Nový prešovský arcibiskup. Vysvätenie 

03.11.2023


Jonáš Maxim bude vysvätený 27. januára, pred tým musí zabezpečiť voľbu igumena

Hlavným svätiteľom v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove bude arcibiskup Cyril Vasiľ a spolusvätiteľmi Peter Rusnák a Venedykt Aleksiychuk, eparchiálny biskup pre Ukrajincov v Chicagu.

Novovymenovaný prešovský arcibiskup Jonáš Maxim prijme biskupskú vysviacku 27. januára v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove.

Jeden zo spolusvätiteľov Venedykt Aleksiychuk je eparchiálnym biskupom pre Ukrajincov v Chicagu v USA a Jonáša Maxima kedysi prijal do kláštora. Arcibiskup-nominant to oznámil médiám v piatok poobede v Prešove.

Jonáš Maxim je momentálne igumenom (predstaveným) studitských mníchov v Unive na Ukrajine. „Musím zabezpečiť, aby kláštor neostal bez hlavy – igumena. Musím iniciovať a dať do pohybu nové voľby,“ povedal v Prešove počas tlačovej konferencie. Proces voľby svojho nástupcu by chcel zavŕšiť pred novým kalendárnym rokom.

„Som igumen, až pokiaľ nebude nový alebo kým ma nevysvätia. Musím sa postarať ako otec o kláštor,“ dodal. Počas tohto obdobia plánuje prichádzať z kláštora, ktorý leží neďaleko Ľvova, aj do Prešova, aby organizačne zabezpečil vysviacku.

Biskupské heslo zatiaľ prezradiť nechce, aj keď si ho už vybral. Zverejniť by ho chcel spolu s biskupským erbom, ktorý sa pripravuje.

Arcibiskup-nominant sa o svojom menovaní za prešovského arcibiskupa dozvedel 22. septembra od ukrajinského nuncia, ktorý za ním prišiel do kláštora v Unive.

„Poprosil som o tri dni na rozmyslenie. Vedel som, že ma to možno niekedy bude čakať, keď sa skončí služba igumena, vybrali ma na päť rokov. Počul som také kuloárne hlasy, tak som sa upokojoval, že ma to čaká až vtedy, ak vôbec.“

Jonáš Maxim totiž nie je prvým igumenom univského kláštora, ktorý sa stal biskupom.

Igumenom bol napríklad aj vladkya Venedykt (Aleksiychuk), ktorý ho prijímal do kláštora a ktorý by mal byť teraz jeho spolusvätiteľom.

Médiám prezradil, že keď mu nuncius oznamoval, že bol vymenovaný za biskupa, bol trochu šokovaný. Prekvapilo ho, že prišiel nuncius a zobral ho nabok. „Dal som mu kontrolnú otázku, či so mnou hovorí seriózne. Išiel som s argumentom, že do roku 2025 som igumenom.“ Nuncius mu povedal, že je taká potreba, aby to zvážil.

Jonáš Maxim napokon na tretí deň nunciovi zavolal a povedal, že voľbu prijíma. Pred tým sa ešte poradil s osobami, ktoré ho duchovne sprevádzajú a ktorým dôveruje.

„Odkedy som to prijal a povedal áno, rozšíril sa v mojom srdci pokoj, že robím správne. Celý čas si uvedomujem, že je to veľká vec, a mám bázeň, je to čosi úplne iné, ako to bolo v monastieri (kláštore). Cítim hlbokú prítomnosť Boha a viera mi hovorí, že Boh je so mnou a aj s celou Gréckokatolíckou cirkvou na Slovensku.“

Košický eparcha arcibiskup Cyril Vasiľ vyjadril radosť a zadosťučinenie, že otec Jonáš prijal biskupskú nomináciu. Zdôraznil, že je to dobrá správa pre Gréckokatolícku cirkev, keďže menovaním arcibiskupa sa tiež obnovuje Rada hierarchov.

„Gréckokatolícka cirkev je metropolitnou cirkvou su iuris. Je to najnižší riadny stupeň východných cirkvi v hierarchickom štrukturálnom poriadku. Hlavou miestnej cirkvi je arcibiskup, ktorý má širšie kompetencie ako rímskokatolícky arcibiskup.“

Arcibiskup Cyril dodal, že Rada hierarchov má iné a širšie kompetencie ako biskupská konferencia. Pripravuje napríklad aj partikulárne cirkevné zákony či má kompetencie v liturgickej oblasti. „Tento orgán bude obnovený po prijatí vysviacky a pália. Je to obnovenie riadnej funkčnosti našej metropolitnej cirkvi.“ Podľa neho je menovanie otca Jonáša dobré rozhodnutie.

Bratislavský eparchiálny biskup Peter Rusnák, ktorý je momentálne aj administrátorom Prešovskej archieparchie, sa teší na spoluprácu s novým arcibiskupom. „Je to mladý muž v rozkvete svojich fyzických a duchovných síl. Myslím si, že prinesie do nášho spoločenstva spiritualitu monastického života. Tento spôsob života je založený na spolupráci s Božou vôľou v modlitbe aj činnosti a toto je potrebné pre dnešný svet,“ uzavrel vladyka Peter.

Jonáš Jozef Maxim sa dopoludnia stretol aj so zamestnancami Arcibiskupského úradu v Prešove a Gréckokatolíckej teologickej fakulty.

Pavol Hudák 

zdroj:
https://svetkrestanstva.postoj.sk/140990/jonas-maxim-bude-vysvaeteny-27-januara-pred-tym-musi-zabezpecit-volbu-igumena

foto: FB Prešovská archieparchia

Aktuality

Zobraziť všetky
10.12.2023

Začleňovanie územia Rusínov do rámca Československa (1919 - 1920)

  Od leta 1919 bolo evidentné, že vzhľadom na vývoj medzinárodnej situácie a stanoviská rusínskej reprezentácie doma i v Amerike stalo sa pripojenie územia juhokarpatských Rusínov k Československu jedinou alternatívou. Pravda, zostávalo ešte veľa…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.12.2023

VRAŽDY ŽIDOV A KOMUNISTOV V OBCIACH NOVÁ SEDLICA, ULIČ A KOLBASOV V DECEMBRI 1945

Prenasledovanie Židov na území Slovenska sa neskončilo 8. či 9. mája 1945, teda kapituláciou Nemecka alebo pádom ľudáckeho režimu. Podobne ako v prípade iných skupín obyvateľstva alebo jednotlivcov, i ďalšie roky boli sprevádzané rasovými a naci…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
04.12.2023

Slovenský Indiana Jones sa vrátil domov, do Vihorlatského múzea chce priniesť dobrodružstvo

Časy pochodujúceho návštevníka sú preč. Paleobiológ MARTIN KUNDRÁT (1969) je novým riaditeľom Vihorlatského múzea v Humennom. Pod jeho vedením prejde múzeum radikálnou zmenou, čaká ho historicky najrozsiahlejšia a modernizačná rekonštrukcia v…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
02.12.2023

Komentar’. Keď je skleroza myliša pryjateľka

Maly bŷ žertvŷ ďakovaty, že ne spaly na poľu? Riznŷ tipŷ inštitucij pamjaty naroda, kotrŷ vŷnykly v okremŷch postkomunističnŷch deržavach, bŷ maly dokumentovaty i ociňovaty všŷtkŷ informaciji, kotrŷ odnos’ať s’a na časŷ neslobodŷ i pereslidov…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
01.12.2023

Smišok 22_2023

-Parasko, zostaňme lem kamaraťa...! -Ňi, Andriju, už jem sja vŷzlekla... ******* Fotosmišok: Kamaraťa
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.11.2023

Nemôžeš Rusínom hovoriť, že sú Ukrajinci...

...vraví najznámejší bača z televíznej reklamy S prezidentom Zelenským sme sa zoznámili ako kolegovia na premiére filmu Čiara v Kyjive. Je to fajn chlapík, rozpráva ukrajinský herec Eugen Libezňuk. Не можна казати русинам, що вони україн…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Vasyľu, ty jes vecej lysyj, jak ja...!
-Ta što jes...! Ja ne mam na holovi ňi jednoho volosa, tak samo jak i ty...! Jak možeš toke poťim hvaryty?
-Ale ty maš vekšu holovu...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať