Peter Švorc vydal svoju najhrubšiu knihu

31.10.2024


Univerzitný profesor Peter Švorc (nar. 1957), dlhoročný člen Regionálnej organizácie Slovenského syndikátu novinárov (RO SSN) v Prešove, publicista a vydavateľ, má vo svojom portfóliu najnovšie „dieťa“. Je ním kniha pod názvom Krajinská hranica medzi Slovenskom a Podkarpatskou Rusou (1919 – 1939). Ide o rozšírené vydanie publikácie pod tým istým názvom, ktoré sa objavilo v roku 2003. Publikácii sa vtedy ušla Prémia Literárneho fondu za vedeckú prácu v r. 2003 a Cena rektora Prešovskej univerzity, mimochodom, na tejto alma mater P. Švorc pôsobí od skončenia svojich vysokoškolských štúdií.

„Na prvom vydaní tejto publikácie som pracoval asi desať rokov, na tom druhom 30 rokov,“ priznal P. Švorc. S úsmevom dodal, že je to najhrubšia jeho publikácia na 420 stranách, ale formátu A4. A to na svojom konte má parádnu kopu kníh. Nikto sa však nemusí obávať, že výtlačok je prehnane ťažký. „Nie, použili sme odľahčený papier,“ prezradil.

Téma to však vôbec nebola odťažitá, ľahká, skôr naopak – ťažká, zložitá. K tejto problematike sa dostal tak ako vysokoškolský učiteľ. Najprv to bola téma zúročená v knihe Zakliata krajina, vydanej v roku 1996. „ Pri jej spracovaní sa objavilo množstvo otázok a bez odpovedí, povedal som si, že je to výzva, aby som v bádaní v tejto oblasti pokračoval,“ dodal. Okolnosti ako bola stanovená hranica medzi Slovenskom a Podkarpatskou Rusou v spoločnom československom štáte sa vynorilo toľko, že nebolo ľahké hľadať odpovede. „Do témy vstupovalo veľa faktorov. Napríklad tri orientácie, fungujúce na území Podkarpatskej Rusi – na Rusko, na Ukrajinu a na samých seba s hľadaním odpovede kým sme. A tak z hľadiska národnostnej orientácie sa riešil vnútorný problém československo-rusínsko-ukrajinský miestneho obyvateľstva, jeho svojbytnosť, identifikácia,“ vysvetlil P. Švorc. Z tých mnohých „zaujímavostí“ stačí spomenúť takú, že otázku identity rozvíjali najmä emigranti z boľševického Ruska po roku 1918, ktorí prišli do Československa. Jedni boli proruskí, jedni proukrajinskí.

Tento text nemôže vyčerpať všetky súvislosti toho, čo je obsahom publikácie. P. Švorc strávil množstvo nespočítaného času pri písaní, ako aj pri práci v archívoch – napr. v Národnom archíve v Prahe, Archíve prezidenta republiky v Prahe, Archíve Tomáša Garrigue Masaryka v Prahe, vo Viedenskom archíve.

A tak zostáva len otázka – je téma vyčerpaná? Ako skúsený historik P. Švorc nemohol odpovedať inak: „Poznanie minulosti nie je nikdy vyčerpaný proces, vždy sa môže niečo objaviť v archívoch, čo dá impulz k novej interpretácii. Pri tejto téme si myslím, že by už išlo iba o detaily.“

Jozef Jurčišin, predseda RO SSN v Prešove

zdroj:
https://www.ssn.sk/28437/peter-svorc-vydal-svoju-najhrubsiu-knihu/

*******

Peter Švorc
KRAJINSKÁ HRANICA MEDZI SLOVENSKOM A PODKARPATSKOU RUSOU (1919 – 1939)


Recenzenti
Dr. h. c. univ. prof. PhDr. Michal Danilák, CSc.
PhDr. Michal Murcko, PhD.
PhDr. Stanislav Konečný, CSc.
univ. prof. PhDr. Roman Holec, DrSc.
Preklad resumé
Doc. PhDr. Mária Papsonová, CSc. (nemčina)
Doc. PhDr. Jarmila Opálková, CSc. (ruština)
PhDr. Eva Eddy, PhD. (angličtina)

Redaktorka
PhDr. Anna Švorcová

Sadzba a grafika
UNIVERSUM-EU, s. r. o.
Ing. Stanislav Kurimai

© Združenie inteligencie Rusínov Slovenska, o. z.
Pribišova 8, 841 05 Bratislava
Druhé vydanie, 2023
náklad: 500 ks
počet strán: 420, čiernobiela
formát: 190x285mm
väzba: V/8  s bavlnkou
jazyk vydania: slovenský

Vysadzané písmom: Quercus 
papier: Holmen Book
Tlač: Vydavateľstvo Michala Vaška, Prešov
Bratislava 2023

ISBN 978-80-973455-4-9
EAN 9788097345549

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín 2023

Aktuality

Zobraziť všetky
04.05.2025

Zabudnutý Cibere

Pozvánka Slovenské národné múzeum – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove Vás srdečne pozýva na prednáškové popoludnie spojené s besedou na tému druhej svetovej vojny a nepoznaných či zabudnutých osudov rusínskych osobností, ktoré sa v n…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.04.2025

Dve percentá, jeden spoločný cieľ 

Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.  Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru! Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu

Ako sa z rusínskeho dialektu stala literárna reč, prečo je rusínčina spomedzi východoslovanských jazykov najtvrdšia, ale aj o tom, kedy rusínsky jazyk objaví umelá inteligencia, sa zhovárame s Ľubou Kráľovou, riaditeľkou Slovenského národného mú…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine 

Dejiny Podkarpatskej Rusi kap. 24 Diskriminácia rusínskeho národa na Ukrajine  История республики Подкарпатская Русь  24. Дискриминация русинской нации в Украине  po rusky TU Najvyššia rada (parlament) suverénnej Ukrajiny prijal…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere

PORTRÉTY LIDÍ ZAVLEČENÝCH DO SOVĚTSKÉHO SVAZU PO SKONČENÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY Pavel Cibere (1914 - 1972) Zatčen 10. září 1947 Vězněn 1947–1956: Moskva (Lefortovo), Dubravlag Pavel Cibere se narodil 5. dubna* 1914 v obci Zaluž nedaleko M…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.04.2025

Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu

Příběh Ivana Ljavince a Jána Eugena Kočiše autor: Adam Drda Řeckokatolická církev je svéráznou součástí katolického společenství. Uchovává tradice a zvláštnosti východního křesťanství a zároveň bezvýhradně uznává primát římského papeže. Vz…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ:
-Na dovoleňki jak doma. Dalo sja požyčity - bicigeľ, motor, psa i Parasku...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať