Zmodernizovaná vyhliadková veža na Dukle

17.06.2024

Nielen deti, ale i dospelých láka imitácia mínového poľa

V areáli Duklianskeho priesmyku na slovensko-poľských štátnych hraniciach je umiestnená vyhliadková veža. Návštevníkom ponúka panoramatický pohľad na širokú časť územia slovensko-poľského pohraničia, vrátane samotného Duklianskeho priesmyku (nadmorská výška 502 m n. m.), dejiska hlavných bojov počas Karpatsko-duklianskej operácie (KDO). Veža bola verejnosti slávnostne sprístupnená v októbri 1974 pri príležitosti osláv 30. výročia KDO. Je vysoká 49 metrov a postavená bola na mieste pôvodnej 18 metrovej vysokej drevenej vyhliadkovej veže z roku 1959, ktorá verejnosti slúžila do roku 1967. Bola umiestnená približne v rovnakom priestore, kde mal v čase KDO jednu zo svojich dočasných veliteľských pozorovateľní veliteľ 1. čs. armádneho zboru v ZSSR, brigádny generál Ludvík Svoboda.

Objekt je tvorený prízemnou a vežovou časťou. V interiéri prízemnej časti sa nachádzajú umelecké diela, ale aj tu bola postupne vybudovaná aj zaujímavá expozícia ťažkej bojovej techniky na čele s bojovým lietadlom Avia B-33 (čs. licenčná výroba sovietskeho lietadla Iljušin Il-10). Tento exponát bol v roku 2012 demontovaný z podstavca v Nižnom Komárniku, kde sa nachádzal od roku 1964. V rokoch 2012 - 2015 bol kompletne zrekonštruovaný špecialistami Vrtuľníkového krídla gen. Jána Ambruša v Prešove. Po jeho rekonštrukcii bol inštalovaný v priestoroch expozície veže. Exponáty sú vhodne doplnené panelovou výstavou Duklianske bojisko od roku 1944 po súčasnosť.

Vežová časť objektu je tvorená vrchnou vyhliadkovou a spodnou expozičnou kupolou. Medzi nimi sa na streche expozičnej kupoly nachádza zrekonštruovaná otvorená vyhliadková terasa. Do komplexne zrekonštruovanej a zmodernizovanej vyhliadkovej kupoly (v rámci druhej etapy rekonštrukcie veže v rokoch 2022 - 2023) boli spolu s príslušným multimediálnym vybavením inštalované aj expozičné panely. Návštevníkom ponúkajú množstvo informácií a fotografií nielen o Duklianskom priesmyku, ale aj o jednotlivých bojových operáciách, ktoré sa na jeho území odohrali počas oboch svetových vojen.

Na orientáciu v teréne bojiska tu slúžia aj tri dotykové obrazovky znázorňujúce panoramatické zábery okolia s vyznačenými dôležitými geografickými a orientačnými bodmi. Na veľkej multimediálnej dotykovej obrazovke majú návštevníci predovšetkým možnosť vzhliadnuť dokumentárne filmy pochádzajúce z produkcie VHÚ. Na dotykovom multimediálnom interaktívnom stole je potom zobrazené porovnanie plánu úderu sovietskej Červenej armády cez Karpaty na priamu pomoc Slovenskému národnému povstaniu a situačnej mapy v priestore Duklianskeho priesmyku od 30. septembra do 5. novembra 1944.

Komplexnou modernizáciou a rekonštrukciou si postupne prešla aj expozičná kupola, kde bola nainštalovaná rozsiahla panelová expozícia s názvom „Duklianske bojisko v premenách času“. Tá návštevníkom prináša predovšetkým súbor komplexných informácií týkajúcich sa jednotlivých národných kultúrnych pamiatok, pamiatkových a ďalších objektov nachádzajúcich sa v priestore duklianskeho bojiska od ich vzniku až po súčasnosť, a taktiež aj o odmínovaní priestoru severovýchodného Slovenska a napokon aj o materiálnych škodách, ktoré po sebe v tomto regióne zanechala vojnová spúšť. Jednotlivé panely sú pritom doplnené o množstvo vzácnych a zaujímavých dobových historických fotografií.

Aktuálne zaujímavým lákadlom pre turistov či školské výlety je imitácia mínového poľa s použitím nálezov (protipechotných a protitankových mín) pochádzajúcich priamo z duklianskeho bojiska. Počas našej návštevy sme tu stretli školákov zo Základnej školy vo Vyšnej Sitnici. „Hučí to tu jak na vojne,“ zhodli sa školáci. „Tie míny nie sú funkčné, lebo sú tú nálezy z duklianskeho bojiska, ktoré vlastne boli zlikvidované pyrotechnikmi,“ dodal Peter Holík z Vojenského historického ústavu.

Donedávna boli v depozitári svidníckeho Vojenského múzea. Imitácia toho, čo sa nielen na Dukle v II. svetovej vojne dialo, je veľmi autentická. „Majú taký skoro taký reálny obraz toho, ako to prebiehalo pred tými osemdesiatimi rokmi, ale, samozrejme, to má iba ilustrovať,“ doplnil Peter Holík. „Je to dobré, je to nápadité,“ doplnila učiteľka ZŠ vo Vyšnej Sitnici. „Mnohí z nás sme tu ešte neboli a predsa sú to naše dejiny.“

V týchto priestoroch boli nainštalované aj moderné dotykové multimediálne obrazovky spolu s dotykovým multimediálnym interaktívnym stolom. Po dokončení jednotlivých prác bola táto kupola verejnosti vôbec po prvýkrát za celé obdobie existencie veže od roku 1974 sprístupnená práve symbolicky v deň osláv 79. výročia Karpatsko-duklianskej operácie (6. október 2023).

V závere dodajme, že v roku 2021 tu ešte v rámci prvej etapy rekonštrukcie veže pribudli aj bezbariérové vstupy. Veža je verejnosti otvorené od 1. mája do 31. októbra od utorka do nedele v čase od 9. do 17. hodiny. Vstupné pre dospelých je 1 euro, študenti a dôchodcovia zaplatia 0,50 eur.

(vhu, pn)

foto:
https://www.vhu.sk/vyhliadkova-veza/

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2025

Dve percentá, jeden spoločný cieľ 

Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.  Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru! Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.04.2025

Liberty Bell - Zvon Slobody. Československo a Rusíni

Demokratická stredoeurópska únia - Zvon slobody Tom Campbell  Telegram: 6. máj 1940 Adresát: Pán Hitler, Berlín „Jediná presná replika Zvonu slobody z Independence Hall vo Filadelfii bola darovaná Československu Američanmi pri …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.04.2025

Rusín-Američan, ktorý spravil sám seba európskym prezidentom: Grigorij Ignatij Žatkovyč

orginal: The Fellow Who Made Himself President of a European Republic: Gregory Ignatius Zhatkovych Pavel Robert Magocsi Torontská univerzita / University of Toronto Abstrakt  ( po anglicky TU )   ( po poľsky TU ) Rusín-Amer…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.04.2025

1700 rokov od koncilu v Nicei

Medzinárodná teologická komisia vydala nový dokument o Nicejskom koncile Rok 2025 je podľa teológov jedinečnou príležitosťou zdôrazniť, „že to, čo máme spoločné, je kvantitatívne a kvalitatívne oveľa silnejšie než to, čo nás rozdeľuje“. Já…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.04.2025

Záhada o dátume Paschy

Dr. Richard Otte Emeritný profesor filozofie na Kalifornskej univerzite v Santa Cruz V ranej cirkvi neexistoval jednotný alebo štandardný deň, kedy sa oslavovalo zmŕtvychvstanie, a Prvý ekumenický koncil v Nicei rozhodol, že všetci kresťania…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
08.04.2025

Pedagogická asistentka z Jarovníc: Nemám rada, keď ma niekto chváli len preto, že som Rómka

Ako dieťa počúvala, že jarovnícki Rómovia nechodia na vysoké školy. Dnes Natália Kalejová študuje na univerzite a chystá sa do sveta. Lucia Matejová Nesúhlasím s tvrdením, že vzdelanie je zadarmo a dostupné pre každého, hovorí Natália Kale…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Vasyľ sam varyť, rajbať, myje graty a kiď treba - ta i šyje... Kurto, tomu merzavcovi od žen potribnyj lem seks...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať