Ivan Mikloš: Nová ukrajinská vláda nesmie poľaviť. Musí urýchliť reformy a udržať si dôveru ľudí

22.07.2019


„Nová ukrajinská vláda musí urobiť čo najviac v čo najkratšom čase, a potom môže očakávať, že prídu výsledky v podobe ekonomického rastu a investícií. Najväčšou slabinou Ukrajiny je stále boj proti korupcii,“ ​hovorí slovenský exminister financií a súčasný poradca ukrajinského premiéra Ivan Mikloš.

.ukrajina má za sebou dôležité predčasné parlamentné voľby. Čo je ich najdôležitejším odkazom a hlavnou správou z Kyjeva?
Náskok, s akým zvíťazila strana Sluha ľudu prezidenta Volodymyra Zelenského. Prejavila sa vôľa voličov dať zodpovednosť do rúk ľuďom, ktorí dosiaľ neboli v politike.

Dobrou správou tiež je, že podľa všetkého nebudú potrebné zložité koaličné rokovania ani nevyhnutnosť prijímania príliš veľkých kompromisov z hľadiska hľadania spoločného menovateľa viacerých politických strán.

.moc teda voliči vložili do rúk niekdajšieho komika Zelenského a jeho strany, ktorá pravdepodobne dokáže v novom parlamente vytvoriť väčšinu bez koaličného partnera. Bolo by to prvýkrát v dejinách nezávislej Ukrajiny. Pripomeňme, prečo sa konali voľby práve teraz?
Pôvodne sa mali parlamentné voľby konať v októbri. Ukrajina má však zmiešaný, prezidentsko-parlamentný systém, v rámci ktorého je výkonná moc rozdelená medzi vládu a prezidenta. Volodymyr Zelenskyj preto zámerne využil svoju popularitu a vyvolal predčasné parlamentné voľby.

De facto zopakoval to, čo sa zhruba pred rokom podarilo francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi. Aj on krátko po prezidentských voľbách s výrazným náskokom vyhral aj parlamentné voľby.

.kto bude novým ukrajinským premiérom? Hovorí sa o tom, že by to mal byť profesionálny ekonóm, technokratický šéf vlády...
To zatiaľ nikto s určitosťou nevie povedať, ale špekuluje sa o tom. Na Slovensku sa väčšinou stáva premiérom volebný líder víťaznej strany, na Ukrajine to môže byť inak. Predseda víťaznej strany Sluha ľudu Dmytro Razumkov ašpiruje na funkciu predsedu parlamentu a nepočíta sa s ním ako s premiérom.

Nie je to zatiaľ isté, ale v hre sú mená viacerých ekonómov, napríklad exminister financií Oleksandr Danyľuk či ukrajinský zástupca v Medzinárodnom menovom fonde (MMF) Vladyslav Raškovan.

..ukrajinci ukázali, že chcú zmenu. Zelenského strana zvíťazila s výrazným náskokom pred proruskou Opozičnou platformou – Za život, ktorú podporilo niečo vyše 12 percent voličov. Čo hovoríte na zisky takejto strany v krajine, ktorá čelí ruskej agresii?
Oni sa nehlásia k tomu, že by schvaľovali agresiu na východe Ukrajiny alebo anexiu Krymu. Sú proruskí, čiže väčšinu voličov majú vo východnej časti Ukrajiny.

Tvrdia, že sa treba dohodnúť a urobiť všetko pre to, aby bol mier. Zároveň vystupujú proti reformám a napríklad tvrdia, že treba znížiť ceny plynu a podobne. Táto strana však nemá šancu vládnuť, nikto s ňou do koalície nevstúpi.

Proruskí sú aj v tom zmysle, že vo vedení tejto strany sedia ľudia, ktorí sú zjavne napojení na Kremeľ, konkrétne Viktor Medvedčuk, ktorý je považovaný za akúsi piatu kolónu ruského prezidenta Vladimira Putina.

.v novej Najvyššej rade by mali zasadnúť aj poslanci strany Európska solidarita exprezidenta Petra Porošenka (zisk 8,7 percenta) a strany Vlasť expremiérky Julije Tymošenkovej (8,1 percenta). Do parlamentu sa prebojovala aj strana Hlas s približne 6,5 percentnou podporou. Čo je to za stranu, na čele ktorej stojí známa ukrajinská rocková hviezda Svjatoslav Vakarčuk?
Je azda najviac proreformná a prozápadná. K týmto atribútom sa hlási aj Zelenského strana Sluha ľudu, lenže tam ešte trvajú pochybnosti, či to naozaj tak bude.

Avšak ak Zelenského víťazná strana nebude chcieť vládnuť sama, hoci by mohla, ale ak nebude chcieť prevziať všetku zodpovednosť, tak sa predpokladá, že vytvorí koalíciu práve so stranou Hlas. Je to logické, obe strany sú prozápadné, pred voľbami vyzývali na to, že chcú nových ľudí v politike, veľmi kriticky sa vymedzovali voči korupcii a tvrdia, že chcú urýchľovať ekonomické reformy.

.ani strane exprezidenta Porošenka ani strane Vlasť expremiérky Tymošenkovej sa príliš nedarilo. Potvrdili teda aj tieto voľby obrovskú túžbu Ukrajincov po zmene a nových tvárach?
Áno, to sa dalo očakávať a nie je to vôbec prekvapivé. Na Ukrajine je posledné roky negatívny rating súčasných alebo bývalých politikov násobne vyšší, ako ten pozitívny.

Napríklad Petro Porošenko mal 20 percent pozitívne vnímanie, ale až 80 percent negatívne. Podobne aj expremiérka Julija Tymošenková. V takejto situácii teda nebolo vôbec prekvapivé, že uspeli ľudia, ktorí dosiaľ neboli v politike, ale sú dostatočne populárni, známi a obľúbení.

.čo teraz čaká Ukrajinu?
Najväčšou výzvou je nepoľaviť v reformách. Naopak, treba ich urýchliť a zároveň nestratiť dôveru ľudí. To sa zdá byť takmer nemožná dilema. Na Ukrajine totiž značná časť voličov, podľa prieskumov 85 až 90 percent ľudí, od vlády očakáva, že zvýši dôchodky, platy aj minimálnu mzdu a zníži ceny plynu. To sú však veci, ktoré sú nateraz nemožné. Respektíve, keby ich vláda urobila, ekonomika skrachuje.

.čo teda musí nová vláda v prvom rade urobiť, čo nesmie podceniť a na čo nemôže zabudnúť?
Ukrajina si potrebuje udržať to, čo už bolo v reformách urobené z hľadiska makroekonomickej stabilizácie nezávislosti centrálnej banky. Ďalej musí nová vláda pokračovať v reformách, ktoré ešte neboli dokončené, ako napríklad penzijná reforma, zdravotnícka reforma či deregulácia.

A taktiež treba urýchliť reformy v oblastiach, ktoré zatiaľ vôbec neboli reformované, a sú veľmi citlivé. Je to napríklad zrušenie moratória na predaj pôdy, teda otvorenie trhu s pôdou, alebo tiež veľká privatizácia.

Úplne najväčšou výzvou pre novú vládu však bude zvládnutie najväčšej slabiny Ukrajiny, a to vymožiteľnosť práva, boj proti korupcii a ochrana vlastníckych práv. To všetko si vyžaduje reformu súdnictva, prokuratúry, tajnej služby a silových zložiek.

.očakávania Ukrajincov sú pritom často protichodné...
Áno, na jednej strane chcú ukrajinskí voliči urýchliť reformy a patriť na Západ, no na druhú stranu, keď ide o konkrétne riešenia, sú proti zrušeniu moratória na predaj pôdy, proti privatizácii veľkých podnikov aj proti deregulácii cien a liberalizácii cien. Pritom toto sú nevyhnutné predpoklady toho, aby bola Ukrajina úspešná.

..nepríde nová vláda a prezident Zelenskyj čoskoro o popularitu?
Celkom určite budú postupne strácať popularitu, pretože očakávania ich voličov sú často nielen protichodné, ale aj nereálne. Dôležité pre nich preto bude urobiť čo najviac hneď na začiatku, kým ešte majú veľkú dôveru a môžu to politicky predať tak, že ťažké opatrenia sú dôležité a nevyhnutné, pretože ich zdedili po predchádzajúcej vláde.

Keď sa urobí čo najviac v čo najkratšom čase, potom môžu očakávať, že prídu výsledky v podobe ekonomického rastu, nárastu investícii aj miezd. Potom bude mať vláda viac peňazí, aby mohla robiť aj také opatrenia, ktoré sa budú ľuďom páčiť. Je to tá klasická dilema, ktorej sme čelili aj my, keď sme robili reformy na Slovensku.

.ako vidíte svoju budúcnosť v Kyjeve? Budete Ukrajincom aj ďalej radiť a pomáhať s reformami?
To zatiaľ nie je jasné. Viedol som skupinu, ktorá bola súčasťou širšej platformy s názvom Ukrajinská reformná architektúra. Tvorí ju viac inštitúcii, ktoré pomáhajú Ukrajine s reformami. Je to podporované a financované Európskou úniou a Európskou bankou pre obnovu a rozvoj (EBOR).

Všetko bude závisieť od toho, či nová vláda bude mať záujem o ďalšiu spoluprácu s týmito inštitúciami a prípadne aj o spoluprácu so mnou a či to vyhodnotím tak, že to bude mať zmysel. Predpokladám, že sa k tomu dostaneme o nejaké dva mesiace, keď vznikne nová vláda a vyriešia sa všetky kľúčové veci, najmä program vlády.

Ivan Mikloš (1960)
Je slovenský ekonóm, politik a exminister financií. Narodil sa vo Svidníku. Študoval na Vysokej škole ekonomickej, kde aj učil. Vo vládach Jána Čarnogurského, Mikuláša Dzurindu a Ivety Radičovej zastával posty podpredsedu vlády pre ekonomiku, ministra privatizácie a ministra financií. V súčasnosti je hlavným ekonomickým poradcom ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana. Na Slovensku spolupracuje s think tankom MESA10, ktorý pred viac ako 20 rokmi zakladal.


.matúš Dávid 

Zdroj: 
https://www.tyzden.sk/svet/57182/ivan-miklos-nova-ukrajinska-vlada-nesmie-polavit-musi-urychlit-reformy-a-udrzat-si-doveru-ludi/?ref=naj

Foto:
19. marec 2015 Bratislava, Slovensko: Nezaredený poslanec NR SR Ivan Mikloš počas pokračujúceho rokovania 48. schôdze NR SR.
ROBERT TAPPERT/SITA

Aktuality

Zobraziť všetky
30.05.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.04.2024

Eugen Gindl: Československý svet v Karpatoch (recenzia)

Po každom veľkom dejinnom zlome sa učebnice dejepisu prepisujú. História etník, národov, štátov, ba i celých kontinentov sa rekonštruuje, dopĺňa, retušuje, ba v niektorých prípadoch (skoro vždy dočasne) sa niektoré kapitoly histórie aj gumujú. V…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.04.2024

Stanislav Konečný: Začleňovanie územia Rusínov do rámca ČSR (1919 - 1920)

Od leta 1919 bolo evidentné, že vzhľadom na vývoj medzinárodnej situácie a stanoviská rusínskej reprezentácie doma i v Amerike stalo sa pripojenie územia juhokarpatských Rusínov k Československu jedinou alternatívou. Pravda, zostávalo ešte veľa …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
27.04.2024

Politický monsterproces: Väzeň Husák svojich mučiteľov vytočil 

Čo priznal, vzápätí odvolal Všetci buržoázni nacionalisti sa dopustili najťažších trestných činov. To bola kľúčová veta obžaloby v kauze Gustáv Husák a spol. Čoskoro uplynie 70 rokov od konania tohto politického monsterprocesu. Súdne pojednávan…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Čaputová počas návštevy Prešova: Kanceláriu prezidenta nezamknem, neberiem ani kľúče

Akúkoľvek diskrimináciu považuje za neprípustnú. PREŠOV. Rozlúčkové turné prezidentky Zuzany Čaputovej po slovenských regiónoch pokračovalo vo štvrtok v Prešove. Navštívila radnicu, rusínske divadlo, evanjelické gymnázium, azylový dom i múzeu…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


"Try pacatka" špecialita labirskoj korčmy.
Čašnyk vam prynese fľašku rusyňskoj borovičky i dvoch kamaraťiv.
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať