Pred 100 rokmi sa narodil prof. Emilián Stavrovský
STAVROVSKÝ, Emilián (*07.07.1924, Habura, okr. Medzilaborce - †6.6.1996, Bratislava), historik, pedagóg
Študoval na gymnáziu v Mukačeve, neskôr v Užhorode a Prešove, na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, kde po skončení pôsobil na katedre histórie, prodekan fakulty, docent, profesor.
Na katedre všeobecných dejín pôsobil od roku 1949 až do roku 1992, kedy odišiel do dôchodku, venoval sa východeurópskym dejinám (resp. najstarším dejinám Ruska) - od počiatku prvých slovanských štátov na východe až do vzniku ruskej ríše za Petra I. Veľkého.
Vo vedecko-výskumnej oblasti sa venoval predovšetkým hospodárskym a sociálnym problémom na východnom Slovensku, odkiaľ pochádzal, problémom rusínskej národnosti a zložitým problémom vzťahov národnostných skupín a menšín, ktoré žili v prihraničných oblastiach Slovenska, Ukrajiny a Poľska.
Z diela:
*K otázke vývinu hospodárstva a postavenia poddaných na severovýchodnom Slovensku v 17. st. In: Historické štúdie, 1960, VI., s. 263-301;
*K triednemu boju poddaných na severovýchodnom poľsko-uhorskom pohraničí v druhej polovici 17. a prvej polovici 18. st. In: Sborník prác Filosofické fakulty Brněnské university, X, 1961, č. 8, s. 296-312;
*K sociálnej diferenciácii poddaných na východnom Slovensku v 16.-17. stor. In: Zborník FF UK Bratislava. Historica, R. XV, 1964, s. 235-260;
*Makovické panstvo v 16.-18. storočí. (Príspevok k osídleniu, etnickej a cirkevnej príslušnosti obyvateľstva na severovýchodnom Slovensku). In: Zborník Univerzity Komenského. Historica, R. XXXVII, 1987, s. 63-106;
*Slovac'ko-poľs'ko-ukrajins'ke prykordoňňa do 18 stoliťťa. Prešov 1967, 237 s.
Z DEJÍN KATEDRY FF UK
Všeobecné dejiny ako vedecký a pedagogický odbor tvoria integrálnu súčasť Filozofickej fakulty Univerzity Komenského od jej vzniku. Jeho zakladajúci člen, profesor Jan Heidler, bol profesorom všeobecných novovekých dejín a svoju prednášku vypísal na tému Európa od veľkej francúzskej revolúcie. Od toho času už uplynulo vyše 90 rokov a všeobecné dejiny sa na filozofickej fakulte UK vyučujú nepretržite. Do roku 1950, teda do vytvorenia katedier na FiF UK, reprezentovali odbor jednotlivé semináre, vedené riadnymi či mimoriadnymi profesormi. Od roku 1921 pôsobili na FiF UK ako profesori všeobecných dejín dr. Milan Hodža, profesor novovekých slovanských dejín a dr. Jan Heidler, profesor novovekých všeobecných dejín. Profesor Jan Heider patril medzi osem profesorov, ktorí tvorili prvý profesorský zbor Univerzity Komenského.
Spočiatku bol pedagogický systém zabezpečený na úrovni seminárov jednotlivých profesorov univerzity, od r. 1952 bol na Komenského univerzite vytvorený systém jednotlivých katedier. Katedra všeobecných dejín vznikla ako samostatné pracovisko v roku 1964. Pôvodne existovala spoločná katedra dejín pre slovenské a všeobecné dejiny s odborom pomocných vied historických a archívnictva a s odborom archeológie. Tieto odbory sa postupne oddelili a vytvorili si vlastné katedry: Katedra archeológie vznikla v r. 1993, Katedra archívnictva a pomocných vied historických vznikla 1. 1. 2000.
Od vzniku Katedry sa na poste vedúceho katedry vystriedali viacerí profesori: prof. PhDr. Ján Dubnický, CSc., prof. PhDr. Emilián Stavrovský, CSc., prof. PhDr. Branislav Varsik, DrSc., prof. PhDr. Samuel Cambel, DrSc., doc. PhDr. Marián Skladaný, CSc., PhDr. Bohuslav Hlava, CSc., prof. PhDr. Tatiana Štefanovicová, CSc., doc. PhDr. František Višváder, doc. PhDr. Pavol Valachovič, CSc., doc. PhDr. Miroslav Daniš, CSc.. V súčasnosti vedie katedru doc. PhDr. Vincent Múcska, PhD.
Všeobecné dejiny vyučovali a budovali ako vedecko-výskumný odbor na FiF UK od jej počiatkov podľa jednotlivých disciplín nasledovní pedagógovia a vedeckí pracovníci:
Staroveké dejiny prednášali profesori Vladimír Groh, Vojtech Ondrouch, PhDr. Tatiana Pišútová a docent Pavol Valachovič. Od roku 2018 prednáša dejiny staroveku Dr. Daniela Rošková.
Kontinuitu výučby východoeurópskych dejín so zreteľom a dôrazom na slovanské dejiny a vedeckú profiláciu tejto špecializácie zabezpečovali postupne profesori Milan Hodža, Eugen Perfeckij, Josef Macúrek (profesor brnenskej univerzity), Emilián Stavrovský, Bohuslav Hlava a v súčasnosti profesor Miroslav Daniš.
Stredoveké dejiny európskeho Západu prednášali na FiF UK postupne docent Rudolf Holinka, profesori František Graus a Branislav Varsik. Donedávna to boli docent Marián Skladaný a docentka Zuzana Ševčíková, ktorá sa špecializovala predovšetkým na dejiny umenia. V súčasnosti sú to docent Vincent Múcska, dr. Daniela Hrnčiarová a dr. Dušan Zupka.
Výučbe a výskumu všeobecných dejín novoveku sa venovali už spomínaný profesor Jan Heidler, v medzivojnovom období profesor Josef Borovička, po druhej svetovej vojne profesor Branislav Varsik, v 60-tých rokoch profesor Ákoš Paulíny, neskôr docent Mikuláš Písch a v súčasnosti je to docentka Jarmila Boboková.
Všeobecné dejiny 20. storočia sa začali na FiF UK prednášať až po II. svetovej vojne. Prednášali ich profesori Josef Borovička a Miloš Gosiorovský, PhDr. Ivan Doležal, ďalej Samuel Cambel, docent Štefan Zelenák a docentka Herta Tkadlečková. V 90. rokoch 20. storočia tento odbor zastupovali docent František Višváder, a PhDr. Peter Sáraz. V súčasnosti dejiny 20. storočia prednášajú profesor Eduard Nižňanský, dr. Eva Škorvánková a dr. Matej Ivančík.
Od roku 1996 pôsobil na katedre PhDr. Alexander Avenarius. S jeho nástupom vznikla na katedre nová študijná špecializácia „Byzantológia“, ktorá má zastúpenie až dodnes. Ako historik – byzantológ v súčasnosti pôsobí na katedre Avenáriov žiak, docent Martin Hurbanič.
Okrem spomínaných pedagógov v súčasnosti na katedre pôsobia aj docent Viliam Kratochvíl, odborník na didaktiku dejepisu a problematiku tvorby učebníc dejepisu a doktor Lukáš Rybár, ktorý sa zameriava na dejiny kaukazských krajín, Iránu a islamu.
zdroj:
https://fphil.uniba.sk/katedry-a-odborne-pracoviska/katedra-vseobecnych-dejin/historia-katedry/z-dejin-katedry/
foto: Emilián Stavrovský
Aktuality
Zobraziť všetky30.04.2025
Dve percentá, jeden spoločný cieľ
Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.
Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru!
Notársky centrálny register určených právnických osôb
Informácie o určenej…
10.04.2025
Liberty Bell - Zvon Slobody. Československo a Rusíni
Demokratická stredoeurópska únia - Zvon slobody
Tom Campbell
Telegram: 6. máj 1940
Adresát: Pán Hitler, Berlín
„Jediná presná replika Zvonu slobody z Independence Hall vo Filadelfii bola darovaná Československu Američanmi pri …
10.04.2025
Rusín-Američan, ktorý spravil sám seba európskym prezidentom: Grigorij Ignatij Žatkovyč
orginal: The Fellow Who Made Himself President of a European Republic: Gregory Ignatius Zhatkovych
Pavel Robert Magocsi
Torontská univerzita / University of Toronto
Abstrakt
( po anglicky TU ) ( po poľsky TU )
Rusín-Amer…
09.04.2025
1700 rokov od koncilu v Nicei
Medzinárodná teologická komisia vydala nový dokument o Nicejskom koncile
Rok 2025 je podľa teológov jedinečnou príležitosťou zdôrazniť, „že to, čo máme spoločné, je kvantitatívne a kvalitatívne oveľa silnejšie než to, čo nás rozdeľuje“.
Já…
09.04.2025
Záhada o dátume Paschy
Dr. Richard Otte
Emeritný profesor filozofie na Kalifornskej univerzite v Santa Cruz
V ranej cirkvi neexistoval jednotný alebo štandardný deň, kedy sa oslavovalo zmŕtvychvstanie, a Prvý ekumenický koncil v Nicei rozhodol, že všetci kresťania…
08.04.2025
Pedagogická asistentka z Jarovníc: Nemám rada, keď ma niekto chváli len preto, že som Rómka
Ako dieťa počúvala, že jarovnícki Rómovia nechodia na vysoké školy. Dnes Natália Kalejová študuje na univerzite a chystá sa do sveta.
Lucia Matejová
Nesúhlasím s tvrdením, že vzdelanie je zadarmo a dostupné pre každého, hovorí Natália Kale…
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
-Ujku Vasyľu a či to pravda, kiď žena dobri nakormyť chlopa, ta jej hruď o jedno čislo povyrosne?
-A ne lem to, ale kiď ho iši i dobri napojiť, ta takoj 2-3x pošumňije...

Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať