Informovali sme /01.02.2012/: Šmigovec s presídlením dreveného chrámu nesúhlasí

07.06.2015

 
Drevený chrám chce cirkev premiestniť zo Šmigovca do skanzenu v Ľutine. Obec s tým najskôr súhlasila, teraz však premiestnenie odmieta. Gréckokatolícka cirkev sa rozhodla premiestniť nevyužívaný drevený chrám z obce Šmigovec v okrese Snina na pútnické miesto Ľutina v Sabinovskom okrese. Chátrajúci objekt vyhlásil v uplynulých týždňoch Pamiatkový úrad SR za nehnuteľnú národnú kultúru pamiatku a cirkev ho plánuje na novom mieste zrekonštruovať.
 
S premiestnením chrámu pôvodne obec Šmigovec súhlasila, avšak nakoniec svoj názor zmenila. Ponechať pamiatku na svojom pôvodnom mieste dnes oficiálne navrhlo aj Združenie inteligencie Rusínov Slovenska (ZIRS).
 
Chrám chcú umiestniť do skanzenu
Podľa slov hovorcu Gréckokatolíckeho arcibiskupského úradu v Prešove Ľubomíra Petríka chcú sakrálnu stavbu zo Šmigovca premiestniť do Ľutiny, kde postupne rastie miniskanzen 50 gréckokatolíckych chrámov.
 
"V Šmigovci majú veriaci nový chrám a pôvodný drevený už roky chátra. Ide nám preto o jeho dlhodobú záchranu, ako i zviditeľnenie, a v Ľutine na to vidíme v tejto súvislosti najlepšie podmienky," uviedol pre TASR Petrík s tým, že chrám najprv plánujú rozobrať a následne zrekonštruovať.
 
Aj keď s premiestnením chrámu na sklonku minulého roka obec Šmigovec súhlasila, obecné zastupiteľstvo vyjadrilo k tomuto zámeru v sobotu 21. januára nakoniec odmietavý postoj, o čom informovala samospráva v rámci podaného odvolania Krajský pamiatkový úrad v Prešove, ako aj Ministerstvo kultúry SR.
 
Problematický ikonostas
Podľa slov miestneho starostu Michala Pidaniča viedlo obec k tomuto kroku niekoľko dôvodov.  "V súvislosti s premiestnením chrámu sme si dali podmienku vrátenia ikonostasu, ktorý putoval z jeho priestorov asi v roku 2004 k reštaurátorom. Po oprave mal byť umiestnený v našom novom chráme, no v posledných dňoch nastali pochybnosti, či sa ikonostas do obce vráti, alebo nie," uviedol na margo postoja obecných poslancov Pidanič. Zároveň dodal, že viacerí Šmigovčania, ktorí vlani súhlasili s presídlením sakrálnej stavby v rámci podpisovej akcie, nevedeli, že ho predtým vyhlásil pamiatkový úrad za národnú kultúrnu pamiatku.
 
"Sme presvedčení, že ani z umeleckého, ani z architektonického hľadiska neobstojí umiestnenie ikonostasu v novom chráme v Šmigovci, ktorý má kruhový pôdorys a modernú architektúru. Pôvodný drevený chrám by zároveň vo veľkej miere stratil svoju hodnotu bez tohto ikonostasu," povedal Petrík s tým, že gréckokatolícka cirkev v uplynulých rokoch spolufinancovala jeho opravu bez príspevku obce.
 
Poslali list premiérke
Odmietavý postoj k preneseniu chrámu zo Šmigovca dnes zaujalo zaslaním listu premiérke Ivete Radičovej aj ZIRS. "Drevený chrám je pre Rusínov dôležitým dedičstvom, odkazom pre súčasníkov aj pre budúce generácie. Je spätý s miestom, kde sa narodili, žili, zomreli a kde sa vracajú ich potomkovia pri hľadaní svojej identity a koreňov," uvádza sa v ich stanovisku. 
 
Podľa názoru pamiatkarov je rozhodnutie o umiestnení chrámu v súčasnosti plne v kompetencii cirkvi ako jeho vlastníka. "Odvolali sme sa, uvidíme, ako to nakoniec dopadne," uzavrel starosta Pidanič.
 
ak
 

Aktuality

Zobraziť všetky
30.05.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.04.2024

Eugen Gindl: Československý svet v Karpatoch (recenzia)

Po každom veľkom dejinnom zlome sa učebnice dejepisu prepisujú. História etník, národov, štátov, ba i celých kontinentov sa rekonštruuje, dopĺňa, retušuje, ba v niektorých prípadoch (skoro vždy dočasne) sa niektoré kapitoly histórie aj gumujú. V…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.04.2024

Stanislav Konečný: Začleňovanie územia Rusínov do rámca ČSR (1919 - 1920)

Od leta 1919 bolo evidentné, že vzhľadom na vývoj medzinárodnej situácie a stanoviská rusínskej reprezentácie doma i v Amerike stalo sa pripojenie územia juhokarpatských Rusínov k Československu jedinou alternatívou. Pravda, zostávalo ešte veľa …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
27.04.2024

Politický monsterproces: Väzeň Husák svojich mučiteľov vytočil 

Čo priznal, vzápätí odvolal Všetci buržoázni nacionalisti sa dopustili najťažších trestných činov. To bola kľúčová veta obžaloby v kauze Gustáv Husák a spol. Čoskoro uplynie 70 rokov od konania tohto politického monsterprocesu. Súdne pojednávan…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Čaputová počas návštevy Prešova: Kanceláriu prezidenta nezamknem, neberiem ani kľúče

Akúkoľvek diskrimináciu považuje za neprípustnú. PREŠOV. Rozlúčkové turné prezidentky Zuzany Čaputovej po slovenských regiónoch pokračovalo vo štvrtok v Prešove. Navštívila radnicu, rusínske divadlo, evanjelické gymnázium, azylový dom i múzeu…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Klyče Vasyľ domiv.
-To ty holubok, milačik mij?
-Ňi! To ja - Paraska...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať