školách.

V septembri 1989 22 aktivistov v mene signatárov Niekoľkých viet odovzdalo na Úrade vlády list vtedajšiemu predsedovi federálnej vlády Ladislavovi Adamcovi. Žiadali v ňom začatie dialógu, ktorý mal sprostredkovať kardinál František Tomášek. Vláda na list neodpovedala. O dva mesiace neskôr čelil vládnuci režim v Československu oveľa silnejšej vlne odporu, ktorá napokon znamenala jeho koniec. Až po páde komunistického režimu bol text Niekoľkých viet uverejnený v oficiálnej tlači - vyšiel vo vtedajšom Rudom práve 19. decembra 1989.

Pripomeňme si legendárny prejav Miloša Jakeša na Červenom Hrádku (17. júla 1989), v ktorom reaguje na manifest Niekoľko viet: 
https://www.youtube.com/watch?v=cKoQQo8gdPM


ČTK

preklad: 
Translated with DeepL.com (free version)

zdroj:
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/lide-se-prestali-bat-stacilo-nekolik-vet-podepsaly-je-tisice/r~465a2f6c35fc11efa1910cc47ab5f122/

foto: Paměť a dějiny
archiv Kamila Černého

Aktuality

Zobraziť všetky
17.07.2024

V Užhorode vysvätili nového gréckokatolíckeho biskupa

Po štyroch rokoch a dvoch dňoch bez sídelného biskupa dostala Mukačevská gréckokatolícka eparchia na Ukrajine svojho nového pastiera. Stal sa ním otec Teodor Macapula IVE, člen rehoľného Inštitútu vteleného Slova. Biskupská chirotónia (vysviacka…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Klidný, vyrovnaný, připravený šel před 75 lety generál Heliodor Píka na popravu

Syn Milan Píka strávil s otcem poslední noc před jeho popravou, byl oběšen ráno 21. června 1949. „Není ve mně zloby, studí mne však hořká lítost nad tím, že zmizela spravedlnost, pravda – snad jen dočasně – a šíří se nenávist, mstivost,“ napsal …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Heliodor Píka – celý život ve službě vlasti

V úterý 21. června 1949, právě v den výročí staroměstské popravy sedmadvaceti českých pánů, vyhasl na šibenici postavené v areálu věznice v Plzni na Borech život hrdiny a vlastence generála Heliodora Píky. Muže, jenž se tak stal jednou z prvních o…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Psychologický syndróm obete

V psychológii existuje pojem syndrómu obete – je to stav, pri ktorom človek považuje seba za obeť negatívnych činov iných ľudí alebo okolností. To sa prejavuje nielen v vnímaní sveta, ale aj v správaní. "Obeť" obviňuje z príčin svojich problémov…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Rozhovor. Na Spiši bola v uhorských časoch taká chudoba, že Slováci chceli po príchode do USA zabudnúť na domov

Michael Kopanic Jr. sa narodil v americkom Youngstowne v roku 1954. Babka mu však inak ako „malý Michal“ nepovedala. Rozprávala totiž len po slovensky. Kopanic je americký Slovák, potomok tých, ktorým sa na Slovensku hovorievalo „amerikánci“.…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Prestaňme konečne špekulovať o zhoršení nášho volebného systému

Poučenie zo Západu Pozrime sa na to, aké paradoxy spôsobujú väčšinové volebné systémy vo Francúzsku, v Spojenom kráľovstve či Spojených štátoch. Pred pár dňami prebehli parlamentné voľby vo Francúzsku a v Spojenom kráľovstve, ktoré určili,…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Poľitičnyj vjazeň/väzeň gulagu:
-Što jes živ, to už isto tvoje...
Vasyľ:
-Što vypješ do prychodu domiv, to už isto tvoje...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať