Šimkovičovej plán je zoštátniť múzeum Warhola

18.09.2024


Jeho šéf nevidí zmysel, župa hovorí o citlivej téme
Začneme nakupovať obrazy, pýta sa riaditeľ.

MEDZILABORCE, BRATISLAVA. Pripravovaná stratégia reformy zbierkotvorných inštitúcií na Slovensku, ktorá vzniká na ministerstve kultúry, by sa mala dotknúť aj jedinečného Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. Počíta s jeho zoštátnením.

Na stredajšej tlačovej konferencii výboru Kultúrneho štrajku o tom informoval Marcel Čas, bývalý riaditeľ analytického oddelenia Inštitútu kultúrnej politiky. To bolo v auguste na rezorte pod vedením ministerky Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) kompletne zrušené.

Župa ani riaditeľ múzea žiadne informácie nemajú.

Čo je obsahom reorganizácie
Po nástupe nového vedenia ministerstva na interných poradách „bolo neustále komunikované, že v rezorte kultúry bude všetko inak, že sa bude rušiť, centralizovať a reorganizovať, a že ministerstvo má príliš veľa inštitúcií, stačilo by ich menej. K čomu by redukcia mala prispieť, sme sa už nedozvedeli,“ povedal Čas.

V júni tohto roku dostal inštitút zadanie, aby vypracoval analýzu realizovateľnosti návrhu na značnú reorganizáciu zbierkotvorných inštitúcií, prevažne múzeí, galérií a pamätných izieb na Slovensku.

Reorganizácia by sa dotkla 8 inštitúcií v zriaďovateľskej pôsobnosti rezortu kultúry, 11 múzeí a galérií, ktoré zriaďuje samospráva, 9 múzejných zariadení a 24 pamätných domov, ktoré sa nachádzajú po celej krajine.

Dotkla by sa takmer 300 nehnuteľností, 2-tisíc zamestnancov a zamestnankýň a 1,3 milióna návštevníkov a návštevníčok, a tiež spravovaného zbierkotvorného bohatstva v hodnote aspoň pol miliardy eur.

Reorganizácia by podľa Časa znamenala hrozbu straty zamestnania, majetku a zbierkových predmetov, najmä pri neuváženej a neodkomunikovanej zmene.

„Výsledkom by bolo aj bezdôvodné zrušenie a vypitvanie erbových kultúrnych inštitúcií, ako sú Slovenské národné múzeum založené v 1893, Slovenská národná galéria založená v 1948 a Pamiatkový úrad SR založený v 1951,“ upozornil.

Nahradiť by ich mali štyri subjekty: Štátne múzeá Slovenskej republiky, Štátne umelecké zbierky Slovenskej republiky, Štátne hrady a zámky a Štátna správa národných kultúrnych pamiatok.

Okrem iných aj Warhol
Návrh podľa Časa počíta tiež so zoštátnením vybraných zbierkotvorných inštitúcií, napríklad mestom zriadenej Galérie Mikuláša Galandu v Turčianskych Tepliciach, Múzea Andreja Sládkoviča v Krupine a Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach.

Jeho zriaďovateľom je Prešovský samosprávny kraj.

Reorganizácia by sa dotkla múzejných zariadení a pamätných domov v 33 obciach po celom Slovensku.

„Nebol stanovený žiadny cieľ takéhoto radikálneho zásahu a všetko prebieha v tichosti a bez akejkoľvek diskusie s dotknutými inštitúciami a odbornou obcou,“ dodal Čas.

Župa ani riaditeľ informácie nemajú
Riaditeľa Múzea moderného umenia Andyho Warhola Martina Cubjaka informácia o reorganizácii a zoštátnení prekvapila.

„Prvýkrát počujem takúto informáciu,“ reagoval. „Aký je pragmatický dôvod takejto radikálnej zmeny? Potrebovali by sme ho poznať, aby sme vedeli posúdiť, či je to v prospech alebo neprospech múzea. To je absolútne kľúčová a zásadná vec,“ hovorí.

„Prečo by sme mali ísť pod rezort kultúry? Chcú nám dať dvojnásobný rozpočet a každý rok kupovať za dva milióny obrazy, aby sme rástli zbierkotvorne?“ pýta sa.

Zoštátnenie si „reálne“ predstaviť nevie.

Žiadnymi informáciami o pripravovanej reforme zbierkotvorných inštitúcií nedisponuje ani Prešovský samosprávny kraj.

„Nebol nám predložený žiadny návrh, ani sme neboli oboznámení s podrobnosťami zatiaľ neoficiálne spomínanej reformy. Je teda veľmi zložité čokoľvek komentovať a zaujať v tejto isto citlivej veci kvalifikované stanovisko,“ reagovala hovorkyňa župy Daša Jeleňová.

„Sme presvedčení, že akékoľvek zmeny, vrátane zmien zriaďovateľa alebo podmienok fungovania inštitúcií, ktoré sú v našej zriaďovateľskej pôsobnosti, navyše bez korektného jednania a odbornej diskusie, by boli bezprecedentným a zásadným zásahom do kompetencií vyšších územných celkov,“ doplnila.

Je vlajkovou loďou kraja
Aktuálne prebieha rozsiahla rekonštrukcia budovy múzea za vyše 12 miliónov eur, ktorá ho zmení na moderné interaktívne múzeum 21. storočia.

Vyše sedem miliónov eur musí zaplatiť samosprávny kraj z vlastného vrecka.

Obnova múzea má jasný cieľ.

„Prispieť k rozvoju tejto časti regiónu a pokračovať v šírení medzinárodne známeho mena i značky 'Andy Warhol' a jeho výnimočného umenia,“ hovorí Jeleňová.

„Múzeum je vlajkovou loďou Prešovského samosprávneho kraja, zvyšuje jeho kredit a prestíž,“ zdôrazňuje Cubjak.

Pripomína, že múzeum Andyho Warhola, jedinečné v Európe, vznikalo v synergii s rodinou umelca a jeho nadáciou.

„Určite by aj jeho príbuzných zaujímala takáto zmena a aké by mala dopady na samotné múzeum, keďže dali značku jeho mena do názvu,“ dodáva.

Viacero problémov
Analýza, ktorú Čas predstavil na tlačovej konferencii, ukázala, že schéma pripravená Sekciou kultúrneho dedičstva, má viacero problémov. Inštitút ju vypracoval 6. augusta.

Poukázal na to, že reorganizácia v inštitúciách a vznik Správy národného kultúrneho dedičstva Slovenskej republiky by si vyžadovali minimálne 2,5 roka. Najskôr by mohla vzniknúť v roku 2027.

Na realizáciu sú nevyhnutné legislatívne zmeny. Finančne najnáročnejší by bol presun majetku, kde sa pravdepodobne počíta s odkúpením alebo zoštátnením majetku v odhadovanej hodnote 1,8 milióna eur.

Prevádzkové náklady rezortu kultúry by sa odhadom zvýšili o 814-tisíc eur.

„V čase konsolidácie verejných financií nie je jasné, z akých zdrojov by sa tieto výdavky pokryli,“ píše sa v analýze.

„Navrhovanej reorganizácii chýba explicitne stanovený cieľ, ktorý by umožňoval navrhovať alternatívne riešenia, prípade vyhodnotiť efektivitu navrhovaného riešenia. Návrh je taktiež finančne a časovo náročný, pričom obsahuje mnoho nejasností pri zlučovaní inštitúcií,“ uviedol ďalej Inštitút v analýze.

Ministerstvo: Je predmetom odborných analýz
Ministerstvo kultúry sa voči informáciám, medializovaným na tlačovej konferencii výboru Kultúrneho štrajku, ohradilo.

„Rezort v žiadnom prípade nepotvrdzuje správnosť údajov, ktoré boli bývalým zamestnancom Marcelom Časom komunikované ako hotový plán ministerstva kultúry k zmenám v zriaďovateľských inštitúciách,“ reagovala vedúca oddelenia komunikácie Petra Bačinská.

„Možná reštrukturalizácia inštitúcií je predmetom odborných analýz a ministerstvo kultúry bude prípadné zmeny komunikovať v prvom rade s organizáciami v zriaďovateľskej pôsobnosti rezortu kultúry,“ doplnila.

Jana Otriová
redaktorka

Pôsobila v Humennom v regionálnom týždenníku ako zástupkyňa šéfredaktorky a v mestskej televízii ako konateľka a riaditeľka. Od roku 2011 je v redakcii Korzára, venuje sa najmä dianiu v Zemplíne.

zdroj:
https://hornyzemplin.korzar.sme.sk/c/23386568/v-rezorte-kultury-pripravuju-reorganizaciu-hovori-sa-o-zostatneni-warholovho-muzea.html

foto:
Múzeum moderného umenia Andyho Warhola sa mení na nepoznanie. Je vlajkovou loďou svojho zriaďovateľa.
zdroj: Korzár/Jana Otriová)

Aktuality

Zobraziť všetky
15.10.2024

Rusíni medzi dvomi mlynskými kameňmi

  Ruská invázia na Ukrajinu pritiahla veľkú pozornosť sveta k regiónu, ktorý zažil viac než dosť z ľudského utrpenia. Jední z tých, ktorí by o tom mohli veľa povedať, sú Rusíni. Cтаття українською мовою тут:   https://www.rusyn.sk/opynyvsys…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.10.2024

Vytváranie maďarskej gréckokatolíckej identity 

Diskusia o hraniciach: Vytváranie maďarskej gréckokatolíckej identity  Bertalan Pustai  Desaťtisíce rusínskych /16 a rumunských gréckokatolíkov na severovýchodných územiach Uhorského kráľovstva prešli v priebehu 18. a 19. storočia procesom…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.10.2024

Premiéra inscenácie Peniaze je prvou v novej sezóne na javisku prešovského DAD

(Tlačová správa) Prešov, 8. októbra – Peniaze je názov inscenácie, ktorú ako svoju prvú premiéru v novej sezóne uvedie činoherný súbor Divadla Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove. Naštudovanie dramatického textu Doda Gombára v interpretácii …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
07.10.2024

Prezident Pellegrini: Karpatsko-duklianska operácia je príkladom hrdosti a odhodlania

VYŠNÝ KOMÁRNIK. Karpatsko-duklianska operácia je príkladom neoblomnej národnej hrdosti a odhodlania v boji proti nacistickému útlaku. Prezident SR Peter Pellegrini to uviedol v príhovore k 80. výročiu Karpatsko-duklianskej operácie. „No zá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
07.10.2024

Uplynulo 80 let od Karpatsko-dukelské operace

6. října 1944 čs. jednotky poprvé překročily hranice Československa Nejvyšší představitelé resortu Ministerstva obrany ČR, ale především pamětník bojů u Dukly, generál Miloslav Masopust, si dnes v Národním památníku na Vítkově připomněli 80. …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
06.10.2024

Karpatsko-duklianska operácia

Karpatsko-duklianska operácia bola útočná operácia sovietskych a česko-slovenských vojsk na severovýchodnom Slovensku na jeseň 1944, ktorá mala spojiť povstalecké sily SNP so sovietskymi armádami. Bola jednou z najväčších horských bitiek druhej …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ženska logika Parasky:
-Vyno žovťavoj farby, sja zove bile zato, bo je zrobene zo zelenoho hrozna...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať