Re: KDH chce s koalíciou meniť volebné obvody...

28.11.2023


Polemika k zmene volebných obvodov

Viac volebných obvodov „problém“ nevyrieši, prináša však riziká.

KDH chce otvoriť Pandorinu skrinku

Predseda KDH Majerský sa vyjadril, že KDH by podporilo zmenu volebného systému – vytvorenie viacerých volebných obvodov, najlepšie v hraniciach samosprávnych krajov. Za zvýšenie počtu volebných obvodov sa vo svojom texte prihováral aj Jozef Majchrák.

Ako prvý dôvod sa uvádza, že by to „viedlo k rovnomernejšiemu zastúpeniu regiónov v parlamente“, pretože „dnes sú v ňom nadreprezentovaní poslanci s bydliskom v Bratislavskom kraji“. Ako druhý, že by to prispelo k „zníženiu vplyvu straníckych centrál na úkor posilnenia regionálnych štruktúr“.

Ani jedno zmenou obvodov fungovať nebude – a vieme to preukázať na skutočnostiach, ktoré sa na Slovensku už stali. Hrozí však manipulácia volebného systému tak, že bude ohrozený samotný demokratický charakter štátu.

Nebude to fungovať
Na Slovensku sme totiž už viac volebných obvodov mali v 90. rokoch – Bratislavu (BA), Západoslovenský (ZSK), Stredoslovenský (SSK) a Východoslovenský kraj (VSK).

A žiadne „podreprezentovanie“ Bratislavčanov nebolo. Naopak – pri všetkých hlavných stranách, vo všetkých krajoch, viedli kandidátky Bratislavčania. A Bratislavčania boli zastúpení v čelách mnohých regionálnych kandidátok.

Strany totiž, s cieľom maximalizovať volebný potenciál, rozmiestnili najpopulárnejšie osobnosti do jednotlivých krajov. A regionálne štruktúry s tým žiaden problém nemali – naopak, „bili sa“ o to, aby čo najpopulárnejšia osobnosť kandidovala v ich kraji – a potiahla tak práve ich kandidátku. A zjavne s tým nemali vôbec žiaden problém ani voliči.

Presne toto sa dá očakávať, ak sa vytvorí viac volebných obvodov, aj v súčasnosti.

Rieši sa tu neexistujúci problém, dnes paradoxne pri jednom volebnom obvode je regionálne zastúpenie nepomerne lepšie, ako bolo v 90. rokoch.

Kto pozná fungovanie politických strán zvnútra vie, že ak sú regionálne štruktúry silné, dokážu uzatvárať aliancie, presadiť sa voči straníckemu centru a vedia si kandidátku „ošetriť“ – bez ohľadu na volebný systém. Koniec koncov – KDH je toho príkladom (mimo maďarských strán), je to najviac regiónmi v centrále zastúpená strana.

Čím sa dostávame k druhej fikcii, ktorú zástancovia viacerých obvodov predstavujú – keď bude viac obvodov, budú musieť aj tie strany, ktoré majú slabé regionálne štruktúry, ich začať budovať. Aj toto je v príkrom rozpore s realitou: „bratislavská strana“ SaS nemala žiaden problém postaviť aj pri tých málo členoch, čo má, kandidátne listiny do komunálnych volieb kde-kade po Slovensku. Oslovila sympatizantov.

A len štvorčlenná strana OĽaNO takisto dokázala postaviť regionálne kandidátky a získať dokonca dvoch županov. Ako teda viacobvodový systém donúti strany budovať regionálne štruktúry? Vôbec nijako. Matovič nájde svoju „Romanu Tabak na bicykli“ na ulici kdekoľvek a kedykoľvek. Viac obvodov na tom vôbec nič nezmení.

Chceme riešiť demokratizáciu politických strán? V poriadku, ale cesta nie je riešiť to cez zmenu volebného systému – lebo to nemá ako zafungovať –, ale cez zmenu zákona o politických stranách (ktorý už napríklad donútil OĽaNO zvýšiť počet členov).

Prečo práve „kvóty“ na regióny?
Povedali sme si, prečo to nebude fungovať, pozrime sa na teoretické východiská. A praktické dosahy.

Prečo by malo byť zastúpenie regiónov tým kľúčovým? Prečo nie potom aj rovnomerné zastúpenie pohlaví? Prečo netreba bojovať napríklad s „nadreprezentáciou“ vyšších vekových skupín v parlamente?

Presne preto, prečo v KDH odmietajú kvóty na ženy – lebo nemá rozhodovať „kvóta“, ale schopnosti –, by malo KDH logicky odmietnuť aj inú „kvótu“ – bydlisko kandidáta.

Konkrétny príklad – dnes má KDH v parlamente „nadreprezentovaných“ aj zástupcov Prešovského kraja. Ak by v týchto voľbách existovali také obvody, ako KDH chce zaviesť, ich expert na školstvo Martin Šmilňák by sa do parlamentu z Prešovského kraja už nedostal.

Na jeho úkor by sa dostal kandidát KDH z Trenčianskeho kraja – Tomáš Merašický. Bol by tak zachovaný „regionálny princíp“ – ale do parlamentu by sa dostal kandidát s menším počtom hlasov – čím by bol porušený princíp rovnosti hlasov voličov KDH. Alebo – ešte pravdepodobnejšie – by KDH ďalší mandát vôbec nezískalo (pozri nižšie Riziká).

A presne preto, prečo by sa asi v KDH ohradili voči napríklad kvótam podľa veku – pravdepodobne s odôvodnením, že starší majú viac skúseností a zručností –, by mali akceptovať, že v hlavnom meste bude štatisticky viac ľudí so skúsenosťami a zručnosťami ako v ktoromkoľvek inom regióne – lebo hlavné mesto skrátka „nasáva“ elity – z regiónov. Ako si všimol aj Postoj – mnohí politici, ktorí bývajú v Bratislave, z nej nepochádzajú.

Nuž a ešte paradoxnejšie ako v Prešove by volanie proti nadreprezentácii Bratislavčanov dopadlo pre KDH v bratislavskom volebnom obvode. Ak by posledné voľby prebehli podľa Majerského návrhu, v parlamente by bol len Mikloško. Čaučík, Hajko, Stachura a Horecký by sa do parlamentu nedostali. Ide o – čo sa týka preferenčných hlasov – tretieho, šiesteho, ôsmeho a deviateho najúspešnejšieho kandidáta KDH.

Takže prečo je pre KDH dôležitejší regionálny princíp ako ocenenie odborných či politických kvalít ich kandidátov z Prešovského a Bratislavského kraja? Ktorých tak výrazne ocenili preferenčné hlasy – ich voličov z celého Slovenska?

A prečo chce Majerský obmedziť kvótami „zdroj elít“ všetkých politických strán v Bratislave? A  pre KDH ešte navyše aj ten na Spiši a Šariši?

Riziká viacerých volebných obvodov
Veľmi závisí od konkrétnej metódy prepočtu hlasov na mandáty, či je druhé skrutínium od počtu volebných obvodov, ale vo všeobecnosti sa dá povedať, že viac volebných obvodov pomáha silnejším stranám a škodí tým malým. Na Slovensku sú tradične najsilnejšie populistické formácie a fragmentované je demokratické spektrum.

A toto už KDH pod kontrolou mať nebude. Len čo pomôže zmeniť formuláciu v ústave, že volebný systém nemá jeden volebný obvod, ale osem, všetko ostatné upravuje jednoduchý zákon – a to má v rukách vládna koalícia. Tá napríklad môže urobiť dokonca to, že päťpercentná klauzula bude platiť pre každý volebný obvod (čo by napríklad v posledných voľbách vymazalo zisky KDH v štyroch krajoch).

Príkladom zle nastaveného volebného systému môže byť ten, ktorý donedávna platil pre voľby do českej Poslaneckej snemovne. Volí sa tam v štrnástich krajoch a napríklad vo voľbách v r. 2006 získali Zelení vyše 6 % hlasov, ale len 3 % mandátov a ODS 35 % hlasov, ale cez 40 % mandátov. A vo voľbách 2017 získali STAN 5,18 % hlasov, ale len 3 % mandátov, ANO však pri zisku 29,6 % hlasov dokonca 39 % mandátov (český Ústavný súd ho v r. 2021 zrušil).

Po voľbách do NR SR v r. 2016 spracoval politológ Daniel Kerekes so spolupracovníkmi štúdiu, kde namodelovali, ako by dopadli tieto voľby aj v prípadoch rôzneho počtu volebných obvodov – pri použití až desiatich rôznych metód prepočtu hlasov na mandáty.

Keďže sa vtedy KDH do parlamentu nedostalo, výsledky pre hnutie nie sú k dispozícii, ale Sieť, ktorá pri zisku 5,6 % hlasov získala v realite 10 mandátov, pri modelovaní volieb v ôsmich volebných obvodoch v hraniciach súčasných samosprávnych krajov mohla získať mandáty dokonca len štyri (metóda Imperiali a Modifikovaná D’Hont). A Smer, ktorý pri zisku 28,28 % hlasov v jednom obvode získal 49 mandátov, mohol v ôsmich získať až 67 mandátov (metóda Imperiali).

Presuňme sa o virtuálne tri roky dopredu. KDH v minulosti pomohlo zmeniť v ústave počet volebných obvodov na osem. Smer už fakticky pohltil Hlas a Fico ponúkne Tarabovi vytvorenie veľkej „národnej koalície“. Následne zmenia volebný zákon a zavedú 5 % kvórum v každom z ôsmich krajov alebo metódu prepočítavania hlasov Imperiali. Národná koalícia získava vo voľbách 2027 ústavnú väčšinu. A to je koniec demokracie na Slovensku, ako ju poznáme.

Riešme podstatné
Podčiarknuté, zhrnuté – KDH chce riešiť problém, ktorý ho netrápi, spôsobom, nad ktorým nemá kontrolu a ktorý v konečnom dôsledku neprinesie to, čo od neho očakáva, ale KDH (a ďalšie menšie demokratické strany) dlhodobo poškodí. Výsledkom môže byť aj úplná katastrofa.

Najrozumnejšie, čo teraz môže Majerský urobiť, je zmenu počtu volebných obvodov v tichosti odpískať. A predať to verejnosti tak, že jeden volebný obvod je v poriadku, ak sa štát bude na centrálnej úrovni venovať celoslovenským problémom a dá regiónom viac kompetencií (čo Majerský dlhodobo žiada).

Získava totiž nečakaného spojenca – podpredsedu vlády zodpovedného za eurofondy Petra Kmeca. Ktorý teraz navrhuje presne to, čo Majerský chce – presun veľmi signifikantnej časti eurofondov pod kraje.

Pretože to je celá pointa – volanie po „reprezentácii regiónov“ je v preklade len zhmotnením predstavy, že regióny si majú v „ruvačke“ na centrálnej úrovni „urvať“ čo najviac. Je to nezmysel. Centrálna úroveň má spravovať celoslovenské záležitosti – a majú to robiť tí najlepší – bez ohľadu na to, odkiaľ pochádzajú. A regióny majú získať toľko kompetencií a peňazí, koľko potrebujú, aby vedeli efektívne spravovať svoje veci.

Martin Kugla
https://www.postoj.sk/142487/kdh-chce-otvorit-pandorinu-skrinku

foto:
zdroj: Facebook KDH

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ:
-U instrukciji pro nafukuvacyj matrac bylo na 24 jazykoch svita napysane - Ne chosnujte na plavaňa vo voďi! Lem po rusyňsky tam bylo navecej dopysane - Kiď plavete na matraci, trymte sja micno!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať