Nový ukrajinský kardinál Mykola Byčok
Bude najmladším kardinálom za polstoročie, jeho menovanie môže spôsobiť gréckokatolíkom aj ťažkosti
Pavol Hudák
Kardinálsky titul sa očakával pre kyjevského arcibiskupa Ševčuka, dostal ho jemu podriadený biskup pôsobiaci v Austrálii.
Do zboru kardinálov sa po decembrovom konzistóriu zaradí po siedmich rokoch opäť aj Ukrajinec. Ukrajina a ani Gréckokatolícka cirkev nemá medzi kardinálmi žiadneho zástupcu od smrti vyššieho arcibiskupa Ľubomyra Huzara v roku 2017. Meno Mykola Byčok je však prekvapujúce a môže cirkvi priniesť viac problémov.
Mykola Byčok sa stane 7. decembra, keď je naplánované kardinálske konzistórium, teda slávnosť, pri ktorej pápež kreuje nových kardinálov, najmladším nositeľom purpuru minimálne za polstoročie.
Jeho meno je zároveň prekvapením, keďže sa očakávalo, že ak nejaký gréckokatolícky biskup dostane kardinálsky biret, bude to vyšší arcibiskup Sviatoslav Ševčuk, ktorý je hlavou Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi a pod jeho jurisdikciu spadá aj samotný Byčok.
Mykola Byčok stojí na čele eparchie pre Ukrajincov v austrálskom Melbourne. Jeho eparchia má rozlohu takmer deväť miliónov kilometrov štvorcových, no má len okolo sedemtisíc veriacich, desať farností a desať misijných centier, v eparchii je 19 kňazov, štyria diakoni a pôsobí tam aj jedenásť rehoľných sestier.
To, že sa kardinálom stane biskup takej malej diecézy, až takým prekvapením nie je. Pápež František totiž za kardinálov menuje aj biskupov na periférii z maličkých diecéz s pár veriacimi.
Najmladší kardinál v tomto tisícročí
Mykola Byčok sa narodil 13. februára 1980 v Ternopili na Ukrajine. Kardinálom sa tak stane vo veku 44 rokov.
Momentálne je najmladším pápežskými voliteľom 50-ročný taliansky kardinál Giorgio Marengo, ktorý je apoštolským administrátorom v Ulanbátare v Mongolsku, kde má asi 1 500 veriacich. Kardinálom sa stal pred dva a pol rokom, menovaný bol, keď nemal ani 48 rokov.
Keď bol biskup Marengo vymenovaný za kardinála, mal rovnaký vek ako Karol Wojtyla, neskorší pápež Ján Pavol II. Od tých čias cirkev nikdy nemala takého mladého kardinála. Ukrajinský biskup však vstúpi do kardinálskeho kolégia ešte o tri roky mladší.
Designovaný ukrajinský kardinál sa v mladom veku stane nielen kardinálom, pomerne mladým bol, už keď vstúpil do rehole.
Byčok sa narodil ešte v Sovietskom zväze, ale s komunistickým režimom mal skúsenosť len počas škôlky a pár rokov na základnej škole.
V rozhovore pre youtubový kanál The Record hovorí, že keď v roku 1991 získala Ukrajina nezávislosť, tak to znamenalo aj novú slobodu pre cirkev.
Pred komunistickou érou mali redemptoristi v Ternopili kláštor a po obnovení slobody sa do mesta vrátili, postavili nový kostol a prevzali správu farnosti.
„Bol som malý chlapec, spočiatku, keď som ich navštevoval, bola tam malá kaplnka. Stal som sa miništrantom v novom kostole. Postupne som s redemptoristami trávil všetok voľný čas. Počas prázdnin a voľna som bol v kláštore a videl som ich reálny život od začiatku do konca dňa,“ hovorí eparchiálny biskup Melbourne pre ukrajinských veriacich.
Mladého Mykolu veľmi oslovil autentický príklad ich života a horlivosť pri kázaní Božieho slova.
Ako 15-ročný pocítil túžbu stať sa jedným z nich. Jeho prvým učiteľom bol otec Mykhajlo Shevčyšyn, významný kazateľ a misionár. Ako 17-ročný vstúpil do rehole, 17. augusta 2003 zložil večné sľuby a 3. mája 2005 bol vysvätený za kňaza.
Postupne pôsobil ako misionár v Rusku v Prokopjevsku, bol predstavený v Kláštore sv. Jozefa a Farnosti Matky ustavičnej pomoci v Ivano-Frankivsku na Ukrajine, ekonóm Ľvovskej provinicie redemptoristov a od roku 2015 bol farským vikárom (kaplánom) vo Farnosti sv. Jána Krstiteľa v Newarku v štáte New Jersey v USA.
V januári 2020, keď ešte nemal ani 40 rokov, bol vymenovaný za biskupa eparchie pre Ukrajincov v Melbourne v Austrálii. Za biskupa ho vysvätil Sviatoslav Ševčuk v Ľvove 7. júna 2020 a 12. júla 2021 bol intronizovaný v melbournskej katedrále arcibiskupom Petrom Comensolim. Oneskorené prevzatie úradu spôsobila pandémia covid-19.
Byčok pre The record spomína, že jeho túžbou bolo vždy iba byť redemptoristom a nič viac. „Mojím snom bolo byť iba jedným z nich, nie byť biskupom, byť len jedným z nich,“ hovorí nový kardinál so smiechom vo videorozhovore.
Začiatok svojej biskupskej služby v Austrálii považuje za náročnú výzvu. „Ako viete, moja katedrála je na severe Melbourne. Mesto malo oficiálne lockdown počas pandémie 275 dní. Bolo to skutočne neľahké obdobie, nielen pre cirkev, ale pre ľudí,“ hovorí designovaný kardinál.
„Ako biskup som nemohol navštíviť svoj kostol, veriacich a ani svojich kňazov. Počas pandémie mohli byť počas štyroch mesiacov v chráme len piati ľudia. Pre mňa to znamenalo, že v chráme bol biskup, kňaz, diakon, kantor a človek zodpovedný za prenos na internet,“ spomína si na svoje začiatky v Austrálii.
Nový kardinál sa nevyhol ani otázkam o vojne na Ukrajine. „My Ukrajinci si môžeme pamätať perzekúcie z obdobia Sovietskeho zväzu, keď nebola prenasledovaná len cirkev, ale všetci ľudia. Pre nás je skutočnou výzvou bojovať za svoju nezávislosť. Znova bojovať za svoju slobodu,“ hovorí.
Pre Vatican news dodáva, že pokoj vo svete bude len vtedy, keď budú mať ľudia pokoj vo svojich srdciach, skutočný pokoj, ktorý pochádza z Kristovej lásky.
Jeho vzorom je bývalý vyšší arcibiskup a kardinál Ľubomír Huzar, ktorý bol – ako sme spomínali v úvode – posledným gréckokatolíckym kardinálom.
„Na jednej strane bol patriarchom Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi a na druhej strane bol aj kardinálom. Vždy sa mu darilo zachovať jednoduchosť a dostupnosť,“ komentuje ho Byčok.
Nový kardinál si berie k srdcu aj Huzarove slová: „ Mojím snom v živote je byť človekom, ale nie som si na sto percent istý, čo to znamená byť človekom, aj keď to stále zostáva mojím snom. Modlím sa, aby som bol dobrým, normálnym človekom.“
Najmladší kardinál hovorí, že na túto nomináciu nebol vôbec pripravený. „Počas formácie v seminári som nebol pripravovaný na to, že budem biskupom. Neboli sme pripravení byť biskupmi alebo kardinálmi. Kardinál v katolíckej cirkvi je čestné vymenovanie v službe Svätému Otcovi. Je to poradná úloha, ktorá si vyžaduje, aby som bol pozorný voči potrebám cirkvi v dnešnom svete.“
Správu o kardinálskom menovaní dostal Byčok po večeri pri návšteve farnosti v Brisbane. Počas večere mal vypnutý telefón. Keď ho znova zapol, mal tam záplavu správ. „Aby som bol úprimný, najprv som si myslel, že je to vtip,“ hovorí pre Vatican news.
„Toto vymenovanie nenahrádza to, kým som teraz,“ zdôraznil biskup Mykola na brífingu v pondelok po menovaní a pokračoval. „Zostávam predovšetkým eparchom pre ukrajinských katolíkov v Austrálii, na Novom Zélande a v Oceánii a biskupom Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi zjednotenej s Jeho Blaženosťou patriarchom Sviatoslavom, naším Otcom a Hlavou, a mojimi bratmi biskupmi na Synode Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi.
Pokračujem v hlbokej spolupráci s mojimi bratmi biskupmi v Austrálii, latinskej aj východnej tradícii. Sme požehnaní, že žijeme v tejto krajine bez vojen a konfliktov, ktorá sa stala miestom mieru a nádeje pre mnohých utečencov a migrantov.“
Na brífing si priniesol ukrajinskú vlajku, ktorú mu daroval jeden dobrovoľník z Ukrajiny. Mali ju v boji ukrajinskí vojaci a potom aj v ruskom zajatí. Vojakov bili a mučili, niekedy touto vlajkou pevne omotanou okolo hlavy. „Táto vlajka nesie stopy čižiem a krvi,“ povedal o nej biskup, ktorý nezabúda ani na svoju trpiacu krajinu.
V odpovedi na otázky novinárov o situácii na Ukrajine dezignovaný kardinál citoval slová pápeža Františka: „Apelujem na vás, aby ste zabránili Ukrajincom zomierať chladom, zastavili letecké útoky na civilistov, ktorí vždy trpia najviac. Prestaňte zabíjať nevinných!“
Pripomenul, že pre všetkých Ukrajincov bude nadchádzajúca zima ťažká.
Ohrozená jednota ukrajinskej cirkvi
Aj keď Byčok hneď na druhý deň po menovaní pre médiá vyhlásil, že naďalej ostáva biskupom gréckokatolíckej cirkvi zjednotenej pod kyjevským arcibiskupom Sviatoslavom Ševčukom, jeho pozícia bude v istých ohľadoch nepríjemná.
Viacerí Ukrajinci očakávali, že kardinálsky biret dostane práve Ševčuk, keďže ho mali aj jeho traja predchodcovia. Zároveň sa ukrajinskí gréckokatolíci snažia, aby ich pápež uznal za patriarchálnu cirkev.
„Pápežovo rozhodnutie vymenovať za kardinála iného ukrajinského katolíka naznačuje, že Ševčuk sa počas tohto pontifikátu nestane pápežským voličom,“ konštatuje vatikanistický portál The Pillar.
Podľa portálu je toto rozhodnutie znakom pokračujúcich ekumenických hier pápeža voči moskovskému patriarchovi Kirillovi, ktorého Ukrajinci kritizujú.
Iní za tým vidia napätie medzi Ševčukom a pápežom, ktoré vzniklo, keď arcibiskup naliehal na pontifika, aby prejavil väčšiu solidaritu s Ukrajinou a verejne kritizoval niektoré pápežove vyhlásenia súvisiace s Ukrajinou.
Byčokovo menovanie tiež naznačuje, že kardinálom sa počas tohto pontifikátu nestane ani arcibiskup Anthony Fisher zo Sydney, a to napriek tomu, že stojí v čele najväčšej austrálskej diecézy a teší sa veľkej podpore medzi spolubratmi biskupmi.
Menovanie Byčoka prináša ešte ďalší rozmer, ktorý si všíma The Pillar.
Hlavou Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi je Sviatoslav Ševčuk. Prítomnosť kardinála na synode biskupov, ktorá je najvyšším orgánom vo východných cirkvách, môže byť nepríjemná. Biskupi si môžu klásť otázku, ktoré názory reprezentujú pápeža Františka – kardinálove alebo arcibiskupove?
Biskupi si tiež budú uvedomovať, že keď bude mať pápež otázky súvisiace s ukrajinskou cirkvou, radšej sa obráti na nového kardinála než na vyššieho arcibiskupa.
The Pillar si tiež kladie otázku, že keď príde čas, aby si cirkev raz zvolila Ševčukovho nástupcu, či budú biskupi slobodní. Ukrajinská gréckokatolícka cirkev si totiž svoju hlavu volí sama a pápež voľbu len potvrdí.
Byčok bude musieť chrániť pri voľbe slobodu biskupov, ktorí si môžu myslieť, že kardinálsky titul je pomyselným pápežským jazýčkom na váhach.
„Tieto situácie – a pravdepodobne aj iné – si budú vyžadovať, aby Byčok prechádzal s veľkou dávkou diplomacie a úcty vo vodách plných politických a teologických komplikácií,“ konštatuje The Pillar.
„Existuje dôvod, prečo sa zvyky v cirkvi vyvíjajú a prečo sa vyznamenania často udeľujú podľa hierarchickej schémy. Katolíci, dokonca aj biskupi, sa snažia porozumieť štruktúram vedenia a vplyvu cirkvi a spoliehajú sa na ich stabilitu,“ dodáva portál.
Byčok v Melbourne povedal, že jeho povýšenie na kardinála bolo „privilégiom, ktoré pápež František udelil celej Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi a Katolíckej cirkvi v Austrálii“.
V tomto má nový kardinál pravdu. Avšak ukrajinský červený klobúk – na inej hlave ako Ševčukovej – je privilégiom, ktoré sa bude musieť riadiť diplomaciou, pokorou a opatrnosťou.
Počas tohto leta navštívil Mykola Byčok aj Prešov, sídlo slovenských gréckokatolíkov, kde sa stretol s vladykom Jonášom Maximom, prešovským arcibiskupom metropolitom.
Spoločne slávili archijerejskú svätú liturgiu počas Púte Ukrajincov do Ľutiny a na ďalší deň sa zúčastnil na odpustovej slávnosti na Bukovej hôrke.
Novovymenovaný kardinál vladyka Mykola má na Slovensku aj viacerých spolužiakov z rodiny otcov redemptoristov, keďže s niektorými študoval v poľskom Tuchowe.
Pavol Hudák
Vyštudoval žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. V minulosti pracoval ako bratislavský redaktor Rádia Lumen.
Venuje sa témam zo života cirkvi, ktoré spracúva aj vo forme podcastov.
zdroj:
https://svetkrestanstva.postoj.sk/164599/bude-najmladsim-kardinalom-za-polstorocie-jeho-menovanie-moze-sposobit-greckokatolikom-aj-tazkosti
foto: Mykola Byčok bol v lete aj na Slovensku.
zdroj: Prešovská archieparchia
Aktuality
Zobraziť všetky15.11.2024
Kto bol profesor Pavel Traubner a prečo je jeho životný príbeh výnimočný?
Vo štvrtok krátko pred polnocou zomrel vo veku 83 rokov profesor Pavel Traubner, popredný slovenský neurológ. Informuje o tom Tachles.tv s tým, že v ostatných 30 rokoch išlo aj o významnú osobnosť slovenskej židovskej komunity.
Pripomeňme si …
14.11.2024
Dominka Novotná: PRÍĎTE SI SO MNOU ZAKOLEDOVAŤ
Vianočný koncert Dominika Novotná
17.12.2024 Prešov, Divadlo Alexandra Duchnoviča
22.12.2024 Bratislava, Štúdio L+S
Lístky už v predaji: https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/vianocny-koncert-dominika-novotna/
Rusínska speváčka Do…
12.11.2024
Rok 2000. Rozhovor s Pavlom Kampovom
KAMPOV PAVLO FEDOROVIČ
(* 21.09.1929, Dilok, Mukačevský okres, Podkarpatská Rus – † 16.11.2009, Užhorod),
matematik, publicista, obhajca ľudských práv, pedagóg na Užhorodskej univerzite, väzeň GULAgu
V roku 1970, pred voľbami do Najvyššej rad…
11.11.2024
V Komanči oslávili 100. výročie získania nezávislosti Poľskej autokefálnej pravoslávnej cirkvi
Pod čestnou záštitou prezidenta PR Andrzeja Dudu
Dňa 9. novembra 2024 sa v pravoslávnom chráme Ochrany Presvätej Bohorodičky v Komanči uskutočnili oslavy stého výročia nezávislosti Poľskej autokefálnej pravoslávnej cirkvi (PAPC).
"Prišli sme d…
10.11.2024
Před 86 lety padlo ve Vídni arbitrážní rozhodnutí připomínající Mnichovskou dohodu
Ztráta českého pohraničí (Sudet) ve prospěch Německa nebyla jediným důsledkem Mnichovské dohody z 30. září 1938. Dodatek k dohodě požadoval řešení problémů dalších národnostních menšin, což v případě Maďarů vedlo k vídeňské arbitráži z 2. listop…
09.11.2024
Před 35 lety padla Berlínská zeď
Konec betonové bariéry, Berlínské zdi, byl tehdy – 9. listopadu 1989 ve večerních hodinách – nečekaný. Stačilo nepřesné vyjádření člena politbyra tehdejší NDR (Německé demokratické republiky). A pomohla také atmosféra změn toho roku ve střední E…
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
Ujko Vasyľ robjať v pohrebňi službi. Vjedno zos kolegom naaranžujuť nebožťika-ateistu.
-Posmoť sja na ňoho, jak sja vyštafiruvav a ity ne mať kde...
-Posmoť sja na ňoho, jak sja vyštafiruvav a ity ne mať kde...
Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať