Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

15.04.2024


Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU.

V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ, kotrov je Zolota medajla Pr’ašivskoj univerzitŷ.  Totu nahorodu rektor univerzitŷ Peter Koňa udilyv Vasyľovy Jaburovy, jednomu iz dvoch holovnŷch kodifikatoriv rusyňskoho jazŷka na Slovakiji iz 1995-ho roku.

Vasyľ Jabur sobi nahorodu perevz’av za vŷznačnu naučno-pedagogičnu robotu i rozvytok Іnštitutu rusyňskoho jazŷka i kulturŷ i Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi.

Vasyľ Jabur
Doc. PhDr. Vasyľ Jabur, k. n. narodyv s’a 28-ho oktobra 1936-ho u Staščini, vtohdŷ Čechoslovakija. І keď bŷv za profesijov rusista, a v tim fachu dijav jak univerzitnŷj pedagog, od počatku 1990-ŷch rokiv začav s’a zanymaty kodifikaciov rusyňskoho literaturnoho jazŷka na Slovakiji.

U 1995-im roci, vjedno z doc. PhDr. Jurijom Paňkom, k. n., bŷv holovnŷm kodifikatorom rusyňskoho jazŷka na Slovakiji. Od roku 1998 učiv morfologiju i sintaxis na sučasnim Іnštituti rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi, kotrŷj perešov riznŷma nazvamy. Je avtorom abo spivavtorom mnohŷch naučnŷch publikacij i učebnykiv rusyňskoho jazŷka.

Nahorodŷ Vasyľa Jabura
Karpatorusyňskŷj naučnŷj center v Spojenŷch štatach Amerykŷ udilyv Vasyľovy Jaburovy u 2007-im roci Premiju svv. Kirila i Metodija za rozvytok rusyňskoho jazŷka.

U 2016-im roci mu bŷla peredana Premija Aleksandra Duchnoviča. Choc’ Karpatorusyňskŷj naučnŷj center v Spojenŷch štatach Amerykŷ udiľuje totu premiju za rusyňsku literaturu, Jaburovy bŷla udilena za joho velykŷj vklad do kodifikaciji rusyňskoho jazŷka, bez kotroj bŷ ne bŷlo any literaturŷ.

Pr’ašivska univerzita v Pr’ašovi udilyla Vasyľovy Jaburovy Stribernu medajlu za ciložŷvotne dilo i vŷznačnŷj vklad do oblasty naukŷ i osvitŷ u 2019-im roci.

Okruhlŷj stil Rusyniv Slovakiji v roci 2020 zapožŷčav Vasyľovy Jaburovy Orden Adolfa Dobr’aňskoho IV. klasŷ. Orden distav za vŷznačnŷj vklad do oblasty rozvytku rusyňskoho jazŷka.

27-ho juna 2021-ho roku prezidentka Slovac’koj republikŷ Zuzana Čaputova udilyla Vasyľovy Jaburovy Prybyniv krest III. klasŷ za vŷňatkovŷ zasluhŷ o rozvytok Slovac’koj republikŷ i za zasluhŷ pry kodifikaciji rusyňskoho jazŷka.

Petro Medviď

žridlo: https://www.lem.fm/vasilovi-yaburovi-udilili-zolotu-medajlu-pu/

foto: Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ PU

Aktuality

Zobraziť všetky
20.05.2024

V Starij Ľubovni odbŷv s’a jubilejnŷj 15-ŷj Sejm Rusyňskoj obrodŷ na Sloveňsku

Na posadi predsedŷ bŷv potverdženŷj Martin Karaš. V Starij Ľubovni odbŷv s’a jubilejnŷj 15-ŷj Sejm Rusyňskoj obrodŷ na Sloveňsku V nediľu 19-ho maja 2024-ho roku zŷšly s’a v Starij Ľubovni delegatŷ i hosti na jubilejnim 15-im Sejmi Rusyňskoj…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
20.05.2024

„Jenom deset dní nepil, a ejhle! Umřel.“

K alkoholismu na Podkarpatské Rusi   V 19. století se začaly objevovat spolky propagující střídmost a abstinenci a došlo také k  lékařskému popsání následků popíjení alkoholu. Nepřekvapí, že mnohé oblasti a  společenské skupiny byly k těmto názo…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
19.05.2024

Vychvaľovaný aj kritizovaný Edvard Beneš

Aký bol politik, ktorý doplatil na krutosť dejín V máji pred 140 rokmi sa narodil druhý československý prezident Edvard Beneš. Čo v skutočnosti „napáchal“, čo ho k tomu viedlo a v čom mu jeho vášniví kritici krivdia? V českom Senáte sa bud…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
19.05.2024

Beneš sa Mussoliniho neobával. Pred 100 rokmi s ním vyjednal medzištátnu zmluvu

V polovici mája 1924 rokoval československý minister zahraničných vecí Edvard Beneš v Ríme s talianskym premiérom Benitom Mussolinim. Výsledkom rokovaní bola československo-talianska zmluva o srdečnej spolupráci. Československý minister zahrani…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
18.05.2024

Rozhovor. Veľa závisí aj od toho, v akej rodine človek vyrastá

Ocenený Marián Marko: Zbožňoval matematiku, páčilo sa mu povolanie rušňovodiča, je z neho herec Už takmer 25 rokov šéfuje jedinému rusínskemu divadlu na Slovensku so sídlom v Prešove. S úsmevom konštatuje, že hercom sa stal vlastne vďaka svoj…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.05.2024

Atentáty v našich dejinách  

O život išlo Masarykovi, Hlinkovi, Tisovi a ďalším Ani medzivojnová československá demokracia sa nevyhla atentátom či aspoň neúspešným pokusom. Po atentáte na Roberta Fica sa začali objavovať varovania, že prudká polarizácia slovenskej spolo…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Vasyľ plačlyvo Paraski.
-Ja už ne vladzu...! Ne mam vecej syl, tak dalej žyty! Prošu ťa, rozveďme sja...!
-Ňi, vdovov jes soj ňa bral, vdovu i zochabyš...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať