Blahorečená Miriam Terézia Demjanovičová: vôbec prvé blahorečenie v USA

08.10.2014

 
Rodičia Miriam Terézii Demjanovičovej Alexander Demjanovič a Johanna Demjanovičová, rodená Suchá, pochádzali z Bardejova. 
 
„Každý je povolaný ku svätosti“ - to je odkaz americkej rehoľnej sestry slovenského pôvodu, Miriam Terézie Demjanovičovej (1901-1927), ktorá bola dnes blahorečená v americkom Newarku pri New Jersey. Blahorečenie, ktoré sa začalo o 9:30 miestneho času v tamojšej Katedrále Najsvätejšieho Srdca Ježišovho, je historicky prvým blahorečením odohrávajúcim sa na pôde USA. Formulu blahorečenia tejto 26-ročnej sestry z Kongregácie milosrdných sestier sv. Alžbety predniesol ako delegát Svätého Otca prefekt Kongregácie pre kauzy svätých kardinál Angelo Amato.
 
Na ceremónii biskup diecézy Paterson Arthur J. Serratelli požiadal kardinála prefekta Angela Amata o prečítanie Apoštolského listu Svätého Otca Františka o uznaní hrdinských čností sestry Miriam Terézie Demjanovičovej a jej vyhlásenie za blahoslavenú. Jej stručný životopis predniesla obrovskému množstvu zhromaždených postulátorka Dr. Silvia Correale.
 
Blahoslavená Miriam Terézia sa narodila 26. marca 1901 v meste Bayonne v USA v rodine slovenských gréckokatolíkov, pôvodom z Bardejova. Do rehole vstúpila v roku 1925 po získaní vysokoškolského diplomu v odbore humanistiky s vynikajúcimi výsledkami. Už ako postulantka a novicka sa Miriam Terézia vyznačovala intenzívnou spiritualitou založenou na mystickej skúsenosti spoločenstva Najsvätejšej Trojice, a to až do tej miery, že ju nazývajú „americkou svätou Terezkou od Dieťaťa Ježiša“. V roku 1926 ju jej duchovný sprievodca požiadal o napísanie súboru meditácií o duchovnom živote pre ostatné novicky. Týchto dokopy 26 spisov bolo po jej smrti (1927) publikovaných v knihe Väčšia dokonalosť (Greater perfection). Pod názvom Kvet z bardejovských záhonov ju neskôr v Kanade do slovenčiny preložil a vydal slovenský jezuita páter Štefan Senčík. Vydavateľstvo Dobrá kniha tento rok vydalo životopis novej blahoslavenej z pera Štefana Senčíka pod názvom: „Na ceste za väčšou dokonalosťou - Miriam Terézia Demjanovičová“. Ako členka Kongregácie milosrdných sestier sv. Alžbety zomrela Miriam Terézia vo veku 26 rokov 8. mája 1927 v New Jersey. Pápež Benedikt XVI. jej 10. mája 2012 prisúdil hrdinský stupeň čností, ktorý sa spája s titulom „ctihodná”. Dekrét potvrdzujúci zázrak na príhovor sestry Miriam bol zverejnený na základe autorizácie pápeža Františka 17. decembra 2013.
 
Následne potom bola prinesená v procesii relikvia blahoslavenej žijúcimi príbuznými na čele s Michaelom Mencerom, ktorý obdržal úplné uzdravenie očí ako maloletý. Práve jeho zázračné uzdravenie bolo ako jedno z mnohých vybrané v kauze na prešetrenie a uznané za zázrak. Evanjelium bolo spievané najprv po slovensky a následne v anglickom jazyku.
 
Prejav obrovskej vďačnosti Svätému Otcovi bol vyslovený biskupom Serratellim. V jeho krátkej, no výstižnej kázni, poodhalil mystický život tejto blahoslavenej, ktorá žila len 26 rokov no stihla napísať 28 konferencií pojednávajúcich duchovný život, ktoré sú hojne využívané na duchovných cvičeniach pre zasvätené osoby. Vyzdvihol tiež jej nadčasový prínos do teológie zameriavajúc sa na univerzalitu svätosti patriacu všetkým ľuďom. V cirkevnom kalendári si jej sviatok budeme pripomínať 8. mája, informoval z USA dp. Ľudovít Gábriš.
 
Postulátorka kauzy blahorečenia Silvia Correaleová o novej blahoslavenej hovorí:
 
„V sestre Miriam Terézii sa spája skúsenosť Cirkvi východu a západu. Ona sama bola pokrstená a súčasne prijala aj prvé sväté prijímanie a sviatosť birmovania podľa byzantského obradu Gréckokatolíckej cirkvi, ku ktorej patrili jej rodičia. Nezmenila svoju príslušnosť ani po vstupe do Kongregácie milosrdných sestier sv. Alžbety, ktoré patria k Cirkvi latinského obradu. Uznanie jej svätosti teda hlbšie spája tieto dve čiastky univerzálnej Cirkvi. Prvá blahoslavená, ktorá sa narodila a žila v Amerike 20. storočia, ponúka svedectvo svätosti mladého veku. Novým generáciám ukazuje ako možno žiť a stelesniť kresťanské hodnoty v kultúre vlastnej krajiny a vo vlastnej dobe.“
 
Postulátorom kauzy blahorečenia sestry Miriam Terézie bol istý čas aj slovenský minorita Daniel Faltin (1927-2008).
 
Kongregáciu milosrdných sestier sv. Alžbety založila v roku 1859 v americkom New Jersey sestra Mary Xavier Maheganová. Sama zakladateľka bola členkou Kongregácie milosrdných sestier založenej sv. Alžbetou Annou Setonovou v roku 1809 v americkom Emmitsburgu (štát Maryland) v duchu odkazu sv. Vincenta z Paoly a sv. Lujzy de Marillacovej. V súčasnosti Kongregácia milosrdných sestier sv. Alžbety pôsobí v oblasti vzdelávania, zdravotnej starostlivosti, sociálnej a pastoračnej služby v 19 diecézach v USA, Salvadore a na Haiti.
 
 
Zdroj: 
Internetová stránka TK KBS (tkkbs.sk): 
http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20141004009

Aktuality

Zobraziť všetky
30.05.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.04.2024

Eugen Gindl: Československý svet v Karpatoch (recenzia)

Po každom veľkom dejinnom zlome sa učebnice dejepisu prepisujú. História etník, národov, štátov, ba i celých kontinentov sa rekonštruuje, dopĺňa, retušuje, ba v niektorých prípadoch (skoro vždy dočasne) sa niektoré kapitoly histórie aj gumujú. V…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.04.2024

Stanislav Konečný: Začleňovanie územia Rusínov do rámca ČSR (1919 - 1920)

Od leta 1919 bolo evidentné, že vzhľadom na vývoj medzinárodnej situácie a stanoviská rusínskej reprezentácie doma i v Amerike stalo sa pripojenie územia juhokarpatských Rusínov k Československu jedinou alternatívou. Pravda, zostávalo ešte veľa …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
27.04.2024

Politický monsterproces: Väzeň Husák svojich mučiteľov vytočil 

Čo priznal, vzápätí odvolal Všetci buržoázni nacionalisti sa dopustili najťažších trestných činov. To bola kľúčová veta obžaloby v kauze Gustáv Husák a spol. Čoskoro uplynie 70 rokov od konania tohto politického monsterprocesu. Súdne pojednávan…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Čaputová počas návštevy Prešova: Kanceláriu prezidenta nezamknem, neberiem ani kľúče

Akúkoľvek diskrimináciu považuje za neprípustnú. PREŠOV. Rozlúčkové turné prezidentky Zuzany Čaputovej po slovenských regiónoch pokračovalo vo štvrtok v Prešove. Navštívila radnicu, rusínske divadlo, evanjelické gymnázium, azylový dom i múzeu…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Vasyľu, jak jes sja zoznamyl z Paraskov?
-Byla to nahoda, ja nykoho z toho ne obvyňuju...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať