Záhada o dátume Paschy
Dr. Richard Otte
Emeritný profesor filozofie na Kalifornskej univerzite v Santa Cruz
V ranej cirkvi neexistoval jednotný alebo štandardný deň, kedy sa oslavovalo zmŕtvychvstanie, a Prvý ekumenický koncil v Nicei rozhodol, že všetci kresťania by mali oslavovať zmŕtvychvstanie v ten istý deň. Hoci to nebolo súčasťou žiadneho oficiálneho dokumentu vytvoreného v Nicei, listy napísané cirkvám obsahovali vzorec na určenie dňa, kedy by sa malo oslavovať zmŕtvychvstanie:
Prvá nedeľa po prvom splne po jarnej rovnodennosti
Tento vzorec poskytuje jedinečný dátum pre oslavu zmŕtvychvstania a mnoho rokov bol bezproblémový. Je však známe, že východné a západné cirkvi teraz často oslavujú Paschu a Veľkú noc v rôzne dni (používam termín "Pascha" pre oslavu zmŕtvychvstania východnými cirkvami a "Veľká noc" pre oslavu západnými cirkvami). V nasledujúcom texte predkladám záhadu týkajúcu sa bežného vysvetlenia, prečo cirkvi niekedy oslavujú Paschu a Veľkú noc v rôzne dni.
Často počujeme, že hoci západné a východné cirkvi používajú rovnaký vyššie uvedený vzorec na výpočet dátumov Paschy a Veľkej noci, keď sa dátumy Paschy a Veľkej noci líšia, je to spôsobené tým, že západná cirkev používa gregoriánsky kalendár a východná cirkev používa juliánsky kalendár. Napríklad, metropolita Saba z Antiochijskej pravoslávnej cirkvi nedávno napísal, že východné aj západné cirkvi prijímajú nicejský vzorec, a rozdiel v týchto dátumoch je spôsobený použitými kalendármi:
"Je to rozdiel v type kalendára, nie v pravidle. V prvých pätnástich storočiach kresťania používali to, čo poznáme ako starý, alebo východný, alebo juliánsky kalendár. V šestnástom storočí pápež Gregor XIII. z Ríma nariadil astronomickú opravu tohto kalendára, ktorá sa stala známou ako opravený, alebo západný, alebo gregoriánsky kalendár." (The Word, zv. 68, č. 3, máj-jún 2024, s. 6, kurzíva v origináli)
Podľa tohto štandardného pohľadu východné aj západné cirkvi prijímajú nicejský vzorec, ale môžu dostať rôzne dátumy, pretože používajú rôzne kalendáre. Všimnite si, že nicejský vzorec obsahuje tri časti: dve z nich založené na astronomických udalostiach (spln a jarná rovnodennosť) a jednu založenú na kalendárnej udalosti (nedeľa). To okamžite vyvoláva záhadu. Juliánsky a gregoriánsky kalendár sa zhodujú v dňoch týždňa, takže nedeľa v juliánskom kalendári je tiež nedeľou v gregoriánskom kalendári. Ale ak jediná kalendárne špecifická časť nicejského vzorca je odkaz na nedeľu, a juliánsky a gregoriánsky kalendár sa zhodujú v tom, ktoré dni sú nedeľami, ako by mohli byť rôzne dátumy Paschy a Veľkej noci spôsobené používaním rôznych kalendárov? Inými slovami, ak žiadna z informácií vložených do vzorca nerozlišuje medzi juliánskym a gregoriánskym kalendárom, ako môže byť výsledok závislý od použitého kalendára?
Preformulujme túto záhadu iným spôsobom: záhada vzniká, pretože ak západné a východné cirkvi obe aplikujú rovnaký nicejský vzorec, a oba juliánsky a gregoriánsky kalendár sa zhodujú v jedinej na kalendári závislej časti nicejského vzorca, potom by mali dospieť k rovnakým dátumom pre Veľkú noc a Paschu. Dátum jarnej rovnodennosti je empirická astronomická záležitosť, rovnako ako spln. Tieto sú určené empiricky a nie sú závislé od žiadneho kalendára; niekto by mohol určiť, kedy nastávajú jarné rovnodennosti a splny, aj keby nemal kalendár. Takže ak sa ľudia používajúci gregoriánsky a juliánsky kalendár zhodnú na tom, kedy nastávajú astronomické udalosti, a zhodnú sa na tom, ktoré dni sú nedeľami, potom by mali oslavovať Paschu a Veľkú noc v rovnaké dátumy. Rozdiel v dátumoch Paschy a Veľkej noci nie je spôsobený tým, že by východné a západné cirkvi používali rovnaký vzorec, ale rôzne kalendáre. Musí to byť spôsobené niečím iným.
Aby sme lepšie pochopili túto záhadu, uvažujme o nasledujúcom myšlienkovom experimente. Predpokladajme, že archeológovia objavia pôvodné dokumenty z Nicejského koncilu, a okrem materiálu o dni, kedy oslavovať Paschu, bezprostredne nasledoval materiál o tom, v akom čase by sa mali začínať liturgie v nedeľu ráno. Zjavne členov koncilu znepokojovalo, že návštevníci mesta by nemuseli vedieť, kedy začne nedeľná liturgia, a aby sa predišlo akýmkoľvek zmätkom, koncil rozhodol, že všetky liturgie v nedeľu by sa mali začínať v rovnakom čase:
Nedeľné liturgie by sa mali začínať tri hodiny po miestnom východe slnka
Tento vzorec má výhodu v tom, že ktokoľvek by mohol určiť, kedy sa liturgia začne v danú nedeľu. Všimnite si, že tento vzorec závisí od empirickej udalosti: miestneho východu slnka.
Teraz predpokladajme, že v istom bode cirkev vyhlási, že východ slnka nastáva vždy o 6:30 miestneho času. Cirkev to možno dokonca nazve "cirkevným východom slnka" a používa to s nicejským vzorcom, aby všetky cirkvi mali nedeľné liturgie začínajúce o 9:30. Tým cirkev zmenila pôvodný nicejský vzorec. Nový vzorec je:
Nedeľné liturgie by sa mali začínať tri hodiny po cirkevnom východe slnka (6:30)
Pôvodný vzorec zakladal časy začiatku na empiricky pozorovateľnej udalosti, zatiaľ čo modifikovaný vzorec zakladá časy začiatku na konkrétnom čase na hodinách, 6:30. Keďže skutočný východ slnka nie je vždy o 6:30, tieto vzorce môžu dávať rôzne časy, kedy by sa mali nedeľné liturgie začínať. Je zrejmé, že v tomto príklade cirkev zmenila pôvodný vzorec, ktorý bol daný koncilom v Nicei.
Vracajúc sa k dátumom Paschy a Veľkej noci, rozdiel je v tom, že v istom bode cirkev predpokladala, že jarná rovnodennosť nastáva 21. marca každého roku podľa juliánskeho kalendára. To vedie k novému vzorcu pre dátum Paschy:
Prvá nedeľa po prvom splne po 21. marci podľa juliánskeho kalendára
Toto je analogické s tým, ako cirkev vyhlásila pevný čas pre miestny východ slnka v našom myšlienkovom experimente. V oboch prípadoch cirkev stanovila, že empirická astronomická udalosť nastáva v konkrétny deň alebo čas. V prípade Paschy tento nový vzorec viaže dátum Paschy na konkrétny dátum v juliánskom kalendári, aj keď pôvodný vzorec z Nicey bol na kalendári nezávislý. Všimnite si, že niekto by mohol používať juliánsky kalendár a riadiť sa pôvodným nicejským vzorcom; zakladal by dátum jarnej rovnodennosti na empirických záležitostiach a nestanovoval by, že nastane v určitý deň v kalendári. Ak by to tak bolo, cirkvi by oslavovali Paschu a Veľkú noc v rovnaký deň. To vysvetľuje, prečo vzniká táto záhada.
Je zaujímavé, že pri výpočte dátumov Paschy a Veľkej noci cirkvi nepoužívajú astronomický spln, ale namiesto toho používajú aproximáciu nazývanú "cirkevný spln". Cirkevné splny nie vždy zodpovedajú skutočným splnom. Takže používaním cirkevného splnu namiesto skutočného splnu, východné aj západné cirkvi modifikovali pôvodný nicejský vzorec.
Niekto by mohol namietať, že stanovenie dátumu jarnej rovnodennosti na 21. marca nie je v rozpore s tým, čo koncil v Nicei zamýšľal, a že členovia koncilu používali termín "jarná rovnodennosť" ako spôsob odkazovania na 21. marca. Považujem to za nepravdepodobné. Bolo jasné, že jarná rovnodennosť je empirická záležitosť a astronómovia boli schopní vypočítať dátum jarnej rovnodennosti stovky rokov (dávno pred juliánskym kalendárom). Ďalej, nie je nutné, aby jarná rovnodennosť nastala 21. marca podľa juliánskeho kalendára. Keď Július Caesar vyvinul kalendár, určil 25. marca ako jarnú rovnodennosť. Ale v priebehu rokov sa dátum jarnej rovnodennosti musel posunúť späť, a do konania koncilu v Nicei pripadla na 21. marca. Členovia koncilu to vedeli a vedeli by, že v budúcnosti by sa dátum jarnej rovnodennosti musel upraviť. Ak by koncil chcel, aby 21. marec bol kľúčovou súčasťou paschálneho vzorca, výslovne by ho spomenuli; namiesto toho použili termín "jarná rovnodennosť", aby označili dátum, o ktorom vedeli, že v budúcnosti nebude 21. marca.
Všimnite si, že vyššie uvedené riešenie záhady netvrdí, že cirkev konala nesprávne pri výpočte Paschy. Podstatné je len to, že by sme nemali tvrdiť, že hoci východné aj západné cirkvi dodržiavajú rovnaký nicejský vzorec, rôzne dátumy Paschy a Veľkej noci sú spôsobené používaním rôznych kalendárov. Nicejský vzorec poskytuje spôsob, ako vypočítať dátum Paschy, a výsledný dátum je nezávislý od juliánskeho a gregoriánskeho kalendára. Dôvod, prečo je dátum Paschy spojený s juliánskym kalendárom, je ten, že v istom bode východná cirkev upravila paschálny vzorec daný v Nicei a spojila ho s dátumom v juliánskom kalendári. Toto je riešenie záhady, prečo východné a západné cirkvi často oslavujú Paschu a Veľkú noc v rôzne dni.
Avšak, toto je 1700. výročie Prvého ekumenického koncilu, a téma dátumov Paschy a Veľkej noci je predmetom diskusie. Nedávno pápež František vyjadril svoje želanie, aby "všetci kresťania urobili rozhodný krok vpred k jednote okolo spoločného dátumu Veľkej noci." Ak majú východné a západné cirkvi skutočný záujem o spoločný dátum Paschy/Veľkej noci, navrhujem nasledovné:
Návrat k pôvodnému vzorcu danému Prvým ekumenickým koncilom.
Podľa tohto návrhu by dátum Paschy/Veľkej noci bol založený na prvej nedeli po určitých astronomických udalostiach; neexistovali by žiadne časti závislé od kalendára, ani by nebola žiadna závislosť od akýchkoľvek odhadov týchto astronomických udalostí. Teraz je pomerne jednoduché určiť a predpovedať rovnodennosti a splny, takže nie je potrebný žiadny kalendár ani odhady. Východné aj západné cirkvi by museli urobiť zmeny podľa tohto návrhu. Uvedomujem si, že zmena výpočtu Paschy/Veľkej noci by nebola ani rýchla, ani ľahká, ale počas tohto 1700. výročia Prvého ekumenického koncilu by bolo obzvlášť vhodné vrátiť sa k pôvodnému nicejskému vzorcu a pre všetkých kresťanov oslavovať zmŕtvychvstanie v rovnaký deň. /1
/1 Pre tých, ktorí chcú vedieť viac o dátume Paschy/Veľkej noci, vynikajúcim východiskovým bodom je tento článok od Panosa Antslakisa.
Dr. Richard Otte
Emeritný profesor filozofie na Kalifornskej univerzite v Santa Cruz
Richard Otte je emeritným profesorom filozofie na Kalifornskej univerzite v Santa Cruz. Jeho výskumné záujmy zahŕňajú filozofiu náboženstva, filozofiu vedy a filozofickú logiku. Väčšina jeho výskumu sa zameriava na aplikovanie formálnych nástrojov a techník na filozofické otázky.
preložil: jL-ai
zdroj:
https://publicorthodoxy.org/2025/04/11/puzzle-about-the-date-of-pascha/
Aktuality
Zobraziť všetky30.04.2025
Dve percentá, jeden spoločný cieľ
Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.
Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru!
Notársky centrálny register určených právnických osôb
Informácie o určenej…
10.04.2025
Liberty Bell - Zvon Slobody. Československo a Rusíni
Demokratická stredoeurópska únia - Zvon slobody
Tom Campbell
Telegram: 6. máj 1940
Adresát: Pán Hitler, Berlín
„Jediná presná replika Zvonu slobody z Independence Hall vo Filadelfii bola darovaná Československu Američanmi pri …
10.04.2025
Rusín-Američan, ktorý spravil sám seba európskym prezidentom: Grigorij Ignatij Žatkovyč
orginal: The Fellow Who Made Himself President of a European Republic: Gregory Ignatius Zhatkovych
Pavel Robert Magocsi
Torontská univerzita / University of Toronto
Abstrakt
( po anglicky TU ) ( po poľsky TU )
Rusín-Amer…
09.04.2025
1700 rokov od koncilu v Nicei
Medzinárodná teologická komisia vydala nový dokument o Nicejskom koncile
Rok 2025 je podľa teológov jedinečnou príležitosťou zdôrazniť, „že to, čo máme spoločné, je kvantitatívne a kvalitatívne oveľa silnejšie než to, čo nás rozdeľuje“.
Já…
08.04.2025
Pedagogická asistentka z Jarovníc: Nemám rada, keď ma niekto chváli len preto, že som Rómka
Ako dieťa počúvala, že jarovnícki Rómovia nechodia na vysoké školy. Dnes Natália Kalejová študuje na univerzite a chystá sa do sveta.
Lucia Matejová
Nesúhlasím s tvrdením, že vzdelanie je zadarmo a dostupné pre každého, hovorí Natália Kale…
08.04.2025
Dnes je Medzinárodný deň Rómov
V Česku je Deň Rómov udalosťou, na Slovensku premárnenou šancou
Dátum odkazuje na kongres z roku 1971, na ktorom si Rómovia schválili vlajku, hymnu aj označenie etnika.
Zuzana Kumanová
Už niekoľko desaťročí je 8. apríl možnosťou na prez…
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
Mudrota ujka Vasyľa:
-Orgazmus nam byl danyj zato, žeby zme robyly aj dašto druhe...

Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať