V Prešove rokovali biskupi na 35. plenárnom zasadaní Rady hierarchov

22.03.2024


Gréckokatolícki biskupi sa v utorok 19. marca zišli na arcibiskupskom úrade v Prešove na 35. plenárnom zasadaní Rady hierarchov. Zasadanie tohto zákonodarneho zboru sa uskutočnilo po dvoch rokoch, nakoľko po zrieknutí sa úradu prešovského arcibiskupa metropolitu zo strany vladyku Jána Babjaka SJ, nemohla byť Rada hierarchov zvolaná. 

Plenárne zasadanie otvoril nový prešovský arcibiskup metropolita Jonáš Maxim privítaním prítomnych vladykov a spoločnou modlitbou. Vladyka Jonáš sa stal biskupskou chirotóniou a uvedením do úradu metropolitu, 27. januára tohto roka, hlavou Gréckokatolíckej cirkvi sui iuris na Slovensku.
 
Na zasadaní boli prítomní všetci riadni členovia Rady hierarchov, teda okrem metropolitu Jonáša aj vladyka Cyril Vasiľ SJ z Košickej eparchie, vladyka Peter Rusnák z Bratislavskej eparchie, jeho pomocný biskup a nový sekretár Rady hierarchov vladyka Milan Lach SJ a emeritní vladykovia Ján Babjak SJ a Milan Chautur CSsR.
 
Počas pracovného programu sa vladykovia zaoberali nadchádzajúcimi sviatkami Paschy a prijali spoločný program liturgického slávenia v jednotlivých katedrálach v Prešove, Košiciach a Bratislave. Zároveň oficiálne schválili Úpravy pre slávenie svätej liturgie v Prešovskej, Košickej a Bratislavskej eparchii – dokument, ktorý bol prijatý na jeseň v roku 2022 vladykom Petrom Rusnákom a vladykom Cyrilom Vasiľom.
 
Spoločne diskutovali o liste, ktorý adresovalo posvätné Dikastérium pre východné cirkvi všetkým východným hierarchom. O doterajších prípravných prácach na novom katechizme pre slovenských gréckokatolíkov informoval vladyka Marián Andrej Pacák CSsR, ktorý bol už skôr ustanovený Radou hierarchov za predsedu pracovnej katechetickej komisie.
 
Riaditelia katechetických úradov z Prešova a Košíc, otcovia Peter Cap a Milan Diheneščík, informovali biskupov o postupe prác na prípravách nových učebníc pre žiakov náboženskej výchovy, nakoľko v školskom roku 2026/2027 začne platiť nová reforma výučby náboženstva.
 
Biskupi si vypočuli aj rektora seminára Vladimíra Sekeru Mikluša spoločne s vicerektorom Petrom Milenkym, ktorí vladykov informovali o doterajších skúsenostiach so zavedením propedeutického a pastoračného ročníka vo formácii seminaristov, a taktiež aj o možnostiach uvedenia do praxe diakonskej služby kandidátov na kňazstvo.
 
O mediálnych možnostiach a prezentácii Gréckokatolíckej cirkvi rozprával Michal Lašanda a o pripravovanom metropolitnom stretnutí, ktoré nadväzuje na synodálne procesy v jednotlivých eparchiách informoval biskupov otec Marcel Mojzeš.
 
Vladykovia na zasadaní rozprávali aj o septembrovom Pochode za život, ktorý sa uskutoční v Košiciach.
 
V závere biskupi odhlasovali termín 36. riadneho zasadania Rady hierarchov, ktoré sa uskutoční 1. júla v Bratislave. Stretnutie vladykovia ukončili spoločnou modlitbou.

Michal Pavlišinovič 

zdroj:  https://www.grkatpo.sk/?spravy&id=3949

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Ruský zlatý poklad a čs. legionáři

Pár slov úvodem V posledních letech se v médiích čas od času objevují zprávy k otázce ruského zlatého pokladu, které jsou buď přímým obviněním, nebo naznačují, že snad jeho část v letech 1918-1920 měli ukradnout čs. legionáři. Většina těchto rů…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
12.04.2024

150 slovenských osobností sa prihlásilo k odkazu Wetzlera a Vrbu

Signatári poukazujú na úlohu nacistickej propagandy v čase druhej svetovej vojny. Znenie vyzvy: My, občania Slovenskej republiky, vyzdvihujeme výnimočnú odvahu Alfreda Wetzlera a Rudolfa Vrbu a hlásime sa k nadčasovému odkazu ich úteku z k…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ:
-Kiď jem byv malyj, ta jem ľubyv ľito. Teper, kiď jem pochopyv, že ľito sja dasť hockoly kupyty za hrošy - ľubľu hrošy...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať