Zákaz Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi
Pápež vyjadril sklamanie nad novým ukrajinským zákonom. Na cirkvi sa nemá siahať, vyhlásil
Pápež skritizoval ukrajinskú vládu za zákaz pravoslávnej cirkvi spojenej s Ruskom. „Nesiahajte na cirkvi. Človek sa nedopúšťa ničoho zlého tým, že sa modlí,“ povedal František počas nedeľnej modlitby Anjel Pána a dodal, že žiadna kresťanská cirkev by nemala byť priamo či nepriamo zatvorená.
Prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal v sobotu zákon, ktorý umožní zakázať na území krajiny pôsobenie organizácií spojených s ruskou pravoslávnou cirkvou.
(tasr)
*******
Reakcie na zákaz Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi
Vynútené zjednotenie pravoslávnych cirkví na Ukrajine?
Ukrajinská gréckokatolícka cirkev privítala nový zákon, ktorý podľa nej nezakazuje nijakú cirkev, ale chráni pred nebezpečenstvom, že náboženstvo bude nasadzované ako zbraň.
Ukrajinský parlament schválil 20. augusta zákon, ktorý umožňuje zakázať Ukrajinskú pravoslávnu cirkev.
Hoci tradičná pravoslávna cirkev na Ukrajine už v máji 2022 na celocirkevnom sobore oficiálne a jednostranne vyhlásila svoju odluku od Moskovského patriarchátu, ukrajinská vláda i väčšina poslancov ukrajinského parlamentu je predsa len presvedčená, že de facto neprerušila svoje spojenie s Ruskou pravoslávnou cirkvou a je nástrojom vplyvu Ruska na Ukrajine.
Ukrajinské súdy medzičasom totiž odsúdili za špionáž pre ruskú tajnú službu alebo za inú kolaboráciu viacero duchovných Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, ktorú vedie kyjevský metropolita Onufrij (Berezovskij).
Návrh zákona schválilo 265 poslancov, potrebných bolo 226 hlasov. Proti bolo len 29 zákonodarcov. Prijatý zákon musí ešte podpísať prezident Volodymyr Zelenskyj.
Nový zákon obsahuje ustanovenia o zákaze náboženských organizácií, ktoré sú spojené s Ruskou pravoslávnou cirkvou. Konkrétne zákazy sa môžu realizovať na základe súdneho rozhodnutia.
Najskôr deväť mesiacov po nadobudnutí účinnosti nového zákona majú súdy na základe žiadosti skúmať, či jednotlivé cirkevné obce alebo iné inštitúcie náboženských komunít majú väzby s Ruskom, a v prípade potreby ich zakázať.
Ukrajinská pravoslávna cirkev ako celok nie je právnickou osobou, takže nemôže byť rozpustená v rámci jediného súdneho konania. Ukrajinská pravoslávna cirkev má v súčasnosti približne 10 000 cirkevných obcí a väčšinu monastierov v krajine.
Reakcie na nový zákon
Poslanci, ako napríklad poslankyňa Iryna Heraščenková, privítali „historické rozhodnutie“. Na internetovej platforme X napísala: „Parlament prijal zákon, ktorý zakazuje dcérsku spoločnosť agresorského štátu na Ukrajine.“
Na druhej strane londýnsky právnik Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Robert Amsterdam považuje nový zákon za „začiatok novej temnej kapitoly pre ľudské práva na Ukrajine“.
Západní spojenci boli varovaní pred týmto poburujúcim zákonom, ktorého cieľom je uvalenie kolektívneho trestu na celú náboženskú komunitu. Tento krok porušuje všetky známe medzinárodné právne predpisy. Ukrajinský parlament podľahol „nacionalistickému tlaku“, komentoval Amsterdam.
Hovorca Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi označil nový zákon za protiústavný. Zároveň je v rozpore s viacerými medzinárodnými dohodami, ktoré musí Ukrajina splniť, aby sa mohla stať členským štátom EÚ.
Vynútené zjednotenie pravoslávnych cirkví?
Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi konkuruje Pravoslávna cirkev Ukrajiny, ktorú podporuje ukrajinská vláda.
Pravoslávna cirkev Ukrajiny vznikla koncom roka 2018 zlúčením Kyjevského patriarchátu, ktorý bol založený po získaní štátnej nezávislosti Ukrajiny, a menšej Ukrajinskej autokefálnej pravoslávnej cirkvi.
Konštantínopolský patriarcha Bartolomej, čestná hlava pravoslávia byzantského obradu, začiatkom roka 2019 udelil autokefáliu Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny. No túto skutočnosť zatiaľ uznali len niektoré autokefálne pravoslávne cirkvi a okamžite viedla k prerušeniu cirkevného spoločenstva medzi Konštantínopolským a Moskovským patriarchátom.
Katolícka odborníčka na východné kresťanstvo a ekumenizmus Regina Elsnerová je hlboko znepokojená zákonom, ktorý prijal ukrajinský parlament proti väzbám ukrajinských náboženských komunít s Ruskom.
„Tento zákon otvára dvere vážnemu porušovaniu náboženskej slobody a novému štiepeniu na Ukrajine,“ povedala Elsnerová pre KNA. Je smutné, že týmto spôsobom sa „verejne legitimizuje“ nenávisť a násilie voči veriacim Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi.
Podľa Elsnerovej zákon, ktorý bol schválený drvivou väčšinou ukrajinských poslancov, stigmatizuje celú náboženskú komunitu ako „ruskú cirkev“. Text zákona sa odvoláva na „veľmi manipulatívne a nedefinované pojmy“, ako sú „ideológia ruského sveta“ alebo „príslušnosť“.
Podľa Elsnerovej môže na zákaz stačiť ako jediné kritérium skutočnosť, že Ukrajinská pravoslávna cirkev je naďalej uvádzaná v stanovách Ruskej pravoslávnej cirkvi, hoci Ukrajinská pravoslávna cirkev na to nemá nijaký vplyv. A preukázaná kolaborácia jednotlivých biskupov by mohla viesť k zrušeniu celej eparchie.
Elsnerová vidí vážny problém aj v tom, že veriaci Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi majú zakázanú alebo prísne obmedzenú účasť v politických a občianskych grémiách. Týmto spôsobom sa obmedzujú aj medzinárodné ekumenické vzťahy.
Kyjev si zjavne chce vynútiť zjednotenie Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi s Pravoslávnou cirkvou Ukrajiny. „Je možné, že cirkevné obce, ale aj biskupi sa na to dajú, aby obišli zákaz,“ myslí si Elsnerová. „To však, samozrejme, nie je spôsob, ako dosiahnuť zjednotenie, ktoré by viedlo k pokojnému spolunažívaniu. Skôr to bude brániť trvalému zmiereniu pravoslávia v krajine.“ Časť Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi sa na to vôbec nedá a „pravdepodobne prejde do podzemia, t. j. bude sa stretávať v súkromí a prípadne sa zradikalizuje“.
Ukrajinská gréckokatolícka cirkev ho privítala
Vrchný arcibiskup Sviatoslav Ševčuk v stredu vysvetlil, že zákon nezakazuje nijakú cirkev, ale chráni pred nebezpečenstvom, že náboženstvo bude nasadzované ako zbraň.
Nový zákon platí pre všetky náboženské organizácie, ktoré majú administratívne centrá v krajinách, ktoré ukrajinský parlament uznal za agresorov, vysvetlil Ševčuk. „Rusko použilo pravoslávie, ktoré kontroluje, ako nástroj militarizácie a premenilo ho na neurotropickú zbraň,“ dodal. Ukrajina v súčasnosti reaguje na ideológiu „ruského sveta“ rovnakým spôsobom, ako európske krajiny reagujú na ideológiu „Islamského štátu“, ktorú propagujú extrémistické náboženské skupiny.
Vrchný arcibiskup zdôraznil dôležitosť transparentnosti pri uplatňovaní zákona, aby sa vylúčili negatívne dôsledky pre náboženské komunity.
Ján Krupa
zdroj:
https://svetkrestanstva.postoj.sk/161022/vynutene-zjednotenie-pravoslavnych-cirkvi-na-ukrajine
foto:
Pápež František počas Anjel Pána v nedeľu 25. augusta 2024. zdroj: TASR/AP Photo/Gregorio Borgia
Pravoslavný chrám. zdroj: TASR/AP Photo/Efrem Lukatsky
Aktuality
Zobraziť všetky15.10.2024
Rusíni medzi dvomi mlynskými kameňmi
Ruská invázia na Ukrajinu pritiahla veľkú pozornosť sveta k regiónu, ktorý zažil viac než dosť z ľudského utrpenia. Jední z tých, ktorí by o tom mohli veľa povedať, sú Rusíni.
Cтаття українською мовою тут:
https://www.rusyn.sk/opynyvsys…
14.10.2024
Vytváranie maďarskej gréckokatolíckej identity
Diskusia o hraniciach: Vytváranie maďarskej gréckokatolíckej identity
Bertalan Pustai
Desaťtisíce rusínskych /16 a rumunských gréckokatolíkov na severovýchodných územiach Uhorského kráľovstva prešli v priebehu 18. a 19. storočia procesom…
09.10.2024
Premiéra inscenácie Peniaze je prvou v novej sezóne na javisku prešovského DAD
(Tlačová správa)
Prešov, 8. októbra – Peniaze je názov inscenácie, ktorú ako svoju prvú premiéru v novej sezóne uvedie činoherný súbor Divadla Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove. Naštudovanie dramatického textu Doda Gombára v interpretácii …
07.10.2024
Prezident Pellegrini: Karpatsko-duklianska operácia je príkladom hrdosti a odhodlania
VYŠNÝ KOMÁRNIK. Karpatsko-duklianska operácia je príkladom neoblomnej národnej hrdosti a odhodlania v boji proti nacistickému útlaku.
Prezident SR Peter Pellegrini to uviedol v príhovore k 80. výročiu Karpatsko-duklianskej operácie.
„No zá…
07.10.2024
Uplynulo 80 let od Karpatsko-dukelské operace
6. října 1944 čs. jednotky poprvé překročily hranice Československa
Nejvyšší představitelé resortu Ministerstva obrany ČR, ale především pamětník bojů u Dukly, generál Miloslav Masopust, si dnes v Národním památníku na Vítkově připomněli 80. …
06.10.2024
Karpatsko-duklianska operácia
Karpatsko-duklianska operácia bola útočná operácia sovietskych a česko-slovenských vojsk na severovýchodnom Slovensku na jeseň 1944, ktorá mala spojiť povstalecké sily SNP so sovietskymi armádami. Bola jednou z najväčších horských bitiek druhej …
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
Paraska:
-Vasyľu, podaruj mi kocuryka... Ja ho budu ľubyty, chodyty z nym na prohuľky, kupaty, laskotyty, do postely zo sobov braty...
-Mňauuuu...
Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať