Michal Bosák - americko-slovenský podnikateľ, bankár a filantroop zo Šariša

05.03.2025

 
Michal Bosák  (*10.12.1869, Okrúhle, SK -  †18.2.1937, Scranton, PA., USA), 
rodák zo šarišskej dediny Okrúhle, bol  jednou z najvýznamnejších osobností slovenského krajanského života v Spojených štátoch amerických na začiatku 20. storočia.
 
Bol jeden z mnohých, ktorí opúšťajú Slovensko a odchádzajú hľadať šťastie do Ameriky. Keď 16 a pol ročný v roku 1886 odišiel do USA, ani on, ani jeho blízki netušili, že z roľníckeho chlapca sa v krátkom čase stane vážený a vplyvný podnikateľ, bankár, ale aj jeden z výrazných mužov slovenského národného života v USA. Do Ameriky prišiel chudobný, ale svojou snahou, šikovnosťou a obchodným duchom sa stal vplyvnou osobnosťou.
 

Jednou z bánk, ktorá dostala od americkej vlády povolenie vydávať dolárovky bola aj First National Bank, a tak sa meno prezidenta tejto banky, slovenského bankára Michala Bosáka, cez jeho podpis dostalo na americké 5-, 10- a 20-dolárové bankovky z 25. júna 1907.

V Amerike začínal ako baník v Hazletone, neskôr ako obchodný pomocník vo Freedlande. V roku 1893 sa osamostatnil, keď v Olyphante odkúpil obchod a malý bar, krčmu. V roku 1897 z malej krčmičky už bol veľkoobchod s liehovými nápojmi. Zároveň Michal Bosák založil súkromnú banku Michael Bosak Privat Bank a agentúru lodných spoločností, ktorú využívali krajania na posielanie peňazí a cestovných lístkov na Slovensko. V roku 1902 sa stal členom predstavenstva First National Bank v Olyphante, neskôr aj jej prezidentom. Jednou z bánk, ktorá dostala od americkej vlády povolenie vydávať dolárovky bola aj First National Bank, a tak sa meno prezidenta tejto banky, slovenského bankára Michala Bosáka, cez jeho podpis dostalo na americké 5-, 10- a 20-dolárové bankovky z 25. júna 1907.
 
Roku 1912 Michal Bosák spolu s ďalšími Slovákmi založil Slavonic Deposits Bank a v roku 1915 založil vlastnú banku Bosak State Bank v Scrantone. Banka sa stala najväčšou slovenskou bankou v USA. Úspechy jeho bánk mu priniesli uznanie amerických finančníkov a členstvo v správnych radách viacerých amerických bánk, napr. American Bank and Trust Co. v Hazletone, American State Bank v Pittsburghu, Bank of Europe v New Yorku.
 
Popri bankovej a obchodnej činnosti sa angažoval aj v krajanskom hnutí. Bol pokladníkom a neskôr predsedom finančnej komisie Prvej slovenskej katolíckej jednoty. Natrvalo sa zapisuje do dejín slovenského národa, keď počas prvej svetovej vojny robí zbierky na pomoc Slovensku a organizuje miliondolárovú zbierku „za samostatnosť Slovenska“. V roku 1918 sa stal jedným zo signatárov historickej Pittsburskej dohody, ktorá bola základom vzniku Československa. Pracoval v mnohých krajanských spolkoch, vydával časopis Slovenská obrana, bol spoluzakladateľom a prvým predsedom Slovenskej katolíckej Matice školskej.
 
V lete roku 1920 sa vrátil na Slovensko a koncom augusta 1920 založil v Bratislave Americko-slovenskú banku, kde mala Bosak State Bank 60% podiel. Banka začala svoju činnosť s deviatimi filiálkami, neskôr ich bolo 12. Nová budova filiálky v Prešove, postavená v rokoch 1923-24 v secesnom štýle, je dodnes známa ako Bosákova banka. V rokoch 1920-1925 sa prevažne zdržiaval v Prešove, pričom v tejto budove mal na 1. poschodí svoj byt.
 
V rodnej obci Okrúhle dal postaviť v roku 1925 základnú školu a následne ju daroval štátu. Prispieva veľkými finančnými darmi na opravu kostolov v Prešove a Stropkove a tým zanecháva trvalú pamiatku na seba.
 
V roku 1929 mali jeho finančné podniky hodnotu 12-15 miliónov dolárov, no po vypuknutí hospodárskej krízy však v roku 1931 skrachovali. Michal Bosák zomrel 18. februára 1937 v Scrantone.
 
Roku 1976 bol Michal Bosák pri príležitosti dvestoročnice USA zaradený medzi 14 najvýznamnejších Slovákov v amerických dejinách.
 
Michal Bosák bol nevšedná osobnosť našich slovenských, ale i amerických novodobých dejín. Dokázal veľmi vhodným spôsobom skĺbiť veľké materiálne a finančné bohatstvo so šľachetnou dušou, čestnosť a húževnatosť so skromnosťou. Michal Bosák svojimi aktivitami a činnosťou výrazne ovplyvnil životy mnohých krajanov a nezmazateľne sa zapísal do histórie novodobých dejín nielen Slovákov v Amerike.
 
Martin Bosák

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2025

Dve percentá, jeden spoločný cieľ 

Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.  Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru! Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu

Ako sa z rusínskeho dialektu stala literárna reč, prečo je rusínčina spomedzi východoslovanských jazykov najtvrdšia, ale aj o tom, kedy rusínsky jazyk objaví umelá inteligencia, sa zhovárame s Ľubou Kráľovou, riaditeľkou Slovenského národného mú…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine 

Dejiny Podkarpatskej Rusi kap. 24 Diskriminácia rusínskeho národa na Ukrajine  История республики Подкарпатская Русь  24. Дискриминация русинской нации в Украине  po rusky TU Najvyššia rada (parlament) suverénnej Ukrajiny prijal…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere

PORTRÉTY LIDÍ ZAVLEČENÝCH DO SOVĚTSKÉHO SVAZU PO SKONČENÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY Pavel Cibere (1914 - 1972) Zatčen 10. září 1947 Vězněn 1947–1956: Moskva (Lefortovo), Dubravlag Pavel Cibere se narodil 5. dubna* 1914 v obci Zaluž nedaleko M…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.04.2025

Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu

Příběh Ivana Ljavince a Jána Eugena Kočiše autor: Adam Drda Řeckokatolická církev je svéráznou součástí katolického společenství. Uchovává tradice a zvláštnosti východního křesťanství a zároveň bezvýhradně uznává primát římského papeže. Vz…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.04.2025

Pred 75. rokmi sa uskutočnil Prešovský sobor

Michal Pavlišinovič Gréckokatolícka cirkev na Slovensku si v pondelok pripomína 75. výročie od uskutočnenie Akcie P. 28. apríl 1950 – smutný dátum v živote tejto cirkvi, kedy sa v sále Čierneho orla v Prešove pod taktovkou komunistickej stran…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Vasyľu, de ty!?
-Čekam avtobus na zastavki...
-Ponahľaj sja...!
-Dobri, budu čekav fryškiše/skoriše....!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať