Mesto rýchlej lásky
Ukrajinskí vojaci sa s partnerkami stretávajú neďaleko frontu
Milan Vodička
Jana sa dotkne Ivanovej tváre: jeho líc, čela, pier. Vlak sa chystá odísť, ona musí nastúpiť. Končekmi prstov ho hladí. Akoby si slepec chcel vtlačiť do pamäti najmenšie črty. Jana a Ivan sú manželia už dva roky, ale vojna ich na väčšinu manželského života rozdelila, píše v reportáži z ukrajinského mesta prífrontovej lásky Kramatorska denník Le Figaro.
Dnes popoludní sa Jana musí vrátiť domov do Kremenčuku k ich malému chlapcovi a svojej práci v nemocnici. Ivan sa k svojej jednotke pripojí ešte ten istý večer. Nasledujúci deň bude rotácia a on sa vráti na dva týždne do svojho zákopu. Ivan je dôstojník u prieskumníkov. Nebezpečná vojna.
Ivanovi je dvadsaťšesť rokov. Pár si v reštaurácii blízko stanice dáva posledné jedlo pred Janiným odchodom. Jana už v tejto vojne stratila otca, zabitého na Donbase v roku 2023. Teraz je jednou z tisícov žien, pre ktoré sa Kramatorsk stal druhým domovom, prerušovaným domovom, kde pár dní v roku, keď to vojna dovolí, nájdu svojich mužov medzi dvoma pobytmi v prvej línii.
Každý deň tri vlaky vysypú svoje prúdy žien, dievčat a rodín na stanici tohto malého baníckeho mesta, ktoré je symbolom vojny už od roku 2014. Na nástupišti stojí asi desať vojakov, prechádzajú sem a tam a vyzerajú nervózne.
Z praskajúceho reproduktora oznamuje ženský hlas, že o 13:38 príde vlak z Kyjeva.
Jeden muž sa drží svojej veľkej kytice červených ruží ako záchranného lana. Bojuje na fronte jedenásť mesiacov. Dnes popoludní sa stretne so svojou partnerkou, ktorú nevidel tri mesiace. "Tri mesiace sú dlhá doba," priznáva a nervózne si prechádza rukou po oholenej hlave.
Kúsok od stanice Irina aranžuje vence z kvetov vo svojom obchode. Od vypuknutia vojny sú vojaci jej najlepšími zákazníkmi. "Starší kupujú ruže, mladší kamélie," hovorí s úsmevom. Irina je z Kramatorska, vojna je jej každodenným životom od roku 2014. Jej syn vstúpil do armády vlani, bojuje pár kilometrov od jej domova. Nevidela ho desať mesiacov. Každý vojak, ktorý prejde jej dverami, jej preto trhá srdce.
Hoci je Kramatorsk vzdialený 25 kilometrov od frontu, píše Le Figaro, je svetelné roky vzdialený od každodenného života pešiaka, ktorý žije dva týždne pochovaný v zákope v oblasti Torecka. "Tu je raj," raduje sa Vladislav sediaci s dievčaťom v módnej kaviarni pri výdatných raňajkách.
"Manželky na víkend"
Pre vojakov je Kramatorsk ostrovom pôžitkárstva a krásneho civilného života, ako to napísal denník Ukrajinska pravda. Snažia sa tu užiť si dva-tri dni odpočinku v neľútostnej vojne. Napriek sirénám, ktoré pravidelne znejú nad mestom, zdanlivá normálnosť kramatorských ulíc kontrastuje s drsnosťou vojenského života.
"Keď sa nemôžeme vrátiť domov, Kramatorsk je riešením, ako pokračovať. Naše ženy prichádzajú, keď máme voľno," vysvetľuje vodič sanitky Andrij. "Pre tých, ktorí nemajú priateľku alebo manželku, je to zložitejšie. Niektorým mužom sa darí primäť dievčatá, ktoré spoznávajú cez zoznamovacie aplikácie, aby sem prišli. Sú to ich manželky na víkend," poznamenáva s úsmevom.
Ako pred časom uviedol týždenník The Economist, sťahujú sa sem aj prostitútky z celej krajiny a vznikli hodinové hotely. Prostitúcia je síce nelegálna, ale tamojšie úrady ju vzhľadom na okolnosti tolerujú.
"Všetko zdraželo"
Od januára 2024 znovuotvorenie železničného spojenia s Kyjevom umožnilo mestu opäť získať zdanie dynamiky. Príchody a odchody manželiek a rodín znovu oživili život v tomto prífrontovom meste, ktoré je od jari 2022 z veľkej časti opustené. Ako vtedy ľudia utekali, zasiahol stanicu smrtiaci bombový útok, ktorý zabil 61 civilistov a zranil viac než 160 ďalších.
Ekonomika je teraz organizovaná okolo vojakov na dovolenke a ich rodín. Reštaurácie a kaviarne si na tieto nesúrodé páry zvykli, kvetinárky odchytávajú vojakov pri ceste na stanicu a hotely vďaka vojakom a ich ženám vymenili svoju klientelu.
Zamilovaným dvojiciam ale ponúka priestor pre súkromie aj sieť bytov, ktorých majitelia sa chopili príležitosti a ponúkajú ich na prenájom – na hodinu alebo aj dni.
"Obsadenosť hotela je vyššia než pred vojnou: teraz máme plno z 90 percent, v mieri sme obsadili 70 percent," hovorí Ivana, manažérka jedného hotela. Ten teraz ponúka aj celé apartmány v susednej budove, sú pre ubytovanie rodín s deťmi. "Náš hlavný problém pochádza zo sťažností na hluk... Naše steny sú tenké a páry, ktoré sem prichádzajú, sa často nevideli celé mesiace," naznačuje s úsmevom príčinu.
Od roku 2022 tu ceny raketovo vzrástli, je ťažké nájsť izbu pod 1 500 hrivien (840 korún) na noc. A to je veľa. "Všetko zdraželo," komentuje manažérka Ivana sťažnosť jedného páru. "Elektrina, kúrenie. Nehovoriac o tom, že keď príde vojak z frontu, je taký špinavý, že nám neostáva než plachty vyhodiť!" dodáva.
Kramatorsk je iný svet. Môžete si objednať vodnú fajku v reštaurácii, jesť pirohy (vareniky), pizzu alebo cestoviny alebo piť perníkové latté či mliečny koktail, píše Ukrajinska pravda a cituje jedného vojaka: "Sex je samozrejme dobrý, ale viete, aká je to rozkoš stráviť po bombardovaní na fronte pokojnú noc v Kramatorsku?"
zdroj:
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/valka-ukrajina-kramatorsk-vojak-manzelka-rodina-laska.A250407_192901_zahranicni_vals
foto ilustračné: Vojak Volodimir sa lúči svojou priateľkou Táňou
autor: Ilvy Njiokiktjien
zdroj: Kyiv Post
Aktuality
Zobraziť všetky30.04.2025
Dve percentá, jeden spoločný cieľ
Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.
Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru!
Notársky centrálny register určených právnických osôb
Informácie o určenej…
10.04.2025
Liberty Bell - Zvon Slobody. Československo a Rusíni
Demokratická stredoeurópska únia - Zvon slobody
Tom Campbell
Telegram: 6. máj 1940
Adresát: Pán Hitler, Berlín
„Jediná presná replika Zvonu slobody z Independence Hall vo Filadelfii bola darovaná Československu Američanmi pri …
10.04.2025
Rusín-Američan, ktorý spravil sám seba európskym prezidentom: Grigorij Ignatij Žatkovyč
orginal: The Fellow Who Made Himself President of a European Republic: Gregory Ignatius Zhatkovych
Pavel Robert Magocsi
Torontská univerzita / University of Toronto
Abstrakt
( po anglicky TU ) ( po poľsky TU )
Rusín-Amer…
09.04.2025
1700 rokov od koncilu v Nicei
Medzinárodná teologická komisia vydala nový dokument o Nicejskom koncile
Rok 2025 je podľa teológov jedinečnou príležitosťou zdôrazniť, „že to, čo máme spoločné, je kvantitatívne a kvalitatívne oveľa silnejšie než to, čo nás rozdeľuje“.
Já…
09.04.2025
Záhada o dátume Paschy
Dr. Richard Otte
Emeritný profesor filozofie na Kalifornskej univerzite v Santa Cruz
V ranej cirkvi neexistoval jednotný alebo štandardný deň, kedy sa oslavovalo zmŕtvychvstanie, a Prvý ekumenický koncil v Nicei rozhodol, že všetci kresťania…
08.04.2025
Pedagogická asistentka z Jarovníc: Nemám rada, keď ma niekto chváli len preto, že som Rómka
Ako dieťa počúvala, že jarovnícki Rómovia nechodia na vysoké školy. Dnes Natália Kalejová študuje na univerzite a chystá sa do sveta.
Lucia Matejová
Nesúhlasím s tvrdením, že vzdelanie je zadarmo a dostupné pre každého, hovorí Natália Kale…
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
-Vasyľu, tvoja žena Paraska byla panna, kid jes soj ju bral?
-Ja ti any sam ne znam. Jedny hvaryly, že hej a druhy, že ňi...!

Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať