Bude to lepšie ako v Pittsburghu, hodnotí obnovu Warholovho múzea jeho synovec 

04.07.2023


Natáčali film o kráľovi pop-artu.

MEDZILABORCE. „Spolu so súrodencami sme boli vlastne prvými pracovníkmi vo Factory, naťahovali sme plátna, pozorovali sme strýka pri práci,“ zaspomínal si James Warhola na slávneho strýka Andyho v Medzilaborciach.

Spolu s filmármi pochodil po kraji svojich prarodičov, aby v Topoli, Medzilaborciach a Mikovej, rodisku rodičov Andyho Warhola, nakrútili film o slávnom kráľovi pop-artu.

James Warhola: Nádherné, fantastické
Warhola prišiel na východné Slovensko v rámci Art Film Festu v Košiciach.

Súčasťou jeho programu je aj premietanie dokumentárneho filmu Andy Warhol - americký sen.

Mapuje život a dielo jedného z najväčších svetových umelcov s koreňmi na východnom Slovensku.

V Medzilaborciach sa v provizórnych podmienkach gymnázia, kde teraz zamestnanci múzea pracujú, James Warhola úprimne nadchol maketou zrekonštruovaného v Európe jedinečného Múzea moderného umenia Andyho Warhola.

„O rekonštrukcii som vedel, mal som informácie o projekte, ale skutočnosť absolútne prevýšila moje očakávania. Som nadšený a teším sa, ako bude múzeum môjho strýka po dokončení vyzerať,“ neskrýval spokojnosť James.

„Nádherné, fantastické,“ nešetril superlatívmi nad rekonštrukčnými zámermi i prácou múzejníkov.

Andy by bol hrdý
Budovu múzea, akú si z minulých návštev pamätá, už viac v rovnakej podobe neuvidí.

„Bol som tu asi pred desiatimi rokmi. Vedel som, že múzeum si vyžadovalo modernizáciu. Toto je veľký progres v prezentácii diela môjho strýka. Pre našu rodinu je veľmi dôležité,“ zdôraznil James.

Aj keď Andy na Slovensku nikdy nebol, jeho dielo vychádza z rusínskeho prostredia a je inšpirované tradíciami, ktoré sa v rodine prenášali z generácie na generáciu.

Medzilaborské múzeum po obnove podľa Jamesa v niektorých ohľadoch dokonca predstihne Warholovo múzeum v Pittsburghu.

„Je tu viac otvoreného priestoru. Myslím si, že to bude veľmi atraktívne miesto a navštívi ho veľa ľudí,“ povedal.

Páčilo by sa nové múzeum strýkovi Andymu?

„Je škoda, že tu nemôže byť s nami, ale bol by veľmi hrdý na to, ako sa krajina i tento región postavili k jeho práci a tvorbe,“ dodal.

Napísal knihu
James, piaty zo siedmich detí najstaršieho z trojice bratov Paula, má k umeniu blízko.

Pre rôzne vydavateľstvá v USA ilustroval vyše 300 kníh, prevažne detských.

V roku 2003 napísal a ilustroval knihu Na návšteve u slávneho strýka s podtitulom Fantastické dobrodružstvá u Andyho Warhola.

Spomína v nej na nezvyčajné návštevy u svojho strýka v New Yorku, na to, ako sa z obyčajných vecí stávali umelecké diela. Na Andyho parochne, na dvadsaťpäť mačiek, ktoré sa všetky volali Sam.

O tri roky neskôr práve vo Warholovom múzeu uviedol do života jej slovenský preklad.

„Jednou z hlavných myšlienok knihy je, že Andy mal rodinu. Nebol len excentrickým umelcom. S rodinou bol veľmi spätý. Žil svoj sen. Vyšiel z chudobných pomerov a stal sa jedným z najdôležitejších umelcov 20. storočia. Táto kniha pomôže naplniť myšlienku, že každý, kto tvrdo pracuje, môže svoj sen zrealizovať,“ povedal vtedy.

Pomáhali mu vo Factory
Andy mal desať synovcov a neterí a deti svojich dvoch bratov mal veľmi rád.

„Bol iný ako na verejnosti. Hanblivý bol len pred inými ľuďmi a kamerami. Hrával sa s nami a medzi nami deťmi bol veľmi uvoľnený,“ povedal.

James strýka najradšej pozoroval pri maľovaní.

„Moje najkrajšie spomienky sú spojené s tým, ako som ho sediac vedľa neho pozoroval pri tvorbe ilustrácií, pri maľovaní topánok. So súrodencami sme mu pomáhali naťahovať plátna, boli sme vlastne prvými pracovníkmi jeho Factory,“ povedal.

James sa vyznal aj z lásky k miestnej kuchyni. Obľubuje mačanku, holúbky, pirohy, halušky tak, ako ich varievala jeho stará mama i mama.

„Stále zdobíme veľkonočné pisanky. Milujeme tradície a dodržiavame ich,“ dodal.

Budú spolupracovať
Komplexná rekonštrukcia Warholovho múzea pokračuje už druhý mesiac.

„Práce postupujú podľa plánu. Už múzeum ani nespoznávame,“ povedal po obhliadke staveniska riaditeľ Martin Cubjak.

Podľa projektu sa pôvodná budova „ponorí“ do novej oceľovej siete.

Pôvodne členitá fasáda a strecha sa stane prístupnou pre návštevníkov a ponúkne nové priestorové možnosti.

Rozšíri sa rotačná galéria a depozitáre na prízemí, vzniknú nové ateliéry a výstavné priestory na streche, kde by sa malo nachádzať aj letné kino vo forme malého amfiteátra.

V tomto roku musia stavbári preinvestovať päť miliónov eur z celkových 12,2 milióna. Práce by mali byť ukončené do budúcoročného októbra.

Múzejníci majú smelé plány.

Jamesovi sa podarilo odkúpiť rodný dom Andyho a jeho bratov v Pittsburghu od súčasných majiteľov. Zamýšľa v ňom otvoriť malú expozíciu zo svojej zbierky slávneho strýka.

„Rozprávali sme sa o ďalšej spolupráci, o zapožičaní obrazov, o spolupráci medzi oboma múzeami. Nechceme sa pretekať s múzeom v Pittsburghu, snažíme sa byť čo najviac autentickí. Práca nás baví a teší,“ uzavrel Cubjak.

Od vzniku múzea v roku 1991 doňho doposiaľ zavítalo vyše milión návštevníkov.

Jana Otriová
redaktorka

zdroj:
https://hornyzemplin.korzar.sme.sk/c/23185175/jamesa-warholu-rekonstrukcia-muzea-jeho-stryka-nadchla-bol-by-hrdy-povedal-videa.html

foto:
James Warhola s manželkou si prezrel maketu zrekonštruovaného Múzea moderného umenia v Medzilaborciach.
autor: Korzár/Jana Otriová


 

Aktuality

Zobraziť všetky
17.07.2024

V Užhorode vysvätili nového gréckokatolíckeho biskupa

Po štyroch rokoch a dvoch dňoch bez sídelného biskupa dostala Mukačevská gréckokatolícka eparchia na Ukrajine svojho nového pastiera. Stal sa ním otec Teodor Macapula IVE, člen rehoľného Inštitútu vteleného Slova. Biskupská chirotónia (vysviacka…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Klidný, vyrovnaný, připravený šel před 75 lety generál Heliodor Píka na popravu

Syn Milan Píka strávil s otcem poslední noc před jeho popravou, byl oběšen ráno 21. června 1949. „Není ve mně zloby, studí mne však hořká lítost nad tím, že zmizela spravedlnost, pravda – snad jen dočasně – a šíří se nenávist, mstivost,“ napsal …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Heliodor Píka – celý život ve službě vlasti

V úterý 21. června 1949, právě v den výročí staroměstské popravy sedmadvaceti českých pánů, vyhasl na šibenici postavené v areálu věznice v Plzni na Borech život hrdiny a vlastence generála Heliodora Píky. Muže, jenž se tak stal jednou z prvních o…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Psychologický syndróm obete

V psychológii existuje pojem syndrómu obete – je to stav, pri ktorom človek považuje seba za obeť negatívnych činov iných ľudí alebo okolností. To sa prejavuje nielen v vnímaní sveta, ale aj v správaní. "Obeť" obviňuje z príčin svojich problémov…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Rozhovor. Na Spiši bola v uhorských časoch taká chudoba, že Slováci chceli po príchode do USA zabudnúť na domov

Michael Kopanic Jr. sa narodil v americkom Youngstowne v roku 1954. Babka mu však inak ako „malý Michal“ nepovedala. Rozprávala totiž len po slovensky. Kopanic je americký Slovák, potomok tých, ktorým sa na Slovensku hovorievalo „amerikánci“.…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Prestaňme konečne špekulovať o zhoršení nášho volebného systému

Poučenie zo Západu Pozrime sa na to, aké paradoxy spôsobujú väčšinové volebné systémy vo Francúzsku, v Spojenom kráľovstve či Spojených štátoch. Pred pár dňami prebehli parlamentné voľby vo Francúzsku a v Spojenom kráľovstve, ktoré určili,…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ:
-Chrabrisť, česť i odvaha - try pryznaky pjanoho Rusnaka...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať