TEODOR KORIATOVIČ

19.09.2024


Teodor Koriatovič z Podolia, známy aj ako Fedor Koriatovič, po rusínsky Федор Коріятович (* 1331 – † 1414, Mukačevo), bol kniežaťom Podolia, ktoré v tom čase patrilo Litve. Po usadení sa v Mukačeve niesol titul:
Theodorus Koriatovich, Princes Ruthenus, Dei gracia dux de Munkach (Teodor Koriatovič, z Božej milosti knieža z Mukačeva).

Pochádzal z litovského rodu veľkokniežaťa Gedimína. V roku 1393 však musel opustiť svoje panstvo v Podolí a hľadať nový domov v Uhorsku. Uhorsko ho pod vedením kráľa Žigmunda (1387–1437) privítalo s otvorenou náručou a kráľ mu daroval mukačevské panstvo. Teodor na tomto území vládol až do svojej smrti v roku 1414. Výrazne podporoval kláštory a mníchov baziliánskeho rádu. Jeho ľudia sa usadili v riedko obývaných oblastiach dnešného severovýchodného Slovenska a Zakarpatskej Ukrajiny, ako aj v južnej časti Zemplína. Noví osadníci, ktorí prišli s ním, založili viac ako 300 osád. Koriatovič sa usiloval ochrániť Rusínov pred uhorskou šľachtou a na Zemplíne nechal raziť malé strieborné mince s cyrilským písmom.

Podľa historika Joannika Baziloviča zohral významnú úlohu v Uhorsku a medzi východnými kresťanmi. V tom čase bolo bežnou praxou, že mocní a bohatí šľachtici zakladali pri svojich panstvách kláštory, aby sa za nich mnísi či mníšky modlili. Kniežatá sa venovali svetským záležitostiam, ako je organizácia panstva, zatiaľ čo v kláštore sa mnísi modlili za ich duše.

Teodor Koriatovič zomrel v roku 1414. Po jeho smrti až do svojej smrti spravovala hrad Palanok v Mukačeve jeho vdova, Olga.

V roku 1922 bol natočený československý film "Korjatovič" (v hlavnej úlohe Theodor Pištěk), ktorý je dnes považovaný za stratený.

wp

Aktuality

Zobraziť všetky
15.10.2024

Rusíni medzi dvomi mlynskými kameňmi

  Ruská invázia na Ukrajinu pritiahla veľkú pozornosť sveta k regiónu, ktorý zažil viac než dosť z ľudského utrpenia. Jední z tých, ktorí by o tom mohli veľa povedať, sú Rusíni. Cтаття українською мовою тут:   https://www.rusyn.sk/opynyvsys…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.10.2024

Vytváranie maďarskej gréckokatolíckej identity 

Diskusia o hraniciach: Vytváranie maďarskej gréckokatolíckej identity  Bertalan Pustai  Desaťtisíce rusínskych /16 a rumunských gréckokatolíkov na severovýchodných územiach Uhorského kráľovstva prešli v priebehu 18. a 19. storočia procesom…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.10.2024

Premiéra inscenácie Peniaze je prvou v novej sezóne na javisku prešovského DAD

(Tlačová správa) Prešov, 8. októbra – Peniaze je názov inscenácie, ktorú ako svoju prvú premiéru v novej sezóne uvedie činoherný súbor Divadla Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove. Naštudovanie dramatického textu Doda Gombára v interpretácii …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
07.10.2024

Prezident Pellegrini: Karpatsko-duklianska operácia je príkladom hrdosti a odhodlania

VYŠNÝ KOMÁRNIK. Karpatsko-duklianska operácia je príkladom neoblomnej národnej hrdosti a odhodlania v boji proti nacistickému útlaku. Prezident SR Peter Pellegrini to uviedol v príhovore k 80. výročiu Karpatsko-duklianskej operácie. „No zá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
07.10.2024

Uplynulo 80 let od Karpatsko-dukelské operace

6. října 1944 čs. jednotky poprvé překročily hranice Československa Nejvyšší představitelé resortu Ministerstva obrany ČR, ale především pamětník bojů u Dukly, generál Miloslav Masopust, si dnes v Národním památníku na Vítkově připomněli 80. …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
06.10.2024

Karpatsko-duklianska operácia

Karpatsko-duklianska operácia bola útočná operácia sovietskych a česko-slovenských vojsk na severovýchodnom Slovensku na jeseň 1944, ktorá mala spojiť povstalecké sily SNP so sovietskymi armádami. Bola jednou z najväčších horských bitiek druhej …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ

Rodynna harmonija:
-Ta ty takŷj durak, Vasyľui...!
-A ty moja druha polovička...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať