Župa musela vrátiť z dotácie na unikátne múzeum takmer dva milióny

06.02.2024


Teraz ich žiada späť. Jedno ministerstvo ich odkazuje na druhé.

MEDZILABORCE. Prešovská župa žiada o opätovné pridelenie takmer 1,7-miliónovej vládnej dotácie na rekonštrukciu Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach.

Potrebuje ju na vnútorné vybavenie.

„Na to, čo robí múzeum múzeom,“ hovorí riaditeľ Martin Cubjak.

Rezort financií odkazuje župu na novovzniknuté ministerstvo športu a cestového ruchu.

Potrebujú milióny
Múzeum moderného umenia Andyho Warhola, jediné múzeum kráľa pop-artu v Európe, sa vydalo na cestu do 21. storočia vlani v apríli.

Vtedy sa začala jeho rozsiahla rekonštrukcia.

Zmena múzea na moderný interaktívny kultúrny stánok si podľa zmluvy o dielo a jej súčasných dodatkov vyžiada 12,71 milióna eur, vrátane DPH.

Tie Prešovský samosprávny kraj, ktorý je zriaďovateľom múzea, poskladal z vyše 5-miliónovej dotácie od vlády a vlastných zdrojov v rámci integrovanej územnej stratégie.

Župní poslanci schválili, že rekonštrukciu bude kraj uhrádzať po splátkach v priebehu štyroch rokov konzorciu firiem Swietelsky-Slovakia a GMT projekt, ktorí sú dodávateľmi prác.

Časť vládnej dotácie museli vrátiť
Vláda v roku 2019 odklepla župe dotáciu vo výške 7,1 milióna eur.

Župa však musela ministerstvu financií vrátiť takmer 1,7 milióna. Nestihla ich totiž v roku 2022 vyčerpať.

Meškala príprava projektovej a technickej dokumentácie, oneskorilo sa verejné obstarávanie. Do prípravy náročnej rekonštrukcie tiež negatívne zasiahli pandémia nového koronavírusu a vojna na Ukrajine.

Priniesli skokové zvýšenie cien stavebných materiálov, vrátane ocele.

Práve na ňu projekt rekonštrukcie stavil. Architektonické riešenie rekonštrukcie múzea je založené na „ponorení“ pôvodnej budovy do novej oceľovej siete, na ktorej budú umiestnené rôzne multimediálne nosiče.

Na oceľovú konštrukciu išlo 250 ton ocele.

Vrátená dotácia by sa zišla
Výstavba aktuálne beží v plnom prúde.

V prvom kvartáli tohto roka budú vyčerpané peniaze z dotácie z rezortu financií.

„Ďalšia výstavba je aktuálne krytá zdrojmi Prešovského samosprávneho kraja, preto kraj stále hľadá aj ďalšie zdroje financovania, či už zo štátneho rozpočtu alebo z Európskych štrukturálnych a investičných fondov,“ informovala Lea Lehotská z oddelenia komunikácie župného úradu.

Vrátených takmer 1,7 milióna eur by župa potrebovala na financovanie modernizácie interiérov a zabezpečovacích technológií.

„Chceli by sme ich, aby sme dôstojne dokončili rekonštrukciu múzea. Potrebujeme ešte veľa finančných prostriedkov z našej strany na vybudovanie interiérov múzea,“ povedal pred januárovým výjazdovým rokovaním vlády v Kamenici nad Cirochou župan Milan Majerský (KDH) s tým, že požiadavku predostrie na rokovaní.

Čo robí múzeum múzeom
Riaditeľ múzea Martin Cubjak spresňuje, že ide o rôzne multimediálne, zážitkové, interaktívne zariadenia, závesné systémy, mobiliár do kancelárií, bistra či art-shopu, dovybavenie depozitára a podobne.

„Je na to spracovaný projekt. Je v ňom asi dvadsať unikátnych vecí, ktoré by mali byť vyrobené špeciálne pre múzeum. Je to dôležité, lebo múzeum by bez toho pôsobilo ako nedokončené, lebo práve ony robia múzeum múzeom,“ vysvetľuje.

Z rezortu do rezortu
Z tlačového odboru rezortu financií potvrdili, že sa o tejto téme komunikovalo s kompetentnými zástupcami aj na výjazdovom rokovaní vlády.

„Na základe odporúčania ministerstva financií by sa mali predstavitelia samosprávneho kraja obrátiť na ministerstvo športu a cestovného ruchu,“ reagoval tlačový odbor na našu otázku, aký je výsledok rokovania.

Novovzniknuté ministerstvo nemá zatiaľ webové sídlo, v čase zasielania našich otázok nebolo známe ešte ani meno jeho hovorcu.

So žiadosťou o informáciu sme preto oslovili štátneho tajomníka rezortu Jána Krišandu (SNS) na mailovej adrese, ktorú uvádza ešte na stránke ministerstva školstva, keďže časť agendy spadala podeň. Odpoveď sme zatiaľ nedostali.

Oslovili sme aj tlačový odbor Úradu vlády okrem iného aj s otázkou, na koho sa majú médiá so žiadosťou o informácie z rezortu športu obracať.

Ten nám odporučil s našimi otázkami kontaktovať ministerstvo kultúry. To zatiaľ nereagovalo.

Napokon sa nám v piatok ozval Tomáš Kováč s tým, že je novým hovorcom ministerstva cestovného ruchu a športu. Ale že odpoveď nám môže poslať až v priebehu budúceho týždňa.

Do konca roka
Rekonštrukčné práce sa rozbehli vlani na jar.

„Na stavbe už boli zrealizované búracie práce, základy pre novú oceľovú konštrukciu ako aj takmer celá nová oceľová konštrukcia tvoriaca 'obálku' múzea,“ informuje Lehotská.

Vo vnútorných priestoroch sa pracuje na nových murivách a priečkach, na technologických rozvodoch a prevádzkových súboroch, ako sú vzduchotechnika, kúrenie, slabo a silnoprúdové inštalácie, kanalizácia a vodovod.

„Práce prebiehajú na fasáde vrátane zateplenia, robí sa zastrešenie, monolitické výťahové šachty, výmena okien, statické zabezpečenie nových otvorov a podobne,“ približuje ďalší rozsah prác.

Rekonštrukcia by mala byť hotová do konca roka.

James bol nadšený
Múzejníci presťahovali celé zariadenie múzea zatiaľ do budovy bývalého gymnázia.

Tam ich v provizórnych podmienkach vlani v júni navštívil synovec slávneho umelca, James Warhola.

Maketa zrekonštruovaného múzea ho nadchla.

„O rekonštrukcii som vedel, mal som informácie o projekte, ale skutočnosť absolútne prevýšila moje očakávania. Som nadšený a teším sa, ako bude múzeum môjho strýka po dokončení vyzerať,“ neskrýval vtedy spokojnosť James.

Aj keď je múzeum pre verejnosť zatvorené, diela svetoznámeho umelca nebudú odložené v depozitároch.

V príprave sú zahraničné aj domáce výstavy, najbližšie by mali byť obrazy vystavené v Poľsku či Francúzsku, ale aj v Bratislave.

Jana Otriová
redaktorka


zdroj:
https://hornyzemplin.korzar.sme.sk/c/23280090/zupa-musela-vratit-z-dotacie-na-unikatne-muzeum-takmer-dva-miliony-teraz-ich-ziada-spat.html

foto:  Múzeum moderného umenia Andyho Warhola, február 2024
autor: Korzár/Jana Otriová

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.02.2024

Ryžkov měl spasit SSSR, ale nepochopil funkci peněz

Uplakaný bolševik.  Ve věku 94 let v Moskvě zemřel bývalý sovětský premiér Nikolaj Ryžkov. Rodák z Ukrajiny byl posledním žijícím předsedou sovětské vlády, ve skomírajícím komunistickém impériu se pokoušel zavádět ekonomické reformy. Před des…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.02.2024

Seriál STALO SA PRED 105 ROKMI (d)...

1. januára 1919 Rusínska delegácia z Užhorodu (A. Vološin, P. Legeza, I. Kontratovič) jednala v Budapešti so splnomocnencom čs. vlády M. Hodžom o možnosti pripojenia Podkarpatskej Rusi k Republike československej. Hodža vedel o promaďarskej ori…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.02.2024

Smysl Československa a jeho zmizení

Tento text neusiluje o přesnou rekonstrukci procesů, které se odehrály v minulosti, nebo komplexní výčet událostí a postav, které v příběhu Československa sehrály svou roli, je „pouze“ krátkým a možná trochu provokativním zamyšlením nad tím, co …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.02.2024

Dva pruhy už nestačia

Na rýchlocestu R4 do Poľska sa robí ďalšia štúdia za stovky tisíc. Štát zatiaľ nerozhodol ani o forme financovania autostrády z Prešova na severnú hranicu. Štát stále nevie, ako sa bude stavať a financovať výstavbu rýchlostnej cesty R4. Še…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
27.02.2024

Rozhovor. Bolí ma, keď vidím, koľko Slovákov je ochotných veriť ruskej propagande

Gréckokatolícky kňaz z Užhorodu  O dvoch rokoch vojny a jej dosahoch na Zakarpatie a Mukačevskú eparchiu sme sa rozprávali s protosynkelom Petrom Berešom. Po rannej liturgii v gréckokatolíckej Katedrále Povýšenia Svätého kríža v centre Užh…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


- Vasyľu, možeš mi požyčity hrošy (piňazi)?
- Možu, ale až kiď sja vernu z Afryky...
- Ty ideš do Afryky?
- Ňi a any ne planuju ity...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať