Jarabinský prielom je čarovný. Pri výstupe však počítajte s rizikami

24.07.2015

Tým, ktorí sa radi nechajú udivovať prírodou, ponúka obrovské možnosti blízke okolie obce Jarabina (okres Stará Ľubovňa). Turistami azda najvyhľadávanejšou je tiesňava známa ako Jarabinský prielom.
 
JARABINA. Krátke kaňonovité údolie vo východnej časti Pienin vyhĺbil potok Malý Lipník. Okúzľujúci chránený prírodný útvar je však na prechádzanie nebezpečný.
 
Ak by ste sa tak rozhodli, musíte počítať s viacerými rizikami.
 
Prielom je vzdialený zhruba pol kilometra od obce. Z Jarabiny vedie k nemu aj značkovaná turistická trasa z centra obce. Jej začiatok zachytíte pri miestnom kultúrnom dome, kde je aj pošta.
 
„Trasa vedie obcou po pôvodnej ceste, ktorá kedysi slúžila aj pre autobusovú dopravu a spájala obce Jarabina a Litmanová. Pokračuje k lokalite zvanej Predné skalky. Na vrchole skaliek je potrebné odbočiť vpravo a prejsť k turistickému chodníku značkovanému modrou farbou,“ uviedla nás priamo v teréne starostka Jarabiny Lívia Kovalčíková (nez.), ktorej koníčkom je aj turistika.
 
V prielome buďte nanajvýš opatrní
Po niekoľkých minútach peši vstupujeme cez les do prielomu. Terén je známy najmä turistom, ostatní, vrátane niektorých miestnych, ho však poznajú skôr z počutia. Rozprestiera sa na ploche asi päť a pol hektára.
 
Aj keď jeho najúchvatnejšia časť sa tiahne zhruba iba tristo metrov, nie nadarmo sa o ňom hovorí, že vás okamžite očarí. Keď sa doň rozhodnete vstúpiť aj ako menej zdatní, pri lození buďte nanajvýš opatrní.
Skaly sú vlhké a šmykľavé, každý nepozorný pohyb znamená stav ohrozenia. Záleží na každom uložení nohy, uchytení prstami. V prípade zošmyknutia sa môžete okúpať v neskutočne studenej vode.
 
Pri horšej možnosti by ste mohli skončiť aj v hlbine, ktorej vodou vymyté skaly vám neumožnia akékoľvek opätovné zachytenie.
 
 
Keby boli v prielome rebríky či laná ...
Prielom si možno predstaviť s rebríkmi či pomocnými lanami. Podľa starostky však dobudovať niečo z pohľadu obce by bolo náročným procesom. Lokalita je totiž pod ochranou prírody.
 
„Všetko by muselo byť ošetrené, aby bolo zrejmé, kto by prevzal za veci zodpovednosť. Každopádne je to myšlienka, ktorú, verím, že raz niekam posunieme,“ poznamenala L. Kovalčíková.
 
Obec v lokalite turistov nepočíta, podľa miestnych znalostí je však zrejmé, že ich sem chodí veľké množstvo.
 
Pripomína obrovskú rozštiepenú skalu
Samotný prielom, ktorý pripomína obrovskú rozštiepenú skalu,  vnútri ktorej kúzli potok Malý Lipník, tvoria kaskády piatich krútňavových hrncov. Ide o akési vyhĺbené jazierka, miestnymi nazývané aj Jarabinské pece, v ktorých je vraj voda v trojmetrovej výške, ba i viac.
 
Tu sa však tvrdenia rozchádzajú, presný zdroj nepoznáme. Skaly nad vami siahajú do výšky asi dvadsať metrov.
 
Prielom sa nachádza vo vápencovom bradle Dutkovej skaly. Začína sa pod bradlom zvaným Baraní roh a končí sa pod Lysou skalou vysokou 80 až sto metrov.
 
Jarabinský prielom je vytvorený v druhohorných vápencoch. Jeho vznik je vysvetľovaný hlavne riečnou eróziou. Voda sa postupne zarezávala do mäkších pieskovcových a ílovitých hornín.
 
Modelácia prielomu pokračuje aj v súčasnosti. Aj v jeho prípade platí, že vidieť ho a navštíviť je stokrát viac, ako o ňom iba počuť.
 
Z neďalekej Ščinovačky uvidíte nádherné okolie
Jarabina a jej okolie však ponúkajú aj so svojimi turistickými chodníkmi ďaleko viac. Po opustení prielomu sa dostanete cez chotár zvaný Háj ku kaplnke i s blízkym prístreškom s pitnou vodou.
 
O tom však nabudúce, venujeme sa ešte neďalekému skalnému masívu. Síce k nemu pravdepodobne nevedie turistické značenie, určite ho však poblízku musíte nájsť. Miestni ho nazývajú Ščinovačka, odvodili ho slova “stena“.
 
Niektoré zdroje pomenúvajú tento masív ako Čertova skala. Keď toto miesto nájdete, na jeho vrchole buďte maximálne opatrní.
 
Pod vami je totiž desiatky metrov dlhá kolmá stena. A práve tu objavíte nádhernú scenériu. V tom momente dokonalý pohľad. Pred vami je zrazu Ľubovnianska kotlina, Malé Pieniny i Tatry. Nazeráte aj do chotárov okolitých dedín či mesta Stará Ľubovňa.
 
Stena je vraj zaujímavá pre lezcov. Na jej vrchole vidieť istiace body na upínanie.
 
Po návšteve okolia Jarabiny na okolité miesta rozhodne nikdy nezabudnete.
 
Autor: Peter Rindoš 
 
Zdroj: 

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2025

Dve percentá, jeden spoločný cieľ 

Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.  Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru! Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu

Ako sa z rusínskeho dialektu stala literárna reč, prečo je rusínčina spomedzi východoslovanských jazykov najtvrdšia, ale aj o tom, kedy rusínsky jazyk objaví umelá inteligencia, sa zhovárame s Ľubou Kráľovou, riaditeľkou Slovenského národného mú…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine 

Dejiny Podkarpatskej Rusi kap. 24 Diskriminácia rusínskeho národa na Ukrajine  История республики Подкарпатская Русь  24. Дискриминация русинской нации в Украине  po rusky TU Najvyššia rada (parlament) suverénnej Ukrajiny prijal…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere

PORTRÉTY LIDÍ ZAVLEČENÝCH DO SOVĚTSKÉHO SVAZU PO SKONČENÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY Pavel Cibere (1914 - 1972) Zatčen 10. září 1947 Vězněn 1947–1956: Moskva (Lefortovo), Dubravlag Pavel Cibere se narodil 5. dubna* 1914 v obci Zaluž nedaleko M…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.04.2025

Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu

Příběh Ivana Ljavince a Jána Eugena Kočiše autor: Adam Drda Řeckokatolická církev je svéráznou součástí katolického společenství. Uchovává tradice a zvláštnosti východního křesťanství a zároveň bezvýhradně uznává primát římského papeže. Vz…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.04.2025

Pred 75. rokmi sa uskutočnil Prešovský sobor

Michal Pavlišinovič Gréckokatolícka cirkev na Slovensku si v pondelok pripomína 75. výročie od uskutočnenie Akcie P. 28. apríl 1950 – smutný dátum v živote tejto cirkvi, kedy sa v sále Čierneho orla v Prešove pod taktovkou komunistickej stran…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Mij muž hvaryť, źe mi netreba všytko planuvaty tak daleko doperedu! Pravda, vin iši ne mij muž..
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať