Zoltán Šoltés – umelec zamilovaný do Karpát
Jeho diela vyžarujú pokoj, jemnosť a harmóniu so svetom. Z jeho obrazov cítiť vnútorné teplo, slnečnosť a nenútenosť. Možno ho nazvať inšpirovaným spevákom Zakarpatska. Hovoríme o umelcovi a zaslúžilom umelcovi Ukrajiny Zoltánovi Ivanovičovi Šoltésovi.
Významný predstaviteľ Zakarpatskej školy maľby sa narodil 21. júla 1909 v obci Prikopa (dnes Slovensko, okr. Sobrance) v rodine učiteľov. Začal maľovať už v detstve. Neskôr študoval na Užhorodskej umeleckej škole u známych maliarov Josipa Bokšaya a Adalberta Erdélyiho.
V roku 1929 Šoltés vstúpil do Užhorodského gréckokatolíckeho seminára, po jeho absolvovaní sa stal kňazom v obci Užok na Zakarpatsku. Okrem kňazských povinností sa zručne venoval stolárstvu, vyrábal okná a dvere pre obyvateľov svojej farnosti.
A tu medzi horami a lesmi, zaliatymi slnkom, sa mu tvorilo prekvapivo ľahko: čerpal inšpiráciu z tohto nádherného a vznešeného ukrajinského sveta. Šoltés všeobecne nemal rád maľovanie v interiéri, tvoril priamo v prírode, cestoval do vzdialených dedín a vystupoval na poloniny. Na plenéroch mohol nielen zachytávať krásu Karpát, ale aj zhovárať sa s kolegami a vymieňať si skúsenosti.
Celkovo sa hory stali umeleckou oázou a miestom sily pre mnohých umelcov tej doby. Vznikal nový umelecký fenomén – Zakarpatská škola maľby, ktorá poeticky ospevovala estetiku regiónu, zobrazovala život a tradície miestnych obyvateľov, kládla dôraz na svetlo-tieňové efekty a realistickosť krajiniek. A Šoltés prispel k rozvoju tohto smeru výrazným spôsobom.
Tak by Šoltes pokračoval v súčasnom slúžení Bohu a umeniu, keby nenastali nové politické pomery. Sovietská vláda zakázala gréckokatolícku cirkev a Šoltés bol nútený opustiť kňazský stav. Umelec sa spolu s manželkou a tromi deťmi presťahoval do Užhorodu. V meste si chcel nájsť prácu, čo bolo dosť náročné. Preto sa tajne zamestnal v nábytkárskej fabrike, kde tvrdo pracoval na nočnej smene.
Šoltés nebol vystavený reoresiám, ako väčšina gréckokatolíkov, pretože sa od roku 1945 aktívne zapojil do tvorby Zväzu umelcov Ukrajinskej SSR. V roku 1946 sa spolu so svojimi kolegami stal zakladateľom jeho zakarpatskej pobočky.
V 50. a 60. rokoch 20. storočia Šoltés vykonával aktívnu umeleckú činnosť, zúčastňoval sa na mnohých ukrajinských a medzinárodných výstavách. A v roku 1975 získal titul Zaslúžilý umelec Ukrajiny. Veľkú slávu získala výstava Šoltésa, Bokšaya, Gluka a Svidu v Kyjeve v roku 1966.
Je dôležité poznamenať, že pre umelca nebola profesionálna solidarita len prázdnym pojmom. Keď mu v roku 1988 ponúkli zorganizovať výstavu v Budapešti, požiadal, aby spolu s jeho dielami boli vystavené aj práce jeho zosnulého priateľa - Havryla Gľuka. Povolenie dostal. Táto výstava mala medzi milovníkmi umenia veľký úspech.
Celkovo mal Šoltés dobré vzťahy s mnohými vtedajšími umelcami – Józefom Bokšayom, Adalbertom Erdélyom, Fedirovom Manaylom, Antonom Kaššayom, Vasilom Habdom, bratmi Kontratovičmi, Šándorom Petkím, Zoltánom Bakonim a ďalšími.
Umelec bol oddaný nielen vo svojej tvorbe a priateľstve, ale aj v osobnom živote. So svojou manželkou žili 60 rokov v šťastnom manželstve.
Zoltán Šoltés pokračoval v maľovaní až do posledných rokov svojho života. Zomrel 15. decembra 1990 a bol pochovaný na mestskom cintoríne v Užhorode.
Umelec zanechal veľké množstvo diel, ktoré sú dnes uložené v súkromných zbierkach v Česku, na Slovensku, v Poľsku, Maďarsku, Japonsku, Kanade, Nemecku, Veľkej Británii a inde. V Zakarpatskom oblastnom umeleckom múzeu Józefa Bokšaya možno vidieť 50 diel umelca, ktoré vznikli v rôznych obdobiach jeho života. Diela umelca sú tiež uložené v Národnom umeleckom múzeu Ukrajiny. Šoltés bol vždy presvedčený, že diela umelca majú predovšetkým žiť medzi jeho národom.
Medzi jeho známe práce patrí „Jar“, „Zimný večer“, „Verchovina“, „Zima v Žornave“, „Kolčava na jar“, „Rachivské poloniny“, „Búrka nad Beskydami“.
Syn umelca, architekt a umelec Štefan Šoltés povedal v jednom z rozhovorov:
„Otec hovorieval: ‚Ak moje diela vyžarujú teplo, krásu a svetlo, som šťastný, že to môžem zdieľať s divákom.‘“
V roku 2009 vyšiel ilustrovaný umelecký album „Zoltán Šoltés“, venovaný 100. výročiu jeho narodenia. Autormi publikácie sú znalci umenia Viktor Štec a Ľudmila Biksej. Album obsahuje texty v ukrajinčine a angličtine, unikátne fotografie a približne 150 reprodukcií.
Ľudmila Biksej takto stručne opísala životnú cestu umelca:
„Čerpal inšpiráciu z Knihy kníh a antických zdrojov, vedel, že pravda je jednoduchá. Vždy túžil po pravde: keď na základe ohovárania sedel vo väzení, keď pomáhal krajanom slovom i skutkom ako kňaz..."
Meno Zoltána Šoltésa je navždy zapísané v histórii ukrajinského umenia. Umelec, ktorý zasvätil svoj život krajinárskemu žánru a vytvoril si vlastný tvorivý štýl, má stále priaznivcov po celom svete.
Natália Antoňuk
/krátené/
preklad: jL
zdroj:
https://uain.press/blogs/zoltan-sholtes-hudozhnyk-zakohanyj-u-karpaty-1299336
foto:
Karpaty
Zima za oknom
zdroj: FB
Aktuality
Zobraziť všetky30.04.2025
Dve percentá, jeden spoločný cieľ
Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.
Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru!
Notársky centrálny register určených právnických osôb
Informácie o určenej…
10.04.2025
Liberty Bell - Zvon Slobody. Československo a Rusíni
Demokratická stredoeurópska únia - Zvon slobody
Tom Campbell
Telegram: 6. máj 1940
Adresát: Pán Hitler, Berlín
„Jediná presná replika Zvonu slobody z Independence Hall vo Filadelfii bola darovaná Československu Američanmi pri …
10.04.2025
Rusín-Američan, ktorý spravil sám seba európskym prezidentom: Grigorij Ignatij Žatkovyč
orginal: The Fellow Who Made Himself President of a European Republic: Gregory Ignatius Zhatkovych
Pavel Robert Magocsi
Torontská univerzita / University of Toronto
Abstrakt
( po anglicky TU ) ( po poľsky TU )
Rusín-Amer…
09.04.2025
1700 rokov od koncilu v Nicei
Medzinárodná teologická komisia vydala nový dokument o Nicejskom koncile
Rok 2025 je podľa teológov jedinečnou príležitosťou zdôrazniť, „že to, čo máme spoločné, je kvantitatívne a kvalitatívne oveľa silnejšie než to, čo nás rozdeľuje“.
Já…
09.04.2025
Záhada o dátume Paschy
Dr. Richard Otte
Emeritný profesor filozofie na Kalifornskej univerzite v Santa Cruz
V ranej cirkvi neexistoval jednotný alebo štandardný deň, kedy sa oslavovalo zmŕtvychvstanie, a Prvý ekumenický koncil v Nicei rozhodol, že všetci kresťania…
08.04.2025
Pedagogická asistentka z Jarovníc: Nemám rada, keď ma niekto chváli len preto, že som Rómka
Ako dieťa počúvala, že jarovnícki Rómovia nechodia na vysoké školy. Dnes Natália Kalejová študuje na univerzite a chystá sa do sveta.
Lucia Matejová
Nesúhlasím s tvrdením, že vzdelanie je zadarmo a dostupné pre každého, hovorí Natália Kale…
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
MHD u Labirci. Paraska koketlyvo ku šoferovi:
-Znam, že to proty predpysiv, ale možete mi pryhamuvaty za kryžovatkov...
-U ťim avtobusi je všytko dozvoleno, kiď sja pasažyry dohodnuť - ideme k morju...!

Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať