NAŠI JUBILANTI IV - DIVADLO ALEXANDRA DUCHNOVIČA (70 ROKOV)
24.11.1945 bolo založené v Prešove na družstevnom základe Ukrajinské národné divadlo, predchodca dnešného Divadla Alexandra Duchnoviča. Prvou premiérou divadla, ktoré okrem niekoľkých profesionálov angažovalo najmä talentovaných amatérov, bola hudobná dráma Michaila Starického Oj, nechoď, Hricko, na priadky (Oj, ne chody Hrycju...) v ukrajinskom jazyku. Obecenstvu sa s ňou predstavili 2.3.1946. Počas prvého roku svojej činnosti divadlo pripravilo štyri premiéry a takmer 100 vystúpení aj na vidieku. Predstavenia videlo viac ako 30.000 divákov. V 50. rokoch vznikla aj opereta. Po jej zániku sa sformoval folklórny súbor PUĽS (Poddukelský ukrajinský ľudový súbor, neskôr Poddukelský umelecký ľudový súbor). V začiatkoch divadlo hralo po ukrajinsky a po rusky s repertoárom prevažne ruskej klasiky. V 50. rokoch sa preorientovalo na ukrajinský jazyk, v 80. rokoch ho začal nahrádzať rusínsky jazyk. 15.10.1990 na žiadosť pracovníkov divadla a širokej rusínskej verejnosti bolo toto divadlo rozhodnutím ministra kultúry SR premenované na Divadlo Alexandra Duchnoviča v Prešove. Divadlo bolo riadené Krajským národným výborom v Prešove a Košiciach (1951-1968), Ministerstvom kultúry SR (1969-1997), Krajským úradom v Prešove (1998-2002) a od r. 2002 je jeho zriaďovateľom Prešovský samosprávny kraj. Divadlo je jediným profesionálnym divadlom vo svete hrajúcim v rusínskom jazyku. V súčasnom repertoári prevládajú diela svetovej, slovenskej a ukrajinskej dramatickej spisby. Počas 70 rokov sa vystriedali v repertoári činohry DAD stovky autorov súčasných i klasických, domácich i zahraničných: Shakespeare, Čechov, Tobilevič, Hollý, Moliére, Kukučín, Ostrovskij, Ionesco, Solovič, Dostojevskij, Čapek, Kováčik, Hryc-Duda, Hajnný, Stodola, Mrštíkovci, Urbánek a i. Divadlo od svojho vzniku doposiaľ uviedlo asi 340 premiér. Riaditelia DAD: Ivan Hryc-Duda, Štefan Bittner, Bartolomej Bavoľár, Ivan Macinský, Ivan Pichanič, Jozef Feľbaba, Jaroslav Sisák, Štefan Hij, Viera Hajzušová, Marián Marko. Najznámejší herci DAD: Mikuláš Simko, Pavel Simko, Tamara Simková, Anna Simková, Anna Bittnerová, Jozef Korba, Mária Korbová, Jaroslav Sisák, Mária Sisáková, Barbara Popovičová, Michal Popovič, Andrej Lucik, Juraj Jakubov, Viktor Hajný, Mikuláš Ladižinský, Alena Fabiánová, Andrej Lucik, Helena Macinská, Mikuláš Ľaš, Anastázia Juhasová, Ivan Stropkovský, Alexander Kučerenko, Igor Latta, Svetlana Škovranová, Jozef Tkáč, Vasiľ Rusiňák, Sergej Hudák, Eugen Libezňuk, Ľudmila Lukačíková.
Web stránka divadla: http://divadload.sk/
Aktuality
Zobraziť všetky08.07.2025
Konec československé Podkarpatské Rusi
Jiří Plachý
Osvobozením nejvýchodnější části republiky Rudou armádou začal systematický tlak sovětských sil proti činnosti obnovených československých úřadů.
Před pětasedmdesáti lety, 22. ledna 1946, se zřízením Zakarpatské oblasti Ukrajin…
05.07.2025
Profesorka Mária Kožuchová: Život vpísaný do stoviek kníh a tisícok sŕdc
V týchto dňoch oslavuje významné životné jubileum, 75. narodeniny, jedna z významných osobností slovenskej pedagogiky, prof. PhDr. Mária Kožuchová, CSc. Jej meno je synonymom pre pedagogické majstrovstvo, vedeckú precíznosť a hlbokú ľudskosť, …
30.06.2025
Jaroslav Sisák odišiel do večnosti
Narodil sa 28.05.1939 v obci Pichne (okr. Snina), herec, režisér, recitátor, pedagóg. Študoval na Pedagogickej škole v Prešove a Divadelnom inštitúte Karpenka Kareho v Kyjeve. Pôsobil ako herec v Ukrajinskom národnom divadle v Prešove, ktoré bol…
30.06.2025
Navždy odišiel režisér, herec, prekladateľ a pedagóg Jaroslav Sisák
Divadelný ústav prijal s hlbokým zármutkom správu o úmrtí herca, divadelného režiséra, prekladateľa, vysokoškolského pedagóga, umeleckého šéfa súboru a bývalého riaditeľa Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove Jaroslava Sisáka (1939 – 2025), kto…
30.06.2025
JAROSLAV SISÁK (*1938 †2025)
S hlbokým zármutkom oznamujeme, že nás navždy opustil Jaroslav Sisák (28. 5. 1939 – 27. 6. 2025) – herec, režisér, prekladateľ do rusínskeho jazyka a dlhoročný riaditeľ Divadla Alexandra Duchnoviča. Bol výraznou osobnosťou, ktorá sa…
29.06.2025
Bojoval proti Červenej armáde, potom prebehol na sovietsku stranu
Bez nohy nechcel žiť, zachránila ho láska Tiny
Ich legendárny príbeh poznajú v mnohých krajinách sveta. Vďaka filmu Prerušená pieseň, ktorý sa po uvedení do kín v roku 1960 stal hitom a dodnes sa objavuje vo vysielaní televíznych staníc. Učit…
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
Vasyľ:
-Zo ženov zme žyly ščastylvo i spokijňi... ...pokaľ Paraska ne zbačyla, že naša susida vterať oblaky - mojimi trenirkami...

Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať