Dovolenky na Slovensku vo veľkom privádzajú ľudí aj do kraja pod Duklou

12.08.2020


Mimoriadne špecifická letná sezóna ovplyvnená opatreniami proti pandémii koronavírusu a tým, že Slováci radšej dovolenkujú na Slovensku, sa pozitívne odzrkadľuje aj na situácii v našom regióne. Nárast turistov, prevažne tých slovenských, v porovnaní s minulými rokmi potvrdzujú ubytovacie zariadenie v meste a regióne, ale aj prevádzkovatelia turistických atrakcií.

Denno-denne od začiatku prázdnin vidieť v okolí tzv. taranu, teda dvoch do seba zaklinených tankov pri vstupe do Údolia smrti, množstvo turistov. Turistov priam od rána do večera vidieť aj pri tankoch priamo v Údolí smrti, napríklad pri nadrozmernom nadpise ÚDOLIE SMRTI, ale aj v mnohých ďalších obciach okresu s vojenskými pamiatkami, či drevenými chrámami alebo inými pamiatkami. Rovnaká situácia je aj priamo v Duklianskom priesmyku, na cintoríne a Pamätníku Československého armádneho zboru a zvýšený výskyt návštevníkov badať aj v samotnom meste.

Vojenské exponáty hrajú prím
„Evidujeme mierny nárast počtu návštevníkov,“ vyhlásil riaditeľ Vojenského historického ústavu v Bratislave Miloslav Čaplovič, ktorý má na starostu vojenské pamätníky a atrakcie vrátane vyhliadkovej veže na Dukle či Vojenského historického múzea vo Svidníku. „Napríklad návštevnosť vyhliadkovej veže na Dukle dosiahla za necelý júl tohto roku, konkrétne za 25 dní, 6 500 ľudí, čo znamená priemernú dennú návštevnosť 260 ľudí.“

Zdôrazniť pritom treba aj to, že vyhliadková veža na Dukle bola kvôli rekonštrukčným prácam v mesiacoch máj a jún uzavretá s tým, že v júli bola z dôvodu dokončovacích prác súvisiacich so spustením prevádzky nového výťahu sprístupnená iba jej spodná expozičná časť. Riaditeľ Vojenského historického ústavu v Bratislave Miloslav Čaplovič navyše ocenil aj projekt Legendarium, ktorý organizuje Krajská organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska so sídlom v Prešove. „Aj vďaka tomuto projektu oproti minulým rokom výraznejšie stúpla aj návštevnosť v tzv. Údolí smrti, keďže práve tam môžu jednotliví súťažiaci, najmä deti, v rámci herného plánu projektu získať príslušnú nálepku spolu so súťažným ústrižkom.,“ podotkol Miloslav Čaplovič.

Tak na Dukle, ako aj vo Svidníku, podľa slov šéfa Vojenského historického ústavu pritom dominujú Slováci. „Najviac návštevníkov zo zahraničia prichádza tradične z Českej republiky, no treba uviesť, že ich počet je oproti minulému roku výrazne nižší, a to vzhľadom na ochorenie COVID-19. Okrem toho si napríklad expozíciu Vyhliadkovej veže na Dukle prezrelo aj 15 návštevníkov z Nemecka, 10 z Holandska, 4 z Maďarska, 2 z Francúzska a 2 z Moldavska.

Čo chýba turistom?
Podľa poznatkov Vojenského historického ústavu vyjadruje väčšina návštevníkov pamiatkových a ďalších ich objektov nachádzajúcich sa v lokalite národnej kultúrnej pamiatky Duklianske bojisko s úrovňou poskytovaných služieb zo strany Vojenského historického ústavu spokojnosť. „Sťažnosti, ktoré boli v poslednom období zaznamenané, sa týkajú nedostatočnej cestnej infraštruktúry v danej oblasti, nedostatočného smerového označenia navádzajúceho k jednotlivým pamiatkovým objektom, chýbajúcich ubytovacích a stravovacích zariadení na Dukle, ako aj chýbajúcich prevádzok a s možnosťou zakúpenia si suvenírov v objektoch Vojenského historického ústavu. Musím však zdôrazniť, že Vojenský historický ústav tento problém nie je schopný vyriešiť, a to vzhľadom na jeho formu zriadenia. V tejto súvislosti však ešte chcem zdôrazniť, že návštevníci v našich zariadeniach bezplatne získavajú informačné materiály o Vojenskom historickom ústave,“ uzavrel jeho riaditeľ Miloslav Čaplovič.

Zo zlého sna spokojnosť
Medzi turisticky lákavé patria, samozrejme, aj objekty SNM - Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku. Jeho riaditeľ Jaroslav Džoganik však priznal, že pred tohtoročným letom veľké očakávania, pokiaľ ide o návštevnosť, nemal. „Začiatok sezóny som vnímal ako zlý sen. Počas zimy sme sa na ňu precízne pripravovali a mali sme našliapnuté naozaj dobre. Koronakríza ohraničila život múzea navonok. Avšak ten vo vnútri pulzoval ďalej: venovali sme sa odborným činnostiam, príprave tradičných podujatí, oprave a úprave objektov atď. Napriek tomu štyri mesiace - marec až jún - boli akési liknavé, nepružné, vyprázdnené. Jednoducho, bez návštevníka, hlavne bez detí, to v múzeu nejde,“ priznal Jaroslav Džoganik a pokračoval, že ľudia k nim začali prichádzať až na začiatku júla. „Skanzen bol zrazu plný netradičných ešpézetiek, ktoré sme tu doteraz nevideli: od senických cez senecké, ilavské, zlatomoravské až po hronskožiarske. Žartujem, že teraz pozorujeme prvú kolonizáciu smerujúcu zo západu na východ. Turistov už počítame na tisíce, a tak hádam dobehneme minuloročnú sezónu. Páčia sa im všetky naše expozície, dovolím si tvrdiť, že sú nimi očarení, ale v prvom rade veľmi udivení, čo všetko tu máme. Samozrejme, najviac ich priťahuje naša perla severovýchodu - svidnícky skanzen. Čo ma veľmi teší, je to, že do ich cestovného itinerára patrí aj Dukla, vojenské múzeum, drevené cerkvi, Domaša... A tak to má byť, lebo všetci spoločne vytvárame neopakovateľný ráz nášho podduklianskeho kraja,“ zdôraznil riaditeľ SNM - Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku Jaroslav Džoganik.

Údolie smrti chce byť ešte atraktívnejšie
Rapídny nárast počtu turistov potvrdil v rozhovore pre naše noviny aj starosta obce Kružlová Adrián Gužo, ktorý je zároveň predsedom Mikroregiónu údolie smrti. „Vidno to na preplnenom parkovisku autami smerom na Nižnú Pisanú, ale aj na základe počtu áut, ktoré parkujú aj popri hlavnej ceste, nakoľko kapacita parkoviska je nepostačujúca,“ potvrdil Adrián Gužo, ktorý má v pláne v blízkej dobe to celé parkovisko vyasfaltovať, nakoľko majú tesne pred schválením jeden malý projekt a tiež na tom parkovisku vyznačia parkovacie miesta. „Chceme to urobiť preto, aby šoféri svoje autá parkovali zmysluplnejšie a efektívnejšie. Pribudnú aj dve parkovacie miesta pre autobusy.“

Adrián Gužo potvrdzuje aj to, že návštevnosť stúpla pre opatrenia súvisiace s koronavírusom. „Ľudia necestujú až toľko po svete, ale sústreďujú sa po Slovensku. Teší nás, že aj nápis ÚDOLIE SMRTI si našiel svojich fanúšikov a vždy pohladí pri srdci, keď si človek na sociálnych sieťach pozrie selfie fotky osôb, ktoré sa pri ňom pristavili, odfotili či zapózovali. Patrí im za to vďaka, že nám robia peknú reklamu,“ poznamenal starosta Kružlovej s tým, že turisti do Údolia smrti chodia z celého Slovenska. „Striedajú sa tam ŠPZtky z Bratislavy, Trnavy, Michaloviec, Košíc, Prešova a mnoho mnoho ďalších. Samozrejme, prichádzajú aj zahraniční turisti z Poľska, Česka, Maďarska, Ukrajiny, Nemecka, Švajčiarska a iní. Vieme to aj preto, že tí nespratnejší nám tam na altánku zanechávali svoje podpisy, citáty či kresby. Preto sme ho dali premaľovať tmavšou farbou,“ zdôraznil Adrián Gužo, ktorý má veľa plánov, ako Údolie smrti ešte viac zatraktívniť a vylepšiť. „Máme podaných viacero projektov, kde čakáme na schválenie finančných prostriedkov a určite sa ľudia majú na čo tešiť. Od budúceho roka tam chceme poskytovať nové služby, ale o tom viac prezradím, až keď to bude reálnejšie,“ uzavrel tak trochu tajuplne starosta obce Kružlová a predseda Mikroregiónu Údolie smrti Adrián Gužo.

(ps)

Aktuality

Zobraziť všetky
30.05.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.04.2024

Eugen Gindl: Československý svet v Karpatoch (recenzia)

Po každom veľkom dejinnom zlome sa učebnice dejepisu prepisujú. História etník, národov, štátov, ba i celých kontinentov sa rekonštruuje, dopĺňa, retušuje, ba v niektorých prípadoch (skoro vždy dočasne) sa niektoré kapitoly histórie aj gumujú. V…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.04.2024

Stanislav Konečný: Začleňovanie územia Rusínov do rámca ČSR (1919 - 1920)

Od leta 1919 bolo evidentné, že vzhľadom na vývoj medzinárodnej situácie a stanoviská rusínskej reprezentácie doma i v Amerike stalo sa pripojenie územia juhokarpatských Rusínov k Československu jedinou alternatívou. Pravda, zostávalo ešte veľa …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
27.04.2024

Politický monsterproces: Väzeň Husák svojich mučiteľov vytočil 

Čo priznal, vzápätí odvolal Všetci buržoázni nacionalisti sa dopustili najťažších trestných činov. To bola kľúčová veta obžaloby v kauze Gustáv Husák a spol. Čoskoro uplynie 70 rokov od konania tohto politického monsterprocesu. Súdne pojednávan…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Čaputová počas návštevy Prešova: Kanceláriu prezidenta nezamknem, neberiem ani kľúče

Akúkoľvek diskrimináciu považuje za neprípustnú. PREŠOV. Rozlúčkové turné prezidentky Zuzany Čaputovej po slovenských regiónoch pokračovalo vo štvrtok v Prešove. Navštívila radnicu, rusínske divadlo, evanjelické gymnázium, azylový dom i múzeu…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ: Dorosly rusnaci už ne virjať na podarunky od sv. Nykolaja, ony choďať volyty...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať