Ako vyzerá zákulisie ukrajinskej mobilizácie

19.08.2022

Okúpali ste sa v mori? Tak sa dostavte pred vojenskú komisiu. 

V ukrajinských médiách a na sociálnych sieťach nedávno kolovalo krátke video, na ktorom nahý dlhovlasý muž uteká po lúke pred mužmi v uniformách. Zakarpatskí policajti sa takto pokúšali odovzdať pozvánky do armády účastníkom festivalu Šypit, ktorý sa koná každý rok okolo svätojánskej noci a tradične sa ho zúčastňujú aj nudisti.

Na Ukrajine už pol roka platí všeobecná mobilizácia, ktorá sa okrem niekoľkých výnimiek vzťahuje na všetkých mužov od 18 do 60 rokov. Prvým krokom pri povolávaní do vojenskej služby je odovzdanie „povistky“, teda písomnej pozvánky do miestneho vojenkomatu – územnej vojenskej správy.

Podľa zákona sa majú „povistky“ odovzdávať v mieste bydliska alebo na pracovisku, no policajti ich dnes bežne rozdávajú aj na miestach, kde by to nikto nečakal. Občas to pripomína aj poľovačku na mužov, ktorí sa niečím previnili.

Napríklad koncom júna sa kyjivskí policajti spolu s komisármi vojenkomatu prešli po nočných kluboch hlavného mesta a rozdali 219 mobilizačných pozvánok. Takto chceli potrestať zabávajúcich sa mužov, ktorí porušili nočný zákaz vychádzania.

Noviny Suspilne priniesli reportáž o tom, ako policajti vypisovali „povistky“ na pláži v Odese. Miestna polícia vysvetlila, že ich rozdávali na miestach, kde je kúpanie zakázané z dôvodu mínového nebezpečenstva. Mnohí oddychujúci tieto zákazy nerešpektujú a niekoľkí už na to doplatili životom.

V mestách na západnej Ukrajine mohli muži vyfasovať „povistku“ v nedeľu pred kostolom, na pumpe alebo len tak na ulici. Niektorí potom na sociálnych sieťach priznávali, že radšej sedia doma, a keď treba natankovať auto, posielajú manželku.

V internetových diskusiách sa postupne začali objavovať aj nesmelé výhrady s otázkami o zákonnosti takého „prenasledovania“ mužov na verejnosti. Prečo nesmelé? Pretože si všetci vrátane internetových kritikov uvedomujú, že brániť vlasť je povinnosťou každého občana a vyhýbať sa mobilizácii je jemne povedané – nepatriotické.

Po nesmelých výhradách prišiel ďalší krok. Vyše 25-tisíc Ukrajincov podpísalo petíciu s otázkou, či rozdávanie pozvánok do armády na ulici nie je porušením práv občanov. Prezident Volodymyr Zelenskyj preto začiatkom augusta poprosil premiéra Denysa Šmyhaľa, aby prešetril, či je takýto spôsob povolávania v súlade so zákonom.

Podľa ukrajinských zákonov má prezident na starosti všeobecné riadenie mobilizácie, ale organizačné riadenie zastrešuje vláda.

Prednosť majú tí, čo už slúžili
Ukrajinská legislatíva predpokladá štyri fázy mobilizácie. Prvá sa týka záložníkov, druhá ľudí, ktorí absolvovali povinnú vojenskú službu alebo slúžili na základe dohody, prípadne veteránov antiteroristickej operácie na východe Ukrajiny. V tretej fáze povolávajú dôstojníkov v zálohe a absolventov vojenských katedier na univerzitách. Až posledná, štvrtá etapa zahŕňa všetkých mužov vo veku 18 až 60 rokov, ktorí nemajú výnimku z mobilizácie.

Hoci v realite sa to nedodržiava a jednotlivé fázy sa prelínajú, vojenkomaty prednostne povolávajú ľudí, ktorí už majú skúsenosť s vojenskou službou. Je to logické – netreba pri nich míňať toľko času na prípravu a zaškolenie. Netreba zabúdať ani na to, že veľa motivovaných mužov prichádza do vojenkomatov dobrovoľne a bez toho, aby ich povolali. A hoci sa mobilizácia netýka žien, do armády sa hlásia aj ony.

Samotné obdržanie „povistky“ ešte automaticky neznamená, že si muž má baliť batoh a chystať sa na front. Vojenkomat môže pozývať z troch rôznych dôvodov. Prvým je zaradenie do zoznamov a aktualizácia údajov. Druhým povinnosť predstúpiť pred vojensko-lekársku komisiu, ktorá určí spôsobilosť absolvovať vojenskú službu. Až tretím dôvodom je mobilizačné rozhodnutie, teda už zaradenie do vojenského oddielu a povinnosť absolvovať vojenskú službu.

Problémom však je, že všetky „povistky“ vyzerajú veľmi podobne – je na nich uvedené, kedy a kam sa má muž dostaviť. No ak ide o mobilizačné rozhodnutie, teda pozvanie do služby, na jeho druhej strane je spravidla aj zoznam vecí, ktoré si treba doniesť so sebou: doklady, oblečenie, ruksak, mobilný telefón, nabíjačku, hodinky, baterku, zatvárací nôž, slnečné okuliare a ochranné okuliare proti prachu, fľašu na vodu, zapaľovač, šatku, základné hygienické potreby a malú lekárničku s nevyhnutými liekmi a zdravotníckymi potrebami.

Ak niekto dostane „povistku“ len tak na ulici, zvyčajne je to len s cieľom zaradiť človeka do zoznamov miestneho vojenkomatu a mať o ňom prehľad. Často sa to deje hlavne na západnej Ukrajine, kde teraz žije veľké množstvo presídlencov z oblastí zasiahnutých vojnou. Vojenkomaty obhajujú masové rozdávanie pozvánok tým, že mnohých mužov dnes nevedia zastihnúť na adrese ich trvalého bydliska a vojenkomaty o nich stratili prehľad.

Pri zmene miesta bydliska sú pritom záložníci povinní prihlásiť sa do siedmich dní v miestnom vojenkomate, ale mnohí túto povinnosť ignorujú. Polícia a vojenskí komisári už veľakrát narazili na ulici na takýchto stratených záložníkov, ktorí potom museli po absolvovaní lekárskej kontroly nastúpiť do služby.

Právnici namietajú, že takéto rozdávanie pozvánok na ulici nie je v súlade so zákonom. „Policajti predsa nevedia, či daný človek naozaj zmenil miesto bydliska, alebo je len na krátkej návšteve,“ povedala právnička Daria Tarasenko pre noviny Zachid.

Právnici tiež upozorňujú, že „povistky“ nesmú nikdy rozdávať len samotní policajti, vždy to musí byť za prítomnosti vojenských komisárov. Podľa Darie Tarasenko môže za túto situáciu nedokonalá legislatíva a skutočnosť, že vojenkomaty musia veľmi rýchlo reagovať na potreby mobilizácie v čase vojny.

Potrebujú operátorov dronov a ítečkárov
Je však v poriadku, keď sa pozvánka do armády používa ako trest za priestupok?

Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov to označil za „úplný nezmysel“. „Niekedy sa to robí ako potrestanie za niečo, napríklad za prekročenie povolenej rýchlosti – v takom prípade som kategoricky proti. Považujem to za úplnú hlúposť, pretože slúžiť krajine a brániť svoju vlasť by nemalo byť trestom,“ povedal Reznikov. Pripomenul tiež, že „povistka“ neznamená narukovanie do armády, ale pozvanie do vojenkomatu s cieľom ujasniť si status konkrétneho muža.

Reznikov priznal, že niektoré vojenkomaty sa ešte správajú „po starom“. „Ja sám som absolútne proti tomu, aby sa za priestupky, porušenie pravidiel cestnej premávky a hlučné správanie v reštaurácii rozdávali pozvánky do vojenkomatu. Je to úplne nesprávne, je to diskreditácia a nemalo by sa to robiť,“ povedal minister počas televízneho maratónu Jediné noviny, ktorý vysiela väčšina ukrajinských staníc.

Príbehy o tom, ako nepripravených nováčikov posielajú rovno do prvej línie, Reznikov označil za hoaxy a produkty ruskej propagandy. „Podľa pravidiel má človek najprv absolvovať prípravu – od taktickej medicíny, cez narábanie so zbraňami a systémom obrany až po vybavenie oblečením a výstrojom. Až potom – a v závislosti od špecializácie povolaného – ho možno zaradiť do vojenského oddielu,“ vysvetlil.

Minister obrany odmieta, že by štát mal problémy s mobilizáciou, vojakov je podľa neho dosť. „Všetky nevyhnutné pozície máme zaplnené. Ak dnes niekoho povolávame, tak sa to týka len niektorých úzkych špecializácií,“ povedal.

Spomenul napríklad program na prípravu ukrajinských vojakov vo Veľkej Británii, kde je aktuálne na školení niekoľko ukrajinských jednotiek. V tomto konkrétnom prípade vraj hľadali hlavne ľudí s určitou odbornosťou a so znalosťou angličtiny.

Aktuálne má podľa neho armáda najväčší záujem o operátorov dronov, špecializovaných ítečkárov a delostrelcov. „Keďže teraz dostávame moderné vojenské zariadenia podľa štandardov NATO, logicky potrebujeme špecialistov, ktorí sa dokážu rýchlo naučiť, ako ich ovládať.“

Výnimka sa dá aj kúpiť
Odvrátenou stránkou mobilizácie je korupcia, ktorá ju sprevádza už od prvých dní vojny. Podľa zákona nemusia narukovať muži, ktorým to nedovoľuje ich zdravotný stav, ďalej tí, ktorí majú tri a viac detí, zdravotne postihnuté dieťa, prípadne sú pestúnmi maloletého dieťaťa alebo opatrujú zdravotne postihnutého člena rodiny. Výnimku od štátu môžu dostať aj muži, ktorí sú pracovníkmi kritickej infraštruktúry.

Muži, ktorí nechcú aktívne bojovať na fronte, si preto najčastejšie vybavujú falošné lekárske potvrdenia, aby ich vojensko-lekárska komisia uznala za nespôsobilých slúžiť v armáde. Ďalší si zháňajú falošné rodné listy neexistujúcich potomkov, aby mohli „legálne“ vycestovať do zahraničia.

Množstvo článkov o odhalení a potrestaní „podnikateľov“ s falošnými dokladmi v ukrajinských médiách svedčí o tom, že je to masový jav. V meste Kamianec-Podilskyj zadržali očnú lekárku, ktorá predávala záujemcom lekárske potvrdenia o tom, že ich dieťa má ťažké zdravotné postihnutie. Za jedno potvrdenie si pýtala od 400 do 1000 eur.

V Kyjive polícia pred pár dňami zatkla muža, ktorý ponúkal za 1600 eur balíky falošných dokladov o prijatí na zahraničnú vysokú školu, s ktorými by mohli mužov pustiť cez hranice. Podľa ukrajinskej legislatívy totiž môžu študenti dennej formy štúdia na zahraničných univerzitách požiadať o odklad mobilizácie.

Za výrobu a použitie falošných dokladov hrozia až dva roky vo väzení. Niekedy sú však do korupčných schém zapojení aj pohraničníci alebo vojenskí komisári. Pracovníci jedného z vojenkomatov v Odeskej oblasti si pýtali 12-tisíc eur za potvrdenie o oslobodení od služby v armáde. Priamo na hranici od začiatku vojny zadržali už vyše 700 mužov, ktorí sa snažili nelegálne vycestovať z krajiny.

Vyhýbanie sa službe v armáde sa počas vojnového stavu trestá odňatím slobody na 3 až 5 rokov. Takých verdiktov však zatiaľ padlo len niekoľko. Napríklad v júni prebiehali na Ukrajine len štyri takéto súdne konania.

Prezident Zelenskyj tento týždeň zamietol už druhú petíciu, ktorá žiadala zrušiť zákaz cestovania do zahraničia pre mužov bez vojenských skúseností. V odôvodnení pripomenul, že podľa ukrajinskej ústavy je povinnosťou každého občana brániť nezávislosť a územnú celistvosť krajiny. Ak nie priamo v prvej línii, tak aspoň dobrovoľníctvom, podporou armády a prácou pre svoju krajinu.

Zelenskyj sľúbil, že dočasné obmedzenie cestovania zruší hneď po skončení režimu vojnového stavu. Platnosť vojnového stavu aj všeobecnej mobilizácie pred pár dňami predĺžil na ďalších 90 dní, teda do 21. novembra.

Úrad vlády sa zatiaľ k petícii o zákonnosti rozdávania pozvánok do armády priamo na ulici nevyjadril.

VITALIA BELLA, autorka

Zdroj:
https://dennikn.sk/2975945/okupali-ste-sa-v-mori-tak-sa-dostavte-pred-vojensku-komisiu-ako-vyzera-zakulisie-ukrajinskej-mobilizacie/?ref=tit

Foto: Povistka
zdroj: https://varta1.com.ua/

Aktuality

Zobraziť všetky
30.05.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.04.2024

Eugen Gindl: Československý svet v Karpatoch (recenzia)

Po každom veľkom dejinnom zlome sa učebnice dejepisu prepisujú. História etník, národov, štátov, ba i celých kontinentov sa rekonštruuje, dopĺňa, retušuje, ba v niektorých prípadoch (skoro vždy dočasne) sa niektoré kapitoly histórie aj gumujú. V…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.04.2024

Stanislav Konečný: Začleňovanie územia Rusínov do rámca ČSR (1919 - 1920)

Od leta 1919 bolo evidentné, že vzhľadom na vývoj medzinárodnej situácie a stanoviská rusínskej reprezentácie doma i v Amerike stalo sa pripojenie územia juhokarpatských Rusínov k Československu jedinou alternatívou. Pravda, zostávalo ešte veľa …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
27.04.2024

Politický monsterproces: Väzeň Husák svojich mučiteľov vytočil 

Čo priznal, vzápätí odvolal Všetci buržoázni nacionalisti sa dopustili najťažších trestných činov. To bola kľúčová veta obžaloby v kauze Gustáv Husák a spol. Čoskoro uplynie 70 rokov od konania tohto politického monsterprocesu. Súdne pojednávan…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Čaputová počas návštevy Prešova: Kanceláriu prezidenta nezamknem, neberiem ani kľúče

Akúkoľvek diskrimináciu považuje za neprípustnú. PREŠOV. Rozlúčkové turné prezidentky Zuzany Čaputovej po slovenských regiónoch pokračovalo vo štvrtok v Prešove. Navštívila radnicu, rusínske divadlo, evanjelické gymnázium, azylový dom i múzeu…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Za molodych čas Vasyľ balyv Parasku. I raz v taki intimňi bišiďi sja ho Paraska žvidala:
-Na što dumaš, Vasyľku...?
-Na to same, što ty, Parasko...
-No ta to poťim ty jes šumnyj sprosťak...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať