V Prešovskom kraji sa do čitateľského týždňa zapája osem regionálnych knižníc

26.02.2024


Počas Týždňa slovenských knižníc pripravili bohatý program podujatí.

PREŠOV. Do Týždňa slovenských knižníc, ktorý sa začne v pondelok (4. 3.), sa v Prešovskom kraji zapojí osem regionálnych knižníc Prešovského samosprávneho kraja (PSK).

TASR o tom informovala Lea Lehotská z oddelenia komunikácie Úradu PSK.

"Čitatelia a návštevníci našich knižníc sa môžu tešiť na autorské besedy, burzy kníh, divadlo, koncerty, workshopy, súťaže, výstavy, vzdelávacie aktivity, ale aj novinku - audioknihy," uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Už v prvý deň podujatia spustí Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove novinku - službu audioknihy. Používatelia si budú môcť vybrať na počúvanie z ponuky viac než 360 titulov.

Pre stredné školy knižnica pripravila besedu s textárom Martinom Sarvašom, pre predškolákov súťaž Rozprávky už čítam sám a pre dospelé publikum Workshopy kritického myslenia s Pavlom Lackom.

Martin Sarvaš so svojou rockovou poéziou vystúpi i v Okresnej knižnici Dávida Gutgesela v Bardejove. Žiaci ZŠ tu budú môcť absolvovať prezentačno-vzdelávacie aktivity a scénické čítanie.

Vihorlatská knižnica v Humennom začne podujatie Literárnym večerom. Najmenších čitateľov pozýva na počúvanie rozprávky Kde žijú divé zvery a starších na besedu Rocková poézia na cestách.

Nové ročníky súťaže Komiksiáda a Čítačka s písačkou spustí počas Týždňa slovenských knižníc Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou. Zároveň ocení Kráľa detských čitateľov a prinesie službu audioknihy.

Besedy, tvorivé dielne, medzigeneračné stretnutia aj čítanie príbehov ponúkne Podtatranská knižnica v Poprade. Jej hosťami počas Týždňa slovenských knižníc budú Martin Sarvaš, Martin Krystýnek a Pavol Svetoň.

V Knižnici Jána Henkela v Levoči sa predstavia vydavateľka a autorka detských kníh Lenka Šingovská, spisovateľka Zuzana Brossmannová aj textár Martin Sarvaš. Mladší čitatelia si zmerajú sily v spoločenských hrách a vedomostnom kvíze. Tí starší sa môžu tešiť na rusko-ukrajinsko-slovenské stretnutie aj aktivitu Komu niet knihy, tomu niet pomoci.

Podduklianska knižnica vo Svidníku za čitateľov knižnice bude slávnostne pasovať prvákov, cez Klub spoločenských hier prevedie deti Dobšinského rozprávkami, návštevníkov bibliobusu preverí vo vedomostnej súťaži Dokáž, že si sčítaný.

Aktuálny Týždeň slovenských knižníc otvorí Ľubovnianska knižnica v Starej Ľubovni čitateľskou súťažou pre najmenších, pričom sa môžu tešiť aj na zážitkové čítanie. Pripravené sú i workshopy, ako aj kurz, ktorý preverí digitálne zručnosti seniorov.

Kompletný program podujatí je k dispozícii na webových portáloch a sociálnych sieťach jednotlivých knižníc PSK.

TASR
Tlačová agentúra


zdroj.
https://vychod.sme.sk/c/23289211/v-presovskom-kraji-sa-do-citatelskeho-tyzdna-zapaja-osem-regionalnych-kniznic.html?ref=mnt

foto: Ilustračné
zdroj: TASR

Aktuality

Zobraziť všetky
20.05.2024

V Starij Ľubovni odbŷv s’a jubilejnŷj 15-ŷj Sejm Rusyňskoj obrodŷ na Sloveňsku

Na posadi predsedŷ bŷv potverdženŷj Martin Karaš. V Starij Ľubovni odbŷv s’a jubilejnŷj 15-ŷj Sejm Rusyňskoj obrodŷ na Sloveňsku V nediľu 19-ho maja 2024-ho roku zŷšly s’a v Starij Ľubovni delegatŷ i hosti na jubilejnim 15-im Sejmi Rusyňskoj…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
20.05.2024

„Jenom deset dní nepil, a ejhle! Umřel.“

K alkoholismu na Podkarpatské Rusi   V 19. století se začaly objevovat spolky propagující střídmost a abstinenci a došlo také k  lékařskému popsání následků popíjení alkoholu. Nepřekvapí, že mnohé oblasti a  společenské skupiny byly k těmto názo…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
19.05.2024

Vychvaľovaný aj kritizovaný Edvard Beneš

Aký bol politik, ktorý doplatil na krutosť dejín V máji pred 140 rokmi sa narodil druhý československý prezident Edvard Beneš. Čo v skutočnosti „napáchal“, čo ho k tomu viedlo a v čom mu jeho vášniví kritici krivdia? V českom Senáte sa bud…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
19.05.2024

Beneš sa Mussoliniho neobával. Pred 100 rokmi s ním vyjednal medzištátnu zmluvu

V polovici mája 1924 rokoval československý minister zahraničných vecí Edvard Beneš v Ríme s talianskym premiérom Benitom Mussolinim. Výsledkom rokovaní bola československo-talianska zmluva o srdečnej spolupráci. Československý minister zahrani…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
18.05.2024

Rozhovor. Veľa závisí aj od toho, v akej rodine človek vyrastá

Ocenený Marián Marko: Zbožňoval matematiku, páčilo sa mu povolanie rušňovodiča, je z neho herec Už takmer 25 rokov šéfuje jedinému rusínskemu divadlu na Slovensku so sídlom v Prešove. S úsmevom konštatuje, že hercom sa stal vlastne vďaka svoj…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.05.2024

Atentáty v našich dejinách  

O život išlo Masarykovi, Hlinkovi, Tisovi a ďalším Ani medzivojnová československá demokracia sa nevyhla atentátom či aspoň neúspešným pokusom. Po atentáte na Roberta Fica sa začali objavovať varovania, že prudká polarizácia slovenskej spolo…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ:
-Kiď žena kvytne od ščasťa, naisto mať dobroho zahradnyka...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať